Рішення від 12.01.2022 по справі 620/13718/21

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 січня 2022 року м. Чернігів Справа № 620/13718/21

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бородавкіної С.В.,

розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом Управління Держпраці у Чернігівській області до Фермерського господарства "Наша Мрія" про зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

Позивач 08.10.2021 звернувся до суду з адміністративним позовом до Фермерського господарства «Наша Мрія» (далі - ФГ «Наша Мрія») та просить суд зобов'язати відповідача, в зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей, зупинити роботи (виробництво), а саме: експлуатацію телескопічного навантажувача JCB 531-70 AGRI; автонавантажувача Hyster, модель Н3.2ХМ (2004 року); автонавантажувача Hyster, модель J1.5XNT (2012 року); КТП-10/0,4 Кв №167, що знаходяться за адресою: Чернігівська область, Сосницький район, с. Авдіївка, вул. Комсомольська, 11.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що за результатами проведеної перевірки дотримання відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення були виявлені порушення, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, що є підставою для зупинення експлуатації вказаних у позові навантажувачів.

Ухвалою суду від 16.11.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, установлено відповідачу дня подання відзиву на позов.

У встановлений судом строк відповідачем подано відзив на позову, у якому ФГ «Наша Мрія» у задоволенні позову просило відмовити з огляду на те, що господарством усунуто всі виявлені під час перевірки порушення.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що у задоволенні позову необхідно відмовити, зважаючи на таке.

Судом встановлено, що відповідно до направлення на проведення перевірки від 01.07.2021 №556, наказу від 01.07.2021 №1057-Н, Управлінням Держпраці у Чернігівській області у період з 05.07.2021 по 09.07.2021 проведено планову перевірку на предмет додержання законодавства у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення ФГ «Наша Мрія» (а.с. 7-11).

За результатами перевірки складено акт від 09.07.2021 №05-02/556, у якому зафіксовано порушення господарством 54 нормативно-правових актів з охорони праці, з яких зазначені у рядках №№14-18, 34-43 - створюють загрозу життю та здоров'ю людей (а.с. 12-20).

Для усунення виявлених порушень позивачем ФГ «Наша Мрія» видано відповідний припис від 09.07.2021 №05-02/556 (а.с. 21-24).

Надалі, відповідно до направлення на проведення перевірки від 23.09.2021 №737, наказу від 23.09.2021 №1527-Н, Управлінням Держпраці у Чернігівській області у період з 27.09.2021 по 29.09.2021 проведено позапланову перевірку на предмет додержання ФГ «Наша Мрія» законодавства у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці в частині виконання суб'єктом господарювання вказаного вище припису.

За результатами перевірки складено акт від 29.09.2021 №05-02/737ПЗ, у якому зазначено про часткове виконання відповідачем вимог припису суб'єкта владних повноважень. Разом з тим, порушення, зазначені у рядках №№14-18, 34, 35 Розділу V акту від 09.07.2021 №05-02/556, не усунуто та вони створюють загрозу життю та здоров'ю людей (а.с. 25-31).

Наведені обставини були підставою для звернення Управління Держпраці у Чернігівській області до суду з відповідним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №96, Держпраці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Відповідно до пункту 7 даного Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.

Наказом Державної служби України з питань праці від 03.08.2018 №84 затверджено Положення про Управління Держпраці у Чернігівській області згідно п. 1 якого, Управління Держпраці у Чернігівській області (далі - Управління) є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.

Відповідно до вимог статті 38 Закону України «Про охорону праці» державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно підпункту 16 пункту 4 Положення, Управління відповідно до покладених на нього завдань:

здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань:

забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту;

монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;

безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення;

виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів;

організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.

Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» визначено, що, державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Відповідно до пункту 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Судом встановлено, що під час проведення перевірки позивачем виявлено та зафіксовано в актах перевірки порушення відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, промислової безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, що стало підставою для звернення позивача до суду із даним позовом у передбачений Кодексом адміністративного судочинства України строк.

Разом з тим, виявлені порушення були усунуті ФГ «Наша мрія» у повному обсязі, на підтвердження чого надано акт позапланової перевірки від 01.12.2021 №05-02/787ПЗ (а.с. 66-76).

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на викладене, суд вважає, що підстави для задоволення позовних вимог Управління Держпраці у Чернігівській області відсутні.

Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Управлінню Держпраці у Чернігівській області до Фермерського господарства "Наша Мрія" про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 12 січня 2022 року.

Позивач: Управління Держпраці у Чернігівській області (код ЄДРПОУ 39779238, вул. П'ятницька, буд. 39, м. Чернігів, 14000).

Відповідач: Фермерське господарство "Наша Мрія" (код ЄДРПОУ 36956190, вул. Комсомольська, буд. 11, с. Авдіївка, Сосницький район, Чернігівська область, 16110).

Суддя С.В. Бородавкіна