Іменем України
11 січня 2022 рокуСєвєродонецькСправа № 360/5951/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Захарова О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом Марківської селищної ради Луганської області до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення,
19 жовтня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Марківської селищної ради Луганської області (далі - позивач) до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області (далі - відповідач), в якому позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області від 28.09.2021 № 214/4196/06-1 про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання коштів Фонду.
В обґрунтуванням позовних вимог позивач зазначив, що 28.09.2021 начальником Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області було винесено рішення № 214/4196/06-1 про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання коштів Фонду в сумі 34273,67 грн, з них: неправомірно використані кошти - 22849,11 грн, штрафна санкція (50 % від суми неправомірно використаних коштів Фонду) - 11424,56 грн.
Позивач не погоджується з висновком відповідача стосовно допущеної переплати при нарахуванні допомоги по вагітності та пологам застрахованим особам ОСОБА_1 і ОСОБА_2 та необхідності розрахунку по листкам непрацездатності виходячи з 12 календарних місяців, що передують страховому випадку.
Застрахованій особі ОСОБА_1 по листку непрацездатності по вагітності та пологам серії АГТ № 223635 від 02.03.2020 розрахунковий період визначений відповідно до пункту 26 постанови Кабінету Міністрів України «Про обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням» від 26.09.2001 № 1266. Для розрахунку взято один календарний місяць - лютий 2020 року, так як застрахована особа по грудень 2019 року працювала в Кризькій сільській раді Марківського району Луганської області (код ЄДРПОУ 04336323). Рішенням Марківської селищної ради 7 скликання № 1-7/2019 від 25 липня 2019 року була розпочата процедура реорганізації Кризької сільської ради Марківського району Луганської області (код ЄДРПОУ 04336323) шляхом приєднання до Марківської селищної ради та утворена Комісія з реорганізації. Розпорядженням селищного голови від 23.12.2019 № 172-к ОСОБА_1 була призначена по переведенню до Марківської селищної ради Марківського району Луганської області з 02.01.2020, про що було надано до податкової інспекції повідомлення про прийняття працівника на роботу № 1 від 27.12.2019. Тому Марківська селищна рада наполягає що останнє основне місце роботи застрахованої особи ОСОБА_1 є Марківська селищна рада Марківського району Луганської області (код ЄДРПОУ 04335559) та по застрахованій особі ОСОБА_1 для розрахунку взято один календарний місяць - лютий 2020 року.
По лікарняному листку по вагітності та пологах серія АГЮ № 617274 від 24.03.2021 ОСОБА_2 для розрахунку взято один календарний місяць - лютий 2021 року, зважаючи на те, що застрахована особа по 05.01.2021 року працювала в Гераськівській сільській раді Марківського району Луганської області (код ЄДРПОУ 04336369). Рішенням Марківської селищної ради 8 скликання № 2-2-53/2020 від 24 грудня 2020 року була розпочата процедура реорганізації юридичних осіб: Гераськівської сільської ради Марківського району Луганської області (код ЄДРПОУ 04336369) шляхом приєднання до Марківської селищної ради та утворена Комісія з реорганізації Гераськівської сільської ради. Розпорядженням селищного голови від 05.01.2021 № 10-к ОСОБА_2 була прийнята на посаду завгоспа Марківської селищної ради Марківського району Луганської області згідно штатного розпису Марківської селищної ради Марківського району Луганської області, по переведенню з 06.01.2021, про що було надано до податкової інспекції повідомлення про прийняття працівника на роботу № 1 від 05.01.2021. Оскільки останнім основним місцем роботи застрахованої особи ОСОБА_2 є Марківська селищна рада Марківського району Луганської області (код ЄДРПОУ 04335559), позивачем правомірно для розрахунку взято один календарний місяць - лютий 2021.
Позивач зазначає, що при нарахуванні та сплаті допомоги по вагітності та пологам за рахунок коштів Фонду соціального страхування України застрахованим особам ОСОБА_2 і ОСОБА_1 дотримувався пунктів 25 та 26 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1266 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 червня 2015 року № 439). Отже позивач вважає, що винесене відповідачем рішення від 28.09.2021 № 214/4196/06-1 про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання коштів Фонду є безпідставним та підлягає скасуванню.
Ухвалою суду від 25.10.2021 позовну заяву залишено без руху (арк. спр. 91-92).
Ухвалою суду від 15.11.2021 відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням (виклику) сторін (у письмовому провадженні) (арк. спр. 123-124).
