Справа № 610/2145/21 Головуючий І інстанції -
Провадження № 33/818/1758/21 Тімонова В.М.
Категорія: ч. 1 ст. 130 КУпАП Доповідач - Кружиліна О.А.
01 грудня 2021 року Харківський апеляційний суд у складі судді судової палати з розгляду кримінальних справ - Кружиліної О.А.
за участю секретаря - Михайлюка А.В.
захисника - Новікової А.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові апеляційну скаргу захисника ОСОБА_1 - адвоката Новікової Альони Ігорівни на постанову судді Балаклійського районного суду Харківської області від 01 вересня 2021 року у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за частиною 1 статті 130 КУпАП,-
13 червня 2021 року працівником поліції складено протокол про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 446564 стосовно ОСОБА_1 за частиною 1 статті 130 КУпАП.
Згідно з вказаним протоколом 13 червня 2021 року о 0440 год. в Харківській області, Ізюмський р-н., смт. Савинці, вул. Соборна, буд. 32, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом «ВАЗ 21051», д.н.з. НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння, зі згоди водія у встановленому законом порядку проводився із застосуванням приладу «Драгер» під безперервну відео зйомку. Результат огляду склав - 1,99 %0 (проміле).
Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги пункту 2.9 «а» Правил дорожнього руху України (далі - ПДР України), за що відповідальність передбачена частиною 1 статті 130 КУпАП.
Постановою судді Балаклійського районного суду Харківської області від 01 вересня 2021 року накладено на ОСОБА_1 адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП, у виді штрафу в сумі 17 000 грн з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнуто з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 454 грн.
Не погодившись з вказаною постановою судді, захисник ОСОБА_1 - адвокат Новікова А.І. подала апеляційну скаргу, в якій просить постанову судді Балаклійського районного суду Харківської області від 01 вересня 2021 року скасувати, протокол про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 446564 та матеріали адміністративної справи за частиною 1 статті 130 КУпАП відносно ОСОБА_1 повернути для належного оформлення.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги захисник зазначає, що постанова суддею прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Посилається, що при розгляді справи судді не надав належну правову оцінку протоколу про адміністративне правопорушення та не з'ясував чи складено протокол уповноваженою на це особою.
Вважає, що прилад газоаналізатор поліцейськими використовувався неправильно, оскільки ОСОБА_1 довелося продувати його більше п'яти разів.
Разом з цим, огляд в закладі охорони здоров'я ОСОБА_1 поліцейськими не запропоновано.
Будучи належним чином повідомленим про час та місце судового розгляду, в призначене судове засідання 01 грудня 2021 року ОСОБА_1 не з'явився, клопотання про відкладення апеляційного перегляду справи не подавав, про причини неявки апеляційний суд не повідомив.
Дослідивши матеріали справи відповідно до вимог частини 7 статті 294 КУпАП, перевіривши законність і обґрунтованість постанови судді в межах доводів апеляційної скарги, заслухавши пояснення захисника ОСОБА_1 - адвоката Новікової А.І., яка апеляційну скаргу підтримала, просила її задовольнити, апеляційний суд приходить до таких висновків.
Притягаючи ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 130 КУпАП, суддя виходив з того, що вчинене ним адміністративне правопорушення полягає у керуванні транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння, чим порушено вимоги пункту 2.9 «а» ПДР України, що підтверджено зібраними у справі доказами.
З зазначеним висновком судді апеляційний суд погоджується, вважає його правильним, обґрунтованим та таким, що відповідає наявним в матеріалах справи доказам.
Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, і
Статтею 251 КУпАП встановлено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно зі статтею 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Пункт 1.3 ПДР України передбачає, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.
В пункті 1.9 ПДР України встановлено, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Пункт 2.5 ПДР України зобов'язує водія на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до пункту 2.9 «а» ПДР України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин.
Відповідальність за порушення зазначених вимог ПДР України передбачена статтею 130 КУпАП.
Частина 1 статті 130 КУпАП передбачає відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до частини 1 статті 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Частиною 2 статті 266 КУпАП встановлено, що огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Судовим розглядом встановлено, що 13 червня 2021 року о 0440 год. водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом «ВАЗ 21051», д.н.з. НОМЕР_1 , рухаючись по вул. Соборній, 32 в смт. Савинці, Ізюмського р-ну., Харківської обл., був зупинений поліцейськими. Маючи ознаки алкогольного сп'яніння, на вимогу поліцейських ОСОБА_1 пройшов огляд за допомогою «Drager Alcotest 6820» Результат огляду склав - 1,99 %0, з яким ОСОБА_1 погодився.
