10 січня 2022 року о/об 14 год. 30 хв.Справа № 280/11177/21 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Шевченко С.О., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )
до 1.Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057; код ЄДРПОУ 20490012); 2.Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (площа Народна, буд.4, м.Ужгород, Закарпатська область, 88000; код ЄДРПОУ 20453063)
про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (надалі - відповідач-1, ГУ ПФУ в Запорізькій області), Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (надалі - відповідач-2, ГУ ПФУ в Закарпатській області), в якій позивач просить суд: 1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, що полягають у застосуванні принципу екстериторіальності при опрацюванні заяви ОСОБА_1 "Про призначення (перерахунок) щомісячного довічного грошового утримання судці у відставці" від 22.07.2021, зареєстрованої за №892; 2) визнати незаконним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області №923300176639 від 22.07.2021 про відмову в проведенні ОСОБА_1 перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці; 3) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці на підставі довідок ТУ ДСА України в Запорізькій області від 17.03.2020 за №08-02/1014 та від 26.01.2021 за №08-02/145 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, починаючи з 19.02.2020 з урахуванням фактично виплачених сум.
У позовній заяві зазначено наступне. Позивач є суддею у відставці Хортицького районного суду м.Запоріжжя та перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Запорізькій області. Рішенням Вищої ради правосуддя №4010/0/15-17 від 12.12.2017 позивач був звільнений у відставку па підставі п.4 ч.6 ст.126, 131 Конституції України, ст.112, 116, 137, п.34 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій та статус суддів», ст.43 Закону України «Про статус суддів», ст.3, 30, 34, 55 Закону України «Про вищу раду правосуддя», тобто за наявності достатнього для відставки стажу роботи. З 05.01.2018 позивачу призначене щомісячне грошове утримання судді у відставці у розмірі 80% грошового утримання судді, що працює на відповідній посаді. Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 22.03.2018 /справа №808/559/18/, відповідача по цій справі було зобов'язано здійснити ОСОБА_1 перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці відповідно до ст.137, п.25, 34 розділу XII «Прикінцевих та перехідних положень» та ст.43 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у розмірі 88% грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання, починаючи з 19.12.2017. Цим же рішенням суду, яке набрало законної сили, встановлено наявність у ОСОБА_1 суддівського стажу 24 роки, який зараховується у стаж судді, та на підставі якого визначаються відсотки грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. Відповідач виконав вказане рішення суду, призначив позивачу вказаний розмір щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці відповідно до ст.137, п.25, 34 розділу XII «Прикінцевих та перехідних положень» та ст.43 Закону України «Про судоустрій і статус суддів». Рішенням Конституційного Суду України від 18.02.2020 у справі №2-р/2020 визначено: «... 2.Визнати такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 2 червня 2016 року №1402-VІІІ зі змінами: - пункту 7 «та ліквідуються» в частині Верховного Суду України; - пункту 14 «судді Верховного Суду України»; - пункту 25. ...». Тобто, положення Закону України «Про судоустрій і статус суддів», на підставі якого позивачу проведено розрахунок розміру довічного утримання судді в частині застосування розміру заробітної плати працюючого судді та залежності такого розрахунку від проходження або непроходження кваліфікаційного оцінювання судді, були визнані неконституційними. Таким чином, розрахунок щомісячного довічного утримання судді з часу прийняття вказаного рішення Конституційного Суду України має проводитись у відповідності до ст.142 Закону України «Про судоустрій і статус суддів». Всупереч зазначенню