11 січня 2022 р. Справа № 440/8484/21
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Мінаєвої О.М.,
Суддів: Калиновського В.А. , Кононенко З.О. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Національної поліції в Харківській області на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 01.10.2021 року, головуючий суддя І інстанції: О.О. Кукоба, м. Полтава, повний текст складено 01.10.21 року у справі № 440/8484/21
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Національної поліції в Харківській області
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Харківській області, в якому просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність щодо невиплати додаткової доплати до грошового забезпечення у розмірі 45424,69 грн. за період з 01.08.2020 р. по 16.04.2021 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 р. №375 "Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни";
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Харківській області виплатити ОСОБА_1 додаткову доплату до грошового забезпечення у розмірі 45424,69 грн. за період з 01.08.2020 р. по 16.04.2021 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 р. №375;
- стягнути з Головного управління Національної поліції в Харківській області на користь ОСОБА_1 5000 грн. на відшкодування витрат на правову допомогу.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 01.10.2021 року у справі № 440/8484/21 позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Харківській області щодо невиплати ОСОБА_1 додаткової доплати до грошового забезпечення у розмірі 37164,47 грн. за період з 01.08.2020 р. по 31.12.2020 р. та з 01.03.2021 р. по 16.04.2021 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 р. №375 "Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни".
Зобов'язано Головне управління Національної поліції в Харківській області виплатити ОСОБА_1 додаткову доплату до грошового забезпечення у розмірі 37164,47 грн. за період з 01.08.2020 р. по 31.12.2020 р. та з 01.03.2021 р. по 16.04.2021 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 р. №375.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Харківській області на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 2000,00 грн.
Відповідач, Головне управління Національної поліції в Харківській області, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення норм матеріального та процесуального права, просить суд апеляційної інстанції рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 01.10.2021 року у справі № 440/8484/21 скасувати в частині задоволення позову та ухвалити нове рішення, яким позов ОСОБА_1 залишити без задоволення.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги відповідач зазначає, що Головне управління Національної поліції в Харківській області нарахувало позивачу додаткову доплату до грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 р. №375, однак не може їх виплатити у зв'язку із ненадходженням цих коштів від головного розпорядника - Міністерства внутрішніх справ України. Зазначає, що Головне управління Національної поліції в Харківській області не порушило права позивача на отримання додаткової доплати. Вважає вимоги позивача до Головного управління Національної поліції в Харківській області передчасними та необґрунтованими в зв'язку з тим, що виплата коштів (у разі їх не виділення) не залежить від відповідача.
Позивачем надано відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначено доводи щодо безпідставності вимог апеляційної скарги.
На підставі положень п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглянута в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, переглядаючи судове рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги у відповідності до ч.1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 проходив службу у Національній поліції, зокрема, з 16.06.2020 р. по 16.04.2021 р. - на посаді старшого слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління ГУНП в Харківській області (а.с. 9).
13.04.2021 року наказом начальника Головного управління Національної поліції в Харківській області №217 о/с майора поліції ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції згідно з п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" (за власним бажанням) (а.с. 10).
За період з серпня 2020 року по березень 2021 року відповідачем нараховано позивачу додаткову доплату до грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 р. №375 загалом у розмірі 43429,42 грн., виплату якої не проведено з огляду на відсутність фінансування за окремою бюджетною програмою із фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, що підтверджено копією листа управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Національної поліції в Харківській області від 29.04.2021 р. вих.№238зі/119-29/01-2021 (а.с. 13-14).
Листом Головного управління Національної поліції в Харківській області від 21.07.2021 р. вих.№289зі/119/05/29-2021 позивача повідомлено, що за період з 01.04.2021 р. по 16.04.2021 р. йому нараховано вищезазначену доплату у розмірі 1995,27 грн (а.с. 17).
Не погодившись із протиправної бездіяльності щодо невиплати спірної доплати до грошового забезпечення за період з 01.08.2020 р. по 16.04.2021 р., позивач звернувся до суду з позовом.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку про наявність права позивача на додаткову доплату до грошового забезпечення у розмірі 37164,47 грн. за період з 01.08.2020 р. по 31.12.2020 р. та з 01.03.2021 р. по 16.04.2021 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 р. №375.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції на підставі наступного.
