Рішення від 28.12.2021 по справі 815/5438/15

Справа № 815/5438/15

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 грудня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,

за участю секретаря судового засідання Кушнірука О.А.,

сторін:

від позивача - Танасійчук О.М., за довіреністю,

від відповідача -Чехлов Ю.В., за довіреністю,

від третьої особи - Голуб А.С., за довіреністю,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою Південного офісу Держаудитслужби (код ЄДРПОУ 40477150, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) до Комунального підприємства “Теплопостачання міста Одеси” (код ЄДРПОУ 34674102, місцезнаходження: 65029, м. Одеса, вул. Балківська, 1-Б), за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на боці відповідача Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 26597691, місцезнаходження: 65004, м. Одеса, вул. Думська площа, 1) про стягнення коштів,-

ВСТАНОВИВ:

Постановою Верховного Суду від 31 серпня 2020 року касаційну скаргу Південного офісу Держаудитслужби (місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) задоволено частково, постанову Одеського окружного адміністративного суду від 12 травня 2017 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 21 вересня 2017 року у справі №815/5438/15 скасовано.Справу направленона новий розгляд до суду першої інстанції.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2020 року прийнято до провадження та відкрито загальне позовне провадження за позовною заявою Південного офісу Держаудитслужби (місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) до Комунального підприємства Теплопостачання міста Одеси (місцезнаходження: 65029, м. Одеса, вул. Балківська, 1-Б), за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на боці відповідача Одеської міської ради (місцезнаходження: 65004, м. Одеса, вул. Думська площа, 1) про стягнення коштів.

Позовні вимоги відповідно до уточненого адміністративного позову обґрунтовані тим, що за результатами ревізії питання дотримання законодавства під час отримання та використання бюджетних коштів (за наявністю), забезпечення цільового використання бюджетних коштів (за наявністю) встановлено нецільове використання коштів субвенції (кошти загального фонду), а саме: фактично за рахунок коштів субвенції (кошти загального фонду) було погашено заборгованість за покупну теплову енергію, яку придбано КП «Теплопостачання м. Одеси» у ПАТ «Одеська ТЕЦ» на загальну суму 51 064 610, 43 грн., в той час як за ревізійний період КП «Теплопостачання м. Одеси» отримало в 2012 році з державного бюджету субвенцію на погашення заборгованості з різниці в тарифах, що утворилася протягом 2009, 2010, 2011 років та січня - листопада 2012 року у відповідності до «Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та /або погоджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування», затвердженими постановами Кабінету Міністрів України від 11.06.2012 року № 517 за КФК 100602«Погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, що вироблялася, транспортувалася та постачалася населенню, яка виникла в зв'язку із невідповідністю фактичної вартості теплової енергії тарифам, що затверджувалися та /або погоджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування» КЕКВ 1310 «Субвенції та поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям)» у загальній сумі 233 604 465, 61 грн., в тому числі: з загального фонду - 196995105, 29 грн., з спеціального фонду - 5 878 400 грн. та у сумі 30 730 960, 32 грн.

Позивач зазначив, що ПАТ «Одеська ТЕЦ» безпосередньо теплову енергію населенню не постачає. Відповідні бюджетні кошти загального фонду субвенції було перераховано Головним фінансовим управлінням ОДА напряму ПАТ «Одеська ТЕЦ» відповідно до умов договорів про організацію взаєморозрахунків, абз. 6 п. 16-1 Порядку та Розпорядження Одеської ОДА від 10.07.2012 року № 684/А-2012, яка фактично не є одержувачем бюджетних коштів, зокрема коштів субвенції.

Проведеною зустрічною звіркою у Департаменті фінансів Одеської ОДА встановлено, що у всіх платіжних дорученнях зазначено у призначенні платежу: …субвенція з різниці в тарифах на тепло, ст. 23 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2012 рік», Постанова Кабінету Міністрів України ввід 11.06.2012 року № 517. Проведеною зустрічною перевіркою у Головному управлінні Державної казначейської служби України в Одеській області підтверджено факт надходження коштів субвенції з загального фонду державного бюджету 196 995, 1 тис. грн. та те, що з поточного рахунку Одеського обласного фінансового управління Облдержадміністрації кошти загального фонду в сумі 51064, 61 ти. грн. було перераховано ПАТ «Одеська ТЕЦ». Проведеною зустрічною звіркою у ПАТ «Одеська ТЕЦ» встановлено, що відповідні кошти зараховано в рахунок погашення заборгованості за куповану теплову енергію згідно з договору укладеного з КП «Теплопостачання м. Одеси» з ПАТ «Одеська ТЕЦ» та про факт отримання бюджетних коштів від Одеського головного фінансового управління в рахунок зменшення кредиторської заборгованості КП «Теплопостачання м. Одеси» за куповану теплову енергію у ПАТ «Одеська ТЕЦ'проінформовано комунальне підприємство листом від 29.12.2012 року № 04/26-2469.

