10 січня 2022 року м. Кропивницький Справа № 340/9635/21
Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Петренко О.С., розглянувши в порядку спрощеного (письмового) провадження адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, вул. Соборна,7а, м.Кропивницький, 25009
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати неправомірними дії Головного управління ПФУ в Кіровоградській області щодо відмови йому в переведені з пенсії за віком, згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію, відповідно до п.12 розд. ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10.12.2015 №889-VIII "Про державну службу";
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити переведення його з пенсії за віком, згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію, відповідно до п.12 розд. ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10.12.2015 №889-VIII "Про державну службу" з 01 листопада 2021 року.
Ухвалою суду від 07.12.2021 року відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України) та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Відповідач у відзиві зазначив, що з позовними вимогами не погоджується та просив у задоволенні позову відмовити повністю, оскільки до 20-річного стажу, який дає право на призначення пенсії державного службовця, незалежно від місця роботи під час досягнення пенсійного віку, зараховуються періоди роботи на посадах, віднесених статтею 25 Закону України "Про державну службу" до відповідних категорій посад державних службовців. Зважаючи на те, що посади працівників органів місцевого самоврядування не належать до посад, віднесених до категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ, зарахувати позивачу до стажу роботи, який дає право на пенсію за віком як державному службовцю, вказані ним періоди роботи немає законних підстав.
Від позивача надійшла відповідь на відзив.
Дослідивши письмові докази у справі суд зазначає наступне.
Позивач народився ІНФОРМАЦІЯ_1 та отримує пенсію за віком.
Позивачем відповідачу було подано заяву про переведення його на пенсію за віком, відповідно до Закону України "Про державну службу", після досягнення ним 62 річного віку.
Листом від 05.11.2021 №8381-8952/С-02/8-1100/21 відповідачем повідомлено про відмову позивачу в переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу". В обґрунтування відмови вказано, що позивач немає відповідного трудового стажу державного службовця.
Відповідачем не зараховано до стажу державної служби період роботи ОСОБА_1 в органах місцевого самоврядування, а саме з 04.02.2002 по 20.02.2002, з 11.04.2002 по 08.02.2007, з 21.02.2008 по 29.04.2015 на посаді землевпорядника Паліївської сільської ради Маловисківського району Кіровоградської області та з 22.03.1983 по 10.01.1989 на посаді міліціонера - водія в ОВС, які не віднесено до відповідних категорій державних службовців, визначених ст. 25 Закону України №3723 та актами КМУ України.
Позивач, не погоджуючись з вказаною відмовою, звернувся до суду з вказаними позовними вимогами.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд вказує наступне.
Відповідно до ст. 19, 46 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно із ч. 7 ст. 21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії, пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.
Відповідно до Закону України "Про державну службу" № 889-VIII та постанови Кабінету Міністрів України № 622 від 14.09.2016 року "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб", пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до ст. 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-XII - на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз.1 ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
10 грудня 2015 року Верховною Радою України прийнято Закон України "Про державну службу" №889-VIII, який набрав чинності 01 травня 2016 року.
Згідно із п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" №889-VIII втратив чинність Закон України "Про державну службу" №3723-XII від 16 грудня 1993 року, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Відповідно до п. 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" №889-VIII, державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Частиною 1 статті 25 Закону України "Про державну службу" №3723-XII було визначено, що основними критеріями класифікації посад державних службовців є організаційно-правовий рівень органу, який приймає їх на роботу, обсяг і характер компетенції на конкретній посаді, роль і місце посади в структурі державного органу.
Згідно з п. 1 "Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Згідно записів трудової книжки позивач з 04.02.2000 прийнятий на посаду землевпорядника сільської ради /рішення сесії від 04.02.2000р./, 25.07.2001 прийняв присягу посадової особи місцевого самоврядування. 25.07.2001 року позивачу присвоєно 13 ранг посадової особи місцевого самоврядування. 20.02.2002 року звільнений з займаної посади за власним бажанням. З 11.04.2002 року призначений на посаду землевпорядника сільської ради. 11.04.2002 року прийняв присягу посадової особи місцевого самоврядування. 08.02.2007 року звільнений з посади за згодою сторін. З 21.02.2008 року прийнятий на посаду спеціаліста землевпорядника Паліївської сільської ради. 29.04.2015 року звільнений з посади землевпорядника за власним бажанням (а.с.25-29).
Так, відповідно до ст. 1 Закону України акону України "Про державну службу" №3723-XII, який був діючим протягом тривалих періодів роботи ОСОБА_1 на відповідних посадах в Паліївській сільській раді - державна служба в Україні - це професійна діяльність осіб, які займають посади в державних органах та їх апараті щодо практичного виконання завдань і функцій держави та одержують заробітну плату за рахунок державних коштів. Ці особи є державними службовцями і мають відповідні службові повноваження.