Відповідачем 30.11.2021 подано до суду відзив на позовну заяву (арк. спр. 128-132), в якому в обгрунтування заперечень проти позову відповідач зазначив, що Біловодським відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області на підставі наказу «Про проведення планової перевірки» від 17.08.2021 № 273-ОД, направлення на проведення документальної перевірки від 18.08.2021 № 53, наказу «Про продовження планової перевірки» № 297-ОД від 06.09.2021 та направлення на проведення документальної перевірки від 06.09.2021 № 56 у періоди з 18.08.2021 по 31.08.2021 та з 06.09.2021 по 07.09.2021 проведено документальну планову перевірку правильності використання позивачем з страхових коштів Фонду за період з 01.10.2019 по 30.06.2021.
Перевіркою встановлені факти порушення позивачем законодавства у сфері соціального страхування, а саме пунктів 25, 26, 27 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 року № 1266 (далі - Порядок 1266), які призвели до неправомірного використання коштів Фонду соціального страхування України на суму 22849,11 грн.
28.09.2021 начальником Управління Машко Н.М. винесено рішення № 214/4196/06-1 від 28.09.2021 про повернення страхових коштів Фонду у сумі 22849,11 грн та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів у сумі 11424,56 грн, що разом складає 34273,67 коп.
Позивач частко виконав рішення № 214/4196/06-1 та повернув неправомірно використані кошти у сумі 1019,61 грн (платіжне доручення від 12.10.2021 № 238).
Щодо порушення по листку непрацездатності серії АГТ № 223525 за період з 02.03.2020 по 05.07.2020, виданому застрахованій особі ОСОБА_1 по нарахуванню та сплаті допомоги по вагітності та пологам за рахунок коштів Фонду соціального страхування України відповідно до заяви-розрахунок № 510 від 30.04.2020 за 126 днів непрацездатності по відповідач зазначив, що при обчисленні середньої заробітної плати позивач повинен був у відповідності до вимог пункту 26 Порядку №1266 застосувати розрахунковий період виходячи з 12 календарних місяців перебування у трудових відносинах (з першого до першого числа) за останнім основним місцем роботи застрахованої особи, що передують місяцю, в якому настав страховий випадок, включаючи і час роботи у Кризькій сільській раді Марківського району Луганської області, яка була реорганізована шляхом приєднання до Марківської селищної ради Марківського району Луганської області. Таким розрахунковим періодом є березень 2019 - лютий 2020, а розмір середньоденної заробітної плати для розрахунку матеріального забезпечення становить 439,54 грн.
Щодо порушення по листку непрацездатності АГЮ № 617274 за період з 24.03.2021 по 27.07.2021, виданому застрахованій особі ОСОБА_2 по нарахуванню та сплаті допомоги по вагітності та пологам за рахунок коштів Фонду соціального страхування України відповідно до заяви-розрахунок № 433 від 26.03.2021 за 126 днів непрацездатності відповідач також зазначив, що ОСОБА_2 не була звільнення у процесі реорганізації з Гераськівської сільської ради, а продовжила працювати у правонаступника - Марківській селищній раді Марківського району Луганської області. Тому позивач при обчисленні середньої заробітної плати повинен був у відповідності до вимог пункту 26 Порядку №1266 застосувати розрахунковий період виходячи з 12 календарних місяців перебування у трудових відносинах (з першого до першого числа) за останнім основним місцем роботи застрахованої особи, що передують місяцю, в якому настав страховий випадок, включаючи і час роботи у Гераськівської сільської ради Марківського району Луганської області. Таким розрахунковим періодом є березень 2020 року - лютий 2021 року, а розмір середньоденної заробітної плати для розрахунку матеріального забезпечення становить 226,37 грн.
Вказана позиція Управління узгоджується з висновком Верховного Суду у справі № 382/603/17 (вих. № 315/0/58-18 від 14.02.2018).
На підставі викладеного, у задоволенні позовних вимог просить відмовити.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 КАС України, судом встановлено таке.
На підставі наказу «Про проведення планової перевірки» від 17.08.2021 № 273-ОД, направлення на проведення документальної перевірки від 18.08.2021 № 53, наказу «Про продовження планової перевірки» від 06.09.2021 № 297-ОД та направлення на проведення документальної перевірки від 06.09.2021 № 56 у періоди з 18.08.2021 по 31.08.2021 та з 06.09.2021 по 07.09.2021 Біловодським відділенням Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області проведено документальну планову перевірку правильності використання Марківською селищною радою Марківського району Луганської області страхових коштів Фонду соціального страхування України за період з 01.10.2019 по 30.06.2021 (арк. спр. 135-141).
