ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
місто Київ
30 грудня 2021 року справа №640/26673/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 )
доГоловного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі по тексту - відповідач, ГУ ПФУ в м. Києві)
про1) визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не проведення індексації пенсії за віком позивача; 2) зобов'язання відповідача провести позивачу індексацію та виплату проіндексованої пенсії за віком з урахуванням раніше проведених виплат позивачу з дня призначення їй пенсії за віком, а саме, з 23 квітня 2021 року
Позивач звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва, зазначаючи, що відповідач при переведені її на пенсію за віком протиправно скасував проведену раніше індексацію пенсії, яка проведена в 2019, 2020 та 2021 роках.
На думку позивача, показник середньої заробітної плати за 2018-2020 роки, який застосований відповідачем при призначенні їй пенсії за віком, мав бути проіндексований відповідачем на раніше застосовані до обчислення пенсії позивача показники.
Ухвалою від 27 вересня 2021 року Окружний адміністративний суд міста Києва відкрив провадження в адміністративній справі №640/26673/21 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання; зобов'язав ГУ ПФУ в м. Києві у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали надати суду належним чином засвідчену копію пенсійної справи ОСОБА_1 .
Відповідач надав суду копію пенсійної справи позивача 08 жовтня 2021 року.
Відповідач 28 жовтня 2021 року подав до суду відзив на адміністративний позов, до якого в якості доказів направлення копії відзиву учасникам справи, додав копію поштового реєстру та фіскального чеку АТ «Укрпошта».
Копія поштового реєстру та копія фіскального чеку жодним чином не засвідчені.
Належними доказами направлення відзиву іншим учасникам справи є квитанція або касовий чек, в якому зазначено найменування оператора та об'єкта поштового зв'язку, які надають послуги, дата та вид послуги, її вартість, копія реєстру відправлення поштової кореспонденції зі штампом поштового відділення тощо, засвідчені відповідно до пункту 5.27 Національного стандарту України Державної уніфікованої системи документації, Уніфікованої системи організаційно - розпорядчої документації «Вимоги до оформлювання документів» (ДСТУ 4163-2003), затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 07 квітня 2003 року №55.
Таким чином, відзив відповідача не відповідає положенням пункту другого частини четвертої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України.
Крім того, відповідно до частин п'ятої та шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Суд має встановити такий строк подання відзиву, який дасть змогу відповідачу підготувати його та відповідні докази, а іншим учасникам справи - отримати відзив до початку першого підготовчого засідання у справі.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Ухвалою про відкриття провадження в адміністративній справі відповідачу встановлений п'ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позовну заяву. Зазначена ухвала доставлена до електронної скриньки відповідача 27 вересня 2021 року.
Суд не приймає до розгляду відзив на позовну заяву, у зв'язку з порушенням встановленого судом строку для надання відповідачем відзиву на позовну заяву та, відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, розглядає справу за наявними матеріалами.
Дослідивши наявні у справі докази, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив такі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві та з 2008 року по 22 квітня 2021 року отримувала пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до розрахунку пенсії по інвалідності по пенсійній справі ОСОБА_1 розмір пенсії позивача обчислений з урахуванням середнього заробітку 5 426,60 грн. (середній заробіток за 2014-20176 роки 3 764,40 грн. збільшений на коефіцієнт показника середньої заробітної плати 1,441557 (1,17 х 1,11 х 1,11).
Згідно із перерахунком пенсії станом на 26 квітня 2021 року позивач з 23 квітня 2021 року за її заявою переведена на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; розмір пенсії обчислений з урахуванням середнього заробітку за три попередні роки 2018-2020 роки, а саме 9 118,81 грн.
Позивач 14 липня 2021 року звернулася до відповідача із заявою, в якій зазначила, що вважає помилковими дії ГУ ПФУ в м. Києві щодо скасування раніше проведеної індексації її пенсії за період з 2019 року по 2021 рік та просила усунути зазначене порушення шляхом проведення перерахунку та виплати їй пенсії за віком з врахуванням раніше проведеної індексації за період з 2018 по 2021 роки, збільшивши її на коефіцієнти 1,17, 1,11 та 1,11.
У відповідь на заяву позивача відповідач листом від 20 серпня 2021 року №22260-21548/Л-02/8-2600/21 повідомив, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» перерахунок пенсій у 2019 році згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17, а саме, 3 764,40 грн. х 1,17 грн. = 4 404,35 грн.; відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 01 квітня 2020 року перерахунок пенсій згідно із Порядком проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника заробітної плати (доходу) в Україні, з якого сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії проводиться з 01 травня 2020 року в розмірі 1,11, таким чином заробіток для обчислення пенсії складає 4 888,83 грн.; постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року №127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» встановлено, що у 2021 році перерахунок пенсій згідно із Порядком проводиться з 01 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника заробітної плати (доходу) в Україні, з якого сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,11, а саме, 4 888,83 грн. х 1,11 = 5 426,60 грн.; відповідні перерахунки позивачу проведені.
