Справа № 161/21836/21
Провадження № 3/161/11/22
05 січня 2022 року місто Луцьк
Суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Пахолюк А.М., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої в АДРЕСА_1 , не працює, -
- за ч.1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, 29.11.2021 року близько 15.00 год. гр. ОСОБА_1 перебуваючи за місцем свого проживання вчинила домашнє насильство психологічного характеру відносно чоловіка гр. ОСОБА_2 , чим могла спричинити шкоду його психологічному здоров'ю.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину не визнала, суду пояснила, що саме чоловік є ініціатором постійних сварок та конфліктів. Крім того зазначила, що поліцію викликали сусіди, після чого вона написала на чоловіка заяву про вчинення домашнього насильства.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про доцільність закриття провадження у даній справі.
Згідно зі ст. 245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 251КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Постанова судді, згідно ст. 283 КУпАП, має ґрунтуватися на обставинах, установлених при розгляді справи, тобто на достатніх і незаперечних доказах.
Вина особи, яка притягається до відповідальності, має бути доведена належними доказами, а не ґрунтуватись на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачяться на її користь (ст. 62 Конституції України).
Судом встановлено, що крім протоколу про адміністративне правопорушення в матеріалах справи міститься письмова заява та письмові пояснення ОСОБА_1 від 29.11.2021 року відносно вчинення домашнього насильства ОСОБА_2 .
Однак в судовому засіданні не здобуто жодних доказів на підтвердження того факту, що ОСОБА_1 29.11.2021 року вчинила будь-яке діяння фізичного, психологічного чи економічного характеру, внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Відтак, в матеріалах справи не міститься жодних доказів, які б підтверджували факт вчинення ОСОБА_1 правопорушення передбаченого ч. 1 ст.173-2 КУпАП.
Протокол про адміністративне правопорушення сам по собі не є достатнім та належним доказом вчинення ОСОБА_1 правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Таким чином, проаналізувавши викладені обставини та матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд дійшов висновку що провадження по справі відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю на підставі п.1 ст. 247КУпАП за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 283,284 КУпАП, на підставі п.1 ст.247 КУпАП, суд-
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 173-2 КУпАП закрити на підставі п.1 ст. 247 КУпАП, за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Луцький міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Луцького міськрайонного суду А.М.Пахолюк