11 січня 2022 року м. Кропивницький Справа № П/811/754/16
провадження № 2-кас/340/22/21
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагуна А.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовною заявою Акціонерного товариства "Національна суспільна телерадіокомпанії України" до Головного управління ДПС у Кіровоградській області про скасування рішення, -
Національна телерадіокомпанія України в особі Філії Національної телерадіокомпанії України "Кіровоградська регіональна дирекція" (далі - НТКУ в особі Філії НТУ "Кіровоградська регіональна дирекція") звернулася до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просила скасувати рішення Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Кіровоградській області №0010221303 від 30.03.2016 про застосування штрафних санкцій в розмірі 44516,62 грн. та пені у розмірі 667,75 грн.
Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 06.09.2016, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 02.02.2017, позов задоволено.
Постановою Верховного Суду від 28 вересня 2021 року касаційну скаргу Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Кіровоградській області задоволено частково.
Постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 06.09.2016 та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 02.02.2017 у справі №811/754/16 скасовано, а справу № 811/754/16 передано на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 13.10.2021 прийнято адміністративну справу № П/811/754/16 (провадження 2-кас/340/22/21) до провадження.
Зобов'язано Національну телерадіокомпанія України в особі Філії Національної телерадіокомпанії України "Кіровоградська регіональна дирекція" у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання даної ухвали надати до суду інформацію щодо наявності, на час виникнення спірних правовідносин, у філії - окремого балансу і самостійного ведення розрахунків із застрахованими особами та надати відповідні докази.
Зобов'язано Головне управління ДФС у Кіровоградській області у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання даної ухвали надати до суду:
- детальний розрахунок рішення №0010221303 від 30.03.2016 по штрафу та пені, періодам та сумам;
- копії розрахунків, на підставі яких виникли зобов'язання Філії зі сплати єдиного внеску;
- докази, що філія Національної телерадіокомпанії України "Кіровоградська регіональна дирекція", на час виникнення спірних правовідносин, мала статус платника єдиного внеску в розумінні п. 1 ст. 4 Закону України" Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" ( т.1 а.с.205-206).
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 13.10.2021замінено Національну телекомпанію України, в особі філії Національної телекомпанії України" "Кіровоградська регіональна дирекція" в адміністративній справі на правонаступника - Акціонерне товариство "Національна суспільна телерадіокомпанії України" ( 04119, м. Київ, вул. Ю. Іллєнка,42, ЄДРПОУ-23152907).
Замінено Головне управління ДФС у Кіровоградській області на правонаступника - Головне управління ДПС у Кіровоградській області (вул. Велика Перспективна, 55, м. Кропивницький, 25006; код в ЄДРПОУ ВП 43995486) (т.1 а.с.207-208).
Ухвалою суду від 14.12.2021 стягнуто з боржника - Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області (вул. Велика Перспективна, буд. 55, м. Кропивницький, 25006, код ЄДРПОУ ВП 43995486) в дохід Державного бюджету України через стягувача - Державну судову адміністрацію України (ЄДРПОУ 26255795, адреса: м. Київ, вул. Липська, 18/5) штраф в розмірі одного прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 2 270 грн. (дві тисячі двісті сімдесят грн.); зобов'язано Головне управління Державної податкової служби у Кіровоградській області виконати ухвалу суду від 13 жовтня 2021 року в частині надання до суду, письмових доказів ( т.2 а.с. 1-2).
Ухвалою суду від 10.01.2022 відмовлено у скасуванні ухвали Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14.12.2021, якою стягнуто з боржника - Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області (вул. Велика Перспективна, буд. 55, м. Кропивницький, 25006, код ЄДРПОУ ВП 43995486) в дохід Державного бюджету України через стягувача - Державну судову адміністрацію України (ЄДРПОУ 26255795, адреса: м. Київ, вул. Липська, 18/5) штраф в розмірі одного прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 2 270 грн. (дві тисячі двісті сімдесят грн.).
Представником позивача надано до суду письмові пояснення ( т.1 а.с.216-224), в яких зазначено, що філія НТКУ "Кіровоградська регіональна дирекція", на час виникнення спірних правовідносин була платником окремих податків відповідно до Податкового кодексу України, вела відокремлений облік результатів своєї діяльності, складала статистичну та податкову звітність, сплачувала податки. На думку представника позивача - Філія не була платником єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування в розумінні п.1 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування". Крім того, зазначено, що несплата недоїмки до 24.03.2016 відбулося не з вини посадових осіб філії, а в зв'язку з несвоєчасним затвердженням Держкомтелерадіо паспорта бюджетної програми та відмовою ГУ ДКСУ у Кіровоградській області в проведені сплати податків із нарахованої заробітної плати за лютий 2016 року.
Представником відповідача, у встановлений судом строк (т.1 а.с 205-206), відзив на позов не надано.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.
