Рішення від 12.01.2022 по справі 620/13748/21

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 січня 2022 року м. Чернігів Справа № 620/13748/21

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Бородавкіної С.В.,

розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом Управління Держпраці у Чернігівській області до Приватного акціонерного товариства "Семенівський райагрохім" про зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

Позивач 13.10.2021 звернувся до суду з адміністративним позовом до Приватного акціонерного товариства «Семенівський райагрохім» (далі - ПрАТ «Семенівський райагрохім», відповідач) та просить зобов'язати відповідача, у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей, зупинити роботи (виробництво): виконання вантажно-розвантажувальних робіт за допомогою машин і механізмів, що виконуються за адресою: Чернігівська область, Семенівський район, м. Семенівка, вул. Лугова, 21; експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки, а саме: КТП-10/0,4 кВ №93 - устаткування напругою понад 1000 В, що знаходиться за адресою: Чернігівська область, Семенівський район, м. Семенівка, вул. Привокзальна; КТП-10/0,4 кВ №402 - устаткування напругою понад 1000 В, що знаходиться за адресою: Чернігівська область, Семенівський район, м. Семенівка, вул. Лугова, 21.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що за результатами проведеної перевірки дотримання відповідачем вимог законодавства у сферах промислової безпеки, охорони праці були виявлені порушення, що створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Ухвалою судді від 16.11.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням (виклику) сторін. Також установлено відповідачу строк для надання відзиву на позов.

Відповідач правом надати відзив не скористався, про розгляд справи повідомлений належним чином.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов має бути задоволений, зважаючи на таке.

Судом встановлено, що відповідно до направлення на проведення перевірки від 16.08.2021 №701, наказу від 16.80.2021 №1334-Н, Управлінням Держпраці у Чернігівській області у період з 17.08.2021 по 31.08.2021 проведено планову перевірку на предмет додержання законодавства у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового значення ПрАТ «Семенівський райагрохім» (а.с. 7-10).

За результатами перевірки складено акт перевірки суб'єкта господарювання від 31.08.2021 №05-02/701 та припис про усунення виявлених порушень від 31.08.2021 №05-02/701, які направлені суб'єкту перевірки листом (а.с. 11-21).

Так, під час перевірки, згідно розділу 5 вищевказаного акту, виявлено порушення ПрАТ «Семенівський райагрохім» 41 нормативно-правового акту з охорони праці, з яких порушення, зазначені у рядках №14, 15, 17, 26, 29, 41, створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:

- на підприємстві не призначено наказом особу, відповідальну за забезпечення виконання вантажно-розвантажувальних робіт, чим порушено ст. 13 Закону України «Про охорону праці», пункт 2.9 розділу II НПАОП 0.00-1.62-12 «Правила охорони праці на автомобільному транспорті», затверджені наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 09.07.2012 №964, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 01.08.2012 за №1299/21611;

- відсутній дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: вантажно-розвантажувальні роботи за допомогою машин і механізмів, чим порушено ст. 21 Закону України «Про охорону праці», постанову Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1107 «Про затвердження Порядку видачі дозволів на використання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»;

- до керування опорним мостовим електричним однобалочним краном, що керується з підлоги (з підвісного пульта), допускаються працівники, які не пройшли навчання та перевірку знань, чим порушено ст. 13 Закону України «Про охорону праці», підпункт 8 пункту 5 розділу IV НПАОП 0.00-1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання», затверджені наказом Мінсоцполітики України від 19.01.2018 №62, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 27.02.2018 за №244/31696;

- не отримано дозвіл на експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки, а саме: КТП-10/0,4 кВ №93; КТП-10/0,4 кВ№ 402 - устаткування напругою понад 1000 В, чим порушено ст. 21 Закону України «Про охорону праці», постанову Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1107 «Про затвердження Порядку видачі дозволів на використання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»;

