Ухвала від 09.01.2009 по справі 2а-925/09/10/0170

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

УХВАЛА

про повернення позовної заяви

09.01.09 Справа № 2а-925/09/10/0170

Суддя Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим Кудряшова А.М., перевіривши виконання вимог статей 104, 105, 106 КАС України за адміністративним позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2

до Феодосійської міської ради

про скасування рішення та спонукання до виконання певних дій,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від позивачів надійшов адміністративний позов до Феодосійської міської ради про скасування рішення сесії від 2008 року про затвердження акту вибору та обстеження земельної ділянки та надання у власність із земель міської ради 0,035 га ОСОБА_3, визнання недійсним рішення про затвердження державного акту на ім'я ОСОБА_3 на право приватної власності на земельну ділянку, що розташована за адресою: м. Феодосія, пров. Строітельний, вул. Геологічна біля будинку № 15 та зобов'язати Феодосійську міську раду внести зміни у частини збільшення розміру спірної земельної ділянки та надати земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку на ім'я позивача - ОСОБА_1

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції (адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Пунктом 1 частини 1 статті 18 КАС України передбачено, що адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.

Статтею 140 Конституції України визначає, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - мешканців села, селища, міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в рамках Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою у порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх органи.

Порядок обрання органів місцевого самоврядування, їх функціонування та повноваження передбачено в Законі України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, які представляють відповідні територіальні громади і здійснюють від їх імені та у їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, іншими законами.

Згідно з частиною 1 статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до пункту 6 частини 3 ст.108 КАС України позовна заява повертається позивачу, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.

Приймаючі до уваги, що стороною по справі виступає Феодосійська міська рада, які відповідно до частини 1 статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" є органом місцевого самоврядування, то дана справа за правилами предметної підсудності не підсудна Окружному адміністративному суду АР Крим до якого звернулись позивачі, тому підлягає поверненню до них.

Разом з тим, суд вважає необхідним звернути увагу позивачів на те, що відповідно до частини 2 статті 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Згідно зі статтею 3 Закону України "Про судоустрій" суд здійснює правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує захист гарантованих Конституцією України та законами прав і законних інтересів, при цьому частиною 3 статті 3 вказаного Закону встановлено, що судова система забезпечує доступність до правосуддя для кожної особи в порядку, встановленому Конституцією України та законами України. Відповідно до частини 1 статті 6 цього ж Закону усім суб'єктам правовідносин гарантується захист їх прав і законних інтересів незалежним і неупередженим судом, до підсудності якого вона віднесена законом. Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2002 року зазначено, що частина 2 статті 124 Конституції України передбачає право на захист судом прав юридичних та фізичних осіб, встановлює юридичні гарантії його реалізації, надаючи можливість кожному захищати свої права будь-яким, не забороненим законом способом. Кожна особа має право вільно обрати не заборонений законом спосіб захисту прав, у тому числі і судовий захист. Суб'єкти правовідносин мають право на звернення до суду для захисту своїх прав та інтересів. Право на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами.

В силу викладеного суд вважає необхідним роз'яснити позивачам, що відповідно до частини 1 статті 23 Закону України "Про судоустрій України" місцевими загальними судами є районні, районні у містах, міські та міськрайонні суди, а також військові суди гарнізонів. Згідно до частин 1,2 статті 22 Закону України "Про судоустрій України" місцевий загальний суд є судом першої інстанції і розглядає справи віднесені процесуальними законами до його підсудності, місцеві загальні суди розглядають цивільні, адміністративні та кримінальні справи, а також справи про адміністративні правопорушення. Таким чином, у позивачів є право на звернення до компетентного місцевого загального суду, як адміністративного суду з додержанням вимог щодо територіальної підсудності згідно зі ст. 19 КАС України, оформивши позовну заяву відповідно до чинного законодавства УКраїни.

Крім того, позивачам належить роз'яснити, що відповідно до частини 6 статті 108 КАС України повернення позовної заяви не позбавляє позивачів права повторного звернення до суду в порядку, встановленому законом.

На підставі викладеного, керуючись п.6 ч.3 ст.108 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Феодосійської міської ради про скасування рішення та спонукання до виконання певних дій повернути позивачам із усіма доданими до неї матеріалами.

Роз'яснити позивачам їх право на звернення з даним позовом до місцевого загального суду, як адміністративного суду, з додержанням вимог щодо територіальної підсудності згідно зі ст. 19 КАС України, а також, що повернення позовної заяви не позбавляє їх права повторного звернення до суду в порядку, встановленому законом.

Копію ухвали надіслати ОСОБА_1, ОСОБА_2.

Ухвала набирає законної сили через 5 днів з дня отримання у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, ухвала набуває законної сили через 10 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 5 днів з дня отримання ухвали до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 10 днів може бути подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Кудряшова А.М.