Справа № 500/8082/21
04 січня 2022 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд у складі судді Чепенюк О.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Підгороднянської сільської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Підгороднянської сільської ради, в якому просить:
визнати протиправними дії Підгороднянської сільської ради щодо не надання запитуваної інформації на його запит на інформацію від 12.11.2021;
зобов'язати Підгороднянську сільську раду надіслати на його електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 інформацію щодо кадастрових номерів земельних ділянок, що можуть бути безоплатно надані йому, як учаснику бойових дій, для ведення особистого селянського господарства, у разі відсутності кадастрових номерів (не сформована земельна ділянка) вказати кадастрові номера сусідніх земельних ділянок.
Позов обґрунтовано тим, що позивач 12.11.2021 звернуся до відповідача з запитом на інформацію щодо кадастрових номерів земельних ділянок, що можуть бути безоплатно надані йому, як учаснику бойових дій, для ведення особистого селянського господарства, у разі відсутності кадастрових номерів (не сформована земельна ділянка) вказати кадастрові номера сусідніх земельних ділянок. У відповідь отримав лист від 16.11.2021, яким відповідач відмовив у наданні запитуваної інформації через не зазначення у запиті загального опису інформації або виду, назви, реквізитів чи змісту документу щодо якого зроблено запит.
Позивач вказує, що відповідач як розпорядник інформації зобов'язаний був надати запитувану інформацію в частині земельних ділянок, розташованих на території Підгороднянської ОТГ.
Відмова відповідача порушує передбачене частиною чотирнадцятою статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» право першочергового відведення земельних ділянок (адже за змістом положення частини шостої статті 118 Земельного кодексу України отримати ділянку можна лише маючи графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки) та унормованого статтею 34 Конституції України і статтею 3 Закону України «Про доступ до публічної інформації» право на доступ до публічної інформації.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 29.11.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у цій справі, судовий розгляд справи постановлено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи у письмовому провадженні на підставі пункту 1 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Копію ухвали від 29.11.2021 про відкриття провадження у справі відповідач отримав 07.12.2021, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.
16.12.2021, у строк, встановлений судом, від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому останній позовні вимоги не визнає. Відповідач вказує, що при опрацюванні запиту ОСОБА_1 не можливо було встановити, щодо яких саме земельних ділянок подано запит на інформацію, та чи є відповідач розпорядником або володільцем необхідної інформації, що відповідало підставам відмови визначеним у пункті 4 частини першої статті 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації». Ця норма визначає підставу відмови таку як недотримання вимог до запиту на інформацію, визначених частиною п'ятою статті 19 вказаного Закону. У запиті не було вказано ні форм власності на земельні ділянки, виходячи з того, що за приписами частини третьої статті 78 Земельного кодексу України земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності і громадяни відповідно до статті 118 Земельного кодексу України мають право отримати у власність земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства із земель державної або комунальної власності. У запиті не вказано навіть загальної інформації щодо місць розташування запитуваних земельних ділянок - в межах чи за межами населених пунктів, і яких саме. За таких обставин, відповідач вважає, що ним правомірно, у межах приписів Закону України «Про доступ до публічної інформації», було надано відмову із зазначенням прізвища, імені, по батькові та посади особи, відповідальної за розгляд запиту, дату відмови, мотивовану підставу відмови, порядок оскарження відмови та підпис. Зазначення у позовній заяві про те, що із запиту вбачалось надання інформації в частині земельних ділянок розташованих на території Підгороднянської ОТГ є довільним трактуванням позивача не конкретизованим і не відображеним у його запиті від 12.11.2021. Відповідач просить відмовити у позові.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення повністю з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що 12.11.2021 ОСОБА_1 звернувся до Підгороднянської сільської ради із запитом на отримання інформації, у якому просив надіслати на його електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_2 інформацію щодо кадастрових номерів земельних ділянок, що можуть бути безоплатно надані запитувачу, як учаснику бойових дій, для ведення особистого селянського господарства. У разі відсутності кадастрових номерів (не сформована земельна ділянка) вказати кадастрові номера сусідніх земельних ділянок (а.с.3).
