Справа № 420/21401/21
05 січня 2022 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -
В провадженні суду знаходиться справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі ГУ ПФУ), в якому позивач просить: - визнати протиправними дії ГУ ПФУ зі зменшення з 01 квітня 2019 року розміру його - ОСОБА_1 , пенсії з 89% грошового забезпечення, яке зазначено в довідці Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №ЮО103507 від 30 березня 2021 року до 70% грошового забезпечення, яке зазначено в довідці Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № ЮО103507 від 30 березня 2021 року; - зобов'язати ГУ ПФУ відновити його - ОСОБА_1 , право на отримання пенсії у розмірі 89% грошового забезпечення, яке зазначено в довідці Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № ЮО103507 від 30 березня 2021 року шляхом проведення перерахунку пенсії з 01 квітня 2019 року з урахуванням мого права на виплату пенсії у розмірі 89% грошового забезпечення, яке зазначено в довідці Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № ЮО103507 від 30 березня 2021 року;
Позивач зазначив, що він є пенсіонером, якій отримував пенсію за вислугу років у розмірі 89% грошового забезпечення відповідно до Закону України №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон України №2262-ХІІ).
З 01.01.2018 року пенсія перерахована виходячи з наступних сум грошового забезпечення: посадовий оклад; оклад за військове звання; процентна надбавка за вислугу років, тобто не були включені додаткові види грошового забезпечення, а також пенсія перерахована з розміру 70% грошового забезпечення.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 06.11.2020 року по справі № 420/1770/20 задоволений його позов, зобов'язано ГУ ПФУ провести з 01.01.2018 року перерахунок пенсії виходячи з 89% відповідних сум грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії, та здійснити виплату пенсії, з урахуванням вже виплачених сум.
Крім того, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 15.07.2021 року по справі № 420/8174/21 задоволений його позов та, зокрема, зобов'язано ГУ ПФУ провести перерахунок та виплату з 01.04.2019 року основного розміру пенсії, з урахуванням раніше здійснених виплат, виходячи з розміру грошового забезпечення станом на 05.03.2019року, зазначеного в довідці про розмір грошового забезпечення №ЮО 103507 від 30.03.2021 року, наданої Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.
Відповідачем згідно з рішенням суду від 15.07.2021 року по справі № 420/8174/21 проведено перерахунок пенсії за вислугу років з 01.04.2019 року на підставі довідки №ЮО 103507 від 30.03.2021 року, але ГУ ПФУ при перерахунку пенсії застосовано розмір 70% від суми грошового забезпечення.
Позивач вважає, що протиправними дії ГУ ПФУ при проведенні перерахунку пенсії з 01.04. 2019 року щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років з 89 % на 70% грошового забезпечення.
Зниження відсоткового розміру пенсії є протиправним, оскільки рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 06.11.2020 року по справі № 420/1770/20, було визнано протиправними дії ГУ ПФУ щодо зменшення основного розміру його пенсії з 01.01.2018 року з 89 % на 70% грошового забезпечення. Крім того, вказане питання висвітлено у зразковій справі №240/5401/18.
Позивач просив задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 11.11.2021 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у порядку ст.262 КАС України.
Представник ГУ ПФУ надав відзив на позов, у якому просив відмовити у задоволенні позову та зазначив, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 06.11.2020 року по справі № 420/1770/20 зобов'язано Головне управління здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача з 01.01.2018 року виходячи з 89% відповідних сум грошового забезпечення. Виплата за рішенням судів, якими зобов'язано органи Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії продовжується до внесення змін до норм законодавства, якими керувався суд при винесенні рішення, або до зміни умов пенсійного забезпечення одержувача.
Поряд з цим, як зазначено вище Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.07.2021 року по справі № 420/8174/21 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 року.
Згідно ч.4 ст. 63 Закону України № 2262 максимальний розмір пенсії обчислений відповідно до цієї статті не повинен відповідних сум грошового забезпечення перевищувати 70%.
З огляду на вищезазначені обставини, Головним управлінням було проведено перерахунок пенсії позивача, на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення та з урахуванням основного розміру пенсії вже в розмірі 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення, що передбачено ст.13 Закону № 2262 в редакції на момент здійснення перерахунку.
Справа розглянута у письмовому провадженні.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером, якій отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України №2262-ХІІ.
На умовах та у розмірах, передбачених постановою КМУ №103, здійснено перерахунок пенсії. При проведенні перерахунку основний розмір пенсії з 01.01.2018 розрахований з грошового забезпечення, яке складено з посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу. Таким чином, перерахунок пенсії позивач був здійснений зі складових грошового забезпечення, встановленого постановою КМУ №103, та в нього не були включені всі додаткові види грошового забезпечення. Крім того, його пенсій при перерахунку розрахована з 70% грошового забезпечення.