у вказаному рішенні Конституційного Суду України про автоматичний перерахунок щомісячного довічного утримання судді, такий перерахунок мені проведено не було. 22.07.2021 позивач звернувся до відповідача-1 з заявою про проведення перерахунку та виплати щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі довідок Територіального управління Державної судової адміністрації України в Запорізькій області від 17.03.2020 за №08-02/1014 та від 26.01.2021 за №08-02/145 з урахуванням фактично виплачених сум на підставі ст.142 Закону України «Про судоустрій і статус суддів». Рішенням відповідача-2 №923300176639 від 22.07.2021, отриманим позивачем 30.07.2021, позивачу було відмовлено у проведенні такого перерахунку на підставі того, що позивач не проходив кваліфікаційне оцінювання та не призначався за результатами конкурсу після набрання чинності Закону №1402, тобто за тими нормами, які були визнані неконституційними Рішенням Конституційного Суду України від 18.02.2020 у справі №2-р/2020, а також мотивуючи тим, що право на перерахунок довічного утримання ні з 19.02.2020 ні з 01.01.2021 у зв'язку зі зміною розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, у позивача не виникло, оскільки перерахунок позивачу було здійснено з 01.01.2020. На додаткову заяву позивача від 22.07.2021 відповідач-1 надіслав відповідь без дати про відсутність підстав для перерахунку, мотивуючи її тими ж доводами. Вказані рішення відповідача-2 та відповідь відповідача-1 позивач вважає незаконними, такими, що протирічать діючому законодавству. Заяву позивача «Про призначення (перерахунок) щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці» від 22.07.2021, зареєстровану за №892, не обґрунтовано розглянуто з урахуванням принципу екстериторіальності згідно з приписами «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"». Вказану заяву позивача, а також додатково надіслану заяву про перерахунок щомісячного довічного утримання судді у відставці від 22.07.2021 мало розглянути ГУ ПФУ в Запорізькій області, та здійснити перерахунок відповідно до Рішення Конституційного Суду України №2-рп/20 від 18.02.2020. Таким чином, оспорюване позивачем рішення відповідача-2 має бути скасоване із зазначених вище підстав, а заяву має розглянути та задовольнити ГУ ПФУ в Запорізькій області.
Позивач підтримав позовну заяву.
Відповідачем-1 подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне. У липні 2021 року позивач звернувся до відповідача-1 із заявою від 22.07.2021 про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Запорізькій області від 17.03.2020 за №085-02/1014 та від 26.01.2021 за №08-02/145 про суддівську винагороду. Листом №0800-0209-8/51426 від 30.07.2021 позивачу було повідомлено про відмову в проведенні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці. Відповідач-1 здійснював свої повноваження в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, відповідно до вимог ст.19 Конституції України, а отже своїми діями права та законні інтереси позивача не порушив. Заяви про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання суддів, як і заяви про перерахунок пенсій приймаються, розглядаються та опрацьовуються згідно одних правил та з урахуванням принципу екстериторіальності. Заява позивача відповідно до екстериторіальності розподілу єдиної черги завдань розглядалась ГУ ПФУ в Закарпатській області. Розглянувши заяву позивача та надані документи, ГУ ПФУ в Закарпатській області прийняло Рішення про відмову у перерахунку від 22.07.2021 за №923300176639, було направлено до ГУ ПФУ в Запорізькій області та додано його до електронної пенсійної справи позивача. Отже, враховуючи вищезазначене, заяву позивача «Про призначення (перерахунок) щомісячного грошового утримання судді у відставці» від 22.07.2021, яка була подана до ГУ ПФУ у Запорізькій області розглянуто з урахуванням принципу екстериротіальності. Таким чином, дії відповідача-1 не суперечать чинному законодавству України, тому, підстави для задоволення вимог позивача повністю відсутні.
Відповідач-1 заперечував проти позовної заяви.
