Постанова від 11.01.2022 по справі 692/1258/21

Справа № 692/1258/21

Провадження № 3/692/33/22

11.01.2022

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 січня 2022 року смт. Драбів

Суддя Драбівського районного суду Черкаської області Левченко Л.О., розглянувши матеріали, які надійшли від Регіонального представництва Уповноваженого Верховної Ради України з правлюдини в Черкаській областіпро притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працює: Драбівська селищна рада Золотоніського р-ну Черкаської області, ІПН НОМЕР_1 , проживаючого за адресою АДРЕСА_1 ,за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212-3 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 будучи особою, відповідальною зазабезпечення своєчасного доведення рішень ради до виконавців і населення,організацію контролю за їх виконанням, забезпечення оприлюднення рішень радивідповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації", забезпеченняофіційного оприлюднення рішень ради, які відповідно до закону є регуляторнимиактами, а також документів, підготовлених у процесі здійснення радою регуляторноїдіяльності, та інформації про здійснення радою регуляторної діяльності (відповіднодо Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»), не забезпечивоприлюднення рішень Драбівської селищної ради на офіційному сайті, не надав ОСОБА_2 офіційних документів на його запити на публічну інформацію, виходячи з наступного.

1) Заявник 22.09.2021 звернувся до Ради зі скаргою про відсутність на офіційному веб-сайті Ради:

- повного переліку питань порядку денного 16 сесії Драбівської селищної ради 8 скликання;

- проектів рішень 16 сесії селищної ради, зокрема, із земельних питань;

- рішень, які були затверджені на 16 сесії Драбівської селищної ради, зокрема, із земельних питань;

- порядку денного 17 сесії Драбівської селищної ради 8 скликання та проектів рішень, які планувалися до розгляду на 17 сесії. Просив негайно усунути порушення чинного законодавства.

Заявник зазначає, що дана скарга була оголошена ним на особистому прийомі 22 вересня 2021 та зареєстрована в цей же день за № 103.

Також зазначає, що відповідь на цю скаргу Заявнику вручено лише згодом 26 чи 28 жовтня 2021 і в ній зазначено, що «інформація, що стосується роботи Драбівської селищної ради в обов'язковому порядку оприлюднюється на офіційному веб-сайті селищної ради, зокрема рішення 16 та 17 сесій селищної ради оприлюднено у встановленому порядку».

Заявник стверджує, що вказане у відповіді не відповідає дійсності, оскільки, станом на час написання скарги, повного переліку питань порядку денного 16 сесії Драбівської селищної ради 8 скликання на офіційному сайті Драбівської селищної ради не було, а була лише частина питань порядку денного (земельні питання на момент звернення до Уповноваженого не було оприлюднено). Крім того, відсутні проекти рішень та рішення 16 сесії селищної ради із земельних питань, (земельні питання у порядку денному - це питання під номерами від 26 до 172), порядку денного 17 сесії та проектів рішень 17 сесії.

На день звернення Заявника до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини посадовими особами Ради не надано йому деяких запитуваних документів. Таким чином, є підстави стверджувати, що посадові особи Драбівської селищної ради своїми діями порушують право Заявника на інформацію та вимоги Закону України та «Про доступ до публічної інформації».

19.11.2021 за № 35834.4/К-20232.3/21 Регіональним представником Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Черкаській області Черватюк Ю.В., направлено запит до Драбівської селищної ради (далі Рада) із пропозицією поновити право Заявника на інформацію шляхом приведення сайту Ради до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації» та повідомити про це Заявника письмово.

29.11.2021 за № 03-33/56 Радою надано Заявнику відповідь, в якій зазначено, що селищна рада надає йому порядок денний 16 чергової сесії селищної ради VIII скликання, хоча на сайті запитувана Заявником інформація відсутня.

Відповідно до статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» саме секретар ради організує підготовку сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради, забезпечує оприлюднення проектів рішень ради відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" та інших законів.

Право Заявника не поновлено.

Правопорушення вчинено 29 листопада 2021 року (і є триваючим, адже документів не надано станом на дату складення протоколу - 15.12.2021р.) за місцем роботи : Драбівська селищна рада, Черкаська обл., Золотоніський р-н, смт. Драбів, вул. Центральна, 69.

2) 22 вересня 2021 року Заявник звернувся до Ради із запитом (№ 98) на інформацію, у якому просив надати йому витяг з протоколу 16 сесії Драбівської селищної ради 8 скликання щодо розгляду проекту рішення Драбівської селищної ради, яке представляв ОСОБА_1

28 вересня 2021 року Радою надано відповідь Заявнику за № 03-35/98, якою повідомлено, що відповідно до статті 95 регламенту роботи Драбівської селищної ради VIII скликання протокол сесії ради оформляється на протязі місяця, а тому запитуваний ним витяг з протоколу буде наданий Заявнику до 11 жовтня 2021 року.

