18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
10 січня 2022 року Справа № 925/1396/21
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді - Васяновича А.В., розглянувши справу
за позовом фізичної особи-підприємця Семоненко Світлани Петрівни ,
м. Корсунь-Шевченківський, Черкаської області
до виконавчого комітету Корсунь-Шевченківської міської ради,
м. Корсунь-Шевченківський, Черкаської області
за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача:
Корсунь-Шевченківської міської ради, м. Корсунь-Шевченківський, Черкаської області
про стягнення 30 475 грн. 76 коп.
без повідомлення (виклику) учасників справи
До Господарського суду Черкаської області з позовом звернулась фізична особа-підприємець Семоненко Світлана Петрівна до Корсунь-Шевченківської міської ради та виконавчого комітету Корсунь-Шевченківської міської ради про стягнення з виконавчого комітету 30 475 грн. 76 коп. сплаченого авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки з кадастровим номером 7122510100:04:011:0038 по АДРЕСА_1 , площею 0,0280 га.
Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 27 жовтня 2021 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків.
У визначені судом строки від позивача до суду надійшла заява про усунення недоліків, шляхом подання нової позовної заяви, в якій позов пред'явлено лише до виконавчого комітету Корсунь-Шевченківської міської ради, а Корсунь-Шевченківську міську раду вказано як третю особу.
Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 12 листопада 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Залучено Корсунь-Шевченківську міську раду до участі у справі як третю особу, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.
У строки встановлені судом від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній зазначає, що ні виконавчий комітет, ні орган місцевого самоврядування не порушували земельне законодавство під час вчинення дій з продажу землі, оскільки власник вправі встановлювати ціну продажу земельної ділянки, яка враховує його інтереси, але не нижче ціни встановленої висновком експерта про її вартість.
Виконавчий комітет Корсунь-Шевченківської міської ради наполягає на тому, що сума сплаченого позивачем авансового внеску зараховується до ціни продажу земельної ділянки, та у разі відмови покупця від укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки йому не повертається.
В зв'язку з чим відповідач просить суд у задоволенні позову відмовити повністю.
У відповіді на відзив позивач зазначає, що договір №140/05-02 про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки укладався на підставі рішення Корсунь-Шевченківської міської ради від 28 листопада 2019 року №67-25 "Про продаж земельної ділянки комунальної власності ФОП Семоненко С.П. по АДРЕСА_1 , загальною площею 0,0280 га".
15 липня 2021 року Корсунь-Шевченківська міська рада на 11 сесії 8 скликання ухвалила рішення №11-37/VІІІ "Про затвердження звіту по експертній грошовій оцінці по продажу земельної ділянки ФОП Семоненко С.П. по АДРЕСА_1 загальною площею 0,0280 га", яким вирішила затвердити звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки, а також провести її продаж за ціною 302 109, 86 грн. (з розрахунку 1 078,96 грн. за 1м2 ).
При цьому раніше прийняте рішення від 28 листопада 2019 року №67-25 скасовано не було.
Позивач вважає, що міська рада (третя особа) безпідставно і незаконно своїм рішенням змінила вартість земельної ділянки, позивач не укладав нової угоди про сплату авансового грошового внеску з розрахунку зміненої ціни, а тому позов просить задовольнити повністю.
20 грудня 2021 року від третьої особи до суду надійшло письмове пояснення в якому Корсунь-Шевченківської міська рада зазначала, що ч. 8 ст. 128 ЗК України прямо передбачено, що фінансування робіт з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки здійснюється за рахунок внесеного покупцем авансу, що не може бути більшим ніж 20% вартості земельної ділянки, визначеної за нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки.
Таким чином, позивач, маючи намір купити земельну ділянку звернувся з відповідним клопотанням до власника земельної ділянки - Корсунь-Шевченківської міської ради на що їй було надано відповідний дозвіл на продаж та укладено договір про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки в межах 20% її вартості.
Згідно абз.2 ст. 128 ЗК України сума авансового внеску зараховується до ціни продажу земельної ділянки.
Доводи позивача щодо порушення відповідачем земельного законодавства в частині зазначення ціни продажу земельної ділянки в пункті 2 рішення Корсунь-Шевченківської міської ради №11-37/VІІІ "Про затвердження звіту по експертній грошовій оцінці по продажу земельної ділянки ФОП Семоненко С.П. по АДРЕСА_1 загальною площею 0,0280 га" не відповідає дійсності, так як власник вправі встановлювати ціну продажу земельної ділянки, яка враховує його інтереси, але не нижче ціни встановленої висновком експерта про її вартість.