Відповідачем-2 подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне. 22.07.2021 ОСОБА_1 звернулася до ГУ ПФУ в Запорізькій області із заявою про перерахунок пенсії, до якої долучила довідки про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці №08-02/1014 від 17.03.2020 та №08-02/145 від 26.01.2021, виданих Територіальним управлінням Державної судової адміністрації в Запорізькій області. Відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 за №25-1 «Про затвердження змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», з 01.04.2021 органами Пенсійного фонду застосовується принцип екстериторіальності при опрацюванні заяв про призначення (перерахунки) пенсій. Нова технологія передбачає опрацювання заяв про призначення (перерахунки) пенсій бек-офісами територіальних органів Пенсійного фонду України в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяву та де проживає пенсіонер. Заяву ОСОБА_1 від 22.07.2021, засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначено до розгляду ГУ ПФУ в Закарпатській області. За результатами розгляду вказаної заяви, ГУ ПФУ в Закарпатській області 22.07.2021 прийнято рішення про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 . В даному випадку відсутні підстави для здійснення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці позивачу з 19.02.2020, оскільки на виконання п.5 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 18.02.2020 за №2-р/2020 Верховною Радою України не прийнято окремого нормативно-правового акта з питань урегулювання порядку здійснення такого перерахунку. На час звернення позивача як до органу Пенсійного фонду, так і до суду, Кабінетом Міністрів України не було визначено умов перерахунку раніше призначеного довічного грошового утримання. Суддям у відставці, в тому числі і позивачу, якому за зверненням до 18.02.2020 перерахунок проведено з 01.01.2020 виходячи із розміру суддівської винагороди, обчисленої відповідно до положень закону, перерахунок буде здійснюватися при збільшенні суддівської винагороди після 18.02.2020. Суд не наділений повноваженнями підміняти собою суб'єкт владних повноважень при прийнятті певного рішення та не може втручатись у дискреційні повноваження такого суб'єкта на користь позивача, окрім випадків, коли для прийняття такого рішення виконані всі умови, визначені законом.
Відповідач-2 заперечував проти позовної заяви.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 22.11.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Прасов О.О. у період з 17.12.2021 по 31.12.2021 перебував у відпустці.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
Позивач ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) є суддею у відставці з 2017 року та отримує щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 22.03.2018 у справі №808/559/18, яке набрало законної сили 24.04.2018, задоволено частково позовну заяву ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя про: визнано протиправними дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці; зобов'язано Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці відповідно до ст.137, п.25, 34 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів», ст.43 Закону України «Про статус суддів», у розмірі 88% грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання, починаючи з 19 грудня 2017 року, з урахуванням раніше виплачених сум. Відмовлено в частині позовних вимог ОСОБА_1 щодо зобов'язання Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя здійснити перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення.
При цьому, у рішенні Запорізького окружного адміністративного суду від 22.03.2018 у справі №808/559/18 зазначено: «… ОСОБА_1 має стаж на посаді судді 15 років 16 днів. Вказані обставини підтверджуються трудовою книжкою позивача, а також указом Президента України №1001/2002 від 11.11.2002 року та постановою Верховної Ради України №261-VI від 10.04.2008 року. ОСОБА_1 , також, має стаж роботи на посадах в органах прокуратури. З 05.12.1994 року позивач була зарахована у штат прокуратури стажистом на вакантній посаді старшого помічника Куйбишевського міжрайпрокурора. 26.06.1995 року переведена для подальшого стажування в прокуратуру Хортицького району м.Запоріжжя на вакантну посаду помічника прокурора Хортицького району м.Запоріжжя. 21.07.1995 року призначена на посаду помічника прокурора Хортицького району м.Запоріжжя. 29.01.1998 року призначена на посаду старшого помічника прокурора Хортицького району м.Запоріжжя. 02.12.2002 року звільнена з органів прокуратури у зв'язку з призначенням суддею Хортицького районного суду м.Запоріжжя. Вказані обставини підтверджуються трудовою книжкою позивача (а.с.15-18). Таким чином, стаж роботи позивача в органах прокуратури складає вісім років. … Таким чином, стаж роботи позивача в органах прокуратури підлягає зарахуванню у стаж роботи судді у кількості восьми років на підставі ст.43 Закону України «Про статус суддів» та пункту 34 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій та статус суддів». … Час навчання позивача на денному відділенні вищого юридичного навчального закладу склав 3 роки, але враховуючи те, що з 05.12.1994 року позивач вже працювала в органах прокуратури, то до її стажу на посаді судді підлягає зарахуванню один рік навчання за денною формою у вищих юридичних навчальних закладах, відповідно до абзацу 2 пункту 3-1 постанови Кабінету Міністрів України від 3.09.2005р. №865 «Про оплату праці та щомісячне грошове утримання суддів, доповненим Постановою Кабінету Міністрів України від 11.06.2008р. №545. … Загальний стаж, який дає позивачу право на отримання щомісячного довічного грошового утримання, становить … /15 років на посаді судді та 8 років на посадах в органах прокуратури, а також 1 рік навчання на стаціонарі/, а розмір щомісячного довічного грошового утримання - відповідно 88% заробітної плати судді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання. …».