Відокремлений підрозділ - Філія Національної телекомпанії України" "Кіровоградська регіональна дирекція", на час виникнення спірних правовідносин, перебувало на обліку податкового органу та не була зареєстрована як платник ЄСВ ( т.2 а.с. 28).
Відповідно до наказу Національної телекомпанії України №35 від 15.01.2016 Філія Національної телекомпанії України" "Кіровоградська регіональна дирекція" наділено майном, правами та обов'язками ( т.2 а.с.225).
Станом на 21.03.2016р. згідно Звіту про суми нарахованої заробітної плати від 14.03.2016 р. (т.1 а.с.73-89) по терміну сплати 21.03.2016р. нараховано єдиного внеску в розмірі 259123,95 грн., яка частково погашена за рахунок переплати в сумі 36 540,84 грн.
Станом на 21.03.2016 року недоїмка становила 222583,11 грн.
В подальшому, 24.03.2016 року єдиний внесок сплачено у повному обсязі, який зараховано в погашення недоїмки.
За період з 22.03.2016 року по 24.03.2016 року на підставі даних інтегрованої картки платника Кіровоградською ОДПІ сформовано рішення від 30.03.2016 року №0010221303 про застосування штрафних санкцій та пені по ЄСВ в розмірі 20 відсотків до філії Національної телекомпанії України" "Кіровоградська регіональна дирекція", що складає 44516,62 грн. від суми 222583,11 грн. та нараховано пеню у розмірі 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу в сумі 667,75 грн. (т.1 а.с.11, т.2 а.с.9).
Позивач не погоджуючись із прийнятим рішенням 11 квітня 2016 року та 29.04.2016 року подав скарги на рішення від 30.03.2016 року №0010221303 (т.1 а.с.12-16, 21-27).
За результатами розгляду скарг рішення Кіровоградської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області залишено без змін, а скарги без задоволення (т.1 а. с.17-20, 28-30).
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначено Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464 (далі - Закон № 2464).
Згідно п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 5 серпня 2015 року №567 "Деякі питання утворення публічного акціонерного товариства "Національна суспільна телерадіокомпанія України" Державний комітет телебачення і радіомовлення України (далі в тексті - Держкомтелерадіо) є органом, який здійснює функції з управління майном Національної телекомпанії України (далі в тексті - НТКУ ).
Відповідно до п. 1.2. положення про Філію, затвердженого наказом НТКУ від 16.09.2015р. № 186 (далі - Положення), Філія є відокремленим структурним підрозділом НТКУ, що розташована поза її місцезнаходженням та здійснює частину її функцій на підставі і в межах цього Положення (а.с.50-58).
Згідно п.1.3., 1.4. Положення, Філія безпосередньо підпорядковується у своїй діяльності НТКУ. Діяльність Філії контролюють НТКУ та державні органи у межах своїх повноважень.
Філія як відокремлений структурний підрозділ НТКУ застосовує положення, визначені для розпорядника бюджетних коштів (одержувача бюджетних коштів) відповідного рівня, згідно чинного бюджетного законодавства України, при її включенні до мережі бюджетних коштів вищого рівня.
Відповідно до пункту 2.5.Положення про філію НТКУ «Кіровоградська регіональна дирекція» філія наділяється майном, необхідним для провадження діяльності філії. Пунктом 7.7 Положення передбачено, що філія є платником окремих податків відповідно до Податкового кодексу України. Згідно пункту 8.3 філія веде відокремлений облік результатів своєї діяльності, складає статистичну та податкову звітність, сплачує податки згідно з чинним законодавством України, звітує перед НТКУ ( т.1 а.с.50-58).
Виходячи із вищезазначеного, головним розпорядником коштів Філії, на час виникнення спірних правовідносин, було Держкомтелерадіо.
Згідно ч. 2 ст. 49 Бюджетного Кодексу України, видатки бюджетних установ здійснюються Казначейством України за дорученням розпорядників бюджетних коштів у разі наявності затвердженого в установленому порядку паспорта бюджетної програми.
Відповідно до п. 6 правил складання паспортів бюджетних програм та звітів про їх виконання, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 29.12.2002 року № 098 (у редакції наказу Міністерства фінансів України 14.01.2008 року № 19) паспорти бюджетних програм головного розпорядника затверджуються спільним наказом головного розпорядника та Мінфіну в трьох примірниках протягом 45 днів від дня набрання чинності законом про Державний бюджет України.
Судом встановлено, що листом від 26.02.2016 року № 03-07/363 НТКУ звернулась до Держкомтелерадіо з проханням вжити заходів щодо виплати заробітної плати та сплати податків, строк оплати яких настає 29.02.2016 року.
