Ухвала від 11.01.2022 по справі 240/12481/21

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

11 січня 2022 року м. Житомир справа № 240/12481/21

категорія 113050000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гуріна Д.М., розглянувши у письмовому провадженні питання про залучення співвідповідачів в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Новоград-Волинської міської об'єднаної територіальної громади про визнання протиправним та нечинним рішення, відшкодування шкоди,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 із позовом до Новоград-Волинської міської об'єднаної територіальної громади про визнання протиправним та нечинним рішення, відшкодування шкоди.

Після усунення позивачем недоліків позовної заяви, ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 15.07.2021 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

15.10.2021 від Новоград-Волинської міської ради надійшов відзив на позовну заяву вх. №61518/21, відповідно до змісту якого відповідач стверджує, що позивачем пред'явлено вимоги до неналежного відповідача, оскільки відповідачем у межах даної справи має виступати Новоград-Волинська міська комісія з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій, не зважаючи на відсутність в останньої статусу юридичної особи, яка була утворена Виконавчим комітетом Новоград-Волинської міської ради.

Система та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначаються Законом України 21 травня 1997 року №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Згідно зі статтею 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальна громада - жителі, об'єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями, або добровільне об'єднання жителів кількох сіл, селищ, міст, що мають єдиний адміністративний центр; представницький орган місцевого самоврядування - виборний орган (рада), який складається з депутатів і відповідно до закону наділяється правом представляти інтереси територіальної громади і приймати від її імені рішення; виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами; посадова особа місцевого самоврядування - особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження у здійсненні організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Статтею 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що система місцевого самоврядування включає: 1) територіальну громаду; 2) сільську, селищну, міську раду; 3) сільського, селищного, міського голову; 4) виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; 5) районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; 6) органи самоорганізації населення.

Повноваження органів державної влади. Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності у сфері відносин, пов'язаних із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, встановлені Кодексом цивільного захисту України.

Відповідно до пункту 21 частини 2 статті 19 Кодексу цивільного захисту України до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері цивільного захисту належить, зокрема, створення у містах комісій з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій, а в разі виникнення надзвичайних ситуацій - спеціальних комісій з їх ліквідації (за потреби), забезпечення їх функціонування.

Підпунктом 6 пункту б частини 1 статті 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження, зокрема, вжиття необхідних заходів щодо ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій відповідно до закону, інформування про них населення, залучення в установленому законом порядку до цих робіт підприємств, установ та організацій, а також населення.

Згідно підпункту 2 пункту б частини 1 статті 38 цього ж Закону до делегованих повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, вжиття у разі надзвичайних ситуацій необхідних заходів відповідно до закону щодо забезпечення державної і громадської безпеки і порядку, життєдіяльності підприємств, установ та організацій, врятування життя людей, захисту їх здоров'я, збереження матеріальних цінностей.

Відповідно до статті 11 зазначеного вище Закону виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх, зокрема, виконавчі комітети.

Рішенням Виконавчого комітету Новоград-Волинської міської ради від 16.12.2020 №37 «Про міську комісію з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій» затверджено Положення про міську комісію з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій та посадовий склад цієї комісії.

Отже, утворення у містах комісій з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій належить до повноважень виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради.

Згідно інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Виконавчий комітет Новоград-Волинської міської ради (код ЄДРПОУ 04053571) та Новоград-Волинська міська рада Житомирської області (код ЄДРПОУ 13576983) зареєстровані окремими юридичними особами.

В свою чергу, повноваження комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій регламентуються Типовим положенням про регіональну та місцеву комісію з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 №409.

Таким чином, оскільки, позивачем заявлено вимогу про визнання протиправним та нечинним рішення міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій від 23.03.2021 в частині встановлення додаткових обмежувальних протиепідемічних заходів в доповнення до діючих обмежень, встановлених для червоного рівня епідемічної небезпеки на території Новоград-Волинської міської територіальної громади, тому належним відповідачем в межах даної справи має бути Новоград-Волинська міська комісія з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій, не зважаючи на відсутність статусу окремої юридичної особи, оскільки Новоград-Волинська міська комісія з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій приймала оскаржуване позивачем рішення.

Крім того, серед позовних вимог зокрема зазначено і вимогу про відшкодування майнової шкоди в сумі 17454,00 грн заподіяної протиправним, на думку позивача, рішенням.

Оскільки майнову відповідальність за дії Новоград-Волинської міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій несе Виконавчий комітет Новоград-Волинської міської ради, то останній має бути залучений до участі у справі як співвідповідач.

Отже, судом встановлено, що позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом.

Відповідно до частин 3, 4 статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.

Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.

Враховуючи те, що справа розглядається судом в порядку спрощеного позовного провадження і в суду відсутня можливість дізнатися думку позивача щодо заміни відповідача, з метою процесуальної економії та уникнення затягування судового розгляду через призначення розгляду справи в загальне позовне провадження, суд дійшов висновку про можливість залучення Новоград-Волинської міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій та виконавчого комітету Новоград-Волинської міської ради, як других відповідачів у справі, що не порушить прав позивача та сприятиме розгляду справи протягом розумного строку.

Керуючись статтями 48, 243, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України,

ухвалив:

Залучити Новоград-Волинську міську комісію з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій (вул.Шевченка, 16, м.Новоград-Волинський, Житомирська область, 11700) та Виконавчий комітет Новоград-Волинської міської ради (вул.Шевченка, 16, м.Новоград-Волинський, Житомирська область, 11700, код ЄДРПОУ 04053571) до участі у справі №240/12481/21 як співвідповідачів.

Направити Новоград-Волинській міській комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій копію позовної заяви та доданих до неї документів.

Встановити Новоград-Волинській міській комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій строк для подання відзиву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали про залучення другого відповідача у справі.

Направити Виконавчому комітету Новоград-Волинської міської ради копію позовної заяви та доданих до неї документів.

Встановити Виконавчому комітету Новоград-Волинської міської ради строк для подання відзиву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали про залучення другого відповідача у справі.

Копію ухвали невідкладно направити сторонам.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею та окремо не оскаржується.

Суддя Д.М. Гурін

залучення до справи інших осіб співвідповідачів