Рішення від 29.10.2021 по справі 160/10496/21

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2021 року Справа № 160/10496/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кадникової Г.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження (у письмовому провадженні) справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування вимоги, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1 , позивач) звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом про:

- визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ф-69188-13/66 від 12.03.2021 про сплату боргу (недоїмки) у розмірі 30' 177грн.18коп.;

- зобов'язання Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі - ГУ ДПС у Дніпропетровській області, відповідач) виключити з інформаційно-телекомунікаційної системи Державної податкової служби України інформацію про наявність у позивача заборгованості (недоїмки) зі сплати ЄСВ у сумі 30'177грн.18коп. за 2020 рік.

В обґрунтування позовної заяви зазначено, що позивачем допущено помилки при заповнені колонок Звіту про суми нарахування доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за Формою №Д5 (річна), який подано через електронний кабінет. Після самостійного виявлення помилок позивачем 18.02.2021 року направлено Звіт про суми нарахування доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску разом з Таблицею 1 за Формою №Д5, які відповідачем не прийнято з причин: «Звіт подано після терміну. Вже є прийняті і оброблені звіти за вказаний період» - квитанція №2.

Ухвалами суду позовну заяву залишено без руху та продовжено строк для усунення виявлених недоліків.

Позивачем усунуто виявлені недоліки позову шляхом надання оновленої редакції позовної заяви.

Ухвалою суду від 24.09.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, вирішено здійснювати її подальший розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання, за наявними у справі матеріалами, встановлено відповідачу строк для надання відзиву на позов.

23.10.2021 до суду надійшов відзив відповідача, за змістом якого останній заперечує проти позовних вимог. В обґрунтування своїх заперечень відповідач зазначає, що в базі автоматизованої інформаційної системи «Податковий блок» в інтегрованій карті платника ФОП ОСОБА_1 обліковується недоїмка зі сплати єдиного внеску в сумі 36' 117грн. 18коп.

Дослідивши матеріали справи, подані сторонами докази, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа-підприємець з 10.07.2018.

З 01.08.2018 року позивач є платником єдиного податку 2-ї групи.

21.01.2021 року позивачем до Державної податкової служби через електронний кабінет подано Звіт про суми нарахування доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за Формою №Д5 (річна) відповідно до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України №435 від 14.04.2015 року.

Позивач вказує, що у Таблиці 1 «Нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», яка є частиною Звіту за Формою №Д5, помилково зазначено у колонці «сума доходу, на яку нараховується єдиний внесок, з урахуванням максимальної величини»:

- за вересень, жовтень та листопад 2020 року помилково зазначено суми помісячно у розмірі 50' 000грн. 00коп., замість 5' 000грн. 00коп. (при цьому, розмір доходу у попередній колонці зазначений саме 5' 000грн. 00коп.);

- за березень, квітень та травень 2020 року помилково зазначено суми помісячно 5' 000грн. 00коп., замість 0грн., оскільки відповідно до п.9-10 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» тимчасово звільняються від нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску особи, зазначені у пунктах 4, 5, 51 частини 1 статті 4 цього Закону, в частині сум, що підлягають нарахуванню, обчисленню та сплаті такими особами за періоди з 1 по 31 березня, з 1 по 30 квітня та з 1 по 31 травня 2020 року за себе.

Позивач зазначає, що самостійно виявивши технічну помилку в частині зазначення суми 50' 000грн. 00коп. замість 5' 000грн. 00коп. у вересні-листопаді 2020 року, 18.02.2021 року направила Звіт про суми нарахування доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску разом з Таблицею 1 за Формою №Д5, який відповідачем згідно квитанції №2 не прийнято з причин: «Звіт подано після терміну. Вже є прийняті і оброблені звіти за вказаний період».

Задля отримання роз'яснень про необхідні дії щодо виправлення технічної помилки позивач листом 18.02.2021 року звернулась до Державної податкової служби.

На вказаний лист відповідачем 08.04.2021 за № 16196/6/04-36-24-04-16 надано відповідь з посиланням на п.14 розділу IV Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України №435 від 14.04.2015 року (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 15.05.2018 року №511) про направлення заяви до відповідного підрозділу ГУ ДПС у Дніпропетровській області.

При цьому, позивач вважає помилковим посилання відповідача на редакцію Порядку 2018 року, тоді як звіт нею подано у 2021 році.

Проте, у квітні 2021 року, після зазначеної відповіді відповідача, позивач отримала вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-69188-13/66 від 12.03.2021 року на суму недоїмки зі сплати ЄСВ у розмірі 30' 177грн. 18коп.