У відповідь на це НТКУ отримала лист від 02.03.2016 року № 58/6-1, в якому Держкомтелерадіо інформує НТКУ, що паспорт бюджетної програми 1701080 "Виробництво та трансляція телерадіопрограм для державних потреб" на 2016 рік (далі в тексті - Паспорт) підготовлено та направлено на розгляд та затвердження до Міністерства фінансів України листом від 11.02.2016 року № 41/6-1. Станом на 02.03.2016 року Міністерством фінансів України Паспорт не затверджено та не висловлено жодних зауважень до нього (т.1 а.с.44).
Після отримання НТКУ листа Держкомтелерадіо від 02.03.2016 року № 58/6-1, НТКУ листом від 09.03.2016 року № 01-08/460 звернулась до Міністерства фінансів України з проханням віднайти можливість затвердити Паспорт і довести його виконавцям бюджетної програми (т.1 а.с.45-46).
Більше того, листом від 09.03.2016 року № 01-08/461 НТКУ звернулась до прем'єр-міністра України із проханням дати доручення Міністерству фінансів України затвердити Паспорт і довести його виконавцям бюджетної програми (т.1 а.с.47-48).
Судом встановлено, що не затвердження Міністерством фінансів України Паспорта відбувалось через відсутність затвердженої Постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 539".
Враховуючи необхідність у як найшвидшому прийнятті змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 539, НТКУ листом від 10.03.2016 року № 01-08/467 звернулось до Міністра юстиції України із проханням узгодити в найкоротший термін відповідний проект змін до вищезазначеної постанови Кабінету Міністрів України (т.1 а.с.42-43).
Враховуючи вищезазначені письмові та усні звернення позивача до головного розпорядника коштів Філії - Держкомтелерадіо, керівників профільних міністерств та голови Уряду України щодо негайного затвердження Паспорту, даний Паспорт затверджено та доведено до Позивача із значним запізненням - лише 24.03.2016 р., що підтверджується наказом Держкомтелерадіо від 24.03.2016 р. № 68/381 про затвердження паспорта бюджетної програми на 2016 року (т.1 а.с.31).
З огляду на викладене, суд зазначає наступне.
Згідно пункту 1 статті 4 Закону № 2464, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464 платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Згідно із ч.8 ст.9 Закону № 2464 платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Як встановлено судом, та не заперечується сторонами у справі, сплата єдиного внеску позивачем здійснена 24.03.2016 р., тобто, з порушенням термінів, встановлених ч.8 ст.9 Закону № 2464.
Відповідно до пункту 129.6 статті 129 ПК України 129.6, за порушення строку зарахування податків до бюджетів або державних цільових фондів, установлених Законом України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", з вини банку або органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, такий банк/орган сплачує пеню за кожний день прострочення, включаючи день сплати, та штрафні санкції у розмірах, встановлених цим Кодексом, а також несе іншу відповідальність, встановлену цим Кодексом, за порушення порядку своєчасного та повного внесення податків, зборів, платежів до бюджету або державного цільового фонду. При цьому платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасне або перерахування не в повному обсязі таких податків, зборів та інших платежів до бюджетів та державних цільових фондів, включаючи нараховану пеню або штрафні санкції.
Контролюючий орган не застосовує до суб'єкта господарювання штрафні санкції у випадку несвоєчасного перерахування (неперерахування) податків, зборів, платежів до бюджетів та державних цільових фондів з вини банку, у тому числі внаслідок регулювання НБУ економічних нормативів такого банку.
Разом з тим, оскаржуваним рішенням штраф та пеня застосовані до Філії Національної телерадіокомпанії України "Кіровоградська регіональна дирекція", яка відповідно до наданих відповідачем доказів перебувала на обліку податкового органу, однак не була зареєстрована як платник ЄСВ, в розумінні п.1 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" ( т.2 а.с. 28).
Отже, штраф та пеня застосовані до не платника єдиного внеску, а тому оскаржуване рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, здійснені позивачем витрати на оплату судового збору в сумі 1378,00 грн. (а.с.3) підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст.132, 134, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд,
Позовну заяву Акціонерного товариства "Національна суспільна телерадіокомпанії України" ( 04119, м. Київ, вул. Ю. Іллєнка,42, ЄДРПОУ-23152907) до Головного управління ДПС у Кіровоградській області (вул. Велика Перспективна, 55, м. Кропивницький, 25006; код в ЄДРПОУ ВП 43995486) про визнання протиправним та скасування рішення, задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Кіровоградської ОДПІ Головного управління ДФС у Кіровоградській області №0010221303 від 30.03.2016 року про застосування до Філії НТУ "Кіровоградська регіональна дирекція" штрафних санкцій в розмірі 44516 грн. 62 коп. (за період з 22.03.2016р. по 24.03.2016р.) та пені у розмірі 667 грн. 75 коп. за несплату (неперарахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Стягнути на користь Акціонерного товариства "Національна суспільна телерадіокомпанії України" судові витрати на оплату судового збору у розмірі 1378,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Кіровоградській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду А.В. Сагун