Троїцький районний суд Луганської області
Справа № 433/1633/21
Провадження №2/433/564/21
01.12.2021 року Троїцький районний суд Луганської області у складі:
головуючого судді Суського О.І.,
за участю секретаря судового засідання Кіян А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Троїцьке цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Троїцької селищної ради Луганської області про визнання права на спадщину, -
До Троїцького районного суду Луганської області надійшов вищезазначений позов, в обґрунтування якого зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача ОСОБА_2 , після смерті якого залишилася неприйнятою спадщина у вигляді права на земельну частку (пай) розміром 19,80 в умовних кадастрових гектарах у землях колишнього колективного сільськогосподарського підприємства «Покровський» с. Покровське Троїцького (Сватівського) району Луганської області згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЛГ № 0144399. Позивач є єдиним спадкоємцем після смерті свого батька, який виявив намір оформити спадщину у вигляді вищезазначеної земельної частки (паю). При цьому, оригінал сертифікату на земельну частку (пай) було втрачено, залишилася лише його копія. Відсутність оригіналу сертифікату на право на земельну частку (пай) на даний час позбавляє позивача можливості оформити спадщину у нотаріуса. Позивач просить суд визнати за ним право на дану спадщину.
Позивач у судове засідання не з'явився, просив розглянути справу без його участі, позовні вимоги підтримує у повному обсязі, просить їх задовольнити.
Відповідач у судове засідання свого представника не направив, надав до суду заяву про розгляд справи без участі свого представника, заперечень на позовні вимоги не має.
Згідно ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Згідно ч. 1 ст. 206 ЦПК України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
Суд, вивчивши матеріали цивільної справи, встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ст.328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.
Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
За змістом ч.5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Згідно ст.1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкування є перехід прав та обов'язків від фізичної особи, яка померла до інших осіб.
Таким чином, судом було встановлено, що дійсно 15 липня 2014 року згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 помер батько позивача ОСОБА_2 (а.с. 9).
Факт родинних відносин підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 (а.с. 10).
Після смерті ОСОБА_2 залишилася неприйнятою спадщина у вигляді права на земельну частку (пай) розміром 19,80 в умовних кадастрових гектарах у землях колишнього колективного сільськогосподарського підприємства «Покровський» с. Покровське Троїцького (Сватівського) району Луганської області згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЛГ № 0144399 (а.с. 11).
У п. 6 Указу Президента України № 720/95 від 08 серпня 1995 року «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям зазначено: «Після видачі громадянинові державного акта на право приватної власності на земельну ділянку сертифікат на право на земельну частку (пай) повертається до районної державної адміністрації.»
При виготовленні державного акту на право власності на земельну ділянку у 2006 році відповідно чинного на той час законодавства оригінал сертифікату на право на земельну частку (пай) було вилучено, що позбавило позивача можливості прийняти земельний пай у спадщину.
У 2017-2018 роках органи місцевого самоврядування почали повертати власникам або їх спадкоємцям оригінали та копії земельних сертифікатів. Позивач отримав на руки копію сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЛГ № 0144399.
При цьому, на виділену в натурі із вказаної земельної частки (паю) земельну ділянку - ріллю площею 11,6543 га, позивач вже оформив свої спадкові права (а.с. 12-14).
Однак, відсутність оригіналу сертифікату на право на земельну частку (пай) на даний час позбавляє позивача можливості оформити спадщину на відповідну земельну частку (пай) у нотаріуса.
З огляду на вищезазначене, вивчивши надані докази, враховуючи те, що позивач є спадкоємцем майна померлого свого батька за законом першої черги у вигляді вищезазначеної земельної частки (паю), враховуючи, що померлий на підставі наданих доказів набув право на вищезазначену спадщину, судом вбачаються усі законні підстави згідно норм діючого законодавства, за яких позивач має право на спадщину, але із-за незалежних від нього обставин не може скористатися таким правом у нотаріальному порядку, тому суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
На підставі вищевикладеного, ст.ст. 328, 1216, 1218, 1223, 1261, 1268 ЦК України, керуючись ст.ст. 5-13, 76-81, 89, 142, 206,211, 258-259, 265, 272 ЦПК України, суд,-
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Троїцької селищної ради Луганської області про визнання права на спадщину, - задовольнити у повному обсязі.
Визнати за ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) в порядку спадкування за законом після смерті його батька ОСОБА_2 право на земельну частку (пай) розміром 19,80 в умовних кадастрових гектарах у землях колишнього колективного сільськогосподарського підприємства «Покровський» с. Покровське Троїцького (Сватівського) району Луганської області згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЛГ № 0144399.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Луганського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя О.І.Суський
01.12.21