Таким чином, позивач зазначив, що у порушення пп. 8 п. 1 ст. 7 Бюджетного кодексу України, ст. 23 Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік», п. 16-1 Порядку № 517, отримувачем бюджетних коштів - КП «Теплопостачання м. Одеси» використано частину субвенції загального фонду державного бюджету (51064610, 43 грн.) не на погашення кредиторської заборгованості за спожитий природний газ, як того вимагає мета субвенції, а на погашення покупної теплової енергії.

Також позивач зазначив, що Держфінінспекцією в Одеській області було направлено вимогу від 14.11.2014 року № 1 до одержувача бюджетних коштів (КП «Теплопостачання м. Одеси») про повернення бюджетних коштів до загального фонду державного бюджету в сумі, що використана ним не за цільовим призначенням, яку необхідно повернути протягом 10 робочих днів після надходження вимоги, однак вимога не була виконана, що стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Відповідно до відзиву на адміністративний позов (вхід. № 8233/17 від 20.03.2017 року) відповідач позовні вимоги не визнав та просив відмовити у їх задоволенні, зазначивши, що на виконання п. 4 Порядку у 2012 році були укладені договори про організацію взаєморозрахунків, загальна сума яких складає 51 064 610, 43 грн. Згідно з умов (п. 11) наведених договорів «сторона остання» - НАК «Нафтогаз України» перераховує на сплату податкових зобов'язань перед бюджетом, тобто, на думку відповідача, грошові кошти на суму 51 064 610, 43 грн. вже зараховані до бюджету, в той час як ДФІ в Одеській області вимагає повернення коштів за вказаними договорами у вказаній сумі до загального фонду державного бюджету.

Також відповідач звернув увагу, що вимога про повернення коштів видана відповідно до Порядку повернення бюджетних коштів до відповідного бюджету в разі їх нецільового використання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 року № 1163, відповідно до п. 1 якого передбачено, що він визначає механізм повернення, розпорядником бюджетних коштів та повернення коштів одержувачем бюджетних коштів.

Між тим, у інших учасників розрахунків за договорами позивач не встановив жодного порушення Порядку їх взаєморозрахунків.

Також відповідач звернув увагу, що процедура укладення договорів взаєморозрахунків спростовує довід позивача щодо виключного одноособового вирішення питання про погашення заборгованості за отриману теплову енергію, та повернення до бюджету коштів порушує права інших учасників господарських відносин за укладеними договорами взаєморозрахунків за умови їх чинності та фактичного виконання усіма сторонами.

Відповідно до письмових пояснень третьої особи - Одеської міської ради, третя особа підтримала позицію відповідача та просила відмовити у задоволенні позову, зазначивши, що нецільового використання субвенції не допускалось, оскільки на думку третьої особи, мета відповідної субвенції, яка полягає не у погашенні заборгованості за спожитий природний газ як стверджує позивач, а спрямована на погашення заборгованості з різниці у тарифах на теплову енергію.

Також третя особа зазначила, що дійсно на рахунок ПАТ «Одеська ТЕЦ» кошти від КП «Теплопостачання м. Одеси» надійшли для погашення заборгованості за покупну теплову енергію, яка використовувалась відповідачем для надання послуг безпосередньо населенню поряд з власним виробництвом теплової енергії, у свою чергу ПАТ «Одеська ТЕЦ» погашено заборгованість за спожитий з цією метою природний газ, отриманий від ДК«Газ України» НАК «Нафтогаз України». Відповідний порядок розрахунків обумовлений тим, що КП «Теплопостачання м. Одеси» з метою забезпечення потреб населення м. Одеси у тепловій енергії використовувало не лише власно вироблену теплову енергію із використанням поставленого безпосередньо йому природного газу та в межах існуючої потужності обладнання, а й залучало додатковий обсяг вже готової теплової енергії, придбаної уПАТ «Одеська ТЕЦ». При цьому заборгованість КП «Теплопостачання м. Одеси» перед ПАТ «Одеська ТЕЦ» зумовлена саме економічно необґрунтованим тарифом на теплову енергію, а тому така заборгованість також підлягає компенсації за рахунок отриманої державної субвенції, враховуючи той факт, що кошти в подальшому перераховані на рахунок НАК «Нафтогаз України», чим виконано всі умови Порядку.

