Іменем України
Справа № 133/3323/21
провадження № 3/133/1978/21
06.01.22 м. Козятин
Суддя Козятинського міськрайонного суду Вінницької області Пєтухова Н.О., розглянувши матеріали адміністративної справи, що надійшли з Відділу поліції № 2 Хмільницького РВП Головного управління Національної поліції у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає по АДРЕСА_1 , не працює,
за ст. 124 КУпАП,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 25.10.2021, ОСОБА_1 , 25.10.2021 о 20 год. 00 хв. на а/д Н-02 керував автомобілем BMW, д.н.з. НОМЕР_1 , по а/д Кременець - Біла Церква, не врахував дорожньої обстановки, не вибрав безпечної швидкості руху, не впорався з керуванням та скоїв зіткнення з трактором МТЗ82, який рухався з причіпом в попутному напрямку. При ДТП обидва т/з отримали пошкодження з матеріальними збитками Чим порушив п. 12.1 ПДР.
Дії ОСОБА_1 посадовою особою, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, кваліфіковані за ст. 124 КУпАП.
За змістом ст. 124 КУпАП, дії особи можуть бути кваліфіковані за цією статтею у випадку порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
В судовому засіданні ОСОБА_1 зазначив, що на момент вчинення ДТП була темна пора доби, а на тракторі, який рухався попереду, були несправності зовнішніх світлових приладів, що призвело до ДТП, - причіп не освітлювався (не працювали габаритні вогні). Крім того, ОСОБА_1 було заявлено клопотання про призначення судової автотехнічної експертизи, у задоволенні яких, постановою суду від 28.12. 2021 та постановою суду від 06.01.2021 було відмовлено.
Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , дослідивши письмові матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд приходить до такого висновку.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
На підставі ст. 280 КУпАП, встановлено обставини, що підлягають з'ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення, а саме факт вчинення адміністративного правопорушення, винність особи у його вчиненні.
У відповідності до положення ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Склад адміністративного правопорушення включає в себе ознаки, які характеризують зовнішній прояв поведінки особи, його спрямованість та наслідки; ознаки, що характеризують правопорушника і його психічне ставлення до скоєного. Відповідно ознаки складу адміністративного правопорушення об'єднаються у чотири групи (елементи): об'єкт адміністративного правопорушення, об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, суб'єкт адміністративного правопорушення та суб'єктивна сторона адміністративного правопорушення. Всі зазначені елементи складу адміністративного правопорушення є обов'язковими. Суб'єктивна сторона - відображає психічне ставлення особи до скоєного діяння і наслідків, що наступають в результаті цього діяння. Вина особи - є необхідним елементом суб'єктивної сторони.
Стаття 124 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 притягується до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП, у зв'язку з порушенням п.п. 12.1ПДР.
Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, підтверджується сукупністю зібраних по справі та досліджених у судовому засіданні доказів.
Так, за змістом протоколу серії ДПР 18 № 463138 про адміністративне правопорушення, за яке передбачена відповідальність згідно ст. 124 КУпАП, ОСОБА_1 керував автомобілем BMW, д.н.з. НОМЕР_1 , не вибрав безпечної швидкості руху, не врахував дорожньої обстановки, не впорався з керуванням та скоїв зіткнення з трактором МТЗ82, який рухався з причіпом в попутному напрямку. Внаслідок ДТП транспортні засоби отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками.
Відповідно до схеми місця ДТП, 25.10.2021 о 23 год 02 хв. на автодорозі Кременець - Біла Церква 265-1270м, сталася ДТП; із схемою місця ДТП ознайомлені ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
Відповідно до постанови про накладення адміністративного стягнення від 26.10.2021, на ОСОБА_1 накладено штраф за наявності правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 126 КУпАП, а саме - за відсутнє свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу. Зі слів ОСОБА_1 , свідоцтво було в автомобілі, однак він не зміг його вчасно знайти; накладений штраф ним був сплачений.
Виходячи із змісту Правил дорожнього руху України, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001, учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими. Кожний учасник дорожнього руху має право розраховувати на те, що й інші учасники виконують ці Правила (пункти 1.3, 1.4).
У відповідності до п.12.1 Правил дорожнього руху України, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001, під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен ураховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним.
Вказаних вимог Правил дорожнього руху ОСОБА_3 не дотримався, внаслідок чого відбулось зіткнення, що спричинило механічні пошкодження транспортних засобів.
Судом також були оглянуті в судовому засіданні фотографії з місця ДТП, які знаходяться на приєднаній до справи флеш-карті. Згідно таких фотографій, на задній частині причіпа до трактора відсутні будь-які прилади, які забезпечують його освітлення або розпізнання за допомогою відзеркалюючих пристроїв. Однак, на думку суду, така обставина хоча і пом' якшує вину ОСОБА_1 , проте не може бути підставою для звільнення його від відповідальності за вчинене правопорушення. Так, порушений п. 12.1 ПДР зобов'язує водія контролювати рух транспортного засобу за певної дорожньої обстановки, у тому числі - при наявності такого порушення іншим учасником дороднього руху, як відсутність його належного освітлення. ОСОБА_1 , будучи водієм автомобіля, повинен був контролювати його рух навіть за умови наявності вказано порушення з боку водія трактора , і керувати ним так, щоб мати змогу запобігти ДТП.
Показання допитаного у судовому засіданні свідка ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт НОМЕР_2 ) щодо швидкості руху автомобіля в межах допустимої на відповідній ділянці дороги - 80-90 км/год та відсутності освітлювальних приладів на причепі до трактора не вказують на відсутність вини ОСОБА_1 .
Дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, яке полягає у порушенні правил дорожнього руху.
Призначаючи адміністративне стягнення, суд, відповідно до ст. 33 КУпАП, враховує характер вчиненого правопорушення, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, та вважає за доцільне призначити адміністративне стягнення в мінімальних межах санкції ст. 124 КУпАП.
З огляду на викладене приходжу до висновку, що необхідно накласти адміністративне стягнення у виді штрафу, передбаченого санкцією ст. 124 КУпАП, в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень, оскільки саме такий захід впливу буде достатнім.
Відповідно до ст. 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, особою, на яку накладено таке стягнення сплачується судовий збір, розмір і порядок сплати якого встановлюється законом.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, ставка судового збору складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік», розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 1 січня становить 2270 гривень, тобто, розмір судового збору складає 454 гривні 00 копійок.
Керуючись ст.ст. 40-1, 283, 284 КУпАП,
Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 454 (чотириста п'ятдесят чотири) гривні 00 копійок судового збору на користь держави в особі Державної судової адміністрації України.
Роз'яснити особі, на яку накладено адміністративне стягнення, що відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з дня винесення.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Козятинський міськрайонний суд Вінницької області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Наталя ПЄТУХОВА
06.01.22