Рішення від 11.01.2022 по справі 826/12406/17

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 січня 2022 року м. Київ № 826/12406/17

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Огурцов О.П., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомТовариство з обмеженою відповідальністю «Поряд.ок.управління та експлуатація нерухомості»

доДержавної екологічної інспекції у місті Києві

провизнання протиправним та скасування припису в частині,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Поряд.ок.управління та експлуатація нерухомості» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної екологічної інспекції у місті Києві про визнання протиправним та скасування припису від 11.09.2017 № 05/168 в частині пунктів 4-9.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач не здійснює діяльності у сфері поводження з відходами, яка призводить виключно до утворення відходів, а лише надає послуги жильцям з утримання будинку та прибудинкової території, а тому у нього відсутній обов'язок вести облік відходів, а також інші обов'язки, встановлені Законом України «Про відходи» для підприємств, які є суб'єктами господарської діяльності у сфері поводження з відходами.

Відповідач заперечив проти позовних вимог та просив відмовити у їх задоволенні, оскільки позивачем здійснюється діяльність у сфері поводження з відходами, а саме розміщення доходів у спеціально відведених місцях, їх тимчасове зберігання та передача іншим особам для подальшої утилізації.

Під час судового розгляду справи судом встановлено наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Поряд.ок.управління та експлуатація нерухомості» є юридичною особою, основним видом економічної діяльності якої є «Комплексне обслуговування об'єктів (КВЕД 81.10)».

З 30.08.2017 по 11.09.2017, на підставі наказу від 28.08.2017 № 335 та направлення на перевірку від 28.08.2017 № 306, посадовими особами Державної екологічної інспекції у місті Києві проведено перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «ПОРЯД.ОК. Управління та експлуатація нерухомості» з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами і небезпечним хімічними речовинами.

За результатами проведеної перевірки державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища м. Києва Гетьманом Є.А. складений акт перевірки № 05/296а, яким встановлено наявність порушень, зокрема:

- у пункті 3: не ведеться первинний облік кількості, типу і складу відходів, що утворюються, зберігаються чи утилізуються, за формою № 1-Вт у відповідності до Інструкції щодо заповнення типової форми первинної облікової документації № 1-ВТ «Облік відходів та пакувальних матеріалів і тари»,

- у пункті 4: не розроблено план організації роботи у сфері поводження з відходами,

- у пункті 5: не подається статистична звітність щодо поводження з відходами,

- у пункті 6: не визначено склад і властивості відходів, що утворюються, ступінь їх небезпечності для навколишнього середовища та здоров'я людини відповідно до нормативно-правових актів, не проведено інвентаризацію відходів,

- у пункті 7: у процесі господарської діяльності позивача утворюються тверді побутові відходи, однак товариством не здійснено розрахунок показника загального утворення відходів та не подано Декларацію про відходи на об'єкт за адресою: м. Київ, вул. Жилянська, 59,

- у пункті 8: відсутній наказ щодо відповідальної особи у сфері поводження з відходами.

На підставі зазначеного акту відповідачем виданий припис від 11.09.2017 № 05/168п, яким зобов'язано позивача усунути порушення природоохоронного законодавства, виявлених під час проведення планової перевірки, зокрема:

- пункт 4: здійснювати первинний облік кількості, типу і складу відходів, що утворюються, зберігаються чи утилізуються, за формою № 1-Вт у відповідності до Інструкції щодо заповнення типової форми первинної облікової документації № 1-ВТ «Облік відходів та пакувальних матеріалів і тари»,

- пункт 5: розробити план організації роботи у сфері поводження з відходами;

- пункт 6: подати статистичну звітність щодо поводження з відходами;

- пункт 7: визначити склад і властивості відходів, що утворюються, ступінь їх небезпечності для навколишнього природного середовища та здоров'я людини відповідно до нормативно-правових актів, провести інвентаризацію відходів;

- пункт 8: здійснити розрахунок показника загального утворення відходів та подати декларацію про відходи на об'єкт за адресою: м. Київ, вул. Жилянська, 59,

- пункт 9: видати наказ щодо відповідальності особи у сфері поводження з відходами.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Поряд.ок.управління та експлуатація нерухомості», вважаючи, що припис у зазначеній частині є протиправним та підлягає скасуванню, звернулось з цим позовом до суду.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Правові, організаційні і економічні засади діяльності, пов'язаної із запобіганням або зменшенням обсягів утворення відходів, їх збиранням, перевезенням, зберіганням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням та захороненням, а також з відверненням негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини на території України, визначається Законом України від 05.03.1998 № 187/98-ВР «Про відходи».

