Справа №461/10589/21
Провадження №3/461/283/22
11 січня 2022 року суддя Галицького районного суду м. Львова Волоско І.Р., з участю представника Львівської митниці Держмитслужби Лубоцького Б.І., розглянувши адміністративну справу про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина Руспубліки Туреччина, не працює, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , закордонний паспорт НОМЕР_1 від 05.12.2016 виданий TR,
за ст. 471 Митного Кодексу України,-
17.12.2021 року о 20 год. 40 хв., громадянин Туреччини ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ) прямував з Туреччини до України рейсом ТК0443 «Стамбул- Львів» з приватної поїздки, через митний пост «Львів-аеропорт» Львівської митниці, обравши форму проходження митного контролю смугу руху спрощеного митного контролю «Зелений коридор». В ході проведення візуального огляду багажу виникла підозра про наявність товарів, що підлягають митному оформленню, та/або переміщення яких через митний кордон обмежене. Пасажира було переведено до спеціально відведеної кімнати огляду для проведення огляду товарів, де було виявлено товар в обсягах, який згідно п.1 ст.374 МК України, перевищує неоподатковану норму переміщення через митний кордон України, що засвідчується актом митного огляду № UA209020/2021/001448 від 17.12.2021, а саме: куртку «Prada» (чорного кольору) в кількості 3 шт. Ціна з інтернет ресурсу trendyshop.com.ua становить 3499,00 грн., курс валют станом на 17.12.2021 року становить 1 євро - 30,8435грн., 1 долар - 27,1929 грн. Вартість зазначеного товару становить 10497,00 грн. куртку «TOMMY HILFIGER» (чорного кольору) в кількості 5 шт. Ціна з інтернет ресурсу prom.ua становить prom.com становить 4999,00 грн., курс валют станом на 17.12.2021 становить 1 євро - 30,8435грн., 1 долар - 27,1929 грн. Вартість зазначеного товару становить 24995,00 грн. Товар, що переміщувався у межах встановленої ч.1 ст. 374 МК України норми, та не перевищує еквівалент 1000,00 євро (що в гривнях становить - 30677,03 грн.) повернено громадянину Туреччини ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ). До митного контролю, громадянин Туреччини ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ), документів, що підтверджують вартість товару на момент проходження контролю не надав.
Автор протоколу зазначає, що ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ) порушив встановлений ст. 366 МК України порядок проходження митного контролю через зону спрощеного митного контролю «зелений коридор», переміщуючи ним вказаний товар, який у відповідності до норм ст. 374 МК України підлягає обов'язковому письмовому декларуванню.
Дії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) органом митниці кваліфіковані, як порушення митних правил, відповідальність за вчинення яких передбачена ст. 471 МК України.
ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ) у суд не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про час, дату та місце розгляду справи. Суд враховує те, що ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ) належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, про причини неявки суд не повідомив, клопотання про відкладення розгляду справи від нього не надходило.
Відповідно до ч.4 ст.526 МК України суд вважає можливим проводити розгляд справи у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Перевіривши матеріали справи, заслухавши думку представника Львівської митниці Держмитслужби, вважаю, що в діях ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 )наявний склад адміністративного правопорушення передбачений ст.471 Митного Кодексу України.
Відповідно до ч. 2 ст. 366 МК України, канал, позначений символами зеленого кольору ("зелений коридор"), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню. Громадянин самостійно обирає відповідний канал («зелений коридор» або «червоний коридор») для проходження митного контролю за двоканальною системою. У відповідності до вимог частини 1 статті 374 Митного кодексу України Умови ввезення (пересилання) громадянами товарів на митну територію України, товари (за винятком підакцизних), сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 500 євро та сумарна вага яких не перевищує 50 кг., що ввозяться громадянами на митну територію України у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі через інші, ніж відкриті для повітряного сполучення, пункти пропуску через державний кордон України, не підлягають письмовому декларуванню та не є об'єктами оподаткування митними платежами.
Згідно ст. 471 МК України відповідальність настає за порушення порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через "зелений коридор", товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.
Факт вчинення адміністративного правопорушення стверджується також даними протоколу про адміністративне правопорушення № 2664/20900/21 від 17.12.2021 року, копією контрольного талону для проходження по «зеленому коридору» від 17.12.2021 року, описом предметів, вилучених у ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) від 17.12.2021 року, письмовими поясненнями ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) від 17.12.2021 року, актом проведення митного огляду товарів, транспортних засобів, ручної поклажі, багажу від №UA209020/2021/001448 від 17.12.2021 року, та іншими матеріалами справи, які знаходяться у об'єктивному взаємозв'язку між собою, нічим не спростовані, доповнюються та уточнюються іншими доказами.
Враховуючи обставини та характер вчиненого адміністративного правопорушення, особу затриманого, перевезення товару, який обмежений до переміщення через митний кордон України, вважаю необхідним притягнути ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 )до адміністративної відповідальності та накласти стягнення у виді штрафу; товар, що був предметом порушення митних правил слід повернути власнику після здійснення їх митного оформлення зі сплатою відповідних митних платежів або для повернення вказаного товару на митну територію держави, з якої його було ввезено.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) слід стягнути в користь Державної судової адміністрації України судовий збір у розмірі 496,20 грн., а на користь Львівської митниці Держмитслужби витрати на зберігання товару у сумі 95,84 грн.
Керуючись ст.ст. 248, 249, 251, 283-285 КУпАП, ст.ст. 459, 461, 487, 526, 527, 528 МК України, Законом України «Про судовий збір», суддя, -
ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) визнати винним у скоєнні адміністративного правопорушення за ст. 471 МК України та накласти стягнення 1 700,00 грн. штрафу в дохід держави.
Товар, вилучений згідно протоколу про порушення митних правил № 2664/20900/21 від 17.12.2021 року - повернути ОСОБА_4 ( ОСОБА_2 ) після здійснення його митного оформлення зі сплатою відповідних митних платежів або для повернення вказаного товару на митну територію держави, з якої його було ввезено.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) на користь Львівської митниці Державної митної служби України 95,84 грн. витрат за зберігання товару на складі митниці.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) на користь Державної судової адміністрації України 496,20 грн. судового збору.
На постанову протягом десяти діб з дня її винесення може бути подана апеляція до Львівського апеляційного суду.
Суддя І.Р.Волоско.