Рішення від 05.01.2022 по справі 300/5210/21

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" січня 2022 р. справа № 300/5210/21

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Кафарський В.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом керівника Коломийської окружної прокуратури Івано-Франківської області до Городенківської міської ради Івано-Франківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Керівник Коломийської окружної прокуратури Івано-Франківської області (далі - позивач) 16.09.2021 звернувся до суду з позовом до Городенківської міської ради Івано-Франківської області (далі - відповідач) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги мотивовані тим, що Коломийською окружною прокуратурою Івано-Франківської області у ході проведення вивчення стану дотримання законодавства України щодо благоустрою населених пунктів Коломийського району встановлено порушення Городенківською міською радою Івано-Франківської області вимог Закону України «Про благоустрій населених пунктів» в частині незабезпечення проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою, а саме по вул. Станіславська, 23А, м. Городенка (район цукрозаводу).

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.06.2021 даний позов залишено без руху у зв'язку з невідповідністю вимогам статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, а позивачу надано строк для усунення недоліків (а. с. 25-26).

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.09.2021 року відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження (а. с.35-36).

Відповідач копію ухвали про відкриття провадження Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.09.2021 отримав 05.10.2021, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 40), однак правом на подання відзиву не скористався. Відповідно до частини четвертої статті 159 КАСУ неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано як визнання позову.

Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Згідно з частиною другою статті 175 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, дослідивши в сукупності письмові докази, судом встановлено таке.

Коломийською окружною прокуратурою Івано-Франківської області вивчено стан дотримання законодавства України про охорону дитинства та щодо дотримання вимог законодавства забезпечення благоустрою населених пунктів Коломийського району Івано-Франківської області.

Під час вивчення виявлено недоліки щодо проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячого майданчика Городенківської міської ради Івано-Франківської області, які негативно впливають на організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель та інженерних споруд і можуть призвести, у разі їх неусунення, до настання тяжких наслідків.

Згідно інформації Городенківської міської ради Коломийського району Івано-Франківської області від 01.09.2021 №2878 на баланс Городенківської територіальної громади передано 17 дитячих ігрових майданчиків, зокрема дитячий майданчик по вул. Станіславській, 23А, м. Городенка (а.с.15-20).

Городенківська міська рада Коломийського району Івано-Франківської області вище зазначеним листом повідомила позивачу, що у листопаді 2017 року радою було придбано дитячий майданчик, який встановлено по вул. Станіславській, 23А, м. Городенка (район цукрового заводу), план технічної інвентаризації не затверджувався, паспорт не виготовлявся. Дитячий майданчик знаходиться на балансі ради.

Вказаний ігровий майданчик складається з наступних елементів: ігровий дитячий майданчик т802 - 1 штука, балансир те201 - 1 штука, карусель тк32 - 1 штука, пісочниця тр38 - 1 штука, качалка (машина) - 1 штука, гойдалка подвійна тв50 - 1 штука, лавка садова тд88 - 2 штуки, смітник тд87 - 1 штука (а. с. 19).

Як свідчить зміст договору купівлі-продажу від 28.11.2017 за №13, вищезазначені елементи для облаштування ігрового майданчика придбані Городенківською міською радою Коломийського району Івано-Франківської області у фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (а.с.16-17).

Позивач вважає незаконною бездіяльність відповідача, що полягає у неприйнятті рішення по розробленню та затвердженню планів технічної паспортизації та інвентаризації дитячого майданчика.

У зв'язку з цим, з метою захисту інтересів держави, що полягають у захисті прав та інтересів дітей та підлітків, які проживають на території територіальної громади та користуються відповідним дитячим майданчиком, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Суд, у відповідності до статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України, вирішуючи питання про те, яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин, виходить з положень нормативних актів в редакціях, що діяли на момент виникнення цих правовідносин та зазначає зміст норм права відповідно до них.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно з частинами першою та третьою статті 23 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.

Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Відповідно до пункту 44 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997р. №280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.

Правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів визначені в Законі України «Про благоустрій населених пунктів» від 06.09.2005р. №2807-IV (далі - Закон №2807-IV), який спрямований на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини.

Відповідно до частини першої статті 10 Закону №2807-IV до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема, затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів, затвердження правил благоустрою територій населених пунктів; створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб).

Статтею 1 вказаного Закону передбачено, що заходами з благоустрою населених пунктів є роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об'єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.

Згідно із частиною першою статті 2 Закону №2807-IV благоустрій населених пунктів передбачає: 1) розроблення і здійснення ефективних і комплексних заходів з утримання територій населених пунктів у належному стані, їх санітарного очищення, збереження об'єктів загального користування, а також природних ландшафтів, інших природних комплексів і об'єктів; 2) організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель, інженерних споруд та об'єктів рекреаційного, природоохоронного, оздоровчого, історико-культурного та іншого призначення; 3) створення умов для реалізації прав та виконання обов'язків суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів.

До об'єктів благоустрою населених пунктів належать території загального користування, зокрема, парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки - пам'ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики (пункти 1, 2 частини першої статті 13 Закону №2807-IV).