Проте на день звернення Заявника до Уповноваженого відповіді та запитуваного ним витягу із протоколу він не отримав.

22.11.2021 за № 35986.4/К-21305.3/21 Регіональним представником Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Черкаській області Черватюк Ю.В., направлено запит до Ради із пропозицією поновити право Заявника на інформацію та повідомити про це Заявника письмово.

26.11.2021 за № 03-33/98/1 Радою надано Заявнику відповідь, в якій зазначено, що селищна рада надає йому витяг із протоколу 16 чергової сесії селищної ради VIII скликання від 10.09.2021, проте в наданому витязі відсутній проект рішення Драбівської селищної ради, яке представляв ОСОБА_1 .

Відповідно до статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» саме секретар ради організує підготовку сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради, забезпечує оприлюднення проектів рішень ради відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" та інших законів.

Право Заявника не поновлено.

Правопорушення вчинено 26 листопада 2021 року (і є триваючим, адже документів не надано станом на дату складення протоколу - 15.12.2021р.) за місцем роботи: Драбівська селищна рада, Черкаська обл., Золотоніський р-н,смт. Драбів, вул. Центральна, 69.

3) 10.09.2021 Заявник звернувся до Ради із запитом на інформацію (вх. 3767/03-03) у якому просив надати:

- Висновки та рекомендації постійної комісії Ради з питань прав людини, законності, депутатської діяльності, етики та регламенту, які були прийняті цією комісією під час розгляду проектів рішень при підготовці до 16 сесії Драбівської селищної ради УШ скликання та розгляду звернень громадян напередодні вказаної вище сесії;

- Протоколи засідань вказаної вище постійної комісії за період з 07 вересня 2021 року по 09 вересня 2021 року.

15 вересня 2021 Радою надано Заявнику відповідь № 03-03/3767, проте, як зазначає Заявник, йому не надано рекомендацій постійної комісії Драбівської селищної ради з питань прав людини, законності, депутатської діяльності, етики та регламенту, які були прийняті цією комісією під час розгляду проектів рішень при підготовці 16 сесії Ради та розгляду звернень громадян напередодні вказаної сесії.

На день звернення Заявника до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини посадовими особами Ради не надано йому деяких запитуваних документів.

30.11.2021 за № 37946.4/К-21636.3/21 Регіональним представником Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Черкаській області Черватюк Ю.В., направлено запит до Ради із пропозицією поновити право Заявника на інформацію та повідомити про це Заявника письмово.

26.11.2021 за № 03-33/55 Радою надано Заявнику відповідь, в якій зазначено, що для отримання копії протоколу засідання постійної комісії селищної ради з питань прав людини, законності, депутатської діяльності, етики та регламенту, яке відбулося напередодні 19 позачергової сесії селищної ради, Заявнику необхідно звернутися до голови вищевказаної постійної комісії селищної ради - ОСОБА_3 . А відповідно до рішення селищної ради від 25.11.2020 № 1-5/VIII «Про постійні комісії Драбівської селищної ради» організація роботи постійної комісії покладається саме на голову відповідної комісії.

Дане твердження Ради суперечить ч. 10 статті 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», в якій зазначено, що за результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації. Висновки і рекомендації постійної комісії приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови або секретарем комісії. Протоколи засідань комісії підписуються головою і секретарем комісії. Висновки і рекомендації постійної комісії, протоколи її засідань є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Відповідно до статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» саме секретар ради організує підготовку сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради, забезпечує оприлюднення проектів рішень ради відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" та інших законів.

Право Заявника не поновлено.

Правопорушення вчинено 26 листопада 2021 року (і є триваючим, адже документів не надано станом на дату складення протоколу - 15.12.2021р.) за місцем роботи: Драбівська селищна рада, Черкаська обл., Золотоніський р-н, смт. Драбів вул.Центральна, 69.

4) 22.09.2021 Заявник звернувся до Драбівської селищної ради Золотоніського району Черкаської області з запитом на інформацію (реєстрацій номер № 99 від 22.09.2021), у якому просив проінформувати його про наступне:

1) Про участь (присутність/відсутність) кожного з депутатів ради, секретаря ради, голови ради у роботі сесій ради (з першої до шістнадцятої включно);

2) Про участь (присутність/відсутність) кожного з депутатів ради у роботі постійних комісій ради.