Статтею 1 Закону України «Про відходи» визначено значення термінів, серед іншого:

відходи - будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення;

поводження з відходами - дії, спрямовані на запобігання утворенню відходів, їх збирання, перевезення, сортування, зберігання, оброблення, перероблення, утилізацію, видалення, знешкодження і захоронення, включаючи контроль за цими операціями та нагляд за місцями видалення;

об'єкти поводження з відходами - місця чи об'єкти, що використовуються для збирання, зберігання, сортування, оброблення, перероблення, утилізації, видалення, знешкодження та захоронення відходів;

операції поводження з відходами - збирання, перевезення, зберігання, сортування, оброблення (перероблення), утилізація, видалення, знешкодження і захоронення відходів;

власник відходів - фізична або юридична особа, яка відповідно до закону володіє, користується і розпоряджається відходами;

побутові відходи - відходи, що утворюються в процесі життя і діяльності людини в житлових та нежитлових будинках (тверді, великогабаритні, ремонтні, рідкі, крім відходів, пов'язаних з виробничою діяльністю підприємств) і не використовуються за місцем їх накопичення.

Відповідно до пункту «г» статті 17 Закону України «Про відходи» суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані на основі матеріально-сировинних балансів виробництва виявляти і вести первинний поточний облік кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються, обробляються, утилізуються, знешкоджуються та видаляються, і подавати щодо них статистичну звітність у встановленому порядку.

Відповідно до статті 26 вказаного Закону державному обліку та паспортизації підлягають в обов'язковому порядку всі відходи, що утворюються на території України і на які поширюється дія цього Закону. Державний облік та паспортизація відходів здійснюються у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України. Система і форми звітності, порядок надання і використання відповідної інформації про відходи, а також порядок перегляду їх номенклатури розробляються на основі державного класифікатора відходів і затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері статистики, за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища та інших заінтересованих центральних органів виконавчої влади.

Відповідно до статті 35-1 Закону України «Про відходи» поводження з побутовими відходами здійснюється відповідно до державних норм, стандартів і правил. Власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів, земельних ділянок укладають договори з юридичною особою, яка визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів, здійснюють оплату таких послуг та забезпечують роздільне збирання твердих побутових відходів.

Збирання та вивезення побутових відходів у межах певної території здійснюються юридичною особою, яка уповноважена на це органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.

З аналізу наведених норм вбачається, що власник джерел утворення відходів зобов'язаний укласти договір на вивезення побутових відходів.

З метою надання жильцям будинку послуги з вивезення побутових відходів позивачпем укладено договір від 01.04.2013 № 696-Ж-13 з Товариством з обмеженою відповідальністю «ФІРМА «ВОЛОДАР-РОЗ», згідно якого перевізник з використанням власних контейнерів збирає побутові відходи та власними транспортними засобами не рідше одного разу на добу вивозить зібрані у власні контейнери побутові відходи.

Також, слід зазначити, що відповідно до пункту 1 Порядку ведення державного обліку та паспортизації відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.11.1999 № 2034, цей Порядок встановлює єдині правила ведення державного обліку та паспортизації відходів, дія яких поширюється на підприємства, установи, організації всіх форм власності, громадян - суб'єктів підприємницької діяльності, діяльність яких пов'язана з утворенням відходів та здійсненням операцій поводження з ними.

Згідно з пунктом 3 наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 07.07.2008 № 342 «Про затвердження типової форми первинної облікової документації № 1-ВТ «Облік відходів та пакувальних матеріалів і тари» та Інструкції щодо її заповнення», передбачено, що первинний облік за типовою формою та Інструкцією, затвердженими цим наказом, здійснюється юридичними особами всіх форм власності, видів економічної діяльності та організаційно-правових форм господарювання, фізичними особами - підприємцями, у діяльності яких утворюються відходи та використовуються пакувальні матеріали й тара.

Відповідно до пункту 2.2 Інструкції щодо заповнення типової форми первинної облікової документації №1-ВТ «Облік відходів та пакувальних матеріалів і тари», код і найменування виробничого, технологічного процесу, установки (устаткування), де утворюються відходи та використовується упаковка, наводяться відповідно до додатка 2 до цієї Інструкції. У разі відсутності виробничого, технологічного процесу, установки (устаткування) в додатку 2 до цієї Інструкції його найменування визначається за чинним нормативним документом (ДСТУ, ГОСТ, ОСТ). У разі відсутності будь-якого НД у заголовку типової форми N 1-ВТ указується найменування технологічного процесу та його окремої операції безпосередньо за документацією підприємства, наприклад, технологічний процес виготовлення шпону струганого, операція розпилювання кряжів на ванчоси; технологічний процес фасування олії, операція виготовлення PET-пляшки.