Елементами (частинами) об'єктів благоустрою є обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків (пункт 8 частини першої статті 21 Закону №2807-IV).

Пунктом 5 частини другої статті 18 Закону №2807-IV передбачено, що підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Відповідно до частин першої-другої статті 20 Закону №2807-IV організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом.

Благоустрій здійснюється в обов'язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста).

Згідно з частиною третьою статті 15 Закону №2807-IV орган державної влади або орган місцевого самоврядування за поданням підприємства чи балансоутримувача щорічно затверджує заходи з утримання та ремонту об'єкта благоустрою державної або комунальної власності на наступний рік та передбачає кошти на виконання цих заходів. Орган державної влади та орган місцевого самоврядування, підприємство та балансоутримувач несуть відповідальність за виконання затверджених заходів у повному обсязі.

Порядок проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою, в тому числі дитячих ігрових майданчиків, визначено Інструкцією з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів, затвердженою наказом Мінрегіонбуду від 29.10.2012 №550 (далі - Інструкція №550).

Відповідно до пункту 1.2 Інструкції №550, ця Інструкція визначає порядок проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації парків (гідропарків, лугопарків, лісопарків, парків культури та відпочинку, парків - пам'яток садово-паркового мистецтва, спортивних, дитячих, історичних, національних, меморіальних та інших), рекреаційних зон, садів, скверів та майданчиків, пам'яток культурної та історичної спадщини, майданів, площ, бульварів, проспектів, вулиць, доріг, провулків, узвозів, проїздів, пішохідних та велосипедних доріжок, пляжів, кладовищ, інших територій загального користування; прибудинкових територій; територій будівель та споруд інженерного захисту територій; територій підприємств, установ, організацій та закріплених за ними територій на умовах договору, а також інших об'єктів благоустрою в межах населеного пункту (крім земельних ділянок, на яких розташовано вказані об'єкти).

Згідно із пунктом 1.3. Інструкції №550 у цій Інструкції терміни вживаються в таких значеннях:

- паспортизація об'єктів благоустрою - складання технічних паспортів об'єктів благоустрою за результатами їх інвентаризації;

- технічна інвентаризація об'єктів благоустрою - сукупність заходів з обстеження, спрямованих на підтвердження наявності об'єктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, а також наявності інженерних мереж на об'єкті благоустрою.

Відповідно до пунктів 1.4-1.5 Інструкції №550 технічна інвентаризація та паспортизація об'єктів благоустрою проводяться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно.

Технічна інвентаризація об'єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою.

Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування.

Позапланова технічна інвентаризація проводиться у разі: введення в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта благоустрою; закінчення ремонту об'єкта благоустрою; зміни власника (балансоутримувача) об'єкта благоустрою; протиправного знищення чи пошкодження об'єкта благоустрою; надзвичайної ситуації техногенного або природного характеру на об'єкті благоустрою; прийняття рішення про її проведення власником (балансоутримувачем) об'єкта благоустрою.

Згідно з пунктами 1.6-1.8 Інструкції №550 на підставі матеріалів технічної інвентаризації об'єктів благоустрою на кожний об'єкт благоустрою складається інвентаризаційна справа згідно з додатком 1 до цієї Інструкції.

Склад інвентаризаційної справи визначається відповідно до опису інвентаризаційної справи, наведеного в додатку 2 до цієї Інструкції.

Сформована інвентаризаційна справа підписується представником виконавця і передається замовнику або підписується власником (балансоутримувачем) об'єкта благоустрою, якщо вона проводилася ним самостійно.

Інвентаризаційній справі присвоюється інвентарний номер, який проставляється на кожному аркуші матеріалів цієї справи та документів, долучених до неї.

Інвентаризаційну справу зберігає замовник.

Замовником передається копія інвентаризаційної справи балансоутримувачу об'єкта благоустрою (у разі його визначення).

Пунктами 2.1-2.3 Інструкції №550 передбачено, що при проведенні робіт з технічної інвентаризації об'єктів благоустрою виконавцем обов'язкова участь представника замовника, у присутності якого проводиться обстеження, що фіксується на абрисі (в ескізі), складеному згідно з додатком 3 до цієї Інструкції.

Технічна інвентаризація проводиться в натурі з використанням копій планів об'єкта благоустрою, знятих з наявних планів, геодезичних матеріалів, креслень, проектів, графічних матеріалів, а також копій інвентаризаційних справ об'єктів нерухомого майна, елементів благоустрою, інженерних мереж, що розміщені на об'єкті благоустрою, тощо.

У разі відсутності планів здійснюється зйомка об'єкта благоустрою.

Копії планів об'єкта благоустрою звіряються з натурою, уточняються на місці нанесені на плани межі із сусідніми об'єктами благоустрою і ситуація; у разі потреби проводиться додаткова зйомка.

Зміни в ситуації відображаються на абрисі (в ескізі), який є основою для внесення змін до плану об'єкта благоустрою. При змінах понад 50 відсотків площі проводиться нова горизонтальна зйомка.

