Ухвала від 05.01.2022 по справі 760/29369/21

Справа № 760/29369/21

Провадження №1-кс/760/390/22

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 січня 2022 року слідчий суддя Солом'янського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , розглянувши клопотання прокурора відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням кримінальних правопорушень, що посягають на функціонування економіки держави Офісу генерального прокурора ОСОБА_2 про накладення арешту,

ВСТАНОВИВ:

До слідчого судді Солом'янського районного суду м. Києва надійшло вказане клопотання про накладення арешту.

Вивчивши матеріали клопотання прихожу до висновку, що воно підлягає поверненню з наступних підстав.

Положеннями ч. 2 ст. 132 КПК України передбачено, що клопотання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження на підставі ухвали слідчого судді подається до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування.

Вказана норма процесуального права дає підстави дійти висновку, що органи досудового розслідування для вирішення питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження зобов'язані звернутися до місцевого суду, у межах територіальної юрисдикції якого знаходиться такий орган досудового розслідування.

До таких заходів відноситься накладення арешту на майно.

Відповідно до ст. 38 КПК України органами досудового розслідування (органами, що здійснюють дізнання і досудове слідство) є слідчі підрозділи органів внутрішніх справ, органів безпеки, органів, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства, органів державного бюро розслідувань.

Тобто, чинний кримінальний процесуальний закон визначає органами досудового розслідування відповідні державні установи - слідчі підрозділи та підрозділи детективів.

Так, 25.03.2021 набув чинності Закон України «Про Бюро економічної безпеки України». Відповідно до розділу VI ч. 1 ЗУ «Про Бюро економічної безпеки України» вказаний Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім пункту 5 цього розділу, який набирає чинності з дня оголошення Кабінетом Міністрів України про початок діяльності Бюро економічної безпеки України, але не пізніше ніж через вісім місяців з дня набрання чинності цим Законом.

Згідно з пп. 2 п. 10 розділу VI Закону України «Про Бюро економічної безпеки України» Кабінету Міністрів України не пізніше восьми місяців з дня набрання чинності цим Законом необхідно забезпечити ліквідацію Державної фіскальної служби України, тобто до 25.11.2021.

З урахуванням набрання 25.03.2021 чинності окремими положеннями Закону України «Про Бюро економічної безпеки України» від 28.01.2021 слідчі підрозділи органів ДФС України 25.11.2021 будуть позбавлені повноважень на здійснення досудового розслідування кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 216 КПК України.

Ухвалою Київського апеляційного суду від 16.12.2021 року ухвалу слідчого судді Солом'янського районного суду м. Києва від 03.11.2021 року, відповідно до якої прокурору відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням кримінальних правопорушень, що посягають на функціонування економіки держави Офісу генерального прокурора ОСОБА_2 повернуто його клопотання про накладення арешту на майно, тимчасово вилучене в межах кримінального провадження №32021104110000022, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 29.04.2021 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 358, ч. 3 ст. 212, ч. 3 ст. 28, ч. 4 ст. 190 КК України скасовано.

Постановлено ухвалу, якою призначено новий розгляд у суді першої інстанції клопотання прокурора відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням кримінальних правопорушень, що посягають на функціонування економіки держави Офісу генерального прокурора ОСОБА_2 .

Отже, клопотання прокурора відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням кримінальних правопорушень, що посягають на функціонування економіки держави Офісу генерального прокурора ОСОБА_2 про арешт майна надійшло до суду 30 грудня 2021 року, тобто після припинення повноважень слідчих підрозділів органів ДФС України на здійснення досудового розслідування.

Територіальні відділи Бюро економічної безпеки України, в повноваження яких входить здійснення досудового розслідування кримінального правопорушення передбаченого ст. 204 КК України, не розпочали свою діяльність, їх юридична адреса не визначена.

Процесуальне керівництво в рамках кримінального провадження №32021104110000022, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 29.04.2021 року, проводилося Офісом Генерального прокурора (01011, м. Київ, вул. Різницька, 13/15).

Статтею 1 КПК України передбачено, що порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України, яке складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим Кодексом та іншими законами України.

Правила підсудності ґрунтуються на основних засадах судочинства, передбачених ст.129 Конституції України, засадах кримінального провадження, визначених у главі 2 КПК України, а також принципах побудови системи судів загальної юрисдикції. Підсудність виступає процесуальним інститутом, що має велике значення для належного відправлення правосуддя. По кожній справі, незалежно від її категорії, перше питання, яке вирішує судця, слідчий судця це підсудність.

Встановлення правил підсудності має важливе значення для правильного функціонування судової системи, а також для виконання судами покладених на них завдань і визначення суду, компетентного здійснювати кримінальне провадження щодо конкретного кримінального правопорушення. Підсудність є ефективним засобом, який сприяє тому, щоб конкретна кримінальна справа розглядалася і вирішувалася судом законним, компетентним, незалежним і неупередженим, як того вимагають ст. 7 Загальної декларації прав людини та ч. 1 ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права.

Важливість суворого дотримання правил про підсудність доводиться і практикою Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ). Зокрема, як порушення вимог пункту 1 ст. 6 Конвенції ЄСПЛ розглядає порушення правил територіальної підсудності внаслідок передання справи з одного суду до іншого без належного законного обґрунтування, незважаючи на наявність чітких підстав зміни територіальної підсудності, встановлених КПК України (див. пункт 98 рішення ЄСПЛ у справі «Фельдман проти України»).

З урахуванням викладеного, суддя, слідчий суддя повинен перевіряти підсудність будь-якого провадження, незалежно від його категорії.

Відповідно, системний аналіз зазначених норм КПК України однозначно вказує на те, що клопотання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження, зокрема клопотання про скасування арешту майна, повинні розглядатись слідчими суддями місцевого суду, в межах юрисдикції якого знаходяться слідчі підрозділи відповідних правоохоронних органів.

Фактичне місцезнаходження структурного підрозділу органу досудового розслідування на сьогоднішній час не визначено.

Враховуючи викладене, слідчий суддя приходить до висновку, що дане клопотання не підсудне слідчому судді Солом'янського районного суду м. Києва.

Вказані обставини перешкоджають розгляду клопотання по суті, а тому слідчий суддя вважає необхідним клопотання про арешт майна повернути прокурору відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням кримінальних правопорушень, що посягають на функціонування економіки держави Офісу генерального прокурора ОСОБА_2 , оскільки воно подано без додержання вимог правил підсудності.

Керуючись статтями 132, 309, 395 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання прокурора відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням кримінальних правопорушень, що посягають на функціонування економіки держави Офісу генерального прокурора ОСОБА_2 про накладення арешту повернути прокурору ОСОБА_2 .

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення. Якщо ухвалу суду або слідчого судді було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання нею копії судового рішення.

Суддя