ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
м. Київ
10.01.2022справа №910/18155/21
Господарський суд міста Києва у складі судді Марченко О.В., за участю секретаря судового засідання Роздобудько В.В., розглянув у відкритому судовому засіданні
справу №910/18155/21
за позовом Південно-Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (вул. Героїв Майдану, буд. 54, м. Хмельницький, 29001; ідентифікаційний код 21312821)
до товариства з обмеженою відповідальністю «Марі Фудс» (вул. Бальзака Оноре де, буд. 12, м. Київ, 02225; ідентифікаційний код 41644375)
про стягнення 128 968 грн штрафу і 128 968 грн пені,
за участю представників:
позивача - Попова Я.О. (відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань);
відповідача - не з'явився.
1. Стислий виклад позовних вимог
Південно-Західне міжобласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України (далі - Відділення АМК) звернулося до господарського суду міста Києва з позовом про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю «Марі Фудс» (далі - Товариство) 128 968 грн штрафу, накладеного на відповідача рішенням адміністративної колегії Відділення АМК від 29.01.2021 №72/2-р/к «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу» у справі №72/09-20 (далі - рішення №72/2-р/к), та 128 968 грн пені, нарахованої за невиконання рішення №72/2-р/к.
Позовні вимоги мотивовано тим, що: рішенням №72/2-р/к на Товариство накладено штраф у сумі 128 968 грн за вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого пунктом 1 статті 50 та пунктом 4 частини другої статті 6 Закону України «Про захист економічної конкуренції» (далі - Закон), у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів, шляхом узгодження своєї конкурентної поведінки під час підготовки та участі у відкритих торгах із закупівлі «М'ясо свинини (ДК 021:2015: 15110000-2 М'ясо)», яка проводилася ДП НАЕК «Енергоатом» ВП «Хмельницька АЕС», ідентифікатор UA-201810-16-000945-а; станом на 01.11.2021 Відділення АМК не отримувало від відповідача документів, що підтверджують сплату штрафу; за прострочення сплати вказаного штрафу з Товариства слід стягнути нараховану Відділенням АМК суму пені.
2. Процесуальні дії у справі
Ухвалою господарського суду міста Києва від 12.11.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 06.12.2021; встановлено:
- позивачу строк:
Ч для надання суду оригіналів всіх документів, доданих до позовної заяви, що стосуються предмету спору - для огляду безпосередньо у засіданні;
Ч у п'ять днів з дня отримання від відповідача відзиву на позовну заяву для подання до суду відповіді на відзив в порядку статті 166 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) з доданням доказів, що підтверджують викладені обставини, та доказів направлення вказаних документів відповідачу;
- відповідачу строк:
Ч у п'ятнадцять днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для надання суду: відзив на позов в порядку статті 165 ГПК України з доданням доказів, що підтверджують викладені обставини, та доказів надіслання відзиву і доданих до нього документів позивачу; документів, що підтверджують повноваження представників (накази, довіреності, тощо), - оригіналів для огляду, належним чином засвідчених копій для долучення до матеріалів справи;
Ч у п'ять днів з дня отримання відповіді на відзив для подання до суду заперечення на відповідь на відзив в порядку статті 167 ГПК України з доданням доказів, що підтверджують викладені обставини, та доказів направлення вказаних документів позивачу.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 06.12.2021 підготовче засідання відкладено на 10.01.2022.
Представник відповідача у підготовче засідання 10.01.2022 не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.
Ухвалу суду було надіслано відповідачу на адресу, зазначену у позовній заяві та в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що підтверджується відміткою канцелярії суду на звороті такої ухвали.
До матеріалів справи долучено конверт-повернення з адреси місцезнаходження відповідача з відміткою відділення поштового зв'язку «адресат відсутній за вказаною адресою».
Пунктом 5 частини шостої статті 242 ГПК України передбачено, що днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Крім того, судом враховано, що у відповідності до частини другої статті 2 Закону України «Про доступ до судових рішень» усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання. Судові рішення також можуть публікуватися в друкованих виданнях із додержанням вимог цього Закону.
Єдиний державний реєстр судових рішень - це автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень (частина друга статті 3 Закону України «Про доступ до судових рішень»).
