73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
"01" березня 2010 р. Справа № 12/14-Б-10
Господарський суд Херсонської області у складі судді Пінтеліна Т.Г., при секретарі Чернявській О.П., розглянувши справу
за заявою: Державної податкової інспекції у м. Херсоні
до: Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 АДРЕСА_1, ідент. номер НОМЕР_1
про визнання банкрутом
за участю представників:
від кредитора: - Шевченко К.В дов. № 3/9/10-105 від 13.01.10р., - Дудченко Г.Г. дов. № 120/9/10-105 від 13.01.10р.
від боржника: не прибув
Кредитор звернувся до господарського суду із заявою про визнання боржника банкрутом з урахуванням особливостей, встановлених статтею 52 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” (відсутній боржник), оскільки боржник має заборгованість перед державним бюджетом ( орган стягнення ДПІ ) загальною сумою 613,70 грн.
Боржник у призначене судове засідання не прибув, витребувані документи не надав з невідомих суду причин. Про дату, час та місце розгляду справи належним чином повідомлений, до суду повернулось поштове повідомлення з відміткою пошти про вручення.
Приватний підприємець ОСОБА_1 зареєстрована Херсонським міськвиконкомом 05.06.03 за № НОМЕР_2. Як платник податків поставлена на облік до ДПІ у м. Херсон.
Згідно особових рахунків ПП ОСОБА_1, має податковий борг в сумі 613,70 гри., з податку з доходів фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності і незалежної професійної діяльності, який виник починаючи з 19.03.08 за рахунок несплати податку з доходів від підприємницької діяльності за IV квартал 2006 року і самостійно визначеного в наданій декларації від 05.02.07р. за 2006 рік. Податковим органом проведений перерахунок податку за 2006 рік від 10.02.07 та прийнято податкове повідомлення - рішення (форми „Ф") від 10.02.07р. на суму 330,20 грн.
В наслідок існування переплати на особовому рахунку в сумі 18,31 грн., залишок несплачених податкових зобов'язань склав 311,89 грн.
Приватним підприємцем ОСОБА_1 до ДПІ у м. Херсоні було надано заяву про право {застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності від 10.12.06 № 7391. Таким чином з 01.01.07 приватний підприємець ОСОБА_1 є платником єдиного податку на підприємницьку діяльність з фізичних осіб. Згідно Указу Президента України від 03 липня 1998 року № 727/98 „Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа повинна сплачувати 1 даний податок самостійно, щомісячно, не пізніше 20 числа наступного місяця. Згідно рішення Херсонської міської ради від 15.02.05 №761 „Ставки єдиного податку для суб'єктів підприємницької діяльності - фізичних осіб у м. Херсоні за календарний місяць" ставка єдиного податку по виду підприємницької діяльності боржника складає 120,00 грн. , Податковий борг по єдиному податку на підприємницьку діяльність з фізичних осіб виник починаючи з 20.09.07 за рахунок несплати нарахованих зобов'язань:
• 20.09.07-120,00 грн.,
• 22.10.07-120,00 грн.,
• 20.11.07-120,00 грн.,
В наслідок існування переплати на особовому рахунку в сумі 58,19 грн., залишок несплачених податкових зобов'язань склав 301,81 грн.
Для стягнення податкового боргу ДПІ у м. Херсоні вжиті наступні заходи:
Згідно підпункту 6.2.1 статті 6 Закону України №2181-111 боржнику направлено першу податкову вимогу від 21 травня 2007 року № 1/518 на суму - 311,89 грн., яка вручена поштою, та другу податкову вимогу, яка вручена поштою. Добровільно податковий борг не сплачено.
Кредитором подано позовну заяву про стягнення податкового боргу в сумі 613,70грн. в судовому порядку. Постановою адміністративного суду позов задоволено в повному обсязі та видано виконавчий лист, який направлено до ВДВС Комсомольського РУЮ у м.Херсоні. Листом від 16.11.09р. ВДВС Комсомольського РУЮ у м. Херсоні повідомило кредитора, що державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження, та здійснено запити про наявність майнових активів до державних органів реєстрації, згідно яких надійшли відповіді про їх відсутність. Державним виконавцем боржнику направлено попередження про опис та арешт майна, але виконавчі дії провести не вдалося в зв'язку з відсутністю мешканців будинку вдома. В подальшому державним виконавцем неодноразово здійснювались виходи за юридичною адресою боржника, проте провести виконавчі дії не вдалося, в зв'язку з відсутністю мешканців будинку вдома. Таким чином, виконавче провадження до погашення податкового боргу не призвело.
Службовою запискою управління оподаткування фізичних осіб від 18.11.09р. повідомлено, що ПП ОСОБА_1, не надає податкову звітність до податкового органу починаючи з 01.04.07р.
З метою встановлення наявності активів зареєстрованих за ПП ОСОБА_1 ДПІ у м. Херсоні направлені запити до органів державної реєстрації та отримані довідки від: Херсонського державного бюро технічної інвентаризації про відсутність зареєстрованих за боржником домоволодінь, ВДАІ УМВС України в Херсонській області про відсутність зареєстрованих за боржником автотранспортних засобів, інспекції Держтехнагляду від про відсутність зареєстрованої сільськогосподарської техніки.
Службовою запискою від 27.11.09р., щодо встановлення фактичного місцезнаходження активів ПП ОСОБА_1, повідомлено, що в ході проведення оперативно-розшукових заходів, встановити фактичне місцезнаходження активів не вдалося.