28.09.2021 за № 03-35/99 Рада надала відповідь (з додатком) на (1 пункт) запитуваної інформації, та зазначила, що участь депутатів ради у роботі постійних комісій ради (2 пункт) буде поінформовано додатково. Станом на 24.11.2021 відповіді на 2 пункт до Заявника не надходило.

24.11.2021 за № 14084.2/К-22278.3/21 Регіональним представником Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Черкаській області Строкань С.І. направлено запит до Ради із пропозицією поновити право Заявника на інформацію та повідомити про це Заявника письмово.

26.11.2021 за № 03-33/55 Радою надано Заявнику відповідь, в якій зазначено, що для отримання копії протоколу засідання постійної комісії селищної ради з питань прав людини, законності, депутатської діяльності, етики та регламенту, яке відбулося напередодні 19 позачергової сесії селищної ради, Заявнику необхідно звернутися до голови вищевказаної постійної комісії селищної ради - ОСОБА_3 . А відповідно до рішення селищної ради від 25.11.2020 № 1-5/VIII «Про постійні комісії Драбівської селищної ради» організація роботи постійної комісії покладається саме на голову відповідної комісії.

Дане твердження Ради суперечить ч. 10 статті 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», в якій зазначено, що за результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації. Висновки і рекомендації постійної комісії приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови або секретарем комісії. Протоколи засідань комісії підписуються головою і секретарем комісії. Висновки і рекомендації постійної комісії, протоколи її засідань є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Відповідно до статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» саме секретар ради організує підготовку сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради, забезпечує оприлюднення проектів рішень ради відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" та інших законів.

Право Заявника не поновлено.

Правопорушення вчинено 26 листопада 2021 року (і є триваючим, адже документів не надано станом на дату складення протоколу - 15.12.2021р.) за місцем роботи: Драбівська селищна рада, Черкаська обл., Золотоніський р-н. смт. Драбів, вул .Центральна, 69.

Частиною 2 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон) у разі звільнення з посади сільського, селищного, міського голови у зв'язку з достроковим припиненням його повноважень або його смерті, а також у разі неможливості здійснення ним своїх повноважень повноваження сільського, селищного, міського голови здійснює секретар відповідної сільської, селищної, міської ради, крім випадків дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови відповідно до Закону України "Про військово-цивільні адміністрації" або Закону України "Про правовий режим воєнного стану". Секретар сільської, селищної, міської ради тимчасово здійснює зазначені повноваження з моменту дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови і до моменту початку повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на позачергових виборах відповідно до закону, або до дня відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на чергових місцевих виборах.

Частиною 17 статті 46 Закону передбачено, що сесії ради проводяться гласно із забезпеченням права кожного бути присутнім на них, крім випадків, передбачених законодавством. Порядок доступу до засідань визначається радою відповідно до закону. Протоколи сесії ради є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Частиною 10 статті 47 Закону передбачено, що за результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації. Висновки і рекомендації постійної комісії приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови або секретарем комісії. Протоколи засідань комісії підписуються головою і секретарем комісії. Висновки і рекомендації постійної комісії, протоколи її засідань є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Відповідно до частини 14 статті 47 Закону, постійні комісії є підзвітними раді та відповідальними перед нею.

Згідно зі статтею 50 Закону, секретар сільської, селищної, міської ради працює в раді на постійній основі.

Секретар сільської, селищної, міської ради:

1) у випадку, передбаченому частиною першою статті 42 цього Закону, здійснює повноваження сільського, селищного, міського голови;

2) скликає сесії ради у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону; повідомляє депутатам і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради;

3) веде засідання ради та підписує її рішення у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону;

4) організує підготовку сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради, забезпечує оприлюднення проектів рішень ради відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" та інших законів;

5) забезпечує своєчасне доведення рішень ради до виконавців і населення, організує контроль за їх виконанням, забезпечує оприлюднення рішень ради відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації", забезпечує офіційне оприлюднення рішень ради, які відповідно до закону є регуляторними актами, а також документів, підготовлених у процесі здійснення радою регуляторної діяльності, та інформації про здійснення радою регуляторної діяльності;

6) за дорученням сільського, селищного, міського голови координує діяльність постійних та інших комісій ради, дає їм доручення, сприяє організації виконання їх рекомендацій;

7) сприяє депутатам ради у здійсненні їх повноважень;

8) організує за дорученням ради відповідно до законодавства здійснення заходів, пов'язаних з підготовкою і проведенням референдумів та виборів до органів державної влади і місцевого самоврядування;

9) забезпечує зберігання у відповідних органах місцевого самоврядування офіційних документів, пов'язаних з місцевим самоврядуванням відповідної територіальної громади, забезпечує доступ до них осіб, яким це право надано у встановленому порядку;

10) вирішує за дорученням сільського, селищного, міського голови або відповідної ради інші питання, пов'язані з діяльністю ради та її органів.