Позивач надала дві копії заяв до відповідача, а саме:

- від 11.05.2021 року про призначення документальної перевірки згідно роз'яснень, викладених у листі відповідача № 16196/6/04-36-24-04-16 від 08.04.2021 року;

- від 25.05.2021 року про можливість подачі вірного звіту за 2020 рік та неврахування технічної помилки.

Позивач вказує, що не отримала жодної відповіді на свої заяви від 11.05.2021 та 25.05.2021 від відповідача у встановлений законодавством термін, а тому, не погоджуючись з вимогою про сплату боргу (недоїмки) №Ф-69188-13/66 від 12.03.2021 року на суму недоїмки зі сплати ЄСВ у розмірі 30' 177грн. 18коп. звернулась з відповідним позовом до суду.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464-VI).

Відповідно до п.4 ч.1 ст.4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.

Згідно п.3 ч.1 ст.7 Закону № 2464-VI єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у п.4 ч.1 ст.4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

За приписами п.5 ст.1 Закону № 2464-VI мінімальний страховий внесок - сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця.

Відповідно до п.8 ст.9 Закону № 2464-VI платники єдиного внеску, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок. Звітним періодом є календарний рік.

Процедуру, форму, строки подання звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до Державної податкової служби України, її територіальних органів визначає Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджений Наказом Міністерства фінансів України №435 від 14.04.2015 року, зі змінами та чинний на момент виникнення правовідносин (далі - Порядок №435).

Відповідно до п.2 розділу ІІІ Порядку №435 фізичні особи-підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, формують та подають до органів доходів і зборів Звіт самі за себе один раз на рік до 10 лютого року, що настає за звітним періодом. Звітним періодом є календарний рік. Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску подається за формою № Д5 згідно з додатком 5 до цього Порядку із зазначенням типу форми «початкова».

Пунктами 1-2 розділу IV Порядку №435 визначено, що звіт формується на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких проводиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до Закону нараховується єдиний внесок. Звіт має містити основні дані про страхувальника та перелік таблиць Звіту. Звіт формується страхувальником або відповідальною особою страхувальника та включає таблиці, наведені у додатках 4-7 до цього Порядку.

Процедура виправлення помилок визначена розділом V Порядку №435.

Так, у разі виявлення помилки у Звіті до закінчення строку подання цього Звіту страхувальник повторно формує та подає Звіт у повному обсязі до органу доходів і зборів за основним місцем обліку.

Чинним вважається останній електронний або паперовий Звіт, поданий страхувальником до закінчення строків подання звітності, визначених цим Порядком, який пройшов всі контролі при завантаженні до Реєстру страхувальників та до Реєстру застрахованих осіб.

Якщо страхувальником до закінчення строку подання Звіту подаються за поточний звітний період лише окремі таблиці Звіту із зазначенням типу форми "скасовуюча", "додаткова", цей Звіт не вважається Звітом і вважається таким, що не подавався.

У разі виявлення страхувальником або правонаступником у Звіті після закінчення строку подання такого Звіту помилки в реквізитах (крім сум), що стосується страхувальника або застрахованої особи, подаються скасовуючі документи.

Звіт, сформований для виправлення помилок за попередні звітні періоди, не має містити таблиць 1-4 додатка 4 до цього Порядку. При цьому внесення змін до сум нарахованої заробітної плати або доходу та у зв'язку з цим до нарахованих сум єдиного внеску за звітний місяць при формуванні і поданні скасовуючих документів не допускається.

Якщо потрібно повністю скасувати відомості, зазначені в таблицях 5, 7 додатка 4 до цього Порядку, подаються тільки скасовуючі документи щодо виявлених недостовірних відомостей про застраховану особу.

Якщо страхувальником здійснюється донарахування (зменшення) єдиного внеску у зв'язку з виправленням помилки, допущеної в попередніх періодах, застосовуються коди типу нарахувань, передбачені пунктом 9 розділу IV цього Порядку.

У разі якщо страхувальник подає за один і той самий звітний період таблиці із зазначенням типу форми "скасовуюча" та "додаткова", вони подаються з окремими титульними аркушами (як два окремих Звіти).

Отже, Порядком №435 не передбачено самостійне виправлення страхувальником помилок у Звіті про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску (далі - додаток 5 Звіту з ЄСВ) після закінчення терміну його подання.

При цьому, згідно з п.1 та п.2 ч.1 ст.13 Закону № 2464-VI контролюючі органи мають право проводити перевірки у фізичних осіб-підприємців бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів про нарахування, обчислення та сплату єдиного внеску, достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру, отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості (зокрема, письмові) з питань, що виникають під час такої перевірки.