За результатами перевірки складено акт документальної перевірки дотримання порядку використання страхувальником страхових коштів Фонду соціального страхування України від 07.09.2021 №54, в якому зафіксовані порушення позивачем пунктів 25, 26, 27 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 року № 1266 (далі - Порядок 1266), які призвели до неправомірного використання коштів Фонду соціального страхування України. Загальна сума порушень становить 23056,71 грн, в тому числі неправомірно використані кошти - 22849,11 грн, недонараховане матеріальне забезпечення - 207,60 грн (арк. спр. 145-154).
Перевіркою, зокрема, встановлені наступні порушення:
- застрахованій особі ОСОБА_1 (свідоцтво № НОМЕР_1 ) по первинному листку непрацездатності АГТ № 223525 від 02.03.2020 (з 02.03.2020 по 05.07.2020) нарахована та сплачена допомога по вагітності та пологам за рахунок коштів Фонду соціального страхування України відповідно до заяви-розрахунку № 510 від 30.04.2020 за 126 днів непрацездатності по невірно взятому розрахунковому періоду. Для розрахунку взято один календарний місяць - лютий 2020, а потрібно взяти 12 календарних місяців, що передують настанню страхового випадку (березень 2019 - лютий 2020). В даному розрахунковому періоді застрахована особа з березня по грудень 2019 працювала в Кризькій сільській раді Марківського району Луганської області, яка з 25 липня 2019 рішенням Марківської селищної ради 7 скликання № 1-7/2019 була реорганізована шляхом приєднання до Марківської селищної ради, про що зроблений запис в трудовій книжці від 25.07.2019. Згідно правового висновку Верховного суду у справі № 382/603/17 щодо застосування пункту 25 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1266, у випадку ліквідації (реорганізації) державної установи, під час якої працівника переведено до іншої державної установи (правонаступника), розрахунковий період, за який обчислюється середня заробітна плата для нарахування допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами, визначається за 12 календарних місяців за її останнім основним місцем роботи, яким є не лише установа, до якої переведено працівника, але й та установа, в якій вона працювала до ліквідації (реорганізації). Таким чином розрахунковим періодом є березень 2019 року - лютий 2020 року. Сплачено - 69734, 40 грн, необхідно сплатити 55382, 04 грн. Сума переплати - 14352,66 грн (розділ «Опис виявлених порушень вимог законодавства» акту).
- застрахованій особі ОСОБА_2 (свідоцтво № НОМЕР_2 ) по первинному листку непрацездатності АГЮ № 627274 від 24.03.2021 (з 24.03.2021 по 27.07.2021) нарахована та сплачена допомога по вагітності та пологам за рахунок коштів Фонду соціального страхування України відповідно до заяви-розрахунку № 433 від 26.03.2021 за 126 днів непрацездатності по невірно взятому розрахунковому періоду. Для розрахунку взято один календарний місяць - лютий 2021, а потрібно взяти 12 календарних місяців, що передують настанню страхового випадку (березень 2020 - лютий 2021). В даному розрахунковому періоді застрахована особа з березня 2020 працювала в Гераськівській сільській раді Марківського району Луганської області, яка з 24 грудня 2020 рішенням Марківської селищної ради 8 скликання № 2/2-53/2020 була реорганізована шляхом приєднання до Марківської селищної ради, про що зроблений запис в трудовій книжці від 24.12.2020. Згідно правового висновку Верховного суду у справі № 382/603/17 щодо застосування пункту 25 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1266, у випадку ліквідації (реорганізації) державної установи, під час якої працівника переведено до іншої державної установи (правонаступника), розрахунковий період, за який обчислюється середня заробітна плата для нарахування допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами, визначається за 12 календарних місяців за її останнім основним місцем роботи, яким є не лише установа, до якої переведено працівника, але й та установа, в якій вона працювала до ліквідації (реорганізації). Таким чином розрахунковим періодом є березень 2020 року - лютий 2021 року. Сплачено - 35999, 46 грн, необхідно сплатити 28522,62 грн. Сума переплати - 7476,84 грн (розділ «Опис виявлених порушень вимог законодавства» акту).
До акта позивачем подані заперечення від 09.09.2021 №1762 (арк.спр.30-36).
За результатами розгляду заперечень відповідач повідомив позивача про те, що такі до уваги не взяті (лист від 20.09.2021 №2141/06-17) (арк. спр. 37-40).
За результатами перевірки відповідач прийняв рішення №214/4196/06-1 від 28.09.2021 про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання коштів Фонду в сумі 34273,67 грн, в тому числі неправомірно використані кошти - 22849,11 грн, штрафна санкція (50 % від суми неправомірно використаних коштів Фонду) - 11424,56 грн (арк. спр. 9-10).
Не погоджуючись із рішенням №214/4196/06-1 від 28.09.2021, позивач звернувся до суду.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я врегульовано Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі - Закон № 1105).
