12 січня 2022 року Чернігів Справа № 620/12560/21
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю. О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративну справу
за позовомОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Чернігівській області), в якому просить:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Чернігівській області в частині щодо обмеження належної ОСОБА_1 пенсії максимальним розміром 80 % грошового забезпечення з 01 січня 2008 року;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», у розмірі 90 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум з 01 січня 2008 року.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що у 2005 році йому було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України № 2262-ХІІ, що містив статтю 13, яка передбачала, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 і 4 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Пенсія була призначена у розмірі 85 %. З 2006 року у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності позивачу збільшено відсотковий розмір грошового забезпечення до 90 %, що включали такі складові: за 20 років - 50 %; за кожний рік понад 20 років - 30 % (3 % * 10 років); як особі, яка брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесена до 1 категорії - 10 %. Однак, здійснивши перерахунок його пенсії з 01.01.2008 відповідач протиправно зменшив її відсотковий розмір з 90 % до 80 %, чим порушив гарантоване йому конституційними нормами право на соціальний захист та пенсійне забезпечення. Вважає, що при перерахунку розміру його пенсії мають застосовуватись положення Закону № 2262-ХІІ, які діяли на момент первинного її призначення.
У відзиві відповідач з позовними вимогами не погодився та просив у їх задоволенні відмовити, посилаючись на те, з 01.01.2008 та по теперішній час пенсія позивачу виплачується в розмірі 80% грошового забезпечення у відповідності до норм чинного законодавства. Позивачу проводилися всі можливі перерахунки пенсії у зв'язку зі збільшенням розміру грошового забезпечення на підставі постанов № 1294, а з 01.01.2016 - на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Положення статті 13 Закону № 2262 не було враховано при перерахунку розміру пенсії позивача з 01.01.2008, оскільки вказана правова норма була виключена. Зазначив, що положення постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» до позивача не може бути застосовано, адже йому було призначено пенсію за вислугу років УМВС України в Чернігівській області і на нього поширюється дія Постанови № 988.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 08.10.2021 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 06.12.2021 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та встановлено позивачу десятиденний строк з дня вручення даної ухвали для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою суду від 11.01.2021 позовну заяву в частині про визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Чернігівській області щодо обмеження належної позивачу пенсії максимальним розміром 80 % грошового забезпечення у період з 01.01.2008 по 30.03.2021 та про зобов'язання відповідача провести позивачу перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум, за період з 01.01.2008 по 30.03.2021, залишено без розгляду.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
Позивач з 28.12.2005 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Чернігівській області отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, як колишній працівник органів МВС України (а.с. 16, 19, 21-22).
Позивач має статус особи з інвалідністю ІІІ групи, що підтверджується копією Посвідчення від 12.03.2009 серії НОМЕР_1 (а.с. 17).
Також позивач має статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи 1 категорії, що підтверджується копією Посвідчення від 28.02.2019 серії НОМЕР_2 (а.с. 18).
Відповідно до копії Довідки ГУ ПФУ в Чернігівській області від 20.08.2007 основний розмір пенсії позивача з 01.01.2007 становить 90 % грошового забезпечення, з урахуванням 30 років вислуги та участі на ЧАЕС (а.с. 23).
Відповідно до копії Довідки ГУ ПФУ в Чернігівській області від 30.03.2008 позивачу з 01.01.2008 здійснено перерахунок пенсії і основний її розмір встановлено 80 % грошового забезпечення (а.с. 24).
У відповідь на звернення позивача (а.с. 25) пенсійний орган листом від 24.09.2021 (а.с. 26) повідомив його про те, що позивачу була призначена пенсія за вислугу років УМВС України в Чернігівській області з 26.12.2005 в розмірі 85 % грошового забезпечення, та з 01.03.2006 - 90% грошового забезпечення з урахуванням пункту в статті 13 Закону № 2262, в редакції чинній на час призначення пенсії. Пунктом в статті 13 Закону № 2262 було передбачено, що особам, зазначеним у пунктах «а» і «б» цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Законом України від 04.04.2006 № 3591 «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» було внесено зміни до Закону № 2262. Нова редакція пункту «в» статті 13 Закону № 2262 зазначене збільшення пенсії за вислугу років на 5 % та 10 % вже не передбачено. Згідно з розрахунком вислуги років на пенсію, складеним УМВС України в Чернігівській області, загальна вислуга років позивача на пенсію складає 30 років 6 місяці 1 день. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» з 1 січня 2008 року позивачу було проведено перерахунок пенсії з урахуванням чинного на той час законодавства в розмірі 80 % грошового забезпечення. Законом України від 27.03.2014 № 1166-VII «Про запобігання фінансово: катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», було внесено зміни до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно із якими з 01.05.2014 максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016 за відповідною посадою в розмірі 80 % грошового забезпечення. Виходячи з вищевикладеного з 01.01.2008 та по теперішній час пенсія позивачу виплачується в розмірі 80 % грошового забезпечення. Частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-ХІІ визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Пенсія виплачується згідно з чинним законодавством.
Вважаючи дії відповідача щодо зменшення відсоткового розміру пенсії протиправними, позивач звернувся до суду з позовом.
Надаючи нормативно-правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Відповідно до пункту «а» 13 Закону № 2262-XII (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу), пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Крім того, згідно з положенням пункту «в» статті 13 Закону № 2262-XII зазначеним особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
В подальшому, пунктом 9 Закону України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» від 04.04.2006 № 3591-IV (набрав чинності 29 квітня 2006 року) було внесено зміни до статті 13 Закону № 2262-ХІІ, зокрема, змінено редакцію пункту «в» вказаної статті, а саме виключено можливість збільшення основної пенсії на 10% відповідних сум грошового забезпечення для осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи категорії 1.
07.11.2007 Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 1294. Вказаною Постановою встановлено нові умови обчислення і структури грошового забезпечення зазначених осіб.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).
Відповідно до рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, зокрема, визнано протиправними та нечинними зміни до пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
З огляду на вказане, пунктом 5 Порядку № 45 (в редакції, що діє станом на 2021 рік) передбачено нові види грошового забезпечення, які враховуються для перерахунку пенсії. Також вказаним пунктом визначено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються.
Проаналізувавши наведені норми матеріального права, суд дійшов такого правового висновку: оскільки на момент здійснення перерахунку пенсії, а саме з 1 січня 2008 року, стаття 13 Закону № 2262-ХІІ не передбачала 10-процентне збільшення пенсії для громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ та які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, а інша норма, яка б встановлювала таку доплату, в чинному законодавстві України відсутня, то правових підстав для нарахування наведеної 10-процентної доплати для зазначених осіб немає.
При цьому, суд бере до уваги ту обставину, що вищезгадані зміни в законодавстві не призвели до зниження розміру пенсії, а навпаки - привели до її збільшення, що нівелює засторогу можливого порушення прав позивача.
Подібний правовий висновок у спорах цієї ж категорії міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 08 липня 2014 року (справа № 21-277а14), у постановах Верховного Суду від 21.03.2019 у справі № 275/383/17, та від 16.08.2021 у справі № 240/5019/18.
При розгляді даної справи судом враховано положення частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України.
З урахуванням зазначеного, суд на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області - відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, вул. П'ятницька, 83-А, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940.
Дата складення повного рішення суду - 12.01.2022.
Суддя Ю. О. Скалозуб