Ухвала від 04.01.2022 по справі 757/22/22-к

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/22/22-к

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 січня 2022 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю слідчого ОСОБА_3 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання старшого слідчого в ОВС ГСУ НП України ОСОБА_4 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12020000000000353, зареєстрованому в Єдиному реєстрі досудових розслідувань від 07.04.2020 за фактом розтрати бюджетних коштів, учиненої службовими особами Міністерства культури України, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшло клопотання старшого слідчого в ОВС ГСУ НП України ОСОБА_4 , за погодженням з прокурором, про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12020000000000353, зареєстрованому в Єдиному реєстрі досудових розслідувань від 07.04.2020 за фактом розтрати бюджетних коштів, учиненої службовими особами Міністерства культури України, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

В обґрунтування клопотання зазначено, що Головним слідчим управлінням НПУ проводиться досудове розслідування в кримінальному провадженні № 12020000000000353, зареєстрованому в Єдиному реєстрі досудових розслідувань від 07.04.2020 за фактом розтрати бюджетних коштів, учиненої службовими особами Міністерства культури України, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

Під час досудового розслідування встановлено, що у 2018 службові особи Міністерства культури України з метою розтрати бюджетних коштів при закупівлі робіт з капітального ремонту приміщень будівлі та робіт з капітального ремонту службових приміщень з заміною віконних блоків за адресою: м. Київ, вул. Івана Франка, 19, уклали договори підряду на виконання вказаних робіт.

Так, 22.11.2018 між Мінкультури в особі Державного секретаря ОСОБА_5 та ТОВ «ГРУПА ТЕРМІК» в особі директора ОСОБА_6 укладено договір підряду на капітальний ремонт № 9-11/С-18 та 20.12.2018 № М/1-12-18 з ТОВ «МТМ-ІНЖИНІРИНГ» на загальну суму 4 184,6 тис. грн.

25.02.2020 Рахунковою палатою затверджено Звіт про результати аудиту ефективності використання коштів державного бюджету, виділених на загальне керівництво та управління у сфері культури, і встановлено, що при використанні бюджетних коштів при проведенні зазначених закупівель Мінкультури порушено вимоги ЗУ «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922, ЗУ «Про охорону культурної спадщини» від 08.06.2000 № 1805, ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 № 3038, Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт», затвердженого КМУ від 13.04.2011 № 466.

Зокрема, встановлено, що тендерна документація містила проект договору, додаток № 1 до якого був календарний план (графік) виконання робіт, що не визначав терміну виконання та перелік робіт, дат початку та закінчення всіх видів (етапів, комплексів) робіт. Строки виконання робіт було визначено умовно: листопад-грудень 2018.

Також аудитом встановлено, що відповідно до додатку № 1 до договору від 22.11.2018 № 9-11/С-18, зазначено два періоди виконання робіт: з 12.11.2018 по 30.11.2018 та з 01.12.2018 по 25.12.2018, при цьому, що договір укладено 20.11.2018.

Фактично, Мінкультури не погоджувало з переможцем торгів - ТОВ «ГРУПА ТЕРМІК» проекту договору, а саме істотних умов, що не відповідає вимогам ЗУ «Про публічні закупівлі».

Під час досудового розслідування проведено ряд слідчих та процесуальних дій, зокрема:

-витребувано документи, які зберігалися у Міністерстві культури України;

-витребувано документи, які зберігалися у ДП «Державний науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут «НДІПРОЕКТРЕКОНСТРУКЦІЯ»;

-надано запит щодо надання інформації та документів, які зберігаються у ТОВ «МТМ-ІНЖИНІРИНГ»;

-надано запити до ДПС України та Пенсійного фонду України;

-проведено огляд будівлі за адресою: м. Київ, вул. Івана Франка, 19;

-надано запит щодо надання інформації та документів, які зберігаються у ТОВ «ГРУПА ТЕРМІК»;

-допитано свідка ОСОБА_7 ;

-та проведено ряд інших слідчих дій.

