Справа № 219/7451/21
Провадження № 3/219/2640/2021
17.12.2021 року Суддя Артемівського міськрайонного суду Донецької
області Хомченко Л.І.
за участі секретаря судового засідання Халаджи А.В.
прокурора Донецької обласної прокуратури Надежденко С.В.
особи, яка притягається до адміністративної
відповідальності ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м Бахмут матеріали справи, що надійшли від Головного спеціалісту відділу контролю за своєчасністю подання декларацій Управління проведення спеціальних перевірок та моніторингу спосібну життя Національного агентства з питань запобігання корупції Диптан С.А., про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
зареєстрованого та проживаючого за адресою:
АДРЕСА_1
за ч. 1ст. 172-6 КУпАП, -
З протоколу про адміністративне правопорушення вбачається ,що ОСОБА_1 обвинувачується у тому ,що будучи звільненим у 2020 році з посади прокурора Артемівської місцевої прокуратури Донецької області, будучи суб'єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон), несвоєчасно подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2020 рік.
Відповідно до наказу Донецької обласної прокуратури від 30.03.2020 № 269-к ОСОБА_1 призначено на посаду прокурора Артемівської місцевої прокуратури Донецької області.
Згідно з наказом Донецької обласної прокуратури від 24.12.2020 № 1902-к ОСОБА_1 звільнено із займаної посади.
Таким чином, відповідно до підпункту «е» пункту 1 частини першої статті 3 Закону, він є суб'єктом на якого поширюється дія Закону та є особою, яка, згідно з приміткою до статті 56 Закону (прокурор), займає відповідальне та особливо відповідальне становище.
Тому, згідно з абзацом п'ятнадцятим частини першої статті 1, абзацом першим частини другої статті 45 Закону, приміткою до статті 1726 КУпАП ОСОБА_1 є суб'єктом декларування та суб'єктом правопорушення.
Статтею 68 Конституції України визначено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Частиною першою статті 65-1 Закону встановлено, що за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Абзацом другим частини другої статті 45 Закону визначено, що особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Частиною першою статті 45 Закону встановлено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до пункту 2, підпункту 3 пункту 5 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням Національного агентства від 10.06.2016 № 3, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за №959/29089, суб'єкти декларування подають декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр) у власному персональному електронному кабінеті після реєстрації в Реєстрі.
Декларація після звільнення - декларація, яка подається відповідно до абзацу другого частини другої статті 45 Закону до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом, який припинив у 2020 році виконання функцій держави, зобов'язаний був подати декларацію, особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2020 рік до 01.04.2021.
Декларацію за 2020 рік він подав до Реєстру 21.04.2021 о 11 год. 39 хв. (унікальний ідентифікатор декларації - с8dd5d84-7ba5-478e-b8b2-b6сb49а9а113), вибравши тип декларації «після звільнення».
При перегляді послідовності дій користувача Реєстру, які вчинив ОСОБА_1 за період 01.01.2021 - 31.03.2021 встановлено, що він заходив в «особистий кабінет» проте дій з метою створення та подачі декларації (унікальний ідентифікатор декларації - с8dd5d84-7ba5-478e-b8b2-b6сb49а9а113) не здійснював.
Відповідно до відомостей Реєстру встановлено, що ОСОБА_1 зареєструвався у Реєстрі 19.10.2016, подав 6 декларацій у 2016-2020 роках.
Оскільки ОСОБА_1 не вперше подавав декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, йому відома послідовність дій необхідних для заповнення та подання документів до Реєстру.
Таким чином, ОСОБА_1 не вжив заходів для подання декларації у встановлений законодавством строк.
Листами від 02.07.2021 № 47-01/49447/21, від 24.06.2021 № 47- 01/47620/21, від 16.06.2021 № 47-01/44703/21 ОСОБА_1 неодноразово запрошувався до Національного агентства, для надання пояснень та складання протоколу про адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією. Вказані листи, з метою належного інформування останнього, додатково направлялись на електронну адресу , яка вказана ним в особистому кабінеті Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Отримання вказаного листа від 16.06.2021 підтверджується рекомендованими повідомленнями Укрпошти про вручення поштового відправлення.
Окрім того 08.07.2021 інформація про виклик ОСОБА_1 була розміщена на сайті Національного агентства.
ОСОБА_1 жодного разу до Національного агентства не з'явився, пояснень не надав та про підстави неявки не повідомив.