Листом від 16.11.2021 за вих.№1267 Підгороднянською сільською радою надіслано позивачу відмову у задоволенні запиту на інформацію такого змісту: «Розглянувши Ваш запит на інформацію, Підгороднянська сільська рада відповідно до п.4 ч.1 ст.22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» направляє на вказану в запиті електронну адресу відмову у задоволенні запиту через недотримання вимог до запиту на інформацію визначених ч.5 ст.19 вищезазначеного Закону, а саме: в запиті відсутні загальний опис інформації або вид, назва, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит.
Так, відповідно до ст.118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень. В той час із Вашого запиту неможливо зрозуміти, щодо яких саме земельних ділянок Ви бажаєте отримати інформацію, та чи є сільська рада розпорядником або володільцем необхідної інформації». Одночасно роз'яснено право на оскарження відмови у задоволенні запиту на інформацію в порядку визначеному ст.23 Закону України «Про доступ до публічної інформації» (а.с.2).
Позивач вважає, що відмова відповідача у наданні інформації є протиправною, що порушує його право щодо доступу до публічної інформації, а тому звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Статтею 40 Конституції України визначено, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Відповідно до статей 5, 7 Закону України від 02.10.1992, № 2657-XII № «Про інформацію» кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів. Право на інформацію охороняється законом. Держава гарантує всім суб'єктам інформаційних відносин рівні права і можливості доступу до інформації. Ніхто не може обмежувати права особи у виборі форм і джерел одержання інформації, за винятком випадків, передбачених законом.
Спеціальним законом, який визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації та інформації, що становить суспільний інтерес, є Закон України від 13.01.2011, №2939-VI «Про доступ до публічної інформації».
Метою цього Закону є забезпечення прозорості та відкритості суб'єктів владних повноважень і створення механізмів реалізації права кожного на доступ до публічної інформації.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 5 цього Закону доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію.
Суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації відповідно до статті 12 Закону України «Про доступ до публічної інформації» є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.
Розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються, зокрема, суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання (стаття 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації»).
Частиною першою статті 14 Закону України «Про доступ до публічної інформації» встановлено, що розпорядники інформації зобов'язані: 1) оприлюднювати інформацію, передбачену цим та іншими законами; 2) систематично вести облік документів, що знаходяться в їхньому володінні; 3) вести облік запитів на інформацію; 4) визначати спеціальні місця для роботи запитувачів з документами чи їх копіями, а також надавати право запитувачам робити виписки з них, фотографувати, копіювати, сканувати їх, записувати на будь-які носії інформації тощо; 5) мати спеціальні структурні підрозділи або призначати відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації та оприлюднення інформації; 6) надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.
Порядок розгляду і надання відповіді на запит визначено у статті 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації». Зокрема, розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту (частина перша статті 20 Закону); у разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту (частина четверта статті 20 Закону).
У статті 22 Закону № 2939-VI наведений вичерпний перелік підстав, з яких розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту на її отримання.
Так розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках:
1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит;
2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону;
3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком;
4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.
У свою чергу відповідно до частини п'ятої статті 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації» запит на інформацію має містити:
1) ім'я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв'язку, якщо такий є;
2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо;
3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.
Матеріалами справи підтверджується, що позивач звернувся до Підгороднянської сільської ради із запитом на отримання публічної інформації, у якому просив інформацію щодо кадастрових номерів земельних ділянок, що можуть бути безоплатно надані запитувачу, як учаснику бойових дій, для ведення особистого селянського господарства. У разі відсутності кадастрових номерів (не сформована земельна ділянка) вказати кадастрові номера сусідніх земельних ділянок.