Згідно з частиною першою статті 4 Закону України «Про доступ до судових рішень» судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України.
З огляду на викладене відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитися з ухвалами суду у Єдиному державному реєстрі судових рішень, подати відзив на позовну заяву у встановлені ГПК України строки та забезпечити явку свого уповноваженого представника у судові засідання.
У підготовчому засіданні 10.01.2022 суд закрив підготовче провадження та перейшов до розгляду справи по суті.
Представник позивача у судовому засіданні 10.01.2022 оголосив вступне слово та підтримав позовні вимоги у повному обсязі.
Суд, заслухавши вступне слово представника позивача, з'ясувавши обставини, на які посилається позивач, дослідив в порядку статей 209 і 210 ГПК України докази у справі.
Після закінчення з'ясування обставин справи та перевірки їх доказами суд перейшов до судових дебатів.
Представник позивача виступив з промовою (заключним словом), в якій посилався на обставини і докази, досліджені у судовому засіданні.
У судовому засіданні 10.01.2022 було оголошено вступну та резолютивну частини рішення відповідно до статті 233 ГПК України.
Судом згідно з вимогами статей 222 і 223 ГПК України здійснювалося повне фіксування судового засідання технічними засобами та секретарем судового засідання велися протоколи судових засідань, які долучені до матеріалів справи.
ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДОМ
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням №72/2-р/к, зокрема:
- визнано, що Товариство і товариство з обмеженою відповідальністю «Торгова компанія «Світ продуктів» (ідентифікаційний код 39787081) вчинили порушення, що передбачене пунктом 1 статті 50 та пунктом 4 частини другої статті 6 Закону, у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів шляхом узгодження своєї конкурентної поведінки під час підготовки та участі у відкритих торгах UA-2018-09-05-000546-b щодо закупівлі: Риба заморожена (ДК 021:2015: 15220000-6 - Риба, рибне філе та інше м'ясо риби морожені), які проводились протягом вересня-жовтня 2018 року ДП НАЕК «Енергоатом» ВП «Хмельницька АЕС» (пункт 1 резолютивної частини рішення №72/2-р/к);
- за вчинення порушення, зазначеного у пункті 1 резолютивної частини рішення №72/2-р/к, накладено штраф на Товариство у сумі 60 968 грн (підпункт 2.1 пункту 2 резолютивної частини рішення №72/2-р/к);
- визнано, що Товариство і товариство з обмеженою відповідальністю «Торгова компанія «Світ продуктів» вчинили порушення, що передбачене пунктом 1 статті 50 та пунктом 4 частини другої статті 6 Закону у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів шляхом узгодження своєї конкурентної поведінки під час підготовки та участі у відкритих торгахUA-2018-10-16-000945-а щодо закупівлі: М'ясо свинини (ДК 021:2015: 15110000-2 - М'ясо), які проводились протягом жовтня-листопада 2018 року ДП НАЕК «Енергоатом» ВП «Хмельницька АЕС» (пункт 2 резолютивної частини рішення №72/2-р/к);
- за вчинення порушення, вказаного у пункті 3 резолютивної частини рішення №72/2-р/к, накладено штраф на Товариство у сумі 68 000 грн (підпункт 4.1 пункту 4 резолютивної частини рішення №72/2-р/к).
Супровідним листом від 01.02.2021 №72-02/493 відповідачу було надіслано рішення №72/2-р/к, яке отримано відповідачем 11.02.2021, що підтверджується наявним в матеріалах справи рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення за адресою місцезнаходження відповідача.
Судом встановлено, що відповідач не оскаржував вказане рішення до суду.
Отже, строк добровільної сплати Товариством суми штрафу закінчився 12.04.2021 (оскільки 13.04.2021 є вихідним днем).
Крім суми штрафу Відділення АМК просить стягнути з відповідача 128 968 грн пені.
Так, Відділення АМК визначило такий період нарахування пені: з 13.04.2021 по 01.11.2021 (дата, визначена позивачем у розрахунку), тобто 202 дні.
Судом встановлено, що кількість днів прострочення сплати штрафу становить 202 дні; сума пені за один день прострочення сплати штрафу складає 1 934,52 грн, тому за 202 дні прострочення сплати штрафу з відповідача слід було б стягнути 390 773,04 грн пені (1 934,52 грн х 202 дні).
