Постанова від 10.01.2022 по справі 522/18415/21

Справа № 522/18415/21

Провадження № 3/522/509/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 січня 2022 року м. Одеса

Приморський районний суд м. Одеси у складі:

головуючого судді - Осііка Д.В.,

за участю секретаря судового засідання - Рембач О.О.,

розглянувши адміністративні матеріали, що надійшли з Департаменту запобігання політичній корупції Національного агенства з питань запобігання корупції про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючу за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ст. 212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 53-15/260 від 16.09.2021 року, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, що передбачено ст. 212-21 КУпАП за наступних обставин.

За результатами аналізу Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (далі - Звіт), поданого 30.06.2021 року політичною партією «УКРАЇНСЬКА МОРСЬКА ПАРТІЯ ОСОБА_2» (ідентифікаційний код 25997431) (далі - Партія) за III квартал 2020 року (далі - Звіт) за підписом уповноваженої особи Партії ОСОБА_1 до Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) встановлено неповноту інформації, відображеної у Звіті (повна версія Звіту розміщена за посиланням https://nazk.gov.ua/wp- соntent/uploads/2021/07/РDF-5.рdf), а саме:

1. У пункті 6.1 «Спонсорські внески на користь політичної партії» глави 6 розділу III Звітів Одеської міської організації Української морської партії ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ), Теплодарської міської організації Української морської партії ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_2 ), Овідіопольської районної організації Української морської партії ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_3 ) не відображено відомості про внески в загальній сумі 5 116,50 грн, отримані цими місцевими організаціями від фізичних осіб у вигляді оплати ними адміністративних зборів за державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу та за скорочення термінів надання цих послуг, що підтверджується копіями квитанцій, надісланих листом від 10.08.2021 (вх. від 12.08.2021 № 07/64243/21) за підписом Першого Заступника Голови Партії ОСОБА_1.

2. У Звіті Партії не відображено відомості про фінансові зобов'язання чи спонсорські внески від третіх осіб за послуги з висвітлення діяльності Партії з використанням її найменування та символіки у газеті «СЛОВО» (засновником якої є Міжнародний гуманітарний університет, ідентифікаційний код 26249278 ) у липні-вересні 2020 року.

3.У Звіті Одеської обласної організації Партії (ідентифікаційний код 26052916) не відображено відомості про фінансові зобов'язання чи спонсорські внески від третіх осіб за сплату судового збору в сумі 2 102,00 грн при поданні 29.09.2020 адміністративного позову до Одеського окружного адміністративного суду на Подільську районну територіальну виборчу комісію Подільського району Одеської області про визнання протиправною та скасування постанови (справа № 420/9761/20).

Оскільки відповідно до пункту 4 наказу Національного агентства з питань запобігання корупції від 19.02.2021 № 102/21, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 за № 507/35129, звіти політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за квартали 2020 року подаються в порядку та спосіб, що визначені Законом України «Про політичні партії в Україні» в редакції, яка діяла на день опублікування Закону України від 19.12.2019 № 410-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання і протидії політичній корупції») (далі - Закон), за формою Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженою рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 09.06.2016 № 3, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.06.2016 за № 904/29034, та відповідно до Положення про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 28.07.2016 № 2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.08.2016 за № 1185/29315 (далі - Положення), у редакціях, що діяли на день набрання чинності цим наказом, то відсутність відомостей щодо фінансових зобов'язань та спонсорських внесків на користь місцевих організацій Партії є порушенням частини дев'ятої статті 1" Закону та пункту 6 розділу III Положення.

Зазначене порушення зафіксовано в Акті про проведення аналізу Звіту Партії від 18.08.2021 та Висновку про результати аналізу Звіту Партії від 19.08.2021 № 756, затвердженому наказом Національного агентства від 19.08.2021 № 527/21 (копії Акта про проведення аналізу Звіту Партії та Висновку про результати аналізу Звіту Партії з додатком додаються).