Поважних причин, які б перешкодили з 01.01.2021 по 31.03.2021 ОСОБА_1 вчасно подати декларацію після звільненням не встановлено.
Необхідно зауважити, що наявність чи відсутність умислу для наявності складу даного правопорушення, юридичного значення не має, оскільки з об'єктивної сторони вказане правопорушення має формальний склад, тобто законодавець встановив відповідальність суб'єкта декларування безпосередньо за несвоєчасне подання декларації, незалежно від наявності такого умислу.
Одним з основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів, а тому таке правопорушення не може бути визнане, як малозначне.
Враховуючи, що правопорушення, передбачене частиною першою статті 1726 КУпАП, є правопорушенням, яке полягає в несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, факт подання її поза встановлений Законом строк утворює в діях ОСОБА_1 об'єктивну сторону правопорушення.
Таким чином ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, несвоєчасно подав декларацію після звільнення, що є порушенням вимог абзацу другого частини другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за що передбачена частиною першою статті 1726 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Дата вчинення правопорушення: є день подачі ОСОБА_1 декларації після звільнення після визначеного законодавством терміну, тобто 21.04.2021.
Дата виявлення правопорушення: початком обчислення строку виявлення адміністративного правопорушення є момент, коли зібрано, проаналізовано зібрані фактичні дані та зроблено висновок про наявність у діях особи складу адміністративного правопорушення. Складом адміністративного правопорушення у цьому випадку є сам факт несвоєчасного подання та відсутність у суб'єкта декларування поважних причин порушення термінів подання декларації. Отже датою виявлення правопорушення є дата складання протоколу, а саме 13.07.2021, тобто момент з'ясування всіх необхідних даних, оскільки лише після їх отримання можливо встановити всі необхідні ознаки складу правопорушення за частиною першою статті 1726
КУпАП.
Місце вчинення правопорушення: оскільки ОСОБА_1 на момент вчинення правопорушення був суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, у зв'язку з перебуванням на посаді прокурора Артемівської місцевої прокуратури Донецької області, то місцем вчинення правопорушення слід вважати місцезнаходження його роботи: АДРЕСА_2 .
ОСОБА_1 винним себе у скоєнні вказаного правопорушення не визнав пояснив ,що в березні та квітні 2021 року він хворів на короно вірусну інфекцію та перебував на самоізоляції вдома , де в нього не було комп'ютера ,його дружина також хворіла , продукти харчування йому приносив сусід ,він не мав можливості вчасно подати декларацію у зв'язку з хворобою .
Свідок ОСОБА_2 пояснила ,що у березні та квітні 2021 року вона та її чоловік ОСОБА_1 хворіли на короновірус, та були на самоізоляції вдома, вона перебуває у відпустці по догляду за дитиною тому лікарняний не оформлювала ,комп'ютера в них вдома не було ,ноутбук був зламаний ,продукти харчування їм приносив сусід .
Свідок ОСОБА_3 пояснив , що у березні та квітні 2021 року він приносив своєму сусіду ОСОБА_1 продукти харчування та передавав їх через паркан ,а той передава йому гроші ,так як у родині ОСОБА_4 всі хворіли. Він бував вдома у ОСОБА_1 та не бачив там комп'ютера.
Заслухав пояснення ОСОБА_1 та дослідив матеріали приходжу до наступних висновків .
Правопорушення, передбачене частиною першою статті 1726 КУпАП, є правопорушенням, яке полягає в несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, факт подання її поза встановлений Законом строк утворює об'єктивну сторону правопорушення.
У судовому засіданні встановлено той факт , що ОСОБА_1 з поважних причин 21.04.2021 року поза встановлений Законом строк подав декларацію після звільнення , так як перебував на самоізоляції вдома у зв'язку з хворобою та не мав технічної можливості подати декларацію ,що підтверджується як його поясненнями так і поясненнями свідків ,тому в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення передбачений частиною першою статті 1726 КУпАП.
За таких обставин слід Закрити справу про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв'язку з відсутністю події і складу вказаного адміністративного правопорушення відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП
Закрити справу про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв'язку з відсутністю події і складу вказаного адміністративного правопорушення відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного суду через Артемівський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Повний текст постанови буде проголошено об 16-30 годині 22 грудня 2021 року.
Повний текст ухвали проголошено 22.12.2021 року.
Суддя Л.І . Хомченко