Проте за приписами частини п'ятої статті 56 Закону розмір пені не може перевищувати розміру штрафу (128 968 грн), накладеного на відповідача рішенням №72/2-р/к, а тому стягненню з Товариства підлягає 128 968 грн пені, що також було враховано Відділенням АМК.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ. ПОЗИЦІЯ СУДУ
У частині першій статті 48 Закону зазначено, що за результатами розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції органи Антимонопольного комітету України приймають рішення, в тому числі про визнання вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції; припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції; накладення штрафу тощо.
Відповідно до частин першої - третьої статті 56 Закону рішення (витяг з нього за вилученням інформації з обмеженим доступом, а також визначеної відповідним державним уповноваженим Антимонопольного комітету України, головою територіального відділення Антимонопольного комітету України інформації, розголошення якої може завдати шкоди інтересам інших осіб, які брали участь у справі), розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень надається для виконання шляхом надсилання або вручення під розписку чи доведення до відома в інший спосіб.
Рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов'язковими до виконання.
Особа, на яку накладено штраф за рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу.
Згідно з частиною восьмою статті 56 Закону протягом п'яти днів з дня сплати штрафу суб'єкт господарювання зобов'язаний надіслати відповідно до Антимонопольного комітету України або його територіального відділення документи, що підтверджують сплату штрафу.
Крім того, у частині п'ятій статті 56 Закону зазначено, що за кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі півтора відсотка від суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням органу Антимонопольного комітету України. Нарахування пені припиняється з дня прийняття господарським судом рішення про стягнення відповідного штрафу.
Відповідно до частини дев'ятої статті 56 Закону суми стягнутих штрафів та пені зараховуються до державного бюджету.
Згідно з вимогами статті 29 Бюджетного кодексу України та статті 56 Закону суми стягнутих штрафів та пені перераховуються до загального фонду Державного бюджету України за кодом класифікації доходів бюджету 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106.
Переліком кодів бюджетної класифікації в розрізі органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 №106 «Про деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету», передбачено, що контролюючими органами справляння надходжень бюджету по коду бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», є органи Державної податкової служби України.
Враховуючи несплату відповідачем накладеного рішенням №72/2-р/к штрафу у передбачений Законом строк, позовні вимоги щодо стягнення 128 968 грн штрафу і 128 968 грн пені є обґрунтованими, документально підтвердженими, а тому підлягають задоволенню у повному обсязі.
За приписами статті 129 ГПК України судові витрати зі справи слід покласти на відповідача.
Керуючись статтями 129, 233, 236 - 238, 240 та 241 ГПК України, господарський суд міста Києва
1. Позовні вимоги Південно-Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (вул. Героїв Майдану, буд. 54, м. Хмельницький, 29001; ідентифікаційний код 21312821) до товариства з обмеженою відповідальністю «Марі Фудс» (вул. Бальзака Оноре де, буд. 12, м. Київ, 02225; ідентифікаційний код 41644375) про стягнення 128 968 грн штрафу і 128 968 грн пені задовольнити повністю.
2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Марі Фудс» (вул. Бальзака Оноре де, буд. 12, м. Київ, 02225; ідентифікаційний код 41644375) в дохід загального фонду Державного бюджету України на рахунок УК у м. Хмельницькому, код ЄДРПОУ 37971775, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), рахунок UA098999980313070106000022775, код класифікації доходів бюджету - 21081100 (символ звітності 106), 128 968 (сто двадцять вісім тисяч дев'ятсот шістдесят вісім) грн штрафу і 128 968 (сто двадцять вісім тисяч дев'ятсот шістдесят вісім) грн пені.
3. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Марі Фудс» (вул. Бальзака Оноре де, буд. 12, м. Київ, 02225; ідентифікаційний код 41644375) на користь Південно-Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (вул. Героїв Майдану, буд. 54, м. Хмельницький, 29001; ідентифікаційний код 21312821) 3 869 (три тисячі вісімсот шістдесят дев'ять) грн 04 коп. судового збору.
Після набрання рішенням законної сили видати відповідні накази.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 11.01.2022.
Суддя Оксана Марченко