Згідно із статтею 17 Закону та пунктом 1 розділу II Положення, політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції у паперовій формі (за підписом керівника політичної партії, засвідченим печаткою політичної партії), а також на електронному носії звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за відповідний квартал, що повинен містити інформацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру від кожної місцевої організації політичної партії, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи.

Відповідно до вимог пункту 13 розділу II Положення, достовірність даних Звіту підтверджується власноручним підписом керівника (уповноваженої особи) на останній сторінці Звіту, скріпленими печаткою політичної партії.

Статтею 3 Закону визначено, що політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.

Частиною першою статті 19 Закону передбачені заходи, які можуть вживатися до політичних партій, які не отримують державного фінансування, у разі порушення ними Конституції України, цього та інших законів України. Такими заходами є: попередження про недопущення незаконної діяльності та заборона політичної партії.

Отже, враховуючи норми статті 19 Закону, а також приписи статей 7, 9, 23, 24 КУпАП суб'єктом вчинення правопорушення, передбаченого статтею 21221 КУпАП є керівник (уповноважена особа) Партії на підписання Звіту.

Звіт Партії подано до Національного агентства за підписом уповноваженої особи ОСОБА_1 , повноваження якого підтверджуються відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР) та з Єдиного реєстру громадських формувань (далі - ЄРГФ) і скріплено печаткою Партії, а відтак ОСОБА_1 підтвердив достовірність інформації, викладеної у Звіті Партії.

Таким чином, ОСОБА_1 як уповноважена особа Партії вчинив порушення порядку подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, відповідальність за яке передбачена статтею 21221 КУпАП.

Відповідно до частини першої статті 255 КУпАП у справах про адміністративні правопорушення, що розглядаються органами, зазначеними в статтях 218-221 КУпАП, протокол про правопорушення мають право складати уповноважені на те посадові особи Національного агентства.

У зв'язку з цим Національне агентство листом від 19.08.2021 № 52-04/63258/21 з роз'ясненням прав, передбачених статтею 63 Конституції України, статтею 268 КУпАП, запросило ОСОБА_1 з'явитися за адресою: м. Київ, бульв. Дружби народів, 28, з метою надання пояснень по суті вчиненого правопорушення та складання протоколу про адміністративне правопорушення.

Відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення зазначений лист отримано 26.08.2021 за адресою: Фонтанська дорога, буд. 33 м. Одеса, 65009.

01.09.2021до Національного агентства зателефонував представник Партії ОСОБА_3 (тел. НОМЕР_5 ) та повідомив, що ОСОБА_1 не зможе прибути для надання пояснень через те, що він перебуває за кордоном, що зафіксовано актом телефонної розмови від 01.09.2021 № 50-07/432/1. Зазначене підтверджується листом Партії за підписом члена Партії ОСОБА_3 вх. від 10.09.2021 № 70683/0/07-21.

07.09.2021 ОСОБА_1 до Національного агентства не з'явився, що зафіксовано актом від 07.09.2021 № 50-07/439.

Тому листом від 08.09.2021 № 51-04/66809-21 з роз'ясненням прав, передбачених статтею 63 Конституції України та статтею 268 КУпАП, Національне агентство повторно запросило уповноважену особу Партії ОСОБА_1 з'явитися 17.09.2021 до Національного агентства з метою надання пояснень по суті вчиненого правопорушення та складання протоколу про адміністративне правопорушення.

10.09.2021до Національного агентства зателефонував ОСОБА_1 (тел. НОМЕР_6 ) та узгодив дату прибуття для надання пояснень 16.09.2021, що зафіксовано актом телефонної розмови від 10.09.2021 № 50-07/442/1.

16.09.2021уповноваженою особою Національного агентства Примаченко Оксаною Миколаївною складено протокол про адміністративне правопорушення за статтею 21221 КУпАП у присутності ОСОБА_1 .

ОСОБА_1 у судовому засіданні заперечував проти протоколу про адміністративне правопорушення. Просив закрити провадження по даній справі.

У судове засідання інші учасники справи про адміністративне правопорушення не з'явились.