Інформація про наявність вільних земельних ділянок, що можуть бути надані у власність для ведення особистого селянського господарства, відноситься до публічної інформації в розумінні Закону України «Про доступ до публічної інформації». Підгороднянська сільська рада відповідно до повноважень, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування» від 21.05.1997 №280/97-ВР, є розпорядником такої інформації, відтак мала надати її запитувачу.
Доводи відповідача про те, що в запиті відсутні загальний опис інформації або вид, назва, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, суд не бере до уваги, оскільки запит якраз і містить загальний опис інформації, яку позивач бажав отримати. При цьому такий запит не стосувався відомостей з документа, а тому такий не містив посилання на вид, назву, реквізити чи зміст документа.
Оскільки відповідач є розпорядником лише земель, що перебувають в комунальній власності в межах Підгороднянської об'єднаної територіальної громади, то відсутність у запиті вказівки на те, що він стосується саме земельних ділянок в межах Підгороднянської об'єднаної територіальної громади не може слугувати виправданням для відповідача щодо протиправної відмови у надання публічної інформації на запит на інформацію. Відтак суд критично оцінює пояснення відповідача про те, що із запиту позивача неможливо зрозуміти, щодо яких саме земельних ділянок він бажав отримати інформацію, та чи є сільська рада розпорядником або володільцем необхідної інформації. Це не позбавляло можливості Підгороднянську сільську раду надати інформацію, розпорядником якої вона є, щодо кадастрових номерів вільних земельних ділянок, які можуть бути передані у власність для ведення особистого селянського господарства, а у разі відсутності кадастрових номерів (не сформована земельна ділянка) вказати кадастрові номера сусідніх земельних ділянок.
Таким чином, суд приходить до переконання, що дії Підгороднянської сільської ради щодо ненадання інформації на запит на інформацію позивача від 12.11.2021, розпорядником якої він є, є протиправними. Для захисту прав і інтересів позивача необхідно зобов'язати відповідач надати позивачу інформацію щодо кадастрових номерів земельних ділянок, що можуть бути безоплатно надані йому, як учаснику бойових дій, для ведення особистого селянського господарства, у разі відсутності кадастрових номерів (не сформована земельна ділянка) вказати кадастрові номера сусідніх земельних ділянок.
Відповідно до положень частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Відповідач не довів правомірність оскаржуваної відмови у наданні публічної інформації на запит ОСОБА_1 .
Перевіряючи дотримання критеріїв, яким має відповідати рішення, дії суб'єкта владних повноважень, визначених частиною другою статті 2 КАС України, суд вважає, що такі не дотримані, відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що визначені законами України, необґрунтовано, без урахування усіх обставин, що мають значення для вчинення дій, недобросовісно.
Суд, враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають до задоволення повністю.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, то питання розподілу судових витрат судом не вирішується.
У зв'язку з перебуванням судді Чепенюк О.В. у щорічній відпустці у період, на який припав сплив строку, визначеного статтею 263 КАС України, а саме з 20.12.2021 по 31.12.2021, рішення ухвалене у перший робочий день після виходу з відпустки.
Керуючись статтями 2, 9, 72-77, 90 242-246, 255, 263, 295, 297 КАС України, суд
Позов ОСОБА_1 до Підгороднянської сільської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Підгороднянської сільської ради щодо не надання запитуваної інформації на запит на інформацію ОСОБА_1 від 12.11.2021.
Зобов'язати Підгороднянську сільську раду надіслати на електронну адресу ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 інформацію щодо кадастрових номерів земельних ділянок, що можуть бути безоплатно надані йому, як учаснику бойових дій, для ведення особистого селянського господарства, у разі відсутності кадастрових номерів (не сформована земельна ділянка) вказати кадастрові номера сусідніх земельних ділянок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Підгороднянська сільська рада (вулиця Зелена, село Підгородне, Тернопільський район, Тернопільська область, код ЄДРПОУ 14029197).
Повний текст рішення складено та підписано 04 січня 2022 року.
Суддя Чепенюк О.В.