Рішення від 30.12.2021 по справі 640/27503/20

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

місто Київ

30 грудня 2021 року справа №640/27503/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовомПредставництва «АСПЕН ФАРМА ІРЕЛАНД ЛІМІТЕД» (далі по тексту - позивач)

доГоловного управління ДПС у м. Києві (далі по тексту - відповідач, ГУ ДПС у м. Києві)

про1) визнання протиправними дій щодо включення позивача до плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2020 рік; 2) зобов'язання відповідача виключити позивача з плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2020 рік

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва, зазначаючи про протиправність включення Представництва «АСПЕН ФАРМА ІРЕЛАНД ЛІМІТЕД» до плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2020 рік, у зв'язку з тим, що вказаний план-графік не містить підстав та критеріїв, з яких відповідач здійснив відбір позивача до плану-графіка та інформації про те, до якого саме ступеня ризику діяльності та несплати податків і зборів віднесене Представництво.

Ухвалою від 11 листопада 2020 року Окружний адміністративний суд міста Києва відкрив провадження в адміністративній справі №640/27503/20 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому зазначив про безпідставність позовних вимог, тому що Представництво «АСПЕН ФАРМА ІРЕЛАНД ЛІМІТЕД» включено до плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2020 рік у зв'язку з наявністю критеріїв відбору платників податків - юридичних осіб, перелік яких наведено у пункті 9 розділу ІІІ Порядку формування плану-графіка, а саме: незначного ступеня ризику.

Дослідивши наявні у справі докази, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив такі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи.

ГУ ДПС у м. Києві у листі від 12 лютого 2020 року №482/АВД/26-15-05-08-15 у відповідь на адвокатський запит Представництва «АСПЕН ФАРМА ІРЕЛАНД ЛІМІТЕД» повідомило, що позивача включено до плану-графіка документальних планових перевірок платників податків на 2020 рік (листопад місяць); план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2020 рік сформовано згідно вимог Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02 червня 2015 року №524 (далі по тексту - Порядок). При відборі позивача до плану-графіка документальних планових перевірок платників податків на 2020 рік у відповідності до вимог пункту 2 розділу ІІІ Порядку враховувалися показники за результатами діяльності платника податків за 9 місяців 2019 року; Представництво «АСПЕН ФАРМА ІРЕЛАНД ЛІМІТЕД» включене до плану-графіка документальних планових перевірок платників податків на 2020 рік у зв'язку із наявністю критеріїв відбору платників податків - юридичних осіб, перелік яких наведено у пункті 9 розділу ІІІ Порядку, а саме, незначного ступеня ризику: декларування від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток протягом двох податкових (звітних) періодів за умови, якщо податковим періодом є календарний квартал, або протягом одного податкового (звітного) періоду за умови, якщо податковим періодом є календарний рік; декларування від'ємного значення фінансового результату до оподаткування.

Вирішуючи спір по суті позовних вимог, Окружний адміністративний суд міста Києва керується такими мотивами.

Згідно з підпунктом 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

За правилами пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

У силу вимог підпункту 75.1.2 статті 75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.

Отже, контролюючий орган уповноважений на проведення документальної планової перевірки відповідно до плану-графіка перевірок.

Пункт 77.1 статті 77 Податкового кодексу України визначає, що документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.

План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.

Відповідно до пункту 77.2 статті 77 Податкового кодексу України до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.

Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.

Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Платники податків - юридичні особи, що відповідають критеріям, визначеним пунктом 43 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» цього Кодексу, та у яких сума сплаченого до бюджету податку на додану вартість становить не менше п'яти відсотків від задекларованого доходу за звітний податковий період, включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки.

Як визначає пункт 77.4 статті 77 Податкового кодексу України, про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.

Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.

З метою забезпечення єдиного підходу до формування щоквартального плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків розроблений Порядок формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 02 червня 2015 року №524 (далі по тексту - Порядок №524).

Відповідно до пункту 2 розділу І Порядку №524 формування (коригування) планів-графіків територіальних органів Державної податкової служби України (далі - територіальні органи ДПС) здійснюється у порядку, встановленому у розділах III-V цього Порядку.

Формування (коригування) планів-графіків здійснюється засобами інформаційно-телекомунікаційних систем контролюючих органів.

Пункт 3 розділу І Порядку №524 визначає, що проекти річних планів-графіків складаються територіальними органами ДПС не пізніше 01 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки засобами інформаційно-телекомунікаційних систем контролюючих органів.

Проекти коригування планів-графіків у разі здійснення такого коригування формуються територіальними органами ДПС не пізніше 15 числа останнього місяця першого або другого кварталу засобами інформаційно-телекомунікаційних систем контролюючих органів.

Разом з проектом плану-графіка (коригування плану-графіка) формуються інформаційно-аналітичні довідки за кожним платником податків з використанням інформаційно-телекомунікаційних систем контролюючих органів.

Як передбачає пункт 1 розділу ІІ Порядку №524, план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків (додаток 1), коригування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків (додаток 2), структура плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків (додаток 3) складається з чотирьох розділів, зокрема розділ II Документальні планові перевірки фінансових установ, постійних представництв та представництв нерезидентів.

Відповідно до пункту 3 розділу ІІ Порядку №524 розділ IІ плану-графіка має п'ять груп, зокрема V група - постійні представництва та представництва нерезидентів.

До розділів I, II плану-графіка включаються платники податків реального сектору економіки, які провадять фінансово-господарську діяльність, сплачують податки та взяті на облік в контролюючих органах як платники податків за основним місцем обліку, або щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство, або які знаходяться у стані зміни свого місцезнаходження (пункт 1 розділу ІІІ Порядку №524).