Натомість третя особа вважає, що позивачем залишено поза увагою договори про взаєморозрахунки, в яких ПАТ «Одеська ТЕЦ» не було кінцевим отримувачем коштів відповідної державної субвенції, та не дослідив, чи перераховані в подальшому кошти на рахунки постачальника природного газу як це передбачено Порядком.

До суду 16 жовтня 2020 року від Одеської міської ради надійшли письмові пояснення, відповідно до яких третя особа заперечувала проти заявлених позовних вимог та просила відмовити у задоволенні позову, зазначивши, що у визначеній у договорах послідовності відбулось фактичне перерахування коштів отриманої субвенції та вказані договори перевірені уповноваженим органом, який реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів та є виконавцем бюджетної програми з надання субвенції з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію - Державною казначейською службою України, за результатом чого і було перераховано відповідну субвенцію та рішення Держказначейства про перерахування субвенції позивачем не оскаржується.

Також третя особа звернула увагу, що позивач просить стягнути кошти з відповідача, тоді як позивачем не заперечується того факту, що відповідною субвенцією була погашена заборгованість КП «Теплопостачання м. Одеси» перед іншими учасниками розрахунків та відповідно до укладених договорів, субвенція в повному обсязі перерахована на рахунок НАК «Нафтогаз України».

Ухвалою суду від 17 листопада 2020 року відмовлено у задоволенні клопотання представника Одеської міської ради про залишення позову без розгляду.

Ухвалою суду від 17 листопада 2020 року задоволено клопотання представника третьої особи та відповідача та зупинено провадження у справі до поліпшення епідемічної ситуації м. Одеси.

Ухвалою суду, що занесено до протоколу підготовчого засідання від 09.08.2021 року поновлено провадження у справі, за стадії на якій було зупинено.

Також ухвалою суду, занесено до протоколу підготовчого засідання від 09.08.2021 року відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про залучення до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору: територіальний орган Казначейства в Одеській області, Одеське головне фінансове управління облдержадміністрації, Департамент фінансів Одеської міської ради, Департамент міського господарства Одеської міської ради, Публічне акціонерне товариство «Одеська ТЕЦ», ДК «Газ України НА «Нафтогаз України», НАК «Нафтогаз України».

Ухвалою суду від 09 серпня 2021 року продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів.

Ухвалою суду, що занесено до протоколу підготовчого засідання від 31.08.2021 року закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті.

До суду 07 жовтня 2021 року надано письмова правова позиція представника позивача, разом з копією висновку судово-економічної експертизи від 30.09.2015 року № 2306/2307по матеріалам справи № 815/6922/14.

Ухвалою суду зупиненопровадження у справі до одержання доказів від відповідача та третьої особи.

До суду 29.10.2021 року відповідачем надано пояснення з правової позиції позивача, з посиланням на те, що після укладення господарських договорів саме Мінфін приймає рішення про перерахування субвенції, та сама процедура узгодження та укладення договорів взаєморозрахунків спростовує довід позивача про те, що КП «ТМО» приймає рішення про погашення заборгованості за участю ПАТ «Одеська ТЕЦ». КП «ТМО» безпосередньо кошти не отримувало, останні були перераховані Головним фінансовим управлінням ОДА напряму ПАТ «Одеська ТЕЦ», про що зазначено у позові та звернуто увагу в постанові Верховного Суду.

Також до суду 29.10.2021 року надійшли додаткові письмові пояснення від третьої особи, посилаючись на те, що враховуючи, що судово-економічною експертизою встановлено відповідність укладених договорів взаєморозрахунків вимогам Порядку та умов наданні субвенції, договори є чинними та не визнавалися судом недійсними, у позивача відсутні законодавчі підстави для звернення до суду з цим позовом. Також третя особа звернула увагу, що вказаною експертизою встановлено, що передбачене умовами договорів взаєморозрахунків спрямування наданої субвенції відповідає вимогам Порядку та умов надання субвенції, та безпідставне перерахування частини субвенції із загального фонду державного бюджету було допущено безпосередньо Державною казначейською службою України.

