Рішення від 11.01.2022 по справі 620/15785/21

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 січня 2022 року Чернігів Справа № 620/15785/21

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Соломко І.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України (м.Київ), військової частини НОМЕР_2 Національної гвардії України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

У провадженні Чернігівського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі також - ОСОБА_1 , позивач) до Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України (м. Київ) (далі також - В/ч НОМЕР_1 , відповідач,1), Військової частини НОМЕР_2 Національної гвардії України (далі також - В/ч НОМЕР_2 , відповідач 2), про визнання протиправними дії В/ч НОМЕР_1 щодо не нарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення за періоди військової служби з 14.06.2017 по 30.11.2017; з 01.03.2018 по 30.11.2018; нарахування в неповному обсязі та невиплати індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2017 по 28.02.2018; з 01.12.2018 по 31.03.2020; визнання протиправними дії В/ч НОМЕР_2 щодо нарахування та виплати в неповному обсязі позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.04.2020 по 07.09.2021; зобов'язання В/ч НОМЕР_1 нарахувати та виплатити в повному обсязі позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 14.06.2017 по 28.02.2018 із застосуванням січня 2008 року, з урахуванням раніше виплачених сум; нарахувати та виплатити позивачу щомісячну фіксовану суму індексації грошового забезпечення в розмірі 4258,75 грн за період з 01.03.2018 по 31.03.2020; зобов'язання В/ч НОМЕР_2 нарахувати і виплатити позивачу щомісячну фіксовану суму індексації грошового забезпечення в розмірі 4258,75 грн. за період з 01.04.2020 по 07.09.2021, із застосуванням абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1078 17.07.2003, з урахуванням раніше виплачених сум.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що сума індексації грошового забезпечення є складовою частиною грошового забезпечення, і відповідно до закону підлягає обов'язковому нарахуванню та виплаті. Проте відповідачами індексація грошового забезпечення за спірні періоди в повному обсязі не нараховувалась та не виплачувалась. Крім того, відповідачі неправильно застосовували базовий місяць для нарахування індексації грошового забезпечення, що свідчить про протиправність їх дій.

Ухвалою суду від 11.11.2021 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Представник відповідача В/ч НОМЕР_1 у відзиві зазначив, що позивачу нарахована та виплачена індексація грошового забезпечення за період з 14.06.2017 по 31.03.2020 із застосуванням базового місяця червень 2017 року та березень 2018 року. Заборгованість щодо виплати індексації за вказаний період складає 171,83 грн. На підтвердження вказаного надав відповідні довідки. Вважає, що при нарахуванні та виплаті позивачу індексації грошового забезпечення за вказаний період діяв на підставі та у спосіб, визначений чинним законодавством.

Представник відповідача 2 у відзиві позов не визнав з тих підстав, що відповідно до положень Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабміну України від 17 липня 2003 року № 1078 та Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» визначення базового місяця для нарахування спірних виплат є повноваженнями відповідача. При цьому зазначив, що абзац 1 пункту 5 Порядку № 1078 в редакції чинній з 01.12.2015 застосовується до подій - підвищення тарифних ставок (окладів), які настали або мали місце під час дії нормативно-правового акту та в цій редакції, тобто, які настали після 01.12.2015.

Позивач подав відповідь на відзиви, у якій заперечував проти доводів відповідачів, викладених у відзиві.

Представником відповідача 1 подано заперечення на відповідь на відзив, у якому позовні вимоги в сумі 171,83 грн визнає, у задоволенні решти позовних вимог просить відмовити.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Відповідно до витягу з наказу В/ч НОМЕР_2 від 07.09.2021 № 178 позивач звільнений з військової служби 07.09.2021 (а.с.25-26).

Відповідно до довідки В/ч НОМЕР_1 про нарахування та виплату індексації позивачу у період з 14.06.2017 по 31.03.2020 відповідач застосував базові місяці-червень 2017 року та березень 2018 року. При цьому індексація нарахована та виплачена за грудень 2017 року, січень 2018 року, лютий 2018 року в розмірі 58,15 грн; грудень 2018, січень 2019 року, лютий 2019 року - 71, 08 грн; з березня 2019 року по червень 2019 року- 134,47 грн; з липня 2019 року по листопад 2019 року -206,72 грн; з грудня 2019 року по березень 2020 року - 216,51 грн. (а.с. 38-39).