Згідно з пунктом 2 розділу ІІІ Порядку №524 формування переліку платників податків до розділів I, II плану-графіка проводиться за критеріями ризиків згідно з вимогами цього розділу, у тому числі за даними інформаційно-телекомунікаційних систем контролюючих органів.

При формуванні плану-графіка на наступний рік враховуються показники за результатами діяльності платника податків за 9 місяців поточного року. Якщо податковим (звітним) періодом для податку на прибуток платника податків є календарний рік, при плануванні враховуються показники за попередній рік.

Пункт 4 розділу ІІІ Порядку №524 визначає, що до плану-графіка включаються платники податків, які за результатами господарської діяльності мають найбільші ризики несплати до бюджету податків та зборів, платежів.

Аналіз норм статті 77 Податкового кодексу України та Порядку №524 свідчить про те, що план-графік проведення перевірок на відповідний квартал має формуватися у визначені терміни та включати платників податків, які мають найбільші критерії ризику визначені у відповідності до вищевказаного Порядку, у тому числі за даними інформаційних систем ДПС.

Як зазначає відповідач, при відборі позивача до плану-графіка документальних планових перевірок платників податків на 2020 рік у відповідності до вимог пункту 2 розділу ІІІ Порядку враховувалися показники за результатами діяльності платника податків за 9 місяців 2019 року; Представництво «АСПЕН ФАРМА ІРЕЛАНД ЛІМІТЕД» включене до плану-графіка документальних планових перевірок платників податків на 2020 рік у зв'язку із наявністю критеріїв відбору платників податків - юридичних осіб, перелік яких наведено у пункті 9 розділу ІІІ Порядку, а саме незначного ступеня ризику: декларування від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток протягом двох податкових (звітних) періодів за умови, якщо податковим періодом є календарний квартал, або протягом одного податкового (звітного) періоду за умови, якщо податковим періодом є календарний рік; декларування від'ємного значення фінансового результату до оподаткування.

Однак, відповідач, на якого покладено тягар доказування відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, не надав суду будь-яких доказів на підтвердження правомірності включення Представництва «АСПЕН ФАРМА ІРЕЛАНД ЛІМІТЕД» до плану-графіка документальних планових перевірок платників податків на 2020 рік, зокрема доказів того, що за результатами господарської діяльності позивач має найбільші ризики несплати до бюджету податків та зборів, платежів.

Разом із тим, суд звертає увагу, що згідно з нормами розділу І Порядку №524 відповідач, як територіальний орган ДПС, складає лише проект плану-графіка документальних планових перевірок платників податків.

За правилами пункту 5 розділу І Порядку №524 план-графік складається з планів-графіків територіальних органів ДПС та затверджується Головою Державної податкової служби України (далі - Голова ДПС).

Після затвердження Головою ДПС плану-графіка (коригування плану-графіка) територіальними органами ДПС надаються підрозділам, до функцій яких входить здійснення контрольно-перевірочної роботи щодо податків і зборів юридичних та фізичних осіб, засобами автоматизованої інформаційної системи «Управління документами» плани-графіки (коригування планів-графіків) з відповідними додатками та обґрунтування підстав включення платника податків до плану-графіка (коригування плану-графіка).

Затверджений план-графік є обов'язковим для виконання всіма підрозділами територіальних органів ДПС.

Таким чином, формування проекту плану-графіка і відбір платників податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, здійснюється територіальними органами ДПС, а затвердження - Державною податковою службою України, і саме затверджений план-графік є обов'язковим до виконання підрозділами територіальних органів ДПС.

Суд встановив, що план-графік проведення документальних перевірок на 2020 рік затверджено Головою Державної податкової служби України Верлановим 24 грудня 2019 року та оприлюднений на сайті Державної податкової служби України 24 червня 2020 року.

На думку суду, з моменту затвердження плану-графіка документальних планових перевірок платників податків на 2020 рік дії відповідача по складанню проекту плану-графіка стають реалізованими, тобто не створюють правових наслідків для платника податків, включеного до такого проекта плану-графіка. У свою чергу ГУ ДПС у м. Києві після затвердження проекту плану-графіка Державною податковою службою України позбавлене можливості включати чи виключати до/з нього платників податків.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позивач обрав неправильний спосіб захисту, оскільки визнання протиправним включення Представництва «АСПЕН ФАРМА ІРЕЛАНД ЛІМІТЕД» до проекту плану-графіка документальних планових перевірок платників податків на 2020 рік не захистить та не відновить права позивача, оскільки такий проект вже реалізований шляхом затвердження Державною податковою службою України та оприлюдненням на її сайті.

При цьому суд звертає увагу, що у межах цього спору позивач оскаржує дій Державною податковою службою України щодо затвердження плану-графіка документальних планових перевірок платників податків на 2020 рік або інші рішення, прийняті на виконання такого плану-графіка.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов Представництва «АСПЕН ФАРМА ІРЕЛАНД ЛІМІТЕД» не підлягає задоволенню.

Оскільки у задоволенні позову відмовлено, судові витрати відшкодуванню не підлягають.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні адміністративного позову Представництву «АСПЕН ФАРМА ІРЕЛАНД ЛІМІТЕД» повністю.

Згідно з частиною першою статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Частина перша статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Представництво «АСПЕН ФАРМА ІРЕЛАНД ЛІМІТЕД» (01030, м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, буд. 19-21; ідентифікаційний код 26628210);

Головне управління ДПС у м. Києві (04116, м. Київ, Шолуденка, буд. 33/19; ідентифікаційний код 4314167).

Суддя В.А. Кузьменко