4. Секретар сільської ради може за рішенням ради одночасно здійснювати повноваження секретаря виконавчого комітету відповідної ради.

5. Повноваження секретаря сільської, селищної, міської ради можуть бути достроково припинені за рішенням відповідної ради.

Закон України «Про доступ до публічної інформації» (далі - Закон) визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.

Відповідно до статті 1 Закону публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Право на доступ до публічної інформації гарантується, зокрема, обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків,

передбачених законом; юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації (пункт 1 та 6 частини першої статті 3 Закону).

Відповідно вбачається, що запитувана потерпілими інформація є публічною, а відтак питання про її надання має вирішуватись у відповідності до вимог Закону.

Відповідно до частини 1 статті 13 Закону розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: 1) суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання; 2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів; 3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків; 4) суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.

Відповідно до пункту 6 частини першої статті 14 Закону розпорядник інформації зобов'язаний надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.

При цьому, частиною першою статті 22 Закону передбачено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні інформації. Зокрема, розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.

Крім того, відповідно до «Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних», затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 835, до Переліку наборів даних, які підлягають оприлюдненню формі відкритих даних органами місцевого самоврядування.

Оприлюднення інформації розпорядником не звільняє його від обов'язку надати публічну інформацію на запит (Постанова Верховного Суду від 20 вересня 2018 року в справі № 823/1042/16).

Відповідно до частини 1 статті 24 Закону відповідальність за порушення законодавства про доступ до публічної інформації несуть особи, винні у вчиненні (крім іншого) таких порушень: ненадання інформації на запит та неправомірна відмова в наданні інформації.

Таким чином у діях секретаря Драбівської селищної ради вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною другою статті 212-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме: ненадання інформації на запит та неправомірна відмова в наданні інформації.

Гр. ОСОБА_1 скерував до суду заяву вх. № 45/22-Вх від 06.01.2022р. про розгляд справи без його участі, де з правопорушенням погодився, вину у скоєному визнав.

Справа розглянута за відсутності правопорушника на підставі ст. 268 КУпАП.

Оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності в результаті всебічного повного та об'єктивного їх дослідження, вивчивши матеріали справи суд приходить до висновку, що своїми діями ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 212-3 КУпАП, а саме порушення Закону України "Про доступ до публічної інформації", а саме: ненадання інформації на запит танеправомірна відмова в наданні інформації.

Винність ОСОБА_1 стверджується зібраними по справі доказами:

- протоколом про адміністративне правопорушення № б/н від 15 грудня 2021року;

- копіями скарг ОСОБА_2 до уповноваженого ВРУ з прав людини від 03.10.2021р., 10.11.2021р., 20.11.2021р. та адміністративної скарги від 14.11.2021 ;

- копією скарги ОСОБА_2 голові Драбівської селищної ради, зареєстрованої 22.09.2021р. вх. № 103;

- копіями запитів на інформацію ОСОБА_2 до Драбівської селищної ради, зареєстрованих 22.09.2021р., 06.10.2021р., 23.10.2021р.;

- - відомостями з сайту drabivska-gromada/gov.ua.;

- копіями листів регіонального представника уповноваженого у Черкаській області Ю. Череватюк від 19.11.2021р., 22.11.2021р., 30.11.2021р. голові Драбівської селищної ради С. Орел;

- копією листа регіонального представника уповноваженого у Черкаській області С. Строканя голові Драбівської селищної ради С. Орел;

- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 15.12.2021р.;

- іншими матеріалами.

Приймаючи до уваги обставини правопорушення та особу винного, доцільно застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу.

Відповідно до ЗУ «Про судовий збір», передбачено справляння судового збору із особи, яка притягується до адміністративної відповідальності у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, розмір якого визначається станом на час винесення такої постанови.

Керуючись вищевикладеним та ст. 212-3, ст. 284 КУпАП, суд -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212-3 КУпАП і накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 25 (двадцяти п'яти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить425,00 грн., які необхідно сплатити на рахунок: Отримувач: ГУК у Черк. обл./тг смт Драбів/21081100, Код отримувача (код ЄДРПОУ): 37930566, Банк одержувача: Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA658999980313000106000023715, Код класифікації доходів бюджету: 21081100.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 496,20 грн. який необхідно сплатити на рахунок: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106 код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, Банк одержувача: Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106.

На постанову може бути подана скарга до Черкаського апеляційного суду через Драбівський районний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з дня винесення.

Повний текст постанови виготовлено 11 січня 2022 року.

Суддя Л.О. Левченко