Відповідно до довідки В/ч НОМЕР_2 про нарахування та виплату індексації позивачу у період з 01.04.2020 по 07.09.2021 відповідач застосував базовий місяць березень 2018 року. При цьому індексація грошового забезпечення нарахована та виплачена позивачу в таких розмірах: квітень 2020 року по червень 2020 року- 216,51 грн, липень 2020 року по листопад 2020 року - 226,29 грн; грудень 2020 року, січень 2021 року- 233,81 грн, лютий, березень 2021 року-331,42 грн, квітень -червень 2021 року -415,41 грн, липень -серпень 2021 року- 540,03 грн, вересень 2021 року 126,01 грн. (а.с.41).

Надаючи нормативно-правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Щодо правових підстав для нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення у період з 14.06.2017 по 28.02.2018 із застосуванням базового місяця «січня 2008 року», суд зазначає таке.

Так, пунктом 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабміну України від 17 липня 2003 року № 1078 (далі - Порядок №1078) визначено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, які здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Відповідно до п. 6 Порядку № 1078, виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню, а саме підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету. У разі коли грошовий дохід формується з різних джерел і цим Порядком не встановлено черговість його індексації, сума додаткового доходу від індексації виплачується за рахунок кожного джерела пропорційно його частині у загальному доході.

Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік (вказана норма застосовується із 01.12.2015).

Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2018 №141 внесено зміни у вищевказаний пункт та викладено його в такій редакції: виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету. У разі коли грошовий дохід формується з різних джерел і цим Порядком не встановлено черговості його індексації, сума додаткового доходу від індексації виплачується за рахунок кожного джерела пропорційно його частині у загальному доході. Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Таким чином, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці. Відповідно до вимог чинного законодавства України, проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковою для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Відповідно до ст. 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» визначено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Тобто, індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. За вимогами вказаних вище нормативно-правових актів, проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією), є обов'язковою для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Важливим моментом у розгляді даної справи є визначення базового місяця для нарахування індексації грошового забезпечення військовослужбовця.

Відповідно до п. 5 Порядку №1078, у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

На момент виникнення спірних правовідносин визначення розміру посадових окладів військовослужбовців здійснювалося відповідно до постанови Кабміну України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 року №1294 (далі - Постанова №1294), якою було затверджено схеми посадових окладів військовослужбовців.

Відповідно до пункту 13 Постанови №1294, вона набрала чинності з 01.01.2008.

Вищевказана постанова діяла до дати набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704, якою встановлені нові розміри посадових окладів військовослужбовців, а саме 01.03.2018.

Тобто, з 01.12.2015 базовим місяцем для розрахунку індексації грошового забезпечення є січень 2008 року.

Суд наголошує на тому, що відповідач здійснюючи нарахування індексації немає дискреційних повноважень щодо визначення базового місяця індексації, оскільки не вправі обирати його на власний розсуд, а має діяти у чітко визначених межах законодавства.

Наявність у відповідача, повноважень щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення з урахуванням, окрім іншого, певного базового місяця індексації, не скасовує компетенції суду щодо можливості зобов'язання відповідача враховувати при обчисленні індексації конкретний базовий місяць, за наявності про це відповідного спору між сторонами.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що відповідач, починаючи з грудня 2015 року, повинен був застосовувати січень 2008 року як базовий місяць для розрахунку індексації грошового забезпечення, оскільки саме з грудня 2015 року застосовуються нові єдині підходи щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення (заробітної плати) затверджені порядком №1078.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 30.04.2020 у справі №140/2006/19 та від 21.01.2021 у справі № 160/35/20.

Разом з цим, суд зазначає, що на момент розгляду даної справи позивачу не здійснено нарахування та виплату суми індексації грошового забезпечення за вказаний період в тому числі із застосуванням базового місяця «січня 2008 року».

Щодо позовних вимог про виплату фіксованої суми індексації за періоди з 01.03.2018 по 31.03.2020 та з 01.04.2020 по 07.09.2021 із застосуванням щомісячної фіксованої індексації у розмірі 4258,75грн, суд зазначає наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» затверджено нову тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, внаслідок чого збільшилось грошове забезпечення всіх категорій службовців. У зв'язку з цим суд першої інстанції прийшов до висновку, що з березня 2018 року змінився базовий місяць для нарахування індексації позивача.