Згідно "Порядку обчислення стажу державної служби", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 року № 283, до стажу державної служби зараховується робота (служба): на посадах державних службовців у державних органах, передбачених у статті 25 Закону України «Про державну службу», а також на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад державних службовців, на посадах керівних працівників і спеціалістів державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР згідно з додатком.
Відповідно до п. 2 "Порядку обчислення стажу державної служби", до стажу державної служби зараховується робота (служба) зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії) в органах місцевого самоврядування встановлюються такі категорії посад, зокрема, сьома категорія - посади радників, консультантів секретаріатів районних у містах рад, спеціалістів виконавчих органів районних у містах, міських (міст районного значення) рад, спеціалістів виконавчих органів сільських, селищних рад.
З вищевикладеного вбачається, що посада спеціаліста сільської ради, на якій працював позивач в Паліївській сільській раді у період з 04.02.2000 року по 29.04.2015 року відноситься до системи органів місцевого самоврядування, а тому вказаний період роботи позивача має бути зараховано до стажу державної служби.
Щодо зарахування до стажу державної служби проходження строкової військової служби.
За змістом ст.2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 р. № 2232-ХІІ далі - Закон № 2232) військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Статтею 6 Закону №2232 визначено види військової служби: строкова військова служба; військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період; військова служба за контрактом осіб рядового складу; військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів); військова служба за контрактом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб офіцерського складу.
Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Пунктом 8 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII передбачено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
До травня 2016 року посади і органи, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби, визначались Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 283 від 03 травня 1994 року /далі - Порядок №283/.
Згідно приписів пункту 2 Порядку № 283 до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв'язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів;.
Пунктом 3 Порядку № 283 встановлено, що до стажу державної служби включається також, зокрема час служби на посадах рядового та начальницького складу осіб, яким присвоєно встановлені законодавством спеціальні звання міліції, в органах внутрішніх справ, що входили або входять до структури Міністерства внутрішніх справ.
Отже, до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема робота (служба) на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів внутрішніх справ та на посадах рядового та начальницького складу в органах внутрішніх справ.
Судом встановлено, що позивач проходив службу в ОВС з 22.03.1983 по 10.01.1989:
- з 22.03.1983 по 15.05.1988 - міліціонер - водій пункту централізованої охорони відділення позавідомчої охорони при відділі внутрішніх справ Маловисківського райвиконкому;
- з 15.05.1988 по 10.01.1989 - міліціонер - водій моторизованого взводу міліції відділу позавідомчої охорони при відділі внутрішніх справ Маловисківського райвиконкому.
Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що період служби позивача на посадах в органах внутрішніх справ УМВС України з 22.03.1983 по 10.01.1989 року підлягає зарахуванню до стажу державної служби, в тому числі для призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
З огляду на наведені вище норми та встановлені у ході розгляду справи фактичні обставини і досліджені докази, суд доходить висновку, що відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області 05 листопада 2021 року прийнята відповідачем без урахування всіх обставин, що мають значення для його прийняття, а тому вказане рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
Згідно з частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При цьому суд враховує ту обставину, що в силу абзацу 13 пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 №22-1 (у редакції постанови Пенсійного фонду від 16 грудня 2020 року №25-1) /далі - Порядку №22-1/, після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Відповідно до абзацу 1 пункту 4.10 Порядку №22-1 після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/ фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.
Обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд, керуючись частиною другою статті 9 та частиною другою статті 245 КАС України, вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області зарахувати до стажу державної служби позивача період його роботи в сільській раді /з 04.02.2000 по 20.02.2002, з 11.04.2002 по 08.02.2007, з 21.02.2008 по 29.04.2015 та служби в органах внутрішніх справ, а саме: з 22.03.1983 року по 10.01.1989 року, та повторно розглянути заяву позивача від 22 жовтня 2021 року про переведення на інший вид пенсії з урахуванням висновків суду.
Отже, адміністративний позов підлягає задоволенню частково.
Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови (лист №8381-8952/с-02/8-1100/21 від 05 листопада 2021 року) ОСОБА_1 в переведені з пенсії за віком, призначеної за нормами Закону, на пенсію за віком, відповідно до Закону України від 10.12.2015 №889-VIII "Про державну службу" .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 період його служби в органах внутрішніх справ, а саме: з 22.03.1983 року по 10.01.1989 року та період його роботи на посаді землевпорядника в Паліївській сільській раді, а саме: з 04.02.2000 року по 20.02.2002 року, з 11.04.2002 року по 08.02.2007 року, з 21.02.2008 року по 29.04.2015 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 22 жовтня 2021 року про переведення на інший вид пенсії, з урахуванням висновків суду.
В іншій частині позову - відмовити.
Стягнути на користь в ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області сплачений судовий збір в сумі 454,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 255 КАС України.
Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного тексту.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду О.С. Петренко