10 січня 2022 року Справа № 480/7834/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Кунець О.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/7834/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо не зарахування ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди роботи з 01.08.2017 по 22.06.2021 на посаді головного спеціаліста - державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Сумської області відділу інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Сумській області та дії щодо нездійснення перерахунку пенсії з врахуванням довідки Державної екологічної інспекції у Сумській області про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 24.06.2021 №89/12- 29 та довідки Державної екологічної інспекції у Сумській області про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 24.06.2021 №90/12-29;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди роботи з 01.08.2017 по 22.06.2021 на посаді головного спеціаліста - державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Сумської області відділу інструментально - лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Сумській області та провести перерахунок пенсії з врахуванням довідки Державної екологічної інспекції у Сумській області про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 24.06.2021 №89/12-29 та довідки Державної екологічної інспекції у Сумській області про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 24.06.2021 №90/12-29, починаючи з 24.06.2021, з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що з 2009 року вона отримувала пенсію за віком на пільговим умовах за списком №2, обчисленої за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Водночас, з 01.03.1999 вона працювала на посаді державного службовця і станом на вересень 2017 року стаж її державної служби склав 18 років та 5 місяців, вік 58 років, у зв'язку з чим, з 26.09.2017 її переведено на пенсію за віком згідно норм Закону України «Про державну службу», при цьому вона продовжувала працювати на посаді державного службовця. 14.01.2020 за заявою позивачки її було переведено з пенсії державного службовця на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Оскільки 22.06.2021 її було звільнено із займаної посади у зв'язку з виходом на пенсію у відповідності до п. 7 ст. 83 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VІІІ, 24.06.2021 вона звернулася до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VІІІ. До заяви було додано, зокрема, довідки Державної екологічної інспекції у Сумській області від 24.06.2021 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією).
Відповідачем було здійснено переведення ОСОБА_1 на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VІІІ.
Разом з цим, як вказує позивач, в порушення вимог чинного законодавства, відповідачем протиправно при здійсненні розрахунку пенсії не було враховано нових довідок Державної екологічної інспекції у Сумській області про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 24.06.2021 та до загального стажу державної служби не зараховано періоди роботи з 01.08.2017 по 22.06.2021 на посаді головного спеціаліста - державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Сумської області відділу інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Сумській області.
Ухвалою суду відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
Ухвалу про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі отримано представником відповідача 01.09.2021, однак, відзиву на позовну заяву до суду у встановленій в ухвалі строк надано не було.
Частиною другою статті 175 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Відтак, вбачається можливим розглянути справу за наявними матеріалами у справі.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та пояснення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, виходячи з наступного:
Як свідчить з матеріалів справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області.
У 2009 році позивачці призначено пенсію за віком на пільговим умовах за списком №2, обчисленої за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
В подальшому, ОСОБА_1 26.09.2017 переведено на пенсію державного службовця згідно Закону України «Про державну службу». Стаж державної служби на день звернення за призначенням пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» становив 18 років 05 місяців, а її вік становив 58 років. Призначена пенсія позивачу не виплачувалась у зв'язку із тим, що позивач продовжувала працювати на посаді державного службовця.
14.01.2020 за заявою позивачки її було переведено з пенсії державного службовця на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
22.06.2021 ОСОБА_1 звільнено з посади головного спеціаліста - державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Сумської області відділу інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Сумській області, у зв'язку з виходом на пенсію відповідно до п. 7 ст. 83 Закону України «Про державну службу».
Відтак, 24.06.2021 позивач звернулася із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про перерахунок пенсії, а саме перехід з пенсії за віком на пенсію державного службовця. До заяви були додані довідки Державної екологічної інспекції у Сумській області про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №89/12-29 від 24.06.2021 та про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) № 90/12-29 від 24.06.2021.