Також суд зазначає, що відповідно до інформації, яка розміщена на офіційному веб-сайті Держстату України величина індексу споживчих цін з березня 2018 року до часу звільнення позивача не перевищила поріг індексації у 103 %.

З довідки В/ч НОМЕР_1 про нарахування та виплату позивачу індексації видно, що за період з 01.03.2018 по 31.03.2020 відповідач визначив базові місяці -червень 2017 року, березень 2018року та не здійснював нарахування і виплату індексації грошового забезпечення.

З довідки В/ч НОМЕР_2 про нарахування та виплату індексації видно, що з 01.04.2020 по 07.09.2021 індексація грошового забезпечення позивачу нарахована та виплачена із застосуванням базового місяця березень 2018 року, натомість між сторонами цієї справи виник спір щодо розміру індексації грошового забезпечення.

Позивач наполягає на тому, що при індексації грошового забезпечення належить застосовувати щомісячну фіксовану індексацію в розмірі 4258,75грн. Вимоги позивача обґрунтовані тим, що підвищення у березні 2018 року посадового окладу не призвело до збільшення грошового доходу в цілому, тому він набув право на щомісячну фіксовану індексацію.

Під час розгляду справи суд враховує, що Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядок у період існування спірних правовідносин не містили в собі такого поняття як «фіксована сума індексації».

Зазначений термін використовувався у додатку 4 «Приклад проведення індексації у разі підвищення грошових доходів» до Порядку, однак лише у редакції, що діяла до 15 грудня 2015 року.

Разом з тим, постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» було внесено зміни до Порядку, у тому числі викладено в новій редакції додаток 4 «Приклад проведення індексації у разі підвищення грошових доходів».

Таким чином, позовні вимоги позивача ґрунтуються на положеннях Порядку в редакції, яка не діяла на час виникнення спірних правовідносин.

Також з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» було збільшено посадовий оклад.

Відповідно до абзаців 3-5 пункту 5 Порядку сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.

Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

Зазначені норми порядку вказують на те, що правовідносини, пов'язані з нарахуванням індексації, дійсно впливає факт підвищення саме грошового доходу, а не лише тарифних ставок (окладів).

Постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою підвищено посадові оклади для відповідної категорії осіб, набула чинності 01 березня 2018 року.

Дослідивши докази відповідачів, суд встановив, що у спірний період, з набранням чинності вказаної постанови, розмір грошового забезпечення у позивача збільшився.

Таким чином, після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» розмір його грошового забезпечення зазнав змін, що знайшло свого підтвердження.

Доказів того, що розмір підвищення грошового доходу є нижчим за суму індексації, позивач не надав.

Як раніше зазначалося, у період з 01.04.2020 по 07.09.2021 відповідач проводив індексацію грошового забезпечення. За твердженням відповідача 2, такі нарахування проводилися з урахування базового місяця - березень 2018 року.

Обґрунтованих доводів, які б вказували на те, що розмір індексації був розрахований неправильно, позивач не навів.

З огляду на викладене, в цій частині позовних вимог слід відмовити.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково.

Оскільки позивач, відповідно до статті 5 Закону України «Про судовий збір», звільнений від сплати судового збору, такий ним не сплачувався, а отже, не підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за періоди військової служби з 14.06.2017 по 28.02.2018 із застосуванням базового місяця «січня 2008 року».

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 Національної гвардії України (м. Київ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за періоди військової служби з 14.06.2017 по 28.02.2018 із застосуванням базового місяця «січня 2008 року, з урахуванням раніше виплачених сум

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 АДРЕСА_1 рнокпп НОМЕР_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідач: Військова частина НОМЕР_1 Національної гвардії України (м.Київ) вул.Євгена Коновальця, б.38,м.Київ,01133, код ЄДРПОУ НОМЕР_4 .

Відповідач: Військова частина НОМЕР_2 Національної гвардії України, АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 .

Повний текст рішення виготовлено 11 січня 2022 року.

Суддя І.І. Соломко