Відповідно до статті 22 Закону № 1105 (тут та надалі Закон № 1105 застосовано в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання в неї одного з таких страхових випадків, зокрема, тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві.
Допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, виплачується Фондом застрахованим особам починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією (далі - МСЕК) інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності) незалежно від звільнення, припинення підприємницької або іншої діяльності застрахованої особи в період втрати працездатності, у порядку та розмірах, встановлених законодавством.
Оплата перших п'яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, здійснюється за рахунок коштів роботодавця у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною першою статті 30 Закону № 1105 визначено, що матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності застрахованим особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту), цивільно-правового договору та на інших підставах, передбачених законом, призначаються та надаються за основним місцем роботи (діяльності).
Відповідно до ст. 33 Закону № 1105 при обчисленні середньої заробітної плати (доходу) для забезпечення допомогою по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах враховуються всі види заробітної плати (доходу) в межах граничної суми місячної заробітної плати (доходу), на яку нараховуються страхові внески на страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності.
Порядок обчислення середньої заробітної плати для надання допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах визначається Кабінетом Міністрів України.
Механізм обчислення середньої заробітної плати для розрахунку страхових виплат, у тому числі у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності (далі - страхові виплати), а також оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів підприємства, установи, організації або фізичної особи, яка використовує працю найманих працівників (далі - роботодавці) врегульоване Порядком обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 року № 1266 (далі - Порядок № 1266).
Пунктом 2 Порядку № 1266 передбачено, що сума страхових виплат застрахованій особі та оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця обчислюється шляхом множення суми денної виплати, розмір якої встановлюється у відсотках середньоденної заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) залежно від страхового стажу, якщо його наявність передбачена законодавством, на кількість календарних днів, що підлягають оплаті.
Сума допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною або хворим членом сім'ї) у розрахунку на місяць не повинна перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 1266 середньоденна заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців) заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на яку нарахований єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або страхові внески на відповідні види загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - єдиний внесок та/або страхові внески), на кількість календарних днів зайнятості (відповідно до видів страхування - період перебування у трудових відносинах, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими договорами, проходження служби, провадження підприємницької або іншої діяльності, пов'язаної з отриманням доходу безпосередньо від такої діяльності) у розрахунковому періоді без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин, - тимчасова непрацездатність, відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами, відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком, відпустка без збереження заробітної плати (далі - поважні причини).
Місяці розрахункового періоду (з першого до першого числа), в яких застрахована особа не працювала з поважних причин, виключаються з розрахункового періоду.
Відповідно до пункту 25 Порядку № 1266 розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата, є 12 календарних місяців перебування у трудових відносинах (з першого до першого числа) за останнім основним місцем роботи застрахованої особи, що передують місяцю, в якому настав страховий випадок.
Згідно з пунктом 26 Порядку № 1266 якщо застрахована особа перебувала у трудових відносинах менше 12 календарних місяців за останнім основним місцем роботи, розрахунковий період визначається за фактично відпрацьовані календарні місяці (з першого до першого числа).
Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 призначена на новостворену посаду в Марківській селищній раді Марківського району Луганської області з 02.01.2020 в порядку переведення з Кризької сільської ради Марківського району Луганської області відповідно до розпорядження селищного голови Марківської селищної ради Марківського району Луганської області від 23.12.2019 №172-к «Про переведення ОСОБА_1 » (арк.спр.69, 175).
Розпорядженням селищного голови Марківської селищної ради Марківського району Луганської області від 05.01.2021 № 10-к «Про переведення ОСОБА_2 » прийнято ОСОБА_2 на новостворену посаду Марківської селищної ради Марківського району Луганської області по переведенню з Гераськівської сільської ради Марківського району Луганської області з 06.01.2021 (арк. спр. 163).
Отже, відносно осіб ОСОБА_1 і ОСОБА_2 відбулось переведення з одного органу місцевого самоврядування до іншого за наслідками реорганізації.
Згідно з пунктом 5 частини першої статті 36 КЗпП України підставою припинення трудового договору є переведення працівника, за його згодою, на інше підприємство, в установу, організацію або перехід на виборну посаду.
В той же час, у відповідності до частини третьої статті 36 КЗпП України зміна підпорядкованості підприємства, установи, організації не припиняє дії трудового договору.
У разі зміни власника підприємства, а також у разі його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, виділення, перетворення) дія трудового договору працівника продовжується. Припинення трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу можливе лише у разі скорочення чисельності або штату працівників.