Листом від 28.07.2021 №5411-6704/Ц-02/8-1800/21 ГУ ПФУ в Сумській області повідомило, що проведення перерахунків раніше призначених пенсій державних службовців нормами Закону України "Про державну службу" № 889- VІІІ не передбачено. При цьому зазначено, що згідно з електронною базою отримувачів пенсій Сумської області на підставі заяви від 24.06.2021 позивача переведено на отримання пенсії за віком згідно із Законом №889-VІІІ. Розмір пенсії державного службовця обчислений у розмірі 60% суми заробітної плати, до якої включені всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до пункту 4 Порядку. Таким чином, розмір пенсії ОСОБА_1 , призначеної за нормами Закону № 889-VІІІ, складає 3830,26 грн. (6383,70 грн. - заробітна плата х 60%).
Також в листі вказано, що підстави для проведення перерахунку розміру пенсії згідно з довідками, зазначеними у зверненні, відсутні.
При цьому, як вбачається з рішення ГУ ПФУ в Сумській області про перерахунок пенсії від 05.07.2021 №959230803949, позивачці перерахунок пенсії здійснено із розрахунку стажу державної служби 18 років 5 місяців 2 дні.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях, передбачено Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 № 889-VІІІ, який набув чинності з 01.05.2016.
Даним законом, крім іншого, визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ.
Відповідно до 1 ст. 37 Закону № 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Пенсія за віком у розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії за віком відповідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особам, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Після 01.05.2016 (дата набрання чинності Законом № 889-VIII) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений п. 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII, та мають передбачені ч. 1 ст. 37 Закону № 3723-ХІІ вік і страховий стаж.
Згідно з п. 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VІІ державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців,- визначених ст. 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII передбачено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відтак, Прикінцевими та перехідними положення Закону № 889-VIII чітко визначено, що за наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
З огляду на наведене, право на пенсію одержують особи, зазначені в п. 10 та 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII, які мають необхідний стаж державної служби, страховий стаж та відповідний вік і в жодному із зазначених вище Законів не зазначається, що таке право особа одержує при умові, що їм раніше пенсія за Законом України «Про державну службу» не призначалась.
Як вбачається з рішення ГУ ПФУ в Сумській області про перерахунок пенсії від 05.07.2021 №959230803949, при переведенні позивачки 24.06.2021 з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком згідно із Законом № 889-VІІІ, перерахунок пенсії здійснено із розрахунку стажу державної служби 18 років 5 місяців 2 дні. Тобто враховано стаж державної служби за період з 01.03.1999 по 31.07.2017.
Разом з цим, відповідно до ч.ч. 4 та 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 р. № 229, стаж державної служби обчислюється відповідно до частини другої статті 46 Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII "Про державну службу". До стажу державної служби зараховуються: час перебування на посаді державної служби відповідно до Закону; час перебування на посаді народного депутата України; час перебування на посадах працівників дипломатичної служби; час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування"; час перебування на посадах суддів; час перебування на посадах прокурорів; час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання; час професійного навчання державного службовця з відривом від служби, якщо не пізніше 75 днів після його завершення така особа повернулася на державну службу, крім випадків, установлених законом; період, коли державний службовець не працював з поважних причин, але залишався у трудових відносинах з державним органом; час перебування державного службовця у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а в разі, коли дитина потребує домашнього догляду, - у відпустці без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку; час перебування на посадах радників, помічників, уповноважених та прес-секретаря Президента України, працівників секретаріатів Голови Верховної Ради України, його Першого заступника та заступника, працівників патронатних служб Прем'єр-міністра України та інших членів Кабінету Міністрів України, помічників-консультантів народних депутатів України, помічників та наукових консультантів суддів Конституційного Суду України, помічників суддів, а також на посадах патронатних служб в інших державних органах.
Стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону.
Згідно з п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
З матеріалів справи вбачається, що в період з 01.03.1999 по 22.06.2021 ОСОБА_1 безперервно працювала на різних посадах державної служби в Державному управлінні екологічної безпеки у Сумській області, Державному управлінні екології та природних ресурсів в Сумській області (з 08.11.2006 перейменоване у Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Сумській області), Державній екологічній інспекції в Сумській області, Державній екологічній інспекції у Сумській області, що підтверджується записами у трудовій книжці та не заперечується відповідачем.
