Рішення від 30.12.2021 по справі 210/5776/21

ДЗЕРЖИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КРИВОГО РОГУ
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 210/5776/21

Провадження № 2/210/1893/21

ЗАОЧНЕРІШЕННЯ

іменем України

30 грудня 2021 року

Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі головуючого судді Сільченко В. Є., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін цивільну справу за Управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із зазначеною позовною заявою та в обґрунтування позовних вимог вказував на те, що на підставі особистої заяви та наданих документів Відповідачеві було призначено державну соціальну допомогу.

06.04.2011 ОСОБА_1 (далі - Відповідач) звернувся до Управління із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, та пільг у якій просив призначити йому державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства III групи.

12.04.2011 року Управлінням було прийнято рішення про призначення Відповідачу з 16.03.2011 року державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства. Разом з вказаною допомогою Відповідачу було призначено та виплачено також щомісячну державну адресну допомогу до державної соціальної допомоги.

Згідно з випискою із акту огляду МСЕК від 05.04.2011 до довідки серії 10ААА № 038435 Металургійної міжрайонної медико-соціальної комісії комунального закладу обласного клінічного центру медико-соціальної експертизи (далі - Металургійна міжрайонна МСЕК), яка міститься в особовій справі Відповідача, останньому з 16.03.2011 року була безстроково встановлена третя група інвалідності як інваліду з дитинства без чергового переогляду.

24.12.2019 року на адресу Управління надійшов лист відділу з питань призначення та перерахунків пенсій № 9 управління застосування пенсійного законодавства головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 23.10.2019 № 2625/03-13/27, яким надано оригінал виписки з акту огляду медико-соціальної експертної комісії від 02.10.2019 до довідки серії 12ААБ № 616030 міжрайонної Металургійної медико-соціальної комісії. Згідно з якою 02.10.2019 Відповідачу було проведено повторний медичний огляд та з 30.09.2019 встановлена друга група інвалідності до 01.10.2020. Дата чергового переогляду була призначена на 10.09.2020 року.

31.10.2019 року відповідно до Закону та Порядку чинного на день призначення допомоги та на підставі наданих документів Управлінням було прийнято рішення про призначення Відповідачу з 30.09.2019 по 30.09.2020 державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства розміром 1251,20 грн. та державної адресної допомоги у розмірі 312,90 грн. щомісяця.

02.06.2021 року на адресу Управління надійшов лист Металургійної міжрайонної МСЕК від 20.05.2021 №126, згідно з яким було встановлено, що Відповідач в період карантину повторно не оглядався та станом на 20.05.2021 форма № 088/0 на їхню адресу не надходила.

Враховуючи вищевказане, відсутність зареєстрованого в Управлінні факту інформування Відповідачем про зміну обставин, які впливають на визначення права та розміру допомоги (мається на увазі - не проходження ОСОБА_1 чергового медичного переогляду Металургійною МСЕК після 10.09.2020), Відповідач не мав права на отримання державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та державної адресної допомоги починаючи з жовтня 2020 року.

Сума надміру виплачених коштів Відповідачу за період з 01.10.2020 по 31.01.2021 становить - 6848 грн., яку позивач просить суд стягнути з відповідача.

В судове засідання сторони не викликалися.

Відповідно до ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.

Відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України, суд розглядає справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Клопотання учасників провадження до суду про розгляд справи з викликом сторін до судового засідання не надходило.

У відповідності до вимог ст. 280-281 ЦПК України, з урахуванням особливостей, встановлених для розгляду справ в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, суд вважає за можливе вирішити справу в заочному порядку, з огляду на те, що відповідач повідомлявся про перебування в провадженні суду даної справи на поштову адресу за останнім відомим місцем реєстрації, однак у встановлений судом термін відзив на позовну заяву та/або клопотання про розгляд справи з викликом сторін - не подав, крім того, позивач не заперечує проти заочного вирішення справи.

Суд, вивчивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Закон України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» гарантує особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю право на матеріальне забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України та їх соціальну захищеність шляхом встановлення державної соціальної допомоги на рівні прожиткового мінімуму.

