Рішення від 01.12.2021 по справі 580/5335/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 грудня 2021 року справа № 580/5335/21

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кульчицького С.О.,

за участю: секретаря судового засідання - Глийової В. Г.,

представника позивача - Дерев'янчука В. А. (за ордером),

представника відповідача - Некоз А. В. (за самопредставництвом),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом іноземного підприємства "АГРО-ВІЛЬД УКРАЇНА" до Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось іноземне підприємство "АГРО-ВІЛЬД УКРАЇНА" (далі - позивач) з позовом до Головного управління ДПС у Черкаській області(далі - відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати:

- податкове повідомлення-рішення відповідача від 25.03.2021№2183/23000901;

- податкове повідомлення-рішення відповідача від 25.03.2021 №2184/23000901.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідач за місцем здійснення господарської діяльності позивача здійснив фактичну перевірку за результатами якої встановлено, що останній зберігав пальне без ліцензії. Позивачем вказано, що посадовими особами податкового органу проведена фактична перевірка у платника за відсутності законних підстав, оскільки станом на час її проведення підстави, визначені п. п. 80.2.5. п. 80.2. ст. 80 Податкового кодексу України, були відсутні. На переконання позивача зберігання пального в паливних баках транспортних засобів/технічному обладнанні/пристроях не потребує отримання ліцензії на право зберігання пального, оскільки дані резервуари не являються нерухомим майном та не мають чіткої прив'язки до місця (території). Крім того управлінням ДПС у Київській області проведено фактичну перевірку позивача з тих самих питань за результатами якої порушень не виявлено. У відповідності до Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19)" протягом періоду з 1 березня по 31 травня 2020 року платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 02.08.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито загальне позовне провадження у справі.

Відповідач проти позовних вимог заперечив, надавши до суду 18.08.2021 відзив на позовну заяву в якому вказав, що вказану перевірку проведено на виконання листа ДПС України №4001/7/99-00-04-01-07 від 15.02.2021 в якому повідомлено про факт наявності скарги ОСОБА_1 про грубе порушення позивачем податкового законодавства України. Щодо виявлених в ході перевірки порушень зазначено, що за адресами здійснення господарської діяльності позивача: вул. Миру, с. Бузівка, Жашківський район, Черкаська область та вул. Людвіга Свободи, 2, с. Острожани, Жашківський район розміщено заправні пункти, які обладнані відповідними ємностями, які дають змогу отримувати, зберігати та відвантажувати пальне. Зазначені ємності (заправний пункт) введені в експлуатацію, мають відповідні дозвільні документи, повірку та обладнанні електронною системою прийому - відпуску пального. Посадовими особами відповідача встановлено, що позивачем із вказаних заправних пунктів у період з 01.04.2020 по 10.04.2020 здійснювався відпуск пального для власних потреб із заправного пункту до отримання ліцензії на право зберігання пального - 07.05.2020. Враховуючи те, що позивач здійснював відпуск пального без отримання ліцензії, відповідачем винесено оскаржуванні податкові повідомлення-рішення, якими застосовано штрафні санкції.

Усною ухвалою суду від 22.09.2021, занесеною до протоколу підготовчого засідання, продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів.

Усною ухвалою суду від 08.11.2021, занесеною до протоколу підготовчого засідання, закрито підготовче провадження та вирішено перейти до розгляду справи по суті.

У судове засідання, призначене на 09 год 30 хв 01.12.2021 з'явився представник позивача, позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача у задоволенні позовних вимог просив відмовити з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.

Заслухавши представника позивача та представника відповідача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.

Судом встановлено, що іноземне підприємство "АГРО-ВІЛЬД УКРАЇНА" є господарюючим суб'єктом основним видом діяльності якого є вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (КВЕД 01.11).

Позивач здійснює свою господарську діяльність за адресами вул. Миру, с. Бузівка, Жашківський район, Черкаська область; вул. Людвіга Свободи, 2, с. Острожани, Жашківський район, Черкаська область; с. Литвинівка, Жашківський район, Черкаська область, с. Тихий Хутір, Жашківський район, Черкаська область; с. Мар'янівка, Лисянський район, Черкаська область.

Листом Державної податкової служби України №4001/7/99-00-07-04-01417 15.02.2021 повідомлено Головне управління ДПС України у Черкаській області про факт наявності скарги ОСОБА_1 про порушення позивачем податкового законодавства України.

На підставі пп. 20.1.2, 20.1.4, 20.1.8-20.1.11 п. 20.1 ст. 20, пп. 75.1.3 п. 75.1 ст. 75, пп. 82.2.5 п. 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України Головним управлінням ДПС у Черкаській області видано наказ від 18.02.2021 №238-П «Про проведення фактичної перевірки іноземного підприємства "АГРО - ВІЛЬД УКРАЇНА" за місцями фактичного провадження діяльності з 22.02.2021 тривалістю 10 діб та направлення на перевірку №316/23-00-09-0119 та №317/23-00-09-0119 від 19.02.2021. Копію наказу та направлення на перевірку вручено під підпис представнику позивача за довіреністю Логвіненку Валерію Юрійовичу.

В ході перевірки за адресою вул. Миру, 1, с. Бузівка, Жашківський район, Черкаська область , де провадить свою господарську діяльність позивач, посадовими особами відповідача встановлено, що на території позивача розміщено заправний пункт, який обладнаний відповідними ємностями та дає змогу отримувати, зберігати та відвантажувати пальне. Зазначені ємності (заправочний пункт) введені в експлуатацію, мають відповідні дозвільні документи, повірку та обладнанні електронною системою прийому - відпуску пального. Відпуск пального здійснюється виключно згідно особових карток на кожний транспортний засіб, який орендується або є власністю підприємства. Перевіряючими встановлено, що згідно журналів обліку пального здійснювався відпуск пального для власних потреб з заправочного пункту за період з 01.04.2020 по 04.2020 до отримання ліцензії на право зберігання пального (07.05.2020) на зазначену адресу.

Згідно акту зняття залишків товаро-матеріальних цінностей від 22.02.2021 у позивача наявні фактичні залишки газу скрапленого в кількості 10500 літрів та бензину А-92 в кількості 1500 літрів.

В ході фактичної перевірки за адресою: вул. Людвіга Свободи, 2, с. Острожани, Жашківський район, Черкаська область , де провадить свою господарську діяльність позивач, посадовими особами встановлено, що на вказаній території знаходиться заправний пункт, який обладнаний відповідними ємностями, що дають змогу отримувати, зберігати та відвантажувати пальне. Відповідачем знято фактичні залишки дизельного палива в кількості 9659 літрів про що складено акт ТМЦ від 22.02.2021. Зазначені ємності (заправочний пункт) введені в експлуатацію, мають відповідні дозвільні документи, повірку та обладнані електрони, системою прийому - відпуску пального. Згідно книги складського обліку матеріалів (дизельного пального) в якій здійснюється облік придбаного та використаного пального на заправочному пункті, залишок пального станом на 01.04.2020 складає 6469 літрів. У квітні 2020 року позивачем отримано фактично пального від постачальників в кількості 255954 літрів з яких 36010 літрів передано на склад в с. Озірне, 150246 літрів використано пального згідно особових карток на протязі місяця, отже залишки пального станом на 01.05.2020 складають 76167 літрів.

22.02.2021 посадові особами Головного управління ДПС у Черкаській області звернулись до позивача із письмовим зверненням в якому просили надати копії належним чином завірених копій документів, що стосуються перевірки.

23.02.2021 позивачем надано оборотну - сальдову відомомість по рахунку №11 надходження пального (газу скрапленого) в квітні 2020 року на склад за адреса Черкаська область, Жашківський район, с. Бузівка складають 15001 літрів, на скла адресою: Черкаська область, Жашківський район, с. Острожани складають: дизельного палива в кількості 255954 літрів та бензину А-95 в кількості 800 літрів.

За результатами перевірки відповідачем складено акт №1538/23-00-09-0122/33353730 від 03.03.2021 на підставі якого винесено податкові повідомлення-рішення від 25.03.2021 №2183/23000901 на суму штрафних санкцій - 500000,00 грн та від 25.03.2021 №2184/23000901 на суму штрафних санкцій - 500000,00 грн.

Вважаючи винесені податкові повідомлення-рішення протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає про таке.

Частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України (далі - ПК України), контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку У країни), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Положеннями п.75.1 ст. 75 ПК України передбачено, що органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові та позапланові, виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Підпунктом 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 ПК України визначено, що фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами). Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.

Згідно абз. 3 п. 81.1 ст. 81 ПК України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об' єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу.

Підстави призначення, обставини та порядок проведення перевірки визначено положеннями ст.80 ПК України.

Відповідно до пп. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 ПК України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав: у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.

Як встановлено судом в ході розгляду справи, що на підставі пп. 20.1.2, 20.1.4, 20.1.8-20.1.11 п. 20.1 ст. 20, пп. 75.1.3 п. 75.1 ст. 75, пп. 82.2.5 п. 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України відповідачем видано наказ від 18.02.2021 №238-П «Про проведення фактичної перевірки» іноземного підприємства «АГРО - ВІЛЬД УКРАЇНА» за місцями фактичного провадження діяльності з 22.02.2021 тривалістю 10 діб.

Вищевказаний наказ видано з метою дотримання вимог законодавства з питань обліку, ліцензування, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, цільового використання пального та спирту етилового платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами - лічильниками та/або рівномірами - лічильниками, здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту етилового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, пального та рідин, що використовуються в електронних сигаретах та у зв'язку з надходженням листа Державної податкової служби України №4001/7/99-00-07-04-01417 15.02.2021, яким повідомлено Головне управління ДПС України у Черкаській області про факт наявності скарги ОСОБА_1 про порушення позивачем податкового законодавства України.

Слід зазначити, що направлення на перевірку №316/23-00-09-0119 та №317/23-00-09-0119 від 19.02.2021 пред'явлені представнику позивача за довіреністю Логвіненку Валерію Юрійовичу, а копію наказу від 18.02.2021 №238-П вручено вказаній особі під підпис.

Отже, посилання позивача на порушення відповідачем порядку проведення перевірок, як на підставу для скасування оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, суд вважає безпідставним.

Щодо скасування податкового повідомлення-рішення відповідача від 18.11.2020 №1151/2300090121 слід зазначити наступне.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України визначено в Законі України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" від 19.12.1995 № 481/95-ВР (далі - Закон №481/95-ВР).

За змістом частини 9 статті 15 Закону №481/95-ВР ліцензії на право зберігання пального видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем розташування місць зберігання пального терміном на п'ять років.

За визначенням статті 1 Закону №481/95-ВР місце зберігання пального - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для зберігання пального на праві власності або користування.

Відповідно до частин 19 і 21 статті 15 Закону №481/95-ВР ліцензія на право зберігання пального не отримується на місця зберігання пального, що використовуються:

підприємствами, установами та організаціями, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевого бюджету;

підприємствами, установами та організаціями системи державного резерву;

суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) для зберігання пального, яке споживається для власних виробничо-технологічних потреб виключно на нафто - та газовидобувних майданчиках, бурових платформах і яке не реалізується через місця роздрібної торгівлі.

Суб'єкти господарювання, які здійснюють роздрібну, оптову торгівлю пальним або зберігання пального виключно у споживчій тарі до 5 літрів, ліцензію на роздрібну або оптову торгівлю пальним або ліцензію на зберігання пального не отримують.

При цьому згідно підпункту "г" абзацу 2 пункту 14.1.6 ПК України не є акцизним складом паливний бак як ємність для зберігання пального безпосередньо в транспортному засобі або обладнанні чи пристрої.

Щодо посилань позивача на використання пального відразу після його придбання шляхом розливу у паливні баки автомобільної та сільськогосподарської техніки, яка використовується ним для провадження виробничої діяльності, суд встановив таке.

Відповідно до акту залишків товаро-матеріальних цінностей від 22.02.2021 за адресою вул. Миру, с. Бузівка, Жашківський район, Черкаська область наявні залишки газу скрапленого в кількості 10500 літрів та бензину А-92 в кількості 1500 літрів; за адресою вул. Людвіга Свободи, 2, с. Острожани, Жашківський район, Черкаська область наявні залишки дизельного палива в кількості 9659 літрів.

Відповідно до книги складського обліку матеріалів (дизельного пального) в якій здійснюється облік придбаного та використаного пального на заправному пункті залишок пального станом на 01.04.2020 складає 6469 літрів. У квітні 2020 року позивачем отримано фактично пального постачальників в кількості 255954 літрів.

Згідно оборотно - сальдової відомості по рахунку №11 надходження пального (газу скрапленого) в квітні 2020 року залишки на складі позивача за адресою Черкаська область, Жашківський район, с. Бузівка складають 15001 літрів, на складі адресою: Черкаська область, Жашківський район, с. Острожани складають: дизельного палива в кількості 255954 літрів; бензину А-95 в кількості 800 літрів.

Відповідно до пояснень позивача наявне у нього пальне зберігалась у паливних баках транспортних засобів та технічного обладнання, які перебувають у власності суб'єкта господарювання та використовуються у господарській діяльності згідно переліку (а.с. 3-5). Об'єм баків вказаних транспортних засобів у загальному складає 76 162 л.

При цьому у квітні 2020 року позивачем отримано фактично пального від постачальників в кількості 255 954 л, що є значно більшим за наявний у позивача об'єм баків вказаних транспортних засобів.

Таким чином позивачем не доведено використання надлишкового пального відразу після його придбання та розливу у паливні баки автомобільної та сільськогосподарської техніки, яка використовується ним для провадження виробничої діяльності

Крім того, з інформаційної довідки іноземного підприємства "Агро-Вільд Україна" від 23.02.2021 вих. 85 та акту перевірки від 03.03.2021 №1538/23-00-09-0122/33353730 слідує, що за адресами вул. Миру, с. Бузівка, Жашківський район, Черкаська область та вул. Людвіга Свободи, 2, с. Острожани, Жашківський район, Черкаська область отримується пальне та зберігається на заправних пунктах, які обладнані відповідними ємностями, що дає змогу отримувати, зберігати та відвантажувати зазначене пальне. Зазначені ємності введені в експлуатацію, мають відповідні дозвільні документи, повірку та обладнанні електронною системою прийому-відпуску пального. Зазначені паливно-мастильні матеріали та скраплений газ використовується виключно для власних потреб та зберігаються за вказаними адресами.

Суд зазначає, що оскільки вказані заправні пункти обладнанні відповідними ємностями, введені в експлуатацію, мають відповідні дозвільні документи, повірку та обладнанні електронною системою прийому-відпуску пального в розумінні Податкового кодексу України вони є акцизним складом.

З ліцензій на право зберігання пального №23110414202000961 та №23110414202000960 вбачається, що позивач має право на зберігання пального за адресами вул. Миру, с. Бузівка, Жашківський район, Черкаська область та вул. Людвіга Свободи, 2, с. Острожани, Жашківський район, Черкаська область з 07.05.2021.

Під час перевірки позивач не надав жодного доказу використання надлишкового пального в день його придбання, а також доказу того, що заправні пункти не відносяться до визначених Законом №481/95-ВР місць зберігання.

Враховуючи викладене суд дійшов висновку про протиправне використання позивачем пального без наявної ліцензії.

Частинами 1-3 статті 17 Закону №481/95-ВР передбачено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством

До суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: оптової торгівлі пальним або зберігання пального без наявності ліцензії - 500000 гривень.

Рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються податковими органами та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями і тютюновими виробами та пальним, зберігання пального, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції визначеної законами України.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що податкові повідомлення-рішення від 25.03.2021№2183/23000901 та від 25.03.2021 №2184/23000901 прийняті відповідачем правомірно.

Посилання позивача на відсутність у акті перевірки від 03.03.2021 №1538/23-00-09-0122/33353730 графи для його підписання особою, яка здійснювала розрахункові операції, платником податків або його представником та його направлення поштовим відправленням не спростовує наявності викладених у ньому порушень Закону №481/95-ВР.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що задоволенню не підлягають.

У відповідності до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати зі сплати судового збору у зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 2, 6, 9, 14, 19, 76, 77, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлено 06 січня 2022 року.

Суддя Сергій КУЛЬЧИЦЬКИЙ