У відповідності до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначено Законом України "Про Національну поліцію" №580-VIII від 02.07.2015 року (далі по тексту - Закон №580-VIII).
Відповідно до частин першої та другої статті 94 Закону № 580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 №211 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19" (зі змінами, внесеними постановами Кабінету Міністрів України) установлено з 12 березня2020 року на усій території України карантин.
Відповідно до положень пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України № 375 від 29 квітня 2020 року «Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, зокрема, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни» (далі - Постанова № 375), поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням, встановлюється додаткова доплата до заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах встановлюється доплати у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення).
Згідно з п. 5 Постанови № 375 доплати, визначені пунктами 2 і 3 цієї постанови, здійснюються за рахунок та в межах видатків державного та місцевих бюджетів, передбачених за відповідними бюджетними програмами головних розпорядників бюджетних коштів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 10.06.2020 №485 "Про виділення коштів для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров'я" затверджено Порядок використання коштів, виділених для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров'я (далі - Порядок), який згідно п. 1 визначає механізм використання коштів державного бюджету за програмами, зокрема: здійснення доплати поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, за рахунок коштів, виділених з фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками (далі бюджетні кошти).
Відповідно до п. 2 Порядку головним розпорядником бюджетних коштів є МВС. Відповідальними виконавцями бюджетних програм є МВС, Національна гвардія, Адміністрація Держприкордонслужби, ДСНС та Національна поліція (далі - органи системи МВС).
Абзацами першим та другим пункту 4 Порядку визначено, що кошти, отримані органами системи МВС відповідно до пункту 3 цього Порядку, використовуються виключно для: доплати до грошового забезпечення військовослужбовцям Національної гвардії та Адміністрації Держприкордонслужби, особам рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 за період з 01.08.2020 р. по 16.04.2021 р. нарахована доплата до грошового забезпечення загалом у розмірі 45424,69 грн, однак її виплату не проведено з огляду на ненадходження коштів від головного розпорядника (МВС України).
У відповідності до положень ст.ст. 1 та 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23.02.2006 №3477-IV суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
Статтею 1 Протоколу № 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 1952 року визначено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом загальними принципами міжнародного права.
У справі Кечко проти України Європейський суд з прав людини встановив, що мало місце порушення статті 1 Протоколу №1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а також зауважив, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи припинити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне законодавство передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними (п. 23 рішення від 08.11.2005, заява №63134/00).
Так, реалізація особою права, яке пов'язане з отриманням коштів і базується на спеціальних і чинних, на час виникнення спірних правовідносин, нормативно-правових актах національного законодавства, не залежить від бюджетних асигнувань, відсутність яких не може бути підставою для порушення прав громадян.
У зв'язку з цим, Європейський суд з прав людини не прийняв аргумент Уряду України щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Отже, обмежене фінансування жодним чином не впливає на наявність чи відсутність у позивача права на нарахування додаткової доплати до грошового забезпечення, що є предметом спору у цій справі.
Таким чином колегія суддів не приймає довід апеляційної скарги, що проведення з позивачем повного розрахунку є неможливим з огляду на відсутність фінансування.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Колегія суддів зазначає, що відповідачем не надано суду доказів того, що ним протягом спірного періоду надсилались до відповідного органу запити на виділення додаткових коштів для виплати поліцейському додаткової доплати до грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 р. №375.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про протиправної бездіяльність відповідача щодо не виплати позивачу в повному обсязі додаткової доплати до грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 р. №375 та зобов'язання Головне управління Національної поліції в Харківській області виплатити позивачу додаткову доплату до грошового забезпечення у розмірі 45424,69 грн. за період з 01.08.2020 р. по 16.04.2021 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 р. №375.
Відповідно до ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно з ч. 1 ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що при прийнятті рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 01.10.2021 року у справі № 440/8484/21 суд дійшов правильних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. ст. 311, 315, 316, 321, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Харківській області залишити без задоволення.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 01.10.2021 у справі № 440/8484/21 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя О.М. Мінаєва
Судді В.А. Калиновський З.О. Кононенко