Окрім того, на думку третьої особи, належний спосіб стягнення є стягнення збитків, про що було зазначено Вищим адміністративним судом України при розгляді справи № 815/6922/14, а стягнення таких коштів призведе до безпідставних витрат міського бюджету, направленого на забезпечення соціально важливих потреб мешканців міста, що є недопустимим.

Ухвалою суду, що занесено до протоколу судового засідання від 11.11.2021 року поновлено провадження у справі.

Ухвалою суду від 11 листопада 2021 року відмовлено у задоволенні представника позивача у прийнятті участі в судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду та задоволено клопотання представників відповідача та третьої особи, та зупиненопровадження у справі до поліпшення протиепідемічної ситуації в м. Одесі, призначено наступне на 14 грудня 2021 року.

Ухвалою суду, що занесено до протоколу судового засідання поновлено провадження у справі зі стадії, на якій було зупинено.

На судове засідання призначене на 14 грудня 2021 року представники учасників справи з'явилися.

Представник позивача на відкритому судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги та просив їх задовольнити.

Представник відповідача на відкритому судовому засіданні заперечувавпроти заявлених позовних вимог та просив відмовити у задоволенні позову.

Представник третьої особи підтримала позицію відповідача та просила відмовити у задоволенні позовних вимог.

На судовому засіданні була оголошена перерва до 15 грудня 2021 року.

Заслухавши у вступному слові пояснення представників учасників справи,вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив таке.

Матеріалами справи підтверджено, що була проведена ревізія фінансово-господарської діяльності комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси» за період з 01.06.2012 року по 30.06.2014 року, за результатами якої було складено акт від 29.09.2014 року № 06-11/170.

Суд встановив, що на вказаний акт відповідачем було подано заперечення, на які 17.11.2014 Держфінінспекцією в Одеській області були надані письмові висновки.

З акту ревізії вбачається, що в ході ревізії було перевірено питання дотримання законодавства під час отримання та використанні бюджетних коштів (за наявністю), складання документів, що застосовуються в процесі виконання бюджету (за наявністю) та забезпечення цільового використання бюджетних коштів (за наявністю).

Ревізію даного питання проведено суцільним порядком при визначенні та отриманні КП «Теплопостачання міста Одеси» сум субвенції з державного бюджету із різниці в тарифах.

Ревізію проведено шляхом співставлення даних оборотних відомостей по субрахунках бухгалтерського рахунку 311/56 «ГУДКС України в Одеській області 37120001004485» та 311/70 «ГУДКС України в Одеській області 37125009004493», первинних документів до них.

За ревізійний період КП «Теплопостачання міста Одеси» отримало в 2012 році з державного бюджету субвенцію на погашення заборгованості з різниці в тарифах, що утворилася протягом 2009, 2010, 2011 років та січня-листопада 2012 року у відповідності до «Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування», затвердженими постановами Кабінету Міністрів України від 11.06.2012 №517 (далі - Порядок №517) за КФК 100602 «Погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, що вироблялася, транспортувалася та постачалася населенню, яка виникла в зв'язку із невідповідністю фактичної вартості теплової енергії тарифам, що затверджувалися або погоджувалися відповідними органами державної влади чи органами місцевого самоврядування» КЕКВ 1310 «Субсидії та поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям)» у загальній сумі 233604465,61 грн. в тому числі: з загального фонду - 196 995 105,29 грн., з спеціального фонду - 5878400,00 грн. та у сумі - 30730960,32 гривень. Ревізією обґрунтованості проведених взаєморозрахунків з погашення різниці в тарифах, зокрема, наявності підтверджуючих документів встановлено, що на КП «Теплопостачання міста Одеси» наявні підтверджуючі документи для проведення розрахунків.