Додаток 2 до зазначеної Інструкції не містить в «Переліку галузей виробничих і технологічних процесів, технологічного устаткування (установок)» такий вид діяльності підприємства, як комплексне обслуговування об'єктів, а додаток №5 «Основні терміни, які відображають конкретні види і стан відходів, та визначення до них» не містить терміну - побутові відходи.

Сторонами не заперечується, що позивач Товариство з обмеженою відповідальністю «ПОРЯД.ОК.Управління та експлуатація нерухомості» не має власних виробничих потужностей і не здійснює самостійно виробництво продукції, а лише надає послуги жильцям багатоквартирного будинку з прибирання будинку та прибудинкової території.

Крім того, відповідно до пункту 2 Порядку ведення державного обліку та паспортизації відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.11.1999 № 2034, первинний облік відходів - реєстрація у формах первинних облікових документів (картки, журнали, анкети) відомостей про відходи під час їх утворення на підприємстві та здійснення операцій поводження з ними. Виходячи з цього, первинний облік в обов'язковому порядку включає в себе реєстрацію відомостей про здійснення операцій поводження з відходами.

Згідно із роз'ясненнями, наданими листом Міністерства екології та природних ресурсів України від 05.09.2011 № 16687/07/10-11 тимчасове зберігання відходів у контейнерах або урнах не є розміщенням відходів в розумінні статті 1 Закону України «Про відходи».

Таким чином, Товариство з обмеженою відповідальністю «ПОРЯД.ОК.Управління та експлуатація нерухомості» не здійснює діяльності, що входить до переліку виробничих і технологічних процесів, не має технологічного устаткування, не використовує пакувальні матеріали і тару, що не включаються до складу твердих побутових відходів, не використовує інші матеріали, які підлягають обліку відповідно до затвердженої вищезазначеним наказом Інструкції, а тому не зобов'язане вести первинний поточний облік відходів, в тому числі облікову документацію за формою № 1-ВТ.

Згідно із статтею 17 Закону України «Про відходи» суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами, діяльність яких призводить виключно до утворення відходів, для яких Пзув від 50 до 1000, зобов'язані щороку подавати декларацію про відходи за формою та у порядку, встановленими Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 3 Порядку подання декларації про відходи, який затверджено постановою КМУ від 18 лютого 2016 року №118, передбачено, що суб'єкти господарювання у сфері поводження з відходами, діяльність яких призводить виключно до утворення відходів, для яких показник загального утворення відходів становить від 50 до 1000 умовних одиниць, щороку подають декларацію про відходи (далі - декларація) за формою згідно з додатком до постанови.

Отже, із системного аналізу наведених правових норм убачається, що декларацію про відходи зобов'язані подавати суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами, діяльність яких призводить виключно до утворення відходів, та для яких показник загального утворення відходів (Пзув) становить від 50 до 1000 умовних одиниць.

ТОВ «ПОРЯД.ОК. Управління та експлуатація нерухомості» не здійснює діяльності у сфері поводження з відходами, яка призводить виключно до утворення відходів, у тому числі Пзув якої становить від 50 до 1000 умовних одиниць, а надає послуги жильцям з утримання будинку та прибудинкової території, що усупереч вимогам частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України не спростовано відповідачами.

Оскільки ТОВ «ПОРЯД.ОК. Управління та експлуатація нерухомості» не є суб'єктом поводження з відходами, порушення, встановлені у пунктах 4-8 акту перевірки та щодо яких прийнято припис про усунення порушень в частині пунктів 4-9, є необґрунтованими і безпідставними.

Керуючись статтями 241, 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Поряд.ок.управління та експлуатація нерухомості» (01033, м. Київ, вул. Жилянська, 59, код ЄДРПОУ 32244592) до Державної екологічної інспекції у місті Києві (04071, м. Київ, вул. Набережно-Лугова, 4, код ЄДРПОУ 37975277) про визнання протиправним та скасування припису в частині - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати припис Державної екологічної інспекції у місті Києві від 11.09.2017 № 05/168п в частині пунктів 4, 5, 6, 7, 8, 9.

3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної екологічної інспекції у місті Києві на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Поряд.ок.управління та експлуатація нерухомості» понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) гривень 00 копійок.

Відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України. Зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.П. Огурцов