Справа№ 953/22406/21
н/п 3/953/5179/21
"29" грудня 2021 р. м. Харків
Київський районний суд м. Харкова у складі:
головуючої судді - Лисиченко С.М,
за участі секретаря судових засідань - Кот Я.А.,
особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов з Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який працює водієм в ТОВ «Трансмейл-2012», зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 та який фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,
за ч.1 ст.44-3 КУпАП, -
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 520303 від 14.11.2021, ОСОБА_1 14.11.2021 близько 11 год. 25 хв., за адресою: м. Харків, вул. Амурська, 5, керував транспортним засобом I-VAN А07А1, р.н. НОМЕР_1 , здійснюючи регулярні перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах за маршрутом №281Е - ст.м. Академіка Барабашова - вул. Краснодарська у кількості 29 людей, що перевищує кількість місць для сидіння пасажирів, передбаченою технічною характеристикою транспортного засобу та становить 22 місця, чим порушив п.п.8 п.2-2 Постанови КМУ № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» та п.3.8 протоколу № 22 засідання регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій ХОДА від 21.09.2021.
Особою, уповноваженою на складання протоколу про адміністративне правопорушення, дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 1 ст. 44-3 КУпАП.
У судове засідання, призначене на 29.12.2021, ОСОБА_1 з'явився, з протоколом про адміністративне правопорушення не згоден, вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав, просив звільнити його від адміністративної відповідальності.
В матеріалах справи міститься клопотання ТОВ «Трансмейл-2012» про передачу ОСОБА_2 на поруки. Крім того, зазначено, що ОСОБА_1 на підприємтсві характеризується позитивно.
Заслухавши доводи особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши надані разом з протоколом про адміністративне правопорушення матеріали, суд установив наступне.
Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст. 1 КУпАП).
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення, який в порядку ст. 251 КУпАП є одним з доказів в справі про адміністративне правопорушення, та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка має право складати відповідний протокол, та не може бути перекладено на суд.
Відповідно до ст. 245 КУпАП України завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є, зокрема, повне, всебічне і об'єктивне з'ясування обставин справи.
Частиною 1 статті 44-3 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Диспозиція норми ч. 1 ст. 44-3 КУпАП є бланкетною, тобто відсилає до інших нормативно-правових чи підзаконних нормативно-правових актів, які передбачають конкретні правила щодо карантину людей, в даному випадку визначених Постановою КМУ.
Відповідно до п.2-2 п.п.8 Постанови КМУ № 1236 від 09.12.2020 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», здійснення регулярних та нерегулярних перевезень пасажирів автомобільним транспортом, зокрема перевезень пасажирів на міських автобусних маршрутах у режимі маршрутного таксі, в електричному (трамвай, тролейбус), залізничному транспорті, у міському, приміському, міжміському, внутрішньообласному та міжобласному сполученні, в кількості більшій, ніж кількість місць для сидіння, що передбачена технічною характеристикою транспортного засобу, визначена в реєстраційних документах на такий транспортний засіб. Перевізник несе відповідальність за забезпечення водіїв засобами індивідуального захисту, зокрема респіраторами або захисними масками, та здійснює контроль за використанням пасажирами під час перевезення засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно.
Відповідно до ч. 2 ст. 55 Господарського кодексу України суб'єктами господарювання є: господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку; громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці,
Матеріали справи не містять доказів, які б свідчили, що ОСОБА_1 є фізичною особою - підприємцем або безпосереднім суб'єктом господарювання, що здійснює відповідну діяльність з перевезень, та/або, що він є власником зазначеного у протоколі транспортного засобу.
Навпаки, з Наказу ТОВ «Трансмейл-2012» №155-к від 16.09.2021 вбачається, що останній є водієм ТОВ «Трансмейл-2012» з 17.09.2021, тобто найманим працівником.
Зазначений факт підтверджується копією Наказу ТОВ «Трансмейл-2012» №155-к від 16.09.2021.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Наведений судом аналіз положень закону та наданих доказів свідчить про те, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 44-3 КУпАП, а отже з цих підстав провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності на підставі протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 520303 від 14.11.2021, слід закрити.
Оскільки стягнення судового збору передбачено законом лише при накладенні адміністративного стягнення, судовий збір стягненню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 247 ч.1 п.1 , 283, 284 КУпАП, суд, -
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбачен ч.1 ст.44-3КУпАП - закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст.247 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення.
СУДДЯ С.М. Лисиченко