Оцінивши докази у справі за своїм внутрішнім переконанням та з точки зору належності, допустимості та достатності для висновку про вчинення особою адміністративного правопорушення, враховуючи досліджені в справі докази, приходжу до висновку, що вони переконливо свідчать про те, що працівник Департаменту запобігання політичній корупції Національного агенства з питань запобігання корупції помилково дійшов висновку про порушення ОСОБА_1 приписів ст. 212-21 КУпАП, з огляду на наступне.

Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови.

Положеннями ст. 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, іншими документами тощо.

Відповідно до положень ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з положеннями ст. 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення - це документ, що засвідчує факт неправомірних дій та є одним з основних джерел доказів, складається за встановленою формою і має містити дані необхідні для вирішення справи. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.

Статтею 212-21 КУпАП передбачена відповідальність за порушення встановленого порядку подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру у виді штрафу, але при цьому вказаною статтею не передбачено на кого може бути накладено штраф.

Отже, у тексті статті 212-21 КУпАП не визначений суб'єкт адміністративного правопорушення, який може бути підданий адміністративному стягненню у вигляді штрафу, передбаченому санкцією цієї статті.

Системний аналіз норм глави 2 «Адміністративне правопорушення і адміністративна відповідальність» та ст. 27 КУпАП дають підстави вважати, що суб'єктами у справах про адміністративні правопорушення можуть бути фізичні особи (громадяни України, іноземці, особи без громадянства), посадові особи та юридичні особи.

Таким чином, якщо виходити з аналізу об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, то суб'єктом цього правопорушення може бути особа, на яку чинним законом покладено обов'язок подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.

Обов'язок подати до НАЗК звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру покладено на політичну партію, що передбачено ч. 7 ст. 17 Закону України «Про політичні партії України».

При цьому, пунктом 1 розділу ІІ Положення про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого рішенням НАЗК від 28.07.2016 р. № 2 також передбачено подання звіту саме політичною партією.

Тобто за відсутності у ст. 212-21 КУпАП прямої вказівки на осіб, які є суб'єктами правопорушення, виходячи з аналізу об'єктивної сторони правопорушення, враховуючи вимоги ч.7 ст. 17 Закону України «Про політичні партії України» та п.1 Розділу ІІ Положення про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, про політичні партії в Україні; витрати і зобов'язання фінансового характеру щодо обов'язку політичної партії подавати звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, а також враховуючи можливість застосування до юридичної особи на підставі ч.1 ст. 27 КУпАП адміністративного стягнення у вигляді штрафу, можна дійти висновку про те, що суб'єктом правопорушення у даному випадку може бути політична партія, яка є юридичною особою з моменту її державної реєстрації.

А відтак, суд вважає, що до відповідальності, передбаченої ст. 212-21 КУпАП, за порушення порядку подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру у вигляді штрафу може бути притягнута юридична особа - політична партія, а фізична чи посадова особи не можуть бути суб'єктом правопорушення за вказаною статтею.

Вищенаведений висновок є відображенням правової позиції Київського апеляційного суду викладеної у постанові Київського апеляційного суду від 29.11.2021 року у справі № 752/20317/21.

Згідно зі ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом та на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Зазначене узгоджується і з практикою Європейського суду з прав людини, що сформульована у п. 43 рішення Європейського суду з прав людини від 14 лютого 2008 року у справі «Кобець проти України» (з відсиланням на п.282 рішення у справі «Авшар проти Туреччини» (Avsar v. Turkey), згідно яких «доказування, зокрема, має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість обвинуваченого доведено поза розумним сумнівом».

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Таким чином, оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд вважає, що оскільки ОСОБА_1 не є суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, то в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП.

З урахуванням викладеного, провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 212-21 КУпАП, на підставі ст. 247 КУпАП підлягає закриттю.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 212-21, 221, 247, 283-284 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за статтею 212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, за відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду через Приморський районний суд м. Одеси, протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя: