Справа № 560/16544/21
іменем України
10 січня 2022 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним зменшення відсоткового значення грошового забезпечення позивача під час перерахунку пенсії з 01.04.2019 з 82% до 70%. Також просить зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2019 відповідно до оновленої довідки виходячи з розміру 82% сум грошового забезпечення без обмеження пенсії максимальним розміром.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що йому призначено пенсію за вислугу років із розрахунку 82 % сум грошового забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". При перерахунку пенсії з 01.01.2018 відповідач визначив її розмір, виходячи із 70% грошового забезпечення. На виконання рішення суду відповідачем проведений перерахунок пенсії з 01.01.2018 виходячи з 82% відповідних сум грошового забезпечення. На підставі іншого рішення суду від 17.02.2021 у справі №560/748/21 відповідачем проведений перерахунок пенсії відповідно до оновленої довідки Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції з 01.04.2019, однак відповідач знову протиправно зменшив відсотковий розмір пенсії до 70% грошового забезпечення. Позивач, отримавши відмову у перерахунку пенсії, звернувся до суду.
Провадження у справі відкрите за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідачу направлена ухвала про відкриття провадження у справі та позов з додатками. Документи вручені відповідачу 02.12.2021, що доводиться відомостями про доставку документа в кабінет електронного суду Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області. Протягом 15 днів з дати вручення відповідачу вказаних документів відзив по справі до суду не надходив. Таким чином, відповідач правом на подання відзиву не скористався, пояснень по суті спору не надав, відтак на підставі ч. 6 статті 162 КАС України суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Вирішуючи спір, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Згідно з матеріалами справи основний розмір пенсії позивача становив 82% грошового забезпечення з урахуванням вислуги.
Відповідачем проведений перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 виходячи з розміру 70% сум грошового забезпечення. На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 27.10.2020 у справі №560/5648/20 відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 виходячи із розміру 82% відповідних сум грошового забезпечення.
У подальшому Центрально-Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції виготовлено та надано Головному управлінню ПФУ оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 для проведення нового перерахунку основного розміру пенсії з 01.04.2019. Головне управління відмовило у перерахунку, після чого позивач вдруге звернувся до суду.
На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 17.02.2021 у справі №560/748/21 відповідачем проведений перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 за новою довідкою, однак знову зменшений відсотковий розмір пенсії до 70% сум грошового забезпечення. Позивач, отримавши відмову у коректному перерахунку, звернувся до суду.
Вирішуючи спір, суд враховує наступне.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"
04 лютого 2019 Верховним Судом прийняте Зразкове рішення Іменем України у справі №240/5401/18, де суд зазначив, що при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалось при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним. За таких обставин відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку. Постановою Великої Палати Верховного суду від 16.10.2019 року це рішення залишене без змін. Зазначена правова позиція висловлювалась і раніше у постановах Верховного суду від 03 квітня 2018 року у справі №175/1665/17, від 19 червня 2018 року у справі №583/2264/17 тощо.
Зазначена правова позиція вже доводилась до відома відповідача у рішенні адміністративного суду від 27.10.2020, відтак перерахунок пенсії позивача з 01 квітня 2019 виходячи із зменшеного до 70% відсотка грошового забезпечення, є протиправним, оскільки це знову обмежило гарантії права на пенсійне забезпечення, набуті позивачем раніше.
Суд оцінює критично покликання відповідача на те, що оскільки у рішенні суду від 17.02.2021 у справі №560/748/21 не було окремо встановлене відсоткове значення грошового забезпечення, яке слід враховувати, відповідач правомірно знову застосував обмеження 70%. У даному випадку висновки суду у цій справі обов'язкові для відповідача не лише в межах однієї справи, але і під час виникнення / існування інших правовідносин, які пов'язані з пенсійним забезпеченням позивача. Разом з тим, відповідач повторно зменшує відсотковий розмір пенсії позивача, тобто вчиняє ті ж самі дії, які були визнані судом протиправними.
Суд також звертає увагу на те, що у вказаному рішенні зазначена дата, з якої здійснюється перерахунок та виплата пенсії у розмірі 82%, однак не встановлена будь - яка кінцева або гранична дата, до якої діють ці відсотки. Це означає, що відповідач зобов'язаний виплачувати позивачу пенсію в розмірі 82% грошового забезпечення незалежно від того, згідно з якою довідкою здійснюється її перерахунок.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Зважаючи на це, відповідач повинен при кожному наступному перерахунку пенсії позивача застосовувати належний відсоток розміру його грошового забезпечення для перерахунку пенсії, а саме 82%. Враховуючи це, слід зобов'язати Головне управління провести повторний перерахунок пенсії позивачу з 01 квітня 2019 виходячи із розміру 82% грошового забезпечення.
Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" № 3668-VI від 08.07.2011 року, який набрав чинності 01.10.2011 року, у статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зокрема, частину п'яту викладено в такій редакції: "Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність".
Законом України від 24.12.2015 року № 911-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (набрав чинності 01.01.2016 року) у Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" частину п'яту статті 43 доповнено реченням такого змісту: "Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень".
В свою чергу, рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 року № 7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-XII зі змінами, а саме: частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Згідно із пунктом другим резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 року № 7-рп/2016, зокрема, частина сьома статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" втратила чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення. Таким чином, з 20 грудня 2016 року відсутня частина сьома статті 43 в Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06 грудня 2016 року № 1774-VIII внесені зміни до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та у ч. 7 ст. 43 слова і цифри "у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року" замінено словами і цифрами "по 31 грудня 2017 року". Однак на момент набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06 грудня 2016 року № 1774-VIII, а саме станом на 01.01.2017 року, ч. 7 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", до якої вносилися вказані зміни, була визнана 20.12.2016 року Конституційним Судом України неконституційною, тому повністю втратила чинність, отже зазначені зміни не можуть створювати будь-яких правових наслідків.
Набуття чинності з 1 січня 2017 року Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06 грудня 2016 року № 1774-VIII не викликає автоматичного відновлення дії ч. 7 ст. 43 Закону № 2262-XII. Зважаючи на це, положення частини сьомої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 20.12.2016 року є такими, що втратили чинність.
Це означає, що стаття 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не передбачає положень про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів. Зазначене відповідає висновкам Верховного Суду щодо застосування норм законодавства, що регулюють спірні правовідносини, викладеним, зокрема, у постановах від 17 жовтня 2019 року у справі № 348/190/17, від 05 лютого 2020 року у справі № 815/357/18, від 16 квітня 2020 року у справі № 620/1285/19, від 30 жовтня 2020 року у справі № 522/16881/17.
З урахуванням рішень Хмельницького окружного адміністративного суду та висновків Верховного Суду суд вважає, що відповідачем не доведено правомірність проведеного перерахунку та зменшення пенсії позивача, зважаючи на що позов підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов - задоволити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо зменшення під час перерахунку з 01.04.2019 року пенсії ОСОБА_1 відсоткового значення розміру пенсії з 82% до 70% сум грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести з 01.04.2019 року на користь ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до оновленої довідки Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, виходячи з 82 % сум грошового забезпечення (з врахуванням раніше виплачених сум) без застосування обмеження пенсії максимальним розміром.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору в розмірі 908 (дев'ятсот вісім) гривень за рахунок асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 10 січня 2022 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,м. Хмельницький,Хмельницька область,29000 , ідентифікаційний номер - 21318350)
Головуючий суддя І.С. Козачок