У Довідці від 17.03.2020 за №08-02/1014 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, оформленій Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Запорізькій області, зазначено: «… ДОВІДКА про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці Видана ОСОБА_1 про те, що станом на 18 лютого 2020 року її суддівська винагорода, яка враховується при перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, складає 117291,60 грн., у тому числі: 1.Посадовий оклад - 75672,00 грн.; 2.Доплата за вислугу років (50%) - 37836,00 грн.; 3.Доплата за перебування на адміністративній посаді в суді - 3783,60 грн.; … Довідка видана на підставі - Закон України від 02.06.2016 №1402-VІІІ «Про судоустрій і статус суддів» (зі змінами), Закон України від 14.11.2019 №294-ІХ «Про Державний бюджет України на 2020 рік», Рішення Конституційного Суду України від 18 лютого 2020 року №2-р/2020 у справі №1-15/2018(4086/16). …».
У Довідці від 26.01.2021 за №08-02/145 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, оформленій Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Запорізькій області, зазначено: «… ДОВІДКА про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці Видана ОСОБА_1 про те, що станом на 01 січня 2021 року її суддівська винагорода, яка враховується при перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, складає 117291,60 грн., у тому числі: 1.Посадовий оклад - 75672,00 грн.; 2.Доплата за вислугу років (50%) - 37836,00 грн.; 3.Доплата за перебування на адміністративній посаді в суді - 3783,60 грн.; … Довідка видана на підставі - Закон України від 02.06.2016 №1402-VІІІ «Про судоустрій і статус суддів» (зі змінами), Закон України від 15.12.2020 №1082-ІХ «Про Державний бюджет України на 2021 рік». …».
22.07.2021 позивач подав до ГУ ПФУ в Запорізькій області Заяву №892 про проведення перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці, за результатами розгляду якої ГУ ПФУ в Закарпатській області прийнято Рішення про відмову в перерахунку пенсії №923300176639 від 22.07.2021.
Так, у Рішенні про відмову в перерахунку пенсії №923300176639 від 22.07.2021, прийнятому ГУ ПФУ в Закарпатській області, зазначено: «… Відділом перерахунків пенсій №1 управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області прийнято рішення про відмову в перерахунку пенсії за віком гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 . Розглянувши заяву від 22.07.2021р. про перерахунок встановлено наступне: для перерахунку пенсії надані наступні скан-копії оригіналів документів: заява, паспорт, ІПН, довідки про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного утримання судді у відставці №08-02/1014 від 17.03.2020р. та довідка №08-02/145 від 26.01.2021р. Повідомляємо, що Вам відмовлено в проведенні перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (за Вашою заявою №3788 від 22.07.2021р.). Право на перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судів у відставці, який не проходив кваліфікаційного оцінювання, не призначався на посаду судді за результатами конкурсу, проведеного після набрання чинності Законом №1402, не пропрацював на посаді судді щонайменше три роки з дня прийняття щодо нього відповідного рішення за результатами кваліфікаційного оцінювання або конкурсу, за зверненнями, що надходять після 18 лютого 2020 року, виникає згідно статті 142 Закону №1402. Отже, виходячи з вищенаведеного, право на перерахунок довічного грошового утримання згідно поданої заяви відсутнє. Згідно діючого законодавства дане рішення може бути оскаржене в органі Пенсійного фонду України вищого рівня або в судовому порядку. …».