Судом встановлено, що актом огляду МСЕК від 05.04.2011 до довідки серії 10ААА № 038435 (форма № 157-1/0, затвердженої на дату видачі наказом Міністерства охорони здоров'я України від 19.05.2003 № 224) Металургійної міжрайонної медико-соціальної комісії комунального закладу обласного клінічного центру медико-соціальної експертизи з 16.03.2011 року ОСОБА_1 була встановлена третя група інвалідності безстроково як інваліду з дитинства без чергового переогляду.

06.04.2011 року ОСОБА_1 (далі - Відповідач) звернувся до Управління із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, та пільг у якій просив призначити йому державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства III групи (а.с. 8-9).

12.04.2011 року відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» від 16.11.2000 №2109-111, Порядку надання державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства фінансів України від 30.04.2002 № 226/293/169 (чинного на день призначення та виплати допомоги) та на підставі наданих документів Управлінням було прийнято рішення про призначення Відповідачу з 16.03.2011 року державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства (а.с. 13).

Відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 р. №265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» (далі - Постанова) установлено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат особам з інвалідністю, державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства і дітям з інвалідністю, особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною та щомісячної доплати до пенсії у зв'язку з втратою годувальника членам сімей шахтарів, смерть яких настала внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання) не досягає в осіб з інвалідністю (у тому числі дітей з інвалідністю) прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, та в осіб, яким призначено пенсію у зв'язку з втратою годувальника, на одного непрацездатного члена сім'ї 100 відсотків, на двох - 120 відсотків, на трьох і більше - 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратилипрацездатність, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога до пенсії та державної соціальної допомоги у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів.

Тому, разом з вищевказаною допомогою Відповідачу на виконання вимог Постанови було призначено та виплачено також щомісячну державну адресну допомогу до державної соціальної допомоги.

Відповідно до листа відділу з питань призначення та перерахунків пенсій № 9 управління застосування пенсійного законодавства головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 23.10.2019 № 2625/03-13/27 Управлінню надано оригінал виписки з акту огляду медико-соціальної експертної комісії від 02.10.2019 до довідки серії 12ААБ № 616030 міжрайонної Металургійної медико-соціальної комісії (50002, м. Кривий Ріг, вул. Пушкіна, 13, третя міська лікарня), згідно з якою, 02.10.2019 Відповідачу було проведено повторний медичний огляд та з 30.09.2019 встановлена друга група інвалідності до 01.10.2020.Дата чергового переогляду була призначена на 10.09.2020 (а.с., 11,12).

31.10.2019 року відповідно до Закону та Порядку чинного на день призначення допомоги та на підставі наданих документів Управлінням було прийнято рішення про призначення Відповідачу з 30.09.2019 року по 30.09.2020 рік державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства розміром 1251,20 грн. та державної адресної допомоги у розмірі 312,90 грн. щомісяця (а.с. 14).

В подальшому зазначені виплати також збільшувалися, у відповідності до Закону України «Про прожитковий мінімум» від 15.07.1999 № 966-XIV, у зв'язку із зростанням розміру прожиткового мінімуму.

Частиною 6 статті 1 Закону передбачено, що Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги, перелік документів, необхідних для призначення допомоги згідно з цим Законом, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 3 частини 1 статті 2 Закону встановлено, що розмір державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства II групи становить 80 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;

Абзацом 4 частини 1 статті 2 Закону встановлено, що розмір державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства III групи становить 60 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Частинами 1, 2 статті 4 Закону, встановлено, що державна соціальна допомога особам з інвалідністю з дитинства призначається на весь час інвалідності, встановленої органами медико-соціальної експертизи, а також на дітей з інвалідністю державна соціальна допомога призначається на строк, зазначений у медичному висновку, який видається у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, але не більш як по місяць досягнення дитиною з інвалідністю 18-річного віку.

З метою посилення соціального захисту населення на період вжиття заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS- CoV-2, виплата державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства здійснювалась у відповідності з підпунктом 3 пункту 1 Постанови

Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 №264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги», якою передбачено, що у разі коли отримувачами державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю пропущено строк переогляду, виплата таких видів допомоги не зупиняється до закінчення строку дії карантину з подальшим проведенням перерахунку розміру виплаченої допомоги на підставі результатів переогляду та заяви отримувачів або їх батьків чи інших законних представників.