Проходження ОСОБА_1 огляду на стан алкогольного сп'яніння за допомогою газоаналізатора зафіксовано на нагрудну камеру поліцейських відповідно до вимог статті 266 КУпАП, відеозапис з якої долучено до протоколу про адміністративне правопорушення.
Внаслідок зазначених подій, поліцейським складено протокол про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 446564 від 13 червня 2021 року за порушення ОСОБА_1 вимог пункту 2.9 «а» ПДР України.
Вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП, підтверджується доказами, наявними в матеріалах справи, яким суддя надав належну правову оцінку.
Апеляційний суд вважає, що вимоги частини 2 статті 251, статей 256, 2652, 266, 268 КУпАП, «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», «Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі» поліцейськими дотримано.
Матеріали справи не містять доказів про порушення поліцейськими законодавства при складанні протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за частиною 1 статті 130 КУпАП.
Апеляційний суд дійшов висновку, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 суддею відповідно до статей 251, 252 КУпАП на підставі доказів, наявних в матеріалах справи, повно і всебічно встановлено фактичні обставини адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП.
Постанова судді відповідає вимогам статей 245, 280, 283 КУпАП.
Приймаючи до уваги встановлені обставини справи, оцінюючи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, апеляційний суд визнає зібрані докази у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 належними, допустимими та такими, що відповідають вимогам статті 251 КУпАП.
Доводи апеляційної скарги захисника про те, що прилад газоаналізатор поліцейськими використовувався неправильно, оскільки ОСОБА_1 довелося продувати його більше п'яти разів, є безпідставними, оскільки на відеозаписі з нагрудних камер поліцейських зафіксовано, що під час проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння за допомогою газоаналізатора ОСОБА_1 всіляко ухилявся, не видував повітря, а втягував повітря у себе, у зв'язку з чим поліцейським доводилося розпочинати процедуру з початку.
Доводи апеляційної скарги захисника про те, що поліцейські не запропонували ОСОБА_1 пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння в закладі охорони здоров'я, апеляційним судом до уваги не приймаються, з огляду на таке.
Частиною 3 статті 266 КУпАП встановлено, що у разі незгоди водія з результатами проведеного поліцейськими огляду на стан алкогольного спяніння з використанням спеціальних технічних засобів огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_1 пройшов огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці оформлення матеріалів ДТП за допомогою газоаналізатора «Drager Alcotest 6820» з використанням технічних засобів відеозапису.
Результат огляду становив - 1,99 ‰ алкоголю у видихаємому повітрі, тобто у 9,95 раз перевищив допустиму норму у 0,2%0. З результатами проведеного поліцейськими огляду ОСОБА_1 погодився, про що розписався в акті його огляду.
Відповідно, у поліцейських були відсутні підстави для направлення його до закладу охорони здоров'я для проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Разом з цим, положеннями статті 267 КУпАП визначено порядок оскарження заходів забезпечення провадження у справах про адміністративне правопорушення, відповідно до яких огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, а також щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, може бути оскаржено заінтересованою особою у вищестоящий орган (вищестоящій посадовій особі) відносно органу (посадової особи), який застосував ці заходи, або до суду.
Отже, у разі незгоди ОСОБА_1 з процедурою проведеного поліцейськими огляду на стан алкогольного сп'яніння за допомогою газоаналізатора, він мав можливість оскаржити заходи забезпечення провадження у справах про адміністративне правопорушення, однак, таким правом не скористався.
Посилання в апеляційній скарзі на те, що суддя не з'ясував чи складено протокол уповноваженою на це особою, є безпідставними, з огляду на таке.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 255 КУпАП протоколи про правопорушення мають право складати уповноваженні на те посадові особи, органів внутрішніх справ (Національної поліції).
Протокол про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 446564 від 13 червня 2021 року складено поліцейським, тобто уповноваженою на те особою.
Відсутність компетенції у поліцейського на складання вказаного вище протоколу не оскаржувалась.
Враховуючи викладене вище, під час апеляційного перегляду справи за доводами апеляційної скарги захисника ОСОБА_2 - адвоката Новікової А.І. апеляційним судом не встановлено підстав для скасування постанови судді Балаклійського районного суду Харківської області від 01 вересня 2021 року та повернення адміністративного матеріалу на дооформлення.
Керуючись статтями 7, 130, 245, 251, 252, 254, 256, 266, 277-280, 284, 294, 295 КУпАП,-
Апеляційну скаргу захисника ОСОБА_1 - адвоката Новікової Альони Ігорівни - залишити без задоволення.
Постанову судді Балаклійського районного суду Харківської області від 01 вересня 2021 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя Харківського
апеляційного суду О.А. Кружиліна