Зокрема, відповідно до вимог Порядку № 517 в наявності є протокол засідання територіальної комісії з погашення заборгованості підприємств паливо-енергетичного комплексу; фактичні калькуляції собівартості та розрахунки фактичного рівня базового тарифу на послуги теплопостачання; розрахунки обсягу заборгованості за минулі роки з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з опалення та гарячого водопостачання; розрахунки різниці в тарифах на теплопостачання для населення; копії рішень виконавчого комітету Одеської міської ради про встановлення тарифів на теплопостачання в м. Одеса; звіти про витрати на виробництво та фінансові показники діяльності Підприємства, засвідчені підписами керівників та посадових осіб Підприємства (за формою №1С-теплопостачання); звіти про постачання теплової енергії (за формою №1-теп); договори про організацію взаєморозрахунків, підписаних учасниками розрахунків, акти звіряння взаєморозрахунків, довідка про податкову заборгованість.

Відповідно до вимог Порядку № 517 Підприємством було розраховано обсяг заборгованості з різниці в тарифах на послуги теплопостачання, надані населенню за період з 01.01.2009 по 30.11.2012 включно на загальну суму 248696549,02 грн.у тому числі: за 2009 рік у сумі 24002157,36 грн., за 2010 рік - 25476860,32 грн. (з урахуванням вже отриманих субвенцій 2011 року у сумі 36587190,44 грн., та субвенції 2012 року - 5254100,0 грн.), за 2011 рік - 94316861,84 грн., за 9 місяців 2012 року - 82475291,4 грн., за жовтень 2012 року - 7446923,6 грн., за листопад 2012 року - 14978454,5гривень.

Обсяг заборгованості погоджено територіальною комісією з погашення заборгованості підприємств паливно-енергетичного комплексу шляхом підписання протоколу від 06.12.2012 року №5.1.

Відповідно до Протоколу, обласною комісією з питань погашення заборгованості підприємств паливо - енергетичного комплексу узгоджено обсяги заборгованості по КП «Теплопостачання міста Одеси» за період з 01.01.2009 по 30.11.2013 на загальну суму 248696549,02 грн.

Відповідно до п. 4 Порядку № 517, підставою для проведення розрахунків є договір про організацію взаєморозрахунків, який укладається підприємствами, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію населенню та іншими учасниками розрахунків з погашення заборгованості на підставі довідки,що підтверджує наявність в учасників розрахунків кредиторської та/або дебіторської заборгованості на дату підписання такого договору.

Суд встановив, що позивачем відповідно до пункту 4 Порядку у 2012 році були укладені договори про організацію взаєморозрахунків: від 07.12.2012 № 676/517з-ГУ на суму 33 365 996,05 грн., сторонами якого є Територіальний орган Казначейства в Одеській області (сторона перша), Одеське головне фінансове управління облдержадміністрації (сторона друга), Департамент фінансів Одеської міської ради (сторона третя), Департамент міського господарства Одеської міської ради (сторона четверта), КП «Теплопостачання міста Одеси» (сторона п'ята), ПАТ «Одеська ТЕЦ» (сторона шоста), ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» (сторона сьома), НАК «Нафтогаз України» (сторона остання); від 07.12.2012 №677/517з на суму 3 909 136,63 грн., сторонами якого є Територіальний орган Казначейства в Одеській області (сторона перша), Одеське головне фінансове управління облдержадміністрації (сторона друга), Департамент фінансів Одеської міської ради (сторона третя), Департамент міського господарства Одеської міської ради (сторона четверта),- КП «Теплопостачання міста Одеси» (сторона п'ята), ПАТ «Одеська ТЕЦ» (сторона шоста), НАК «Нафтогаз України» (сторона остання); від 07.12.2012 № 678/517з-ГУ на суму 13 789 477,75 грн., сторонами якого є Територіальний орган Казначейства в Одеській області (сторона перша), Одеське головне фінансове управління облдержадміністрації (сторона друга), Департамент фінансів Одеської міської ради (сторона третя), Департамент міського господарства Одеської міської ради (сторона четверта), КП «Теплопостачання міста Одеси» (сторона п'ята), ПАТ «Одеська ТЕЦ» (сторона шоста), ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» (сторона сьома), НАК «Нафтогаз України» (сторона остання).

Загальна сума усіх договорів складає 51064610,43 грн.

Відповідно до умов вказаних договорів (п. 8), сторона п'ята перераховує на рахунок сторони шостої кошти у тому числі ПДВ для погашення заборгованості за покупну теплову енергію згідно з договором від 05.11.2012 року № 05-11-09/158/ТГО-577/09.

Згідно з умов (п. 9) вказаних договорів, Сторона шоста перераховує на рахунок сторони сьомої кошти у тому числі ПДВ для погашення заборгованості за природний газ згідно з договором від 2012.2020 року №06/10-2366БО-23.