Позивач оскаржив до суду дії ГУ ПФУ щодо зменшення відсоткового визначення грошового забезпечення при перерахунку пенсії з 89 до 70% та рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 06.11.2020 року по справі № 420/1770/20 зобов'язано ГУ ПФУ провести з 01.01.2018 року перерахунок пенсії позивача виходячи з 89% відповідних сум грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії, та здійснити виплату пенсії, з урахуванням вже виплачених сум.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року, залишеного без змін постановою суду апеляційної інстанції від 05.03.2029 року, визнані протиправними та не чинними пункти 1, 2 постанови КМУ №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ №103.
Позивачу Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки виготовлена оновлена довідка про розмір грошового забезпечення № ЮО103507 від 30 березня 2021 року, проте ГУ ПФУ не здійснило перерахунок пенсії позивачу, у зв'язку з чим він звернувся до суду.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 15.07.2021 року по справі № 420/8174/21 задоволений позов ОСОБА_1 та, зокрема, зобов'язано ГУ ПФУ провести перерахунок та виплату з 01.04.2019 року основного розміру пенсії, з урахуванням раніше здійснених виплат, виходячи з розміру грошового забезпечення, зазначеного в довідці про розмір грошового забезпечення № ЮО103507 від 30 березня 2021 року.
Позивачу проведено перерахунок пенсії за вислугу років з 01.04.2019 року на підставі довідки № ЮО103507 від 30 березня 2021 року, але ГУ ПФУ при перерахунку пенсії знов застосовано розмір 70% від суми грошового забезпечення.
Позивач вважає таки дії відповідача протиправними та звернувся до суду з позовом.
Проаналізувавши матеріали справи, оцінивши докази по справі у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
При цьому суд виходить з наступного.
Частиною 1 статті 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Позивачу пенсія за вислугу років призначена з підстав, на умовах та у розмірі встановлених статтями 12,13 Закону № 2262-ХІІ (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії за цим Законом).
Статтею 9 Закону №2011-ХІІ визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно із ч.2 ст.9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця (ч.3 ст.9 Закону №2011-ХІІ).
Так, ст. 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст.63 Закону №2262-ХІІ, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.
У зв'язку з протиправною відмовою у перерахунку пенсії на підставі довідки № ЮО103507 від 30 березня 2021 року, наданої Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, позивач звернувся до суду та рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 15.07.2021 року по справі № 420/8174/21 задоволений частково позов ОСОБА_1 та, зокрема, зобов'язано ГУ ПФУ провести перерахунок та виплату пенсій йому з 01.04.2019 року на підставі довідки № ЮО103507 від 30 березня 2021 року про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року.
Проте при здійсненні перерахунку пенсії позивача ГУ ПФУ знов протиправно застосувало до позивача відсотковий розмір пенсії - 70% грошового забезпечення.
Суд вважає посилання представника відповідача у відзиві на позов, що він мав право зменшити вказаний відсотковий розмір, оскільки виплати визначені у рішенні суду продовжуються до внесення змін до законодавства або змін умов пенсійного забезпечення не спроможним, оскільки законодавство в цієї частині з дня ухвалення судового рішення не змінювалось, а висновком суду в рішенні від 06.11.2020 року по справі № 420/1770/20 з посиланням на висновки Верховного суду по зразковій справі № 240/5401/18 було наступне - при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним. Верховний суд зазначив, що механізми призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом.
Таким чином, відповідач діяв протиправно, а вимоги позивача є обґрунтованими.
Статтями 72-76 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Враховуючи викладене, оцінивши достовірність та достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, відповідно до свого внутрішнього переконання, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Частиною 1 ст.139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Суд вважає необхідним стягнути з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача 908,00грн
Керуючись статтями 2,3,6,7,8,9,12,139,241-246 КАС України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зниження при перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 її розміру до 70% грошового забезпечення, визначеного довідкою про розмір грошового забезпечення №ЮО 103507 від 30.03.2021 року, наданої Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки..
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату з 01.04.2019 пенсії ОСОБА_1 перерахованої згідно з рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 17.07.2021 року по справі №420/8174/21 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №ЮО 103507 від 30.03.2021 року, наданої Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, виходячи з розрахунку 89% грошового забезпечення.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 908,00грн
Рішення набирає законної сили у порядку ст.255 КАС України.
Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст.295-297 КАС України.
Суддя Е.В. Катаєва