Однак на даний час за результатами проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні не отримано достатніх доказів для вручення в цьому провадженні особам обґрунтованих підозр у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

Зокрема, для прийняття законного рішення у кримінальному провадженні необхідно:

-встановити та допитати службових осіб Міністерства культури України, у тому числі членів кредитного комітету, а також службових осіб ТОВ «МТМ-ІНЖИНІРИНГ» та ТОВ «ГРУПА ТЕРМІК», які можуть бути причетними до вчинення кримінального правопорушення;

-провести тимчасовий доступ до речей і документів, які зберігаються у ТОВ «МТМ-ІНЖИНІРИНГ», ТОВ «ГРУПА ТЕРМІК», з метою вилучення документів для подальшого призначення судової будівельно-технічної експертизи;

-призначити будівельно-технічну експертизу щодо здійснення ремонтних робіт ТОВ «МТМ-ІНЖИНІРИНГ» та ТОВ «ГРУПА ТЕРМІК» будівлі за адресою: м. Київ, вул. Івана Франка, 19;

-провести огляд за участю спеціаліста приміщень Міністерства культури України, за адресою: м. Київ, вул. Івана Франка, 19;

-провести інші слідчі (розшукові) дії спрямовані на встановлення повного кола осіб причетних до вчинення злочинів та їх притягнення до кримінальної відповідальності.

Зазначені дії не можуть бути здійснені та завершені у встановлений законом строк з об'єктивних причин. Для їх виконання необхідний додатковий строк не, менш як 12 місяців.

Строк у зазначеному кримінальному провадженні продовжується вдруге.

Ухвалою Печерського районного суду м. Києва від 04.10.2021 строк досудового розслідування у кримінальному провадженні продовжено на три місяці, а саме до 07.01.2022.

Злочин, передбачений ч. 5 ст. 191 КК України, за ознаками вчинення якого розпочато досудове розслідування в цьому кримінальному провадженні, відповідно до ч. 6 ст. 12 КК України відноситься до категорії особливо тяжкого, оскільки санкція статті за їх вчинення передбачає основне покарання у вигляді позбавлення волі на строк понад 10 років, за вчинення злочину.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 219 КПК України строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.

Строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 цього Кодексу. Строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить: 1) шість місяців - у кримінальному провадженні щодо кримінального проступку; 2) дванадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо злочину невеликої або середньої тяжкості; 3) вісімнадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Відповідно до ч. 1 ст. 294 КПК України, якщо досудове розслідування злочину або кримінального проступку до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений в абзаці другому частини першої статті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути неодноразово продовжений слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 1-3 частини другої статті 219 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 4 ст. 38 КПК України, орган досудового розслідування зобов'язаний застосовувати всі передбачені законом заходи для забезпечення ефективності досудового розслідування.

У судовому засіданні слідчий просив задовольнити клопотання, з викладених у ньому підстав.

Слідчий суддя, заслухавши слідчого, дослідивши матеріали клопотання та додані до нього документи, приходить до наступного.

За викладених обставин, слідчий суддя приходить до висновку, що дії органу досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12020000000000353, зареєстрованому в Єдиному реєстрі досудових розслідувань від 07.04.2020 за фактом розтрати бюджетних коштів, учиненої службовими особами Міністерства культури України, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, спрямовані на забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура, що відповідає завданню кримінального провадження.

При вирішенні питання щодо продовження строку досудового розслідування кримінального провадження, слідчий суддя враховує складність провадження, певне зволікання сторони обвинувачення при здійсненні досудового та разом з тим все ж виходить з того, що зазначені у клопотанні обставини мають місце та підтверджуються на цьому етапі розслідування достатньою сукупністю даних, які приведені у клопотанні слідчого та доданих матеріалах, та з того, що слідчий суддя на даному етапі провадженні не вправі вирішувати питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих даних визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та наявна об'єктивна необхідність у продовженні строку досудового розслідування (рішення у справі «Джон Мюррей проти Сполученого Королівства» від 28.10.1994 р., у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990 р.).

Крім того, слідчий суддя приймає до уваги пункт 42 рішення Європейського Суду з прав людини від 13.01.2011 р. у справі «Михалкова та інші проти України», в якому зазначено, що розслідування має бути ретельним, безстороннім і сумлінним. Розслідування повинне забезпечити встановлення винних осіб та їх покарання. Органи державної влади повинні вжити всіх заходів для отримання всіх наявних доказів, які мають відношення до події, показань очевидців, доказів експертиз. Будь-які недоліки у розслідуванні, які підривають його здатність встановити відповідальну особу, створюють ризик недодержання такого стандарту.

З огляду на викладене, клопотання слід задовольнити, а строк досудового розслідування кримінального провадження необхідно продовжити на дванадцять місяців.

Керуючись ст.ст. 2, 22, 28, 294, 295-1 КПК України, слідчий суддя

УХВАЛИВ:

Клопотання - задовольнити.

Продовжити на дванадцять місяців, тобто до 07 січня 2023 року строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12020000000000353, зареєстрованому в Єдиному реєстрі досудових розслідувань від 07.04.2020 за фактом розтрати бюджетних коштів, учиненої службовими особами Міністерства культури України, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1