В зв'язку з чим третя особа вважає позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
31 грудня 2021 року до суду від позивача надійшла відповідь на пояснення третьої особи.
Ухвалою суду від 12 листопада 2021 року було встановлено сторонам строк для подання суду відповідей на письмові пояснення третьої особи: протягом п'яти днів з дня отримання письмових пояснень третьої особи.
Пояснення третьої особи позивач отримав 16 грудня 2021 року, що підтверджується витягом з сайту Укрпошти.
Отже, строк для подання суду відповідей на пояснення третьої особи закінчився 21 грудня 2021 року.
Проте, відповідне пояснення позивачем було направлено до суду 28 грудня 2021 року.
Згідно ч. 2 ст. 118 ГПК України заяви, скарги і документи, подані після закінчення процесуальних строків, залишаються без розгляду, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Оскільки відповідь на пояснення третьої особи надійшла після встановленого судом строку, суд вважає за необхідне відповідну заяву залишити без розгляду.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази, суд вважає, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю, виходячи з наступного:
Як вбачається з матеріалів справи, та було встановлено господарським судом під час її розгляду, 28 листопада 2019 року Корсунь-Шевченківською міською радою було прийнято рішення за №67-25 "Про продаж земельної ділянки комунальної власності ФОП Семоненко С.П. по АДРЕСА_1 , загальною площею 0,0280 га", яким було надано дозвіл на продаж земельної ділянки фізичній особі-підприємцю Семоненко Світлані Петрівні , загальною площею 0,0280 га, по АДРЕСА_1 , для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, з кадастровим номером 7122510100:04:011:0038.
28 серпня 2020 року між виконавчим комітетом Корсунь-Шевченківської міської ради (продавець) та фізичною особою-підприємцем Семоненко Світланою Петрівною (покупець) було укладено договір №140/05-02 про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.
Відповідно до п. 2 договору сума авансового внеску становить 20% вартості земельної ділянки, визначеної за нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки (за її основним видом функціонального використання) з урахуванням щорічної індексації. Згідно витягу з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки відділу Держгеокадастру у Корсунь-Шевченківському районі Черкаської області від 20 грудня 2019 року №1750/0/196-19 нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 152 378 грн. 80 коп.
Авансовий внесок за земельну ділянку загальною площею 0,0280 га становить 30 475,76 грн., що становить 20% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
На підставі вищевказаного договору позивачем було сплачено 30 475 грн. 76 коп. авансового внеску на розрахунковий рахунок виконавчого комітету Корсунь-Шевченківської міської ради, що підтверджується копією платіжного доручення №7 від 22 вересня 2020 року (а.с. 6).
26 жовтня 2020 року приватним підприємством "Фірма "РОД" проведено експертну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим № 7122510100:04:011:0038 площею 0,0280 га, яка знаходиться за адресою АДРЕСА_1 .
Відповідно до висновку про вартість земельної ділянки - вартість даної земельної ділянки становить 151 814 грн. 00 коп.
Рішенням Корсунь-Шевченківської міської ради від 15 липня 2021 року №11-37/VIII "Про затвердження звіту по експертній грошовій оцінці по продажу земельної ділянки ФОП Семоненко С.П. по АДРЕСА_1 площею 0,0280 га":
- затверджено звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 7122510100:04:011:0038 несільськогосподарського призначення, що знаходиться в користуванні ФОП Семоненко Світлани Петрівни для будівництва та обслуговування будівель торгівлі площею 0,0280 га по АДРЕСА_1 від 26 жовтня 2020 року, згідно якого оціночна вартість земельної ділянки становить 151 814,00 грн. з розрахунку 542,19 грн. за 1 м2;
- вирішено провести продаж земельної ділянки з кадастровим номером 7122510100:04:011:0038 по АДРЕСА_1 ФОП Семоненко Світлані Петрівні в місті Корсунь - Шевченківському площею 0,0280 га - за ціною 302 109,86 грн. з розрахунку 1078,96 грн. за 1м2.
Позивач зазначає, що Корсунь-Шевченківська міська рада вказавши ціну продажу земельної ділянки в п. 2 зазначеного рішення, грубо порушила земельне законодавство України, оскільки ч. 8 ст. 128 Земельного кодексу України встановлено, що ціна земельної ділянки визначається за експертною грошовою оцінкою, що проводиться суб'єктами господарювання, які є суб'єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель відповідно до закону.
Отже, на думку позивача, Корсунь-Шевченківська міська рада приймаючи рішення від 15 липня 2021 року повинна була в п. 2 встановити ціну продажу земельної ділянки в розмірі, що вказаний у звіті про експертну оцінку (151 814,00 грн. з розрахунку 542,19 грн. за 1 м. кв.).