Відповідно до пунктів 3.1-3.2 Інструкції №550 на основі проведеної інвентаризації об'єкта благоустрою складається його технічний паспорт за зразком, наведеним у додатку 5 до цієї Інструкції (далі - технічний паспорт), який затверджується власником (балансоутримувачем) цього об'єкта благоустрою та підписується представником виконавця.

Показники технічного паспорта заповнюються після виконання всіх графічних і обчислювальних робіт.

Технічний паспорт долучається до матеріалів інвентаризаційної справи.

Згідно інформації Городенківської міської ради Коломийського району Івано-Франківської області від 01.09.2021 №2878 на баланс Городенківської територіальної громади передано 17 дитячих ігрових майданчиків, зокрема дитячий майданчик по вул. Станіславській, 23А, м. Городенка (а.с.15-20).

Городенківська міська рада Коломийського району Івано-Франківської області вище зазначеним листом повідомила позивачу, що у листопаді 2017 року радою було придбано дитячий майданчик, який встановлено по вул. Станіславській, 23А, м. Городенка (район цукрового заводу), план технічної інвентаризації не затверджувався, паспорт не виготовлявся. Дитячий майданчик знаходиться на балансі ради.

Отже, у розумінні вимог чинного законодавства вказані ігрові майданчики, які введені в експлуатацію та перебувають на балансі органу місцевого самоврядування, є об'єктом благоустрою, та, відповідно, підлягають технічній інвентаризації та паспортизації.

Матеріали справи не містять доказів затвердження відповідачем плану інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою - дитячих ігрових майданчиків.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Більш того, Городенківська міська рада Івано-Франківської області листом за №2878 повідомила позивачу, що станом на 01.09.2021 затвердження проекту землеустрою, розробка та прийняття рішень по розробленню планів технічної інвентаризації та паспортизації дитячих ігрових майданчиків не здійснювалась (а.с.15).

Оскільки матеріали справи свідчать про те, що Городенківська міська рада Івано-Франківської області не затвердила план технічної інвентаризації та паспортизації об'єкта благоустрою - дитячого ігрового майданчика за адресою: по вул. Станіславська, 23А у м. Городенка, суд вважає, що відповідач допустив протиправну бездіяльність, а отже позовні вимоги є обґрунтованими.

Згідно з Рекомендацією №R (80) 2 комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятою Комітетом Міністрів Ради Європи 11 травня 1980 року на 316-й нараді заступників міністрів, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Отже, дискреційним повноваженням є повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийнятті рішення, тобто, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) обрати один з кількох варіантів рішення.

Суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною другою статті 2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

Водночас згідно пункту 4 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення про зобов'язання відповідача вчинити певні дії. При цьому у випадку, коли закон встановлює повноваження суб'єкта публічної влади в імперативній формі, тобто його діяльність чітко визначена законом, то суд зобов'язує відповідача прийняти конкретне рішення чи вчинити певну дію. У випадку, коли ж суб'єкт наділений дискреційними повноваженнями, то суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення (дій), та зазначити норму закону, яку відповідач повинен застосувати при вчиненні дії (прийнятті рішення), з урахуванням встановлених судом обставин.

Суд зазначає, що оскаржувані дії відповідача у розглядуваній ситуації не ґрунтуються на дискреційних повноваженнях та чітко обмежені нормами Закону №2807-IV.

У зв'язку з цим, суд вважає за необхідне зобов'язати Городенківську міську раду Івано-Франківської області вчинити дії по розробленню та затвердженню плану технічної інвентаризації та паспортизації дитячого майданчику, розташованого за адресою: вул. Станіславська, 23А у м. Городенка Івано-Франківської області.

Згідно з частиною другою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України під час задоволення позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Суд зазначає, що прокурор у даному випадку, звертаючись до суду з позовом, діяв як посадова особа органу державної влади, виступаючи в інтересах держави Україна.

У зв'язку з цим, суд дійшов висновку, що оскільки позивачем не надано доказів понесених витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, то судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

позов Коломийської окружної прокуратури Івано-Франківської області (бульвар Лесі Українки, 47, м. Коломия, Івано-Франківська область, 78200) до Городенківської міської ради Івано-Франківської області (вул. Шевченка, 77, м. Городенка, Коломийський район, Івано-Франківська область, 78100, код ЄДРПОУ - 04054292) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Городенківської міської ради Івано-Франківської області щодо незатвердження плану технічної інвентаризації та паспортизації об'єкта благоустрою населення - дитячого майданчика, який розміщений в м. Городенка по вул. Станіславській, 23А Коломийського району Івано-Франківська область.

Зобов'язати Городенківську міську раду Івано-Франківської області (вул. Шевченка, 77, м. Городенка, Коломийський район, Івано-Франківська область, 78100, код ЄДРПОУ - 04054292) вчинити дії по розробленню та затвердженню плану технічної інвентаризації та паспортизації дитячого майданчика, розташованого в м. Городенка по вул. Станіславській, 23А Коломийського району, Івано-Франківська область, який знаходиться на балансі міської ради.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Кафарський В.В.

Рішення складене в повному обсязі 05 січня 2022 р.