Також, 22.07.2021 позивач подав до ГУ ПФУ в Запорізькій області ще одну Заяву про проведення перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці (оформлену у довільній волі), про результатами розгляду якої ГУ ПФУ в Запорізькій області повідомило листом від 04.08.2021 за №10336-9847/Б-02/8-0800/21.
Так, у листі ГУ ПФУ в Запорізькій області від 04.08.2021 за №10336-9847/Б-02/8-0800/21 зазначено: «… На Ваше звернення повідомляємо, що Рішенням Конституційного Суду від 18.02.2020 №2-рп/2020 (далі Рішення) визнано, зокрема, пункт 25 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02 червня 2016 року №1402-VIII (далі - Закон №1402) неконституційним. З 18.02.2020 порядок визначення розміру щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці регулюється статтею 142 Закону №1402, згідно з якою розмір щомісячного довічного грошового утримання не залежить від факту проходження суддею кваліфікаційного оцінювання або призначення на посаду судді за результатами конкурсу. Питання щодо перерахунку раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці вирішується відповідно до норм частини четвертої статті 142 Закону №1402 - у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді. У Рішенні від 14.12.2000 №15-рп/2000 Конституційний суд України визначив, що положення частини другої статті 150 Конституції України щодо виконання рішень Конституційного Суду України необхідно розуміти так, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, визнані за цими рішеннями неконституційними, не підлягають застосуванню як такі, що відповідно до частини другої статті 152 Конституції України втратили чинність, з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Враховуючи зазначене, право на перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, який не проходив кваліфікаційного оцінювання, не призначався на посаду судді за результатами конкурсу, проведеного після набрання чинності Законом №1402, не пропрацював на посаді судді щонайменше три роки з дня прийняття щодо нього відповідного рішення за результатами кваліфікаційного оцінювання або конкурсу, за зверненнями, що надходять після 18 лютого 2020 року, виникає згідно статті 142 Закону №1402. Суддям у відставці, яким за зверненням до 18.02.2020р. перерахунок проведено з 01.01.2020р. виходячи із розміру суддівської винагороди, обчисленої відповідно до положень Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010 №2453-VI. З огляду на викладене, рішенням від 22.07.2021р. №923300176639 Вам відмовлено в проведенні перерахунку довічного грошового утримання суддям у відставці відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» згідно поданої Вами заяви від 22.07.2021р. та довідок про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного утримання судді у відставці від 17.03.2020р. №08-02/1014 та від 26.01.2021р. №08-02/145р. Пенсія призначена і виплачується відповідно до вимог чинного законодавства. …».
Судом досліджено й інші документи надані у дану справу.
При вирішенні спору по суті суд виходить з зазначеного вище та викладеного нижче.
У Рішенні Конституційного Суду України від 18.02.2020 у справі №1-15/2018(4086/16) (чинне з 18.02.2020) зазначено: «…Конституційний Суд України вирішив: … 2. Визнати такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення розділу XII „Прикінцеві та перехідні положення" Закону України „Про судоустрій і статус суддів" від 2 червня 2016 року №1402-VIII зі змінами: -пункту 7 „та ліквідуються" в частині Верховного Суду України; - пункту 14 „судді Верховного Суду України"; - пункту 25. …».
Також, у Рішенні Конституційного Суду України від 18.02.2020 у справі №1-15/2018(4086/16) (чинне з 18.02.2020) зазначено: «… Конституційний Суд України вважає, що щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці має бути співмірним із суддівською винагородою, яку отримує повноважний суддя. У разі збільшення розміру такої винагороди перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці має здійснюватися автоматично. Встановлення різних підходів до порядку обчислення розміру щомісячного довічного грошового утримання суддів порушує статус суддів та гарантії їх незалежності. 17.Запровадження згідно із положеннями пункту 25 розділу XII „Прикінцеві та перехідні положення" Закону №1402 різних підходів до порядку обчислення розміру щомісячного довічного грошового утримання суддів, які виходять у відставку, суперечить положенням частини першої статті 126 Основного Закону України щодо гарантування незалежності суддів Конституцією і законами України. …».