Пунктом 2 зазначеної Постанови установлено, що орган соціального захисту населення проводить перерахунок розміру виплаченої державної соціальної допомоги, державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, особам які не мають права на пенсію та особам з інвалідністю на підставі поданої особою або її законним представником заяви та необхідних документів. Якщо за результатами проведеного перерахунку:

-виявляється, що розмір отриманої допомоги був меншим, орган соціального захисту населення проводить доплату в розмірі різниці між перерахованим і виплаченим розміром допомоги;

-не підтверджується право на отримання допомоги або її розмір буде меншим від виплаченої під час карантину допомоги, органи соціального захисту населення:

-визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної соціальної допомоги, державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю;

-повідомляють отримувачу допомоги про обсяг коштів, які підлягають поверненню, та строки їх повернення.

Якщо отримувач допомоги протягом одного місяця з дати скасування карантину не подав заяви та необхідних документів, що не дає змоги провести перерахунок допомоги, органи соціального захисту населення вживають заходів, передбачених абзацами п'ятим - сьомим цього пункту.

Суми коштів, які підлягають поверненню, повертаються у тому числі:

-отримувачем допомоги самостійно;

-за згодою отримувача допомоги у повному обсязі за рахунок наступних виплат допомоги.

Пунктом 3 зазначеної Постанови також було встановлено, що особи, яким виплачується державна соціальна допомога, державна соціальна допомога особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, інформують орган соціального захисту населення про зміну всіх обставин, які впливають на визначення права та розміру допомоги, шляхом надсилання письмового звернення поштою, за допомогою засобів електронного зв'язку (електронне звернення) та телефонного зв'язку.

02.06.2021 року на адресу Управління надійшов лист Металургійної міжрайонної МСЕК від 20.05.2021 №126, згідно з яким було встановлено, що Відповідач в період карантину повторно не оглядався та станом на 20.05.2021 форма № 088/0 на їхню адресу не надходила (а.с. 16).

Таким чином, Відповідач не мав права на отримання державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та державної адресної допомоги починаючи з жовтня 2020 року та повинен був інформувати Управління про зміну обставин, які впливають на визначення права та розміру допомоги.

Відповідно до розрахунку надмірно виплачених коштів, які підлягають відшкодуванню за період з 01.10.2020 по 31.01.2021 становить - 6848 грн. (а.с. 18).

Позивачем 15.06.2021 року на зареєстровану адресу проживання відповідача було направлено повідомлення про необхідність повернення надміру виплачених соціальних виплат у сумі 6848 грн у строк до 11 липня 2021 року. Однак, відповідачем у добровільному порядку не повернуто надміру отриману Допомогу (а.с. 19,20).

У разі неможливості добровільного повернення виплачених сум допомоги такі кошти стягуються у судовому порядку.

Відповідно до ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Згідно з положеннями ч.ч. 1, 2 ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Частиною 1 ст. 1213 ЦК України визначено, що особа, набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.

У відповідності до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, цією статтею; доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір.

Як встановлено статтею 76 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Зі змісту наведених правових норм вбачається покладення процесуального обов'язку на кожну із сторін довести належними доказами наявність або відсутність тих обставин, на які вони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень.

Зважаючи на те, що відповідачем не надано жодних аргументів для спростування доводів позивача, суд доходить висновку про аргументованість та доведеність позовних вимог, а тому вважає за можливе задовольнити позов у повному обсязі.

Відповідно до п.1 ч.2, ч.1 ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 141, 263-265, 279, 280, 281, 282, 289, 354 ЦПК України, Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», Законом України «Про державну соціальну допомогу сім'ям з дітьми»суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Металургійної районної у місті ради надміру виплачену суму державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та державної адресної допомоги у розмірі 6848,00 (шість тисяч вісімсот сорок вісім гривень).

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь виконавчого комітету Металургійної районної у місті ради сплачений судовий збір у розмірі 2270 грн. (дві тисячі двісті сімдесят гривень).

Відповідачам, які не з'явилися в судове засідання, направляється копія заочного рішення в порядку, передбаченому статтею 272 ЦПК України. Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів в порядку, передбаченому статтею 354 ЦПК України.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом встановлених законом строків не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Суддя: В. Є. Сільченко