Відповідач також зазначив, що позивач з 23 квітня 2021 року переведена з пенсії по інвалідності на пенсію за віком; при обчисленні пенсії врахований показник середньої заробітної плати за 2018-2020 роки - 9 118,81 грн.; пенсія позивачу обчислена відповідно до норм чинного законодавства.
Окружний адміністративний суд міста Києва, вирішуючи спір по суті позовних вимог, керується такими мотивами.
Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до статті 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсією є щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Згідно із частиною першою статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до статті 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
Відповідно до частини третьої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Частиною другою статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Отже, при переведенні пенсіонера вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком та при наявності у нього не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, має застосовується середня заробітна плата (дохід) з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за таким переведенням.
Суд встановив, що після призначення позивачу пенсії по інвалідності в 2008 році вона продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії, що підтверджується копією трудової книжки позивача, розрахунками пенсії по інвалідності та пенсії за віком, вперше переведена за її заявою з пенсії по інвалідності на пенсію за віком з 23 квітня 2021 року.
Отже, при обчисленні пенсії за віком позивачу має застосовується середня заробітна плата (дохід), з якої сплачено страхові внески за 2018 - 2020 роки.
Пенсійним фондом України затверджені такі показники середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії: за 2018 рік - 7 810,88 грн.; за 2019 рік - 9 205,19 грн.; за 2020 рік - 10 340,35 грн.
Таким чином, середня заробітна плата (дохід) з якої сплачено страхові внески за 2018 - 2020 роки становить (7 810,88 грн. + 9 205,19 грн. + 10 340,35 грн.) /3 = 9 118,81 грн.
З матеріалів справи вбачається, що при розрахунку заробітку для обчислення пенсії за віком відповідач врахував середню заробітну плату (дохід) за 2018 - 2020 роки в розмірі 9 118,81 грн.
Відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Водночас, пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (далі по тексту - Постанова №124) встановлено, що у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17.
Згідно з пунктом 5 Постанови №124 Пенсійному фонду України необхідно забезпечити перерахунок пенсій, зазначених у пункті 2 цієї постанови, з 1 березня 2019 року.
Кабінет Міністрів України 01 квітня 2020 року прийняв постанову №251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» (далі по тексту - Постанова №251), пунктом 2 якої встановив, зокрема, що у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком №124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року №127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» (далі по тексту - Постанова №127) установлено, що у 2021 році перерахунок пенсій згідно з Порядком №124 проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11.
Водночас, Постановою №124 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі по тексту - Порядок №124), згідно пунктами 1, 2 якого цим Порядком відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Перерахунку підлягають пенсії, обчислені, зокрема, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Пунктом 7 Порядку №124 встановлено, що збільшений відповідно до цього Порядку показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, застосовується, зокрема, під час переведення з одного виду пенсії на інший (крім умов, визначених абзацом третім частини третьої статті 45 Закону).
Як суд встановив вище, позивач переведена з пенсії по інвалідності на пенсію за віком та при обчисленні пенсії за віком відповідачем застосована середня заробітна плата (дохід) за 2018-2020 роки відповідно до умов визначених в абзаці третьому частини третьої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Отже, при обчисленні пенсії за віком з урахуванням вимог абзацу третього частини третьої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відсутні підстави для збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2018-2020 роки (9 118,81 грн.), відповідно до Постанови №124 (із застосуванням коефіцієнту 1,17), Постанови №251 (із застосуванням коефіцієнту 1,11) та Постанови №127 (із застосуванням коефіцієнту 1,11).
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідач діяв у спосіб, у межах повноважень, та на підставі чинного законодавства, а тому відсутні правові підставі для визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не проведення індексації пенсії за віком позивача та зобов'язання відповідача зобов'язання відповідача провести позивачу індексацію та виплату проіндексованої пенсії за віком з урахуванням раніше проведених виплат позивачу з дня призначення їй пенсії за віком.
На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачем доведено правомірність своєї поведінки з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ОСОБА_1 не підлягає задоволенню.
Оскільки позивачу у задоволенні позову відмовлено, судові витрати зі сплати судового збору відшкодуванню не підлягають.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 139, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 повністю.
Згідно з частиною першою статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Частина перша статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 );
Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16; ідентифікаційний код 42098368).
Суддя В.А. Кузьменко