Тобто, за Рішенням Конституційного Суду України від 18.02.2020 у справі №1-15/2018(4086/16) (чинне з 18.02.2020) до порядку обчислення розміру щомісячного довічного грошового утримання суддів має бути встановлений один підхід.
Відповідно до ч.1 ст.142 Законом України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 за №1402-VIII судді, який вийшов у відставку, після досягнення чоловіками віку 62 років, жінками - пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виплачується пенсія на умовах, визначених зазначеним Законом, або за його вибором щомісячне довічне грошове утримання. До досягнення зазначеного віку право на пенсію за віком або щомісячне довічне грошове утримання мають чоловіки 1955 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 1) 61 рік - які народилися з 1 січня 1954 року по 31 грудня 1954 року; 2) 61 рік 6 місяців - які народилися з 1 січня 1955 року по 31 грудня 1955 року.
Згідно з ч.2 ст.142 Законом України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 за №1402-VIII суддя у відставці, який не досяг віку, встановленого частиною першою цієї статті, отримує щомісячне довічне грошове утримання. При досягненні таким суддею віку, встановленого частиною першою цієї статті, за ним зберігається право на отримання щомісячного довічного грошового утримання або, за його вибором, призначається пенсія на умовах, визначених Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Як зазначено у ч.3 ст.142 Законом України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 за №1402-VIII, щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у відставці в розмірі 50 відсотків суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді.
У ч.4 ст.142 Законом України «Про судоустрій і статус суддів» зазначено, що у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.
Згідно з ч.5 ст.142 Законом України «Про судоустрій і статус суддів» пенсія або щомісячне довічне грошове утримання судді виплачується незалежно від заробітку (прибутку), отримуваного суддею після виходу у відставку. Щомісячне довічне грошове утримання суддям виплачується органами Пенсійного фонду України за рахунок коштів Державного бюджету України.
Також, у ст.14 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) зазначено: «1.Судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. 2.Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. 3.Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом. …».
Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Крім того, ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Таким чином, дана справа відповідає ознакам, викладеним у рішенні від 16.06.2020 Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду за результатами розгляду зразкової справи №620/1116/20 (адміністративне провадження №Пз/9901/5/20) (яке набрало законної сили 07.08.2020).
У п.4.2 розділу IV «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"», затвердженого 25.11.2005 Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 за №13-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (надалі - «Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"»), зазначено: «… Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу».
Питання, зокрема, призначення/перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, у тому числі й позивачу, врегульовані приписами «Порядку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України», затвердженого 25.01.2008 постановою правління Пенсійного фонду України за №3-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 20.03.2017 № 5-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.03.2008 за №200/14891 (надалі - «Порядок подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України»).
У «Змінах до Порядку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України», затверджених 21.05.2021 Постановою правління Пенсійного фонду України №18-1, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 26.07.2021 за №961/36583 (які набрали чинності 06.08.2021), зазначено: «… 5. У розділі IV: 1) пункт 1 викласти в такій редакції: «1. Заява про призначення/перерахунок щомісячного довічного утримання реєструється в електронному журналі звернень органу, що призначає щомісячне довічне утримання. Заява про перерахунок щомісячного довічного утримання приймається органом, що призначає щомісячне довічне утримання, за наявності в судді всіх необхідних документів. Приймання, розгляд та опрацювання заяви та документів, необхідних для призначення (перерахунку) щомісячного довічного утримання, органами, що призначають щомісячне довічне утримання, здійснюється відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року №13-1).»; …».