Оскільки позивач не бажає укладати договір на таких умовах та купувати землю за ціною, яка майже в двічі перевищує її експертну оцінку, то він звернувся до суду з даним позовом про повернення сплаченого авансового внеску в розмірі 30 475,76 грн.
Судом враховано, що ст. 128 Земельного кодексу України визначено порядок продажу земельних ділянок державної та комунальної власності громадянам та юридичним особам.
Зокрема, вищевказаною нормою визначено, що продаж громадянам і юридичним особам земельних ділянок державної (крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації) та комунальної власності для потреб, визначених цим Кодексом, провадиться місцевими державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим або органами місцевого самоврядування в межах їх повноважень.
Громадяни та юридичні особи, зацікавлені у придбанні земельних ділянок у власність, подають заяву (клопотання) до відповідного органу виконавчої влади або сільської, селищної, міської ради чи державного органу приватизації. У заяві (клопотанні) зазначаються місце розташування земельної ділянки, її цільове призначення, розміри та площа, а також згода на укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.
Рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації, сільської, селищної, міської ради про продаж земельної ділянки є підставою для укладання договору купівлі-продажу земельної ділянки.
Ціна земельної ділянки визначається за експертною грошовою оцінкою, що проводиться суб'єктами господарювання, які є суб'єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель відповідно до закону, на замовлення органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування. Ціна земельної ділянки площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд визначається за нормативною грошовою оцінкою, вказаною в технічній документації. Фінансування робіт з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки здійснюється за рахунок внесеного покупцем авансу, що не може бути більшим ніж 20 відсотків вартості земельної ділянки, визначеної за нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки.
Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 1 Закону України "Про оцінку земель" експертна грошова оцінка земельних ділянок - результат визначення вартості земельної ділянки та пов'язаних з нею прав оцінювачем (експертом з питань оцінки земельної ділянки) із застосуванням сукупності підходів, методів та оціночних процедур, що забезпечують збір та аналіз даних, проведення розрахунків і оформлення результатів у вигляді звіту.
Експертна грошова оцінка земельних ділянок та прав на них проводиться з метою визначення вартості об'єкта оцінки.
Експертна грошова оцінка земельних ділянок використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок та прав на них, крім випадків, визначених цим Законом, а також іншими законами.
Позивач, маючи намір купити земельну ділянку звернувся з відповідним клопотанням до власника земельної ділянки - Корсунь-Шенвченківської міської ради на що йому було надано відповідний дозвіл на продаж та укладено договір про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки в межах 20% вартості від нормативної грошової оцінки.
Водночас, позивач не оскаржує рішення Корсунь-Шевченківської міської ради від 15 липня 2021 року №11-37/VIII "Про затвердження звіту по експертній грошовій оцінці по продажу земельної ділянки ФОП Семоненко С.П. по АДРЕСА_1 площею 0,0280 га", останнє є чинним і не є предметом розгляду у даній справі.
Даним рішенням власник землі вирішив її продати за ціною 302 109,86 грн.
Ціна продажу земельної ділянки рішенням від 28 листопада 2019 року №67-25 не встановлювалася.
У постанові від 22 січня 2020 року у справі № 927/409/19 Верховним Судом зазначено, що право здійснювати розпорядження землями комунальної власності, у тому числі передавати їх у власність або користування фізичним та юридичним особам, належить до виключної компетенції органу місцевого самоврядування.
Згідно з статтею 144 Конституції України, статтею 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
В абзаці 2 ч. 8 ст. 128 ЗК України зазначено, що сума авансового внеску зараховується до ціни продажу земельної ділянки. У разі відмови покупця від укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки сума авансового внеску не повертається.
Кошти, отримані від продажу земельних ділянок державної або комунальної власності, зараховуються органами державної влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим або органами місцевого самоврядування відповідно до державного та/або місцевих бюджетів у порядку, визначеному законом (ч. 11 ст. 128 ЗК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
В даному випадку саме позивач, як покупець, відмовився від укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки, а тому сума авансового внеску не підлягає поверненню в силу прямої вказівки в Законі.
З огляду на викладене, відсутні правові підстави для задоволення позову.
Судові витрати підлягають розподілу між сторонами відповідно до вимог ст. 129 ГПК України.
На підставі викладеного, та керуючись ст. ст. 129, 237, 238, 240 ГПК України, суд
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строк визначені ст. 241 ГПК України.
Рішення суду може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду в порядку та строки передбачені розділом ІV ГПК України.
Повне рішення складено 10 січня 2022 року.
Суддя А.В.Васянович