Слід також зазначити, що після переведення 26.09.2017 позивачки на пенсію згідно Закону України «Про державну службу» ОСОБА_1 до 22.06.2021 продовжувала працювати на посаді державної служби.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про протиправність дій відповідача стосовно не зарахування пенсійним органом періоду роботи позивачки з 01.08.2017 по 22.06.2021 на посаді головного спеціаліста - державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Сумської області відділу інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Сумській області до стажу державної служби.
Отже судом встановлено, що на момент звернення (24.06.2021) позивача до органу Пенсійного фонду України ОСОБА_1 досягла пенсійного віку (62 роки), мала страховий стаж - 43 роки 3 місяця 23 дні та стаж державної служби - понад 22 роки 3 місяця 22 дня на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців (з 01.03.1999 по 22.06.2021).
Правовідносини обчислення пенсії після звільнення з посади державної служби регулюються Порядком № 622.
Згідно з п. 31 Порядку № 622 державні службовці, які на день набрання чинності Законом № 889-VIII займали посади державної служби та які пенсію, призначену відповідно до Закону, не отримували з дати призначення до дня набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII «Про державну службу», мають право на обчислення пенсії на умовах цього Порядку після звільнення з посади державної служби.
Позивачу була призначена пенсія державного службовця у 2017 році, коли вже діяв Закон № 889-VIII, однак норми цього Закону (п.10 Прикінцевих та перехідних положень) надають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ.
Така пенсія державного службовця була призначена позивачці у 2017 році, однак не виплачувалась. При цьому, після призначення у 2017 році пенсії державного службовця, позивач продовжувала працювати на посаді державної служби.
Пунктом 4 Порядку № 622 передбачено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Частиною 1 статті 1 Закону України від 24.03.1993 року № 108/95-ВР «Про оплату праці» (далі Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону № 108/95-ВР визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно з частиною першої статті 66 Закону України від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до статті 41 Закону № 1058-IV до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, має враховуватися при обчисленні розміру пенсії, оскільки як перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, а саме, за наведених обставин - стаття 41 Закону № 1058-IV/
Таким чином, позивач має право на обчислення пенсії державного службовця із врахуванням заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Враховуючи вищенаведене, суд вказує, що дії відповідача щодо неврахування довідок про складові заробітної плати для обчислення і виплати ОСОБА_1 пенсії державного службовця після її звільнення з посади державної служби з 24.06.2021 є неправомірними та безпідставними.
З метою належного способу захисту прав позивача, суд вважає за необхідне, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок і виплату позивачу пенсії державного службовця після її звільнення з посади державної служби з 24.06.2021 на підставі Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 із урахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) № 89/12-29 від 24.06.2021 та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) № 90/12-29 від 24.06.2021, з урахуванням раніше виплачених сум..
Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Матеріали справи свідчать, що відповідні критерії відповідачем не дотримані, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо не зарахування ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди роботи з 01.08.2017 по 22.06.2021 на посаді головного спеціаліста - державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Сумської області відділу інструментально - лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Сумській області.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) зарахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до стажу державної служби періоди роботи з 01.08.2017 по 22.06.2021 на посаді головного спеціаліста - державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Сумської області відділу інструментально - лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Сумській області.
Визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 24.06.2021 без врахування довідки Державної екологічної інспекції у Сумській області про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №89/12-29 від 24.06.2021 та довідки Державної екологічної інспекції у Сумській області про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) №90/12-29 від 24.06.2021.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії державного службовця після її звільнення з посади державної служби з 24.06.2021 на підставі Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 із урахуванням довідки Державної екологічної інспекції у Сумській області про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №89/12-29 від 24.06.2021 та довідки Державної екологічної інспекції у Сумській області про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) №90/12-29 від 24.06.2021, з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) суму судового збору в розмірі 908 (дев'ятсот вісім) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М. Кунець