- підприємство не укомплектовано випробуваними електрозахисними засобами згідно з вимогами нормативних актів (додаток 2 НПАОП 40.1-1.07-01), чим порушено ст. 8 Закону України «Про охорону праці», пункт 4.2.5 НПАОП 40.1-1.07-01 «Правила експлуатації електрозахисних засобів», затверджені наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 05.06.01 №253;

- не надана проектно-технічна документація на електроустановки, а саме: паспорт КТП-10/0,4 кВ №93, КТП-10/0,4 кВ №402 та паспорти на заземлюючі пристрої, чим порушено ст. 13 Закону України «Про охорону праці», пункт 8.7.3 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів», затверджені наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.1998 №4, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 10.02.1998 за №93/2533.

Станом на день розгляду справи по суті вищевказані порушення відповідачем не усунуто, у зв'язку із чим Управління Держпраці у Чернігівській області звернулось до суду з відповідним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №96, Держпраці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Відповідно до пункту 7 даного Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.

Наказом Державної служби України з питань праці від 03.08.2018 №84 затверджено Положення про Управління Держпраці у Чернігівській області згідно п. 1 якого, Управління Держпраці у Чернігівській області (далі - Управління) є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.

Відповідно до вимог статті 38 Закону України «Про охорону праці» державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно підпункту 16 пункту 4 Положення, Управління відповідно до покладених на нього завдань:

здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань:

забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту;

монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;

безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення;

виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів;

організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.

Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» визначено, що, державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Відповідно до пункту 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Судом встановлено, що під час проведення планової перевірки позивачем виявлено та зафіксовано в акті перевірки порушення відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового значення, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей. Докази усунення вказаних порушень відповідачем ні суду, ні позивачу надані не були.

Враховуючи зазначене, у зв'язку з виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей, зокрема, робітників ПрАТ «Семенівський райагрохім», суд вважає, що є підстави для зобов'язання відповідача зупинити роботу (експлуатацію) вказаного в позові обладнання.

Статтею 3 Конституції України закріплено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Отже, підставою для застосування відповідних заходів реагування є порушення суб'єктом господарювання законодавства про охорону праці, яке створює загрозу життю та здоров'ю людей та у подальшому може призвести до тяжких наслідків.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на викладене, а також враховуючи те, що під час проведеної перевірки ПрАТ «Семенівський райагрохім» виявлено порушення вимог законодавства з охорони праці, промислової безпеки, що створюють загрозу життю і здоров'ю працівників, наявність яких відповідачем не спростовано, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Управління Держпраці у Чернігівській області є обґрунтованими та мають бути задоволені.

Відповідно до статті 5 Закону України «Про судовий збір» підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Управління Держпраці у Чернігівській області до Приватного акціонерного товариства "Семенівський райагрохім" про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.

Зобов'язати Приватне акціонерне товариство "Семенівський райагрохім", у зв'язку із загрозою життю та здоров'ю людей, зупинити роботи (виробництво): виконання вантажно-розвантажувальних робіт за допомогою машин і механізмів, що виконуються за адресою: Чернігівська область, Семенівський район, м. Семенівка, вул. Лугова, 21; експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки, а саме: КТП-10/0,4 кВ №93 - устаткування напругою понад 1000 В, що знаходиться за адресою: Чернігівська область, Семенівський район, м. Семенівка, вул. Привокзальна; КТП-10/0,4 кВ №402 - устаткування напругою понад 1000 В, що знаходиться за адресою: Чернігівська область, Семенівський район, м. Семенівка, вул. Лугова, 21.

Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 12 січня 2022 року.

Позивач: Управління Держпраці у Чернігівській області (код ЄДРПОУ 39779238, вул. П'ятницька, буд. 39, м. Чернігів, 14000).

Відповідач: Приватне акціонерне товариство "Семенівський райагрохім" (код ЄДРПОУ 05491959, вул. Лугова, 21, м. Семенівка, Семенівський район, Чернігівська область, 15400).

Суддя С.В. Бородавкіна