Згідно з умов (п. 11) усіх наведених вище договорів «сторона остання» - НАК «Нафтогаз України» перераховує кошти на сплату податкових зобов'язань перед бюджетом та її поточний рахунок, відкритий в ПАТ «Ощадбанк» для проведення розрахунків з постачальником імпортованого природного газу.

Позивач акцентує увагу, що взаєморозрахунки за коштами субвенції в сумі 233604465,61 грн. проведені за укладеними договорами з погашення заборгованості перед: ДК «Газ України» НАК Нафтогаз на загальну суму 119 849 142,81грн. (кошти загального фонду державного бюджету), за спожитий природний газ; НАК «Нафто Газ» - 27329,95 тис. грн. ( в тому числі за рахунок загального фонду бюджету за спожитий природний газ; ПАТ «Одеська ТЕЦ» - 63274,56 тис. грн., (в тому числі за рахунок загального фонду 51064,61 тис. грн.) за покупну теплову енергію; УДКСУ у м. Одеса- 23775,11 тис. грн. за податковий борг по ПДВ.

Так, суд встановив, що між Дочірньою компанією «Газ України» НАК «Нафтогаз України» (Постачальник) та КП «Теплопостачання м. Одеси» (Покупець) укладені договори про закупівлю природного газу за державні кошти № 06/10-2578ТЕ-23/Т20-376/10 від 20.12.2010 року, № 06/10-2579БО-23/ТГО-384/10 від 20.12.2010 року, відповідно до умов якого газ, що постачається за цим договором, використовується покупцем виключно для надання населенню та релігійним організаціям послуг з опалення та гарячого водопостачання, та виключно для вироблення теплової енергії для потреб установ та організацій, що фінансуються з державного та місцевих бюджетів, а також інших суб'єктів господарювання, відповідно. Також укладені договори купівлі продажу природного газу № 460-БО-23/ТГО-328/12 від 31.07.2012 року та № 14/2615/11 ТГО-351-11 від 30.09.2011 року.

Держфінінспекцією в Одеській області було направлено вимогу від 14.11.2014 №1 до одержувача бюджетних коштів (КП «Теплопостачання міста Одеси») про повернення бюджетних коштів до загального фонду державного бюджету в сумі, що використана ним не за цільовим призначенням, яку необхідно було виконати протягом 10 робочих днів після надходження вимоги, яка не була виконана відповідачем.

Суд встановив, що відповідачем була оскаржена в судовому порядку вимога та постановою Одеського окружного адміністративного суду від 27 січня 2015 року по справі № 815/6922/14 у задоволенні позову відмовлено.

Також суд встановив, що ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 23 квітня 2015 року по справі № 815/6922/14 задоволено клопотання КП «Теплопостачання м. Одеси» частково та призначено у справі № 815/6922/14 судово-економічну експертизу, проведення якої доручено державній експертній установі - Одеському науково-дослідному інституту судових експертиз Міністерства юстиції України.

Суд встановив, що Одеським науково-дослідним інститутом судових експертиз Міністерства юстиції України виготовлено висновок № 2306/2307 судово-економічної експертизи по матеріалам справи № 815/6922/14 від 30.09.2015 року, у п. 1 якого зроблено висновок, що спрямування Державною казначейською службою частини субвенції Загального фонду державного бюджету (51 064 610, 43 грн.) на погашення кредиторської заборгованості КП «Теплопостачання м. Одеси» за спожитий газ, як того вимагає мета субвенції, а на погашення заборгованості за покупну енергію перед ПАТ «Одеська ТЕЦ» - є недотриманням вимог пп. 8 п. 1 ст. 1 Бюджетного кодексу України, ст. 23 Закону України «Про Державний бюджет України за 2012 рік», п. 16-1 Порядку КМУ № 517 від 11.06.2012 року (а.с. 191-214, т. 3).

Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 03 грудня 2015 року по справі № 815/6922/14 постанову суду першої інстанції залишено без змін. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 29.11.2016 року постанову Одеського окружного адміністративного суду від 27 січня 2015 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 03 грудня 2015 року по справі № 815/6922/14 залишено без змін.