З наведеного вбачається, що на день виникнення спірних правовідносин принцип екстериторіальності при опрацюванні заяв про призначення/перерахунки пенсій застосовувався органами Пенсійного фонду України лише при опрацюванні заяв про призначення/перерахунки пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Однак, позивач не отримував пенсію відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а є суддею у відставці та отримував щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці.
На день звернення позивача до ГУ ПФУ в Запорізькій області із заявами від 22.07.2021 та на день прийняття ГУ ПФУ в Закарпатській області оскаржуваного Рішення про відмову в перерахунку пенсії №923300176639 від 22.07.2021, надіслання ГУ ПФУ в Запорізькій області листа від 04.08.2021 за №10336-9847/Б-02/8-0800/21 на адресу позивача, приписи «Порядку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України» не містили положення щодо принципу екстериторіальності при опрацюванні заяв про призначення/перерахунки щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці.
Таким чином, Заяву позивача від 22.07.2021 за №892 про проведення перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці не обґрунтовано розглянуто з урахуванням принципу екстериторіальності згідно з приписами «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"».
Заяву позивача від 22.07.2021 за №892 про проведення перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці мало розглянути ГУ ПФУ в Запорізькій області.
На думку суду, не дотримання порядку щодо розгляду Заяви позивача від 22.07.2021 за №892 про проведення перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці є підставою для визнання протиправним і скасування Рішення про відмову в перерахунку пенсії №923300176639 від 22.07.2021, прийнятого ГУ ПФУ в Закарпатській області.
Судом прийнято, до уваги, що 22.07.2021 позивачем подано до ГУ ПФУ в Запорізькій області ще одну Заяву про проведення перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці (оформлену у довільній волі), про результатами розгляду по суті якої ГУ ПФУ в Запорізькій області повідомило листом від 04.08.2021 за №10336-9847/Б-02/8-0800/21.
За матеріалами справи, стаж роботи позивача як судді, що дає право на отримання щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, складає 24 роки.
Враховуючи наведені норми права та обставини справи, оскільки позивач відпрацював на посаді судді повних 24 роки, то йому щомісячне довічне грошове утримання повинно виплачуватись в розмірі 58 відсотків суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене вище, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню. Доводи відповідачів-1,2 не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Оскільки відповідачем у справі були ГУ ПФУ в Запорізькій області та ГУ ПФУ у Закарпатській області, то з них мають бути стягнуті у рівних частинах у сумі 454 грн. 00 коп. (454 грн. 00 коп. = 908 грн. 00 коп. : 2) на користь позивача понесені ним судові витрати у вигляді сплаченого судового збору.
На підставі викладеного, керуючись: ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до 1.Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057; код ЄДРПОУ 20490012); 2.Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (площа Народна, буд.4, м.Ужгород, Закарпатська область, 88000; код ЄДРПОУ 20453063) про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, що полягають у застосуванні принципу екстериторіальності при опрацюванні Заяви ОСОБА_1 від 22.07.2021 за №892 про проведення перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці.
Визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області №923300176639 від 22.07.2021 про відмову в проведенні ОСОБА_1 перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці на підставі довідок Територіального управління Державної судової адміністрації України в Запорізькій області від 17.03.2020 за №08-02/1014 та від 26.01.2021 за №08-02/145 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, починаючи з 19.02.2020 з урахуванням фактично виплачених сум.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057; код ЄДРПОУ 20490012) судові витрати у вигляді сплаченого позивачем судового збору у сумі 454 грн. 00 коп.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (площа Народна, буд.4, м.Ужгород, Закарпатська область, 88000; код ЄДРПОУ 20453063) судові витрати у вигляді сплаченого позивачем судового збору у сумі 454 грн. 00 коп.
Відмовити у зверненні до негайного виконання рішення у межах суми щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці позивача за один місяць відповідно до п.1 ч.1 ст.371 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повний текст судового рішення складено 10.01.2022.
Суддя О.О. Прасов