Справа № 167/1053/21
Номер провадження 3/167/31/22
11 січня 2022 року місто Рожище
Рожищенський районний суд Волинської області у складі:
головуючого судді Н.В. Шептицької,
з участю секретаря судового засідання О.В. Давидюк,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративний матеріал, що надійшов з Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції у Волинській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця та жителя АДРЕСА_1 , одруженого, має на утриманні двоє неповнолітніх дітей, не працює, пенсіонер, раніше до адміністративної відповідальності не притягувався,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
за участі:
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_2 ,
захисника - адвоката В.А. Солодухи,
ОСОБА_2 20 грудня 2021 року о 08 год 20 хв на автодорозі М-19 Доманово-Ковель-Чернівці-Тереблече 145 км, керуючи автомобілем “ Volkswagen Passat”, днз НОМЕР_1 , не врахував дорожньої обстановки, не надав переваги в русі на головній дорозі та скоїв зіткнення з транспортним засобом «Chevrolet Lacetti», днз НОМЕР_2 , який рухався на головній дорозі, чим порушив пункт 10.4 Правил дорожнього руху України, і спричинив ДТП. Внаслідок ДТП транспортні засоби зазнали механічних пошкоджень.
Своїми діями ОСОБА_2 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене статтею 124 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_2 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 124 КУпАП, визнав повністю і суду пояснив, що в протоколі про адміністративне правопорушення вірно викладені обставини зіткнення автомобіля під його керуванням з автомобілем «Chevrolet Lacetti» під керуванням ОСОБА_3 , і підтвердив факт пошкодження транспортних засобів. Додатково пояснив, що рухався автомобілем зі швидкістю, що встановлена ПДР, і однією з причин ДТП також було слизьке покриття дороги. Просить звільнити його від адміністративної відповідальності за малозначністю вчиненого правопорушення та обмежитись усним зауваженням.
Заслухавши пояснення ОСОБА_2 , дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та долучені до нього матеріали, суд доходить висновку, що в діях ОСОБА_2 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 124 КУпАП, виходячи з такого.
Відповідно до диспозиції статті 124 КУпАП, адміністративним правопорушенням є порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Пунктом 10.4 Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ від 10 жовтня 2001 року за №1306 ( з наступними змінами і доповненнями), визначено, що перед поворотом праворуч та ліворуч, у тому числі в напрямку головної дороги, або розворотом водій повинен завчасно зайняти відповідне крайнє положення на проїзній частині, призначеній для руху в цьому напрямку, крім випадків, коли здійснюється поворот у разі в'їзду на перехрестя, де організовано круговий рух, напрямок руху визначено дорожніми знаками чи дорожньою розміткою або рух можливий лише в одному напрямку, установленому конфігурацією проїзної частини, дорожніми знаками чи розміткою.
Вина ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 124 КУпАП, доведена дослідженим в ході судового розгляду протоколом про адміністративне правопорушення серії БД № 336018 від 20.12.2021 року (ас 3), схемою місця ДТП від 20.12.2021 року (ас 4), письмовими поясненнями ОСОБА_3 від 20.12.2021 року ( ас 5), письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 20.12.2021 року (ас 6), особистими поясненнями ОСОБА_2 у судовому засіданні.
Проаналізувавши пояснення ОСОБА_2 у судовому засіданні і зазначені вище документи, суд доходить переконання, що вони є доказами в розумінні статті 251 КУпАП, які відповідають критеріям належності і допустимості. У своїй сукупності дані докази є достатніми. Доказів, які б спростовували наведені в протоколі обставини або породжували обґрунтовані сумніви у достовірності цих обставин, суду не надано.
Таким чином, всебічно, повно та об'єктивно дослідивши всі обставини справи, суд вважає доведеним факт порушення ОСОБА_2 , як учасником дорожнього руху, пункту 10.4 Правил дорожнього руху України, а тому його дії вірно кваліфіковані як адміністративне правопорушення, передбачене статтею 124 КУпАП.
Згідно статті 22 КУпАП, при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений розглядати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Статтею 23 КУпАП визначено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Частиною 2 статті 61 Конституції України визначено, що юридична відповідальність особи має індивідуальний характер.
Вищевказана норма Конституції України свідчить про те, що відповідальність особи за вчинення правопорушення у кожному випадку є окремою та персональною за своїми ознаками.
Чинними нормами КУпАП не визначається поняття малозначності вчиненого правопорушення та виключного переліку діянь, які можуть вважатися малозначними, а тому орган (посадова особа), уповноважений розглядати справи про адміністративні правопорушення, звільняє правопорушника від адміністративної відповідальності в кожному випадку окремо, зважаючи на характер вчинюваного діяння та обставини справи.
Відповідно до статті 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Враховуючи, що внаслідок дій особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, тяжких чи будь-яких інших наслідків не настало, правопорушення не спричинило значної шкоди суспільним або державним інтересам, правам інших осіб, враховуючи характер вчиненого правопорушення, відомості про ОСОБА_2 , який вперше притягується до адміністративної відповідальності, ступінь його вини, визнання ним своєї вини, щире каяття, позитивну характеристику за місцем проживання, наявність на утриманні двох неповнолітніх дітей, один з яких є інвалідом дитинства, відсутність обтяжуючих обставин, суд вважає за можливе закрити адміністративну справу за малозначністю на підставі статті 22 КУпАП, обмежившись усним зауваженням відносно правопорушника.
Дана міра адміністративного стягнення буде необхідною і достатньою для попередження особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, в скоєнні нових адміністративних правопорушень.
Керуючись статтями 22, 23, 124, 283, 284 КУпАП, суд
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 124 КУпАП, і на підставі статті 22 КУпАП звільнити від адміністративної відповідальності.
Оголосити ОСОБА_1 усне зауваження.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 - закрити.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подання апеляційної скарги до Волинського апеляційного суду.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
У разі неподання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Головуючий суддя Н.В. Шептицька