Також суд встановив, що КП «Теплопостачання м. Одеси» звернулося до Міністерства регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства України з надання роз'яснення з порушеного питання, на яке отримало відповідь від 16.03.2015 року № 8/10-332-15 про те, що вищевказана схема взаєморозрахунку виконує вимоги п. 16-1 Порядку та умов і не суперечить йому (а.с. 138, т. 1).

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню, з огляду на таке.

Повертаючи справу на новий розгляд Верховний Суд у постанові від 31 серпня 2020 року зазначив таке:

<…35.Обґрунтовуючи вимогу щодо стягнення спірних коштів, позивач вказав, що внаслідок підписання договорів з ПАТ «Одеська ТЕЦ» Підприємство надало згоду на погашення кредитної заборгованості за покупку теплової енергії, порушивши вимоги Порядку № 517 та без дотримання мети отримання субвенції з Державного бюджету України, враховуючи, що ПАТ «Одеська ТЕЦ» безпосередньо теплову енергію населенню не постачає.

36.Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суди попередніх інстанцій послались на неповне з'ясування під час проведення ревізії обставин щодо розрахунків за отриманою відповідачем субвенцією.

37.Між тим, такий висновок зроблений судами без повного та всебічного встановлення обставин щодо проведення ревізії.

38.Так, згідно з актом перевірки було встановлено, що відповідні бюджетні кошти загального фонду субвенції було перераховано Головним фінансовим управлінням ОДА напряму ПАТ «Одеська ТЕЦ» відповідно до умов договорів про організацію взаєморозрахунків, яка фактично не є одержувачем бюджетних коштів, зокрема, коштів субвенції.

39.Проведеною зустрічною звіркою у Департаменті фінансів Одеської ОДА встановлено, що у всіх платіжних дорученнях зазначено у призначенні платежу, що це є субвенцією з різниці в тарифах на тепло.

40.Проведеною зустрічною звіркою у Головному управління Державної казначейської служби України в Одеській області підтверджено, що факт надходження коштів субвенції з загального фонду державного бюджету 196 995, 1 тис. грн. Крім того, даною зустрічною звіркою підтверджено, що з поточного рахунку Одеського головного фінансового управління Облдержадміністрації кошти загального фонду у сумі 51064,61 тис. грн перераховано ПАТ «Одеська ТЕЦ».

41.Крім того, в ході ревізії на запит від 09 липня 2014 року №15-06-23-14/610 Управлінням Державної казначейської служби України у місті Одесі отримано наступну інформацію, що згідно з обліком, який ведеться в управлінні казначейства КП «Теплопостачання міста Одеси» було включено до мережі установ та організацій, які отримують кошти з місцевого бюджету з 2012 року в статусі одержувача бюджетних коштів (головний розпорядник бюджетних коштів Департамент міського господарства Одеської міської ради).

42.Проведеною зустрічною звіркою у ПАТ «Одеська ТЕЦ» встановлено, що відповідні кошти зараховано в рахунок погашення заборгованості за куповану теплову енергію згідно з договором, укладеним КП «Теплопостачання м. Одеси» з ПАТ «Одеська ТЕЦ».

43.Про факт отримання бюджетних коштів від Одеського головного фінансового управління в рахунок зменшення кредиторської заборгованості КП «Теплопостачання м. Одеси» за куповану теплову енергію у ПАТ «Одеська ТЕЦ» проінформовано Підприємство листом від 29 грудня 2012 року №04/26-2469.

44.Такі, зазначені в акті обставини, суди попередніх інстанцій залишили поза увагою, не дивлячись на посилання позивача, що саме ці обставини підтверджують, що заборгованість за куповану теплову енергію, яку Підприємство придбало у ПАТ «Одеська ТЕЦ» на суму 51 064 610, 43 грн, складає кошти субвенції, які використано не за цільовим призначенням….>

Відповідно до ч. 5 ст. 353 КАС України, висновки і мотиви, з яких скасовані рішення, є обов'язковими для суду першої або апеляційної інстанції при новому розгляді справи.

Надаючи оцінку вказаним учасниками справи доводам та враховуючи висновки та мотиви, з яких скасовані рішення по цій справі, суд виходить із застосування таких норм права.

Відповідно до п. 48 ст. 2 Бюджетного кодексу України, субвенції - міжбюджетні трансферти для використання на певну мету в порядку, визначеному органом, який прийняв рішення про надання субвенції.

Згідно з п. 38 вказаної статті кодексу, одержувач бюджетних коштів - суб'єкт господарювання