Таким чином, якщо при реорганізації суб'єкта господарювання не відбуватиметься скорочення чисельності або штату працівників, сам факт проведення реорганізації (злиття, приєднання, поділу, виділення, перетворення) не може бути підставою для розірвання трудового договору.
Згідно з рішенням Марківської селищної ради Марківського району Луганської області від 25.07.2019 №1-7/2019 «Про реорганізацію сільських рад, що об'єдналися та входять до складу Марківської селищної ради Марківського району Луганської області» вирішено почати процедуру реорганізації юридичних осіб, зокрема, Кризької сільської ради Марківського району Луганської області шляхом приєднання до Марківської селищної ради Марківського району Луганської області.
Вказаним рішенням також визначено, що Марківська селищна рада Марківського району Луганської області є правонаступником активів і пасивів, всіх майнових прав та обов'язків Кризької сільської ради Марківського району Луганської області (арк. спр. 41-43).
Рішенням Марківської селищної ради Марківського району Луганської області від 24.12.2020 № 2/2-53/2020 «Про початок реорганізації сільських рад шляхом приєднання до Марківської селищної ради Марківського району Луганської області» вирішено почати процедуру реорганізації юридичних осіб, зокрема, Гераськівської сільської ради Марківського району Луганської області шляхом приєднання до Марківської селищної ради Марківського району Луганської області, яку визначено правонаступником активів і пасивів, всіх майнових прав та обов'язків Гераськівської сільської ради Марківського району Луганської області (арк. спр. 44-46).
Отже, незважаючи на те, що переведення позивача відбувалось за його заявою реорганізація роботодавця, яка стала передумовою переведення, не залежала від його волі. Позивач не виявляв бажання звільнятись в порядку переведення, не був ініціатором такого переведення. Його переведення відбулось внаслідок реалізації гарантій права на працю, визначених трудовим законодавством.
Зважаючи на те, що зміни в організації праці позивача відбувалися під час реорганізації роботодавця та зміни структури і штатного розпису, суд дійшов висновку, що в межах даного спору переведення позивача в іншу організацію не мало місця, оскільки він продовжив працювати в органі місцевого самоврядування.
Отже, у випадку ліквідації або реорганізації державної установи, під час якої працівника переведено до іншої державної установи (правонаступника), пункт 25 Порядку № 1266 необхідно застосовувати з урахуванням того, що розрахунковий період, за який обчислюється середня заробітна плата для нарахування особі допомоги у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, визначається за 12 календарних місяців за її останнім основним місцем роботи, яким є не лише установа, до якої переведено працівника, але й та установа, в якій вона працювала до ліквідації (реорганізації).
Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом у постанові від 31 січня 2018 року в адміністративній справі № 382/603/17.
Відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
З урахуванням зазначеного суд дійшов висновку, що позивачем для нарахування допомоги у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності за листками непрацездатності ОСОБА_1 і ОСОБА_2 мав братися розрахунковий період 12 календарних місяців перед настанням страхового випадку як за основним місцем роботи в Марківської селищної ради Марківського району Луганської області (після реорганізації), так і за період роботи застрахованих осіб в Кризькій та Гераськівській сільських радах Марківського району Луганської області до проведення реорганізації (приєднання) до Марківської селищної ради Марківського району Луганської області.
Згідно з частиною шостою статті 15 Закону №1105-ХІV у разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавці відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.
Зміст частини шостої статті 15 Закону № 1105-ХІV свідчить про імперативний характер норми про сплату роботодавцем штрафу у разі порушення порядку використання страхових коштів.
Частиною восьмою статті 15 вказаного Закону передбачено, що право застосовувати фінансові санкції та накладати адміністративні штрафи від імені Фонду мають директор виконавчої дирекції Фонду та його заступники, керівники робочих органів Фонду та їх заступники.
Таким чином, відповідач правомірно прийняв рішення від 28.09.2021 №2144196/06-1 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду, яким застосовано до Марківської селищної ради Марківського району Луганської області фінансові санкції у загальній сумі 34273,67 грн, у тому числі неправомірно використані кошти у сумі 22849,11 грн та фінансові санкції (50 % неправомірно витрачених страхових коштів) у сумі 11424,56 грн.
Відповідно до частини дев'ятої КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оскільки в межах даної адміністративної справи основні (суттєві) аргументи позовної заяви є необґрунтованими, а відповідач як суб'єкт владних повноважень, на якого частиною другою статті 77 КАС України покладено обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності, довів суду правомірність рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду, у задоволенні адміністративного позову належить відмовити повністю.
За приписами статті 139 КАС України судові витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача.
Керуючись статтями 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову Марківської селищної ради Луганської області до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Захарова