Помилки, що стосуються грошових показників (арифметична помилка, невірно порахована сума доходу/ЄВ, заповнено не ту таблицю форми №Д5 тощо) у Звіті можуть бути виявлені при документальній перевірці і виправлені за її наслідками.

Згідно з п.14 розділу IV Порядку №435 фізичні особи-підприємці, яким за результатами проведеної перевірки (звірки) збільшено або зменшено зобов'язання, формують і подають до контролюючих органів звіт щодо сум нарахованого ЄВ згідно з таблицею 3 додатка 6 до Порядку №435 протягом одного календарного місяця після здійснення відповідних розрахунків. Звіт згідно з таблицею 3 додатка 6 до Порядку №435 формується і подається до контролюючих органів виключно на підставі акта документальної перевірки страхувальника (обов'язковим є зазначення номера і дати акта) і містить суми, на які збільшено або зменшено зобов'язання (у такому разі допускається внесення від'ємного значення).

Водночас фізична особа-підприємець має право самостійно, до проведення документальної перевірки контролюючим органом, подати заяву до контролюючого органу з проханням провести перевірку/звірку, у якій зазначити причину перевірки (помилка у Звіті за відповідний рік, яка саме помилка, причини її виникнення, правильні дані).

Фізична особа-підприємець може і не чекати на документальну перевірку. Для цього слід подати до контролюючого органу за місцем обліку фізичної особи-підприємця заяву з проханням провести перевірку чи звірку, у якій зазначити, зокрема, причину для її проведення та правильні дані. Форма заяви - довільна. Рішення щодо проведення документальної позапланової перевірки приймає керівник (його заступник чи уповноважена особа) органу ДФС, яке оформлюється наказом (п.78.4 Податкового кодексу України).

Відтак, до 2021 року помилки у грошових показниках річного звіту з ЄСВ могли бути зафіксовані тільки в ході документальної перевірки і виправлені за її результатами на підставі акта перевірки.

Тому, якщо підприємець знайшов помилку з ЄСВ самостійно і бажав її виправити, він мав подати до податкової служби заяву з проханням провести документальну перевірку (з поясненнями, за який звітний період допущено помилку, у чому вона полягає, які причини її виникнення і якими мають бути правильні дані).

Як встановлено з матеріалів справи, позивачем дотримано зазначені вище умови. Проте, в матеріалах справи відсутні та жодною зі сторін не надані докази проведення документальної перевірки відповідачем за заявою позивача від 11.05.2021 року.

Оспорювана позивачем вимога відповідача винесена не на підставі акта документальної перевірки позивача, а на підставі даних інформаційної системи податкових органів.

Відповідачем до відзиву на позовну заяву надана неповна виписка з інтегрованої картки платника податків - позивача. А саме: не вбачається опису операцій, з яких можливо встановити підстави та період виникнення недоїмки зі сплати єдиного внеску в сумі 36' 117грн. 18коп.

Відтак, встановити правомірність виникнення недоїмки у позивача зі сплати єдиного внеску в сумі 36' 117грн. 18коп. та, як наслідок, формування відповідачем оспорюваної вимоги про сплату боргу (недоїмки) - неможливо в ході розгляду наявного предмета спору.

Отже, можливістю встановити правомірність чи безпідставність виникнення у позивача недоїмки зі сплати єдиного внеску в сумі 36' 117грн. 18коп. є лише дослідження первинних документів, бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких проводиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до Закону нараховується єдиний внесок.

Таке дослідження можливе в ході документальної перевірки позивача за звітний період 2020 рік за заявою останньої від 11.05.2021 року.

При цьому, розгляд питання проведення зазначеної документальної перевірки позивача передує розгляду питання (спору) щодо правомірності чи безпідставності формування оспорюваної вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ф-69188-13/66 від 12.03.2021 року.

Відповідно до ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не доведено розгляд заяви позивача від 11.05.2021 року з прийняттям відповідного рішення щодо призначення документальної перевірки.

Проте, дії чи бездіяльність відповідача щодо розгляду заяв позивача від 11.05.2021 та 25.05.2021 не є предметом розгляду заявленого спору.

Отже, враховуючи вищевикладене, позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ф-69188-13/66 від 12.03.2021 про сплату боргу (недоїмки) у розмірі 30' 177грн.18коп., зобов'язання ГУ ДПС у Дніпропетровській області вчинити певні дії - є передчасними, а тому не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.2, 9, 77, 90, 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування вимоги, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Г. В.Кадникова