Таким чином застосовані податковим органом заходи погашення податкового боргу платника податків не призводять до надходжень податків та зборів до бюджетів усіх рівнів.
Матеріали справи та відомості про майновий стан боржника свідчать про те, що підприємницька діяльність боржника відсутня протягом тривалого часу, боржник неспроможний провести розрахунок з кредиторами без визнання його банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, відсутні будь-які активи для відновлення підприємницької діяльності боржника .
Згідно статті 209 Господарського кодексу України, у разі нездатності суб'єкта підприємництва після настання встановленого строку виконати свої грошові зобов'язання перед іншими особами або державою інакше як через відновлення його платоспроможності, цей суб'єкт відповідно до частини четвертої статті 205 цього Кодексу визнається неспроможним. Нездатність боржника відновити свою платоспроможність та задовольнити визнані судом вимоги кредиторів інакше як через застосування визначеної судом ліквідаційної процедури вважається банкрутством.
Відповідно ст. 23 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом ”, з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури :
- підприємницька діяльність банкрута завершується за кінченням технологічного циклу з виготовлення продукції у разі можливості її продажу;
- строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута та зобов'язання щодо сплати страхових внесків на загаль нообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхуван ня, податків і зборів (обов'язкових платежів) вважається таким, що настав;
- припиняється нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій по всіх видах за боргованості банкрута;
- відомості про фінансове становище банкрута переста ють бути конфіденційними чи становити комерційну таєм ницю;
- укладення угод, пов'язаних з відчуженням майна бан крута чи передачею його майна третім особам, допускаєть ся в порядку, передбаченому Законом,
- скасовується арешт, накладений на майно боржника, визнаного банкрутом, чи інші обмеження щодо розпоря дження майном такого боржника. Накладення нових аре штів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається;
- вимоги за зобов'язаннями боржника, визнаного банкру том, що виникли під час проведення процедур банкрутства, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної про цедури;
- виконання зобов'язань боржника, визнаного банкрутом, здійснюється у випадках і порядку, передбаченому цим розділом.
3 дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури припиняються повноваження органів управлін ня банкрута щодо управління банкрутом та розпоряджен ня його майном, ке рівник банкрута звільняється з роботи у зв'язку з банкрут ством підприємства, про що робиться запис у його трудовій книжці, а також припиняються повноваження власника (власників) майна банкрута .
Опублікування відомостей про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури здійсню ється ліквідатором у офіційних друкованих органах за рахунок банкрута у п'ятиденний строк з дня прийняття постанови про визнання боржника банкрутом. Відомості про визнання боржника банкрутом і про відкриття ліквідаційної процедури повинні містити:
- найменування та інші реквізити боржника, визнаного банкрутом;
- найменування господарського суду, в провадженні яко го знаходиться справа про банкрутство;
- дату прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури;
- відомості про ліквідатора (ліквідаційну комісію).
Відповідно до ст. 25 Закону, посадові особи банкрута зобов'язані передати всі документи, печатки, штампи, бланки банкрута і його активи ліквідатору. Невиконання цієї вимоги Закону є складом злочину, згідно ст. 221 Кримінального кодексу України -Незаконні дії у разі банкрутства.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 22 -34, 47-49, 52 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, ст.ст. 209 -215 Господарського кодексу України, суд, -
1.Визнати Фізичну особу - підприємця ОСОБА_1 АДРЕСА_1, ідент. номер НОМЕР_1 банкрутом та відкрити щодо неї ліквідаційну процедуру строком на 3 місяці, тобто, до 01.06.2010р.
2. Призначити ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Мітюка Олександра Павловича ( ліц. АБ № 176090 від 05.07.2005р., адреса: АДРЕСА_2) та зобов'язати його здійснити повноваження ліквідатора згідно ст.ст. 25 -34 Закону, щомісяця надавати повні звіти суду та кредиторам, до 01.06.2010р. подати суду звіт та ліквідаційний баланс боржника згідно ст. 32 Закону.
3. Зобов'язати ліквідатора у 5-денний термін опублікувати у офіційних друкованих органах відомості про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури. Примірник газети надати до суду.
4. Припинити повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном, припинити повноваження власників майна банкрута.
5. Зобов'язати Приватного підприємця ОСОБА_1 не пізніше 10- деного строку передати всі документи, печатки, штампи банкрута і його активи ліквідатору. Один примірник акту надати до суду.
6. Зобов'язати ліквідатора Мітюка О.П. у разі невиконання посадовими особами боржника - банкрута вимоги Закону і суду про передачу всіх документів та активів, звернутись до правоохоронних органів із заявою про притягнення зазначених осіб до встановленої кримінальної відповідальності за незаконні дії у разі банкрутства. Копію заяви надати до суду.
7. ПОВТОРНО ХФ ВАТ "Райффайзен банк Аваль" надати довідку про кількість рахунків боржника, наявність залишку коштів, довідку про загальну суму надходжень та витрат на рахунках за період з 01.01.2009р., копію останньої чинної картки зразків підписів боржника.
8. Постанову надіслати: кредитору, боржнику, Херсонському обласному сектору з питань банкрутства, ВДВС Комсомольського РУЮ, Херсонському міськвиконкому (державному реєстратору), ХФ ВАТ "Райффайзен банк Аваль", ліквідатору Мітюку О.П..
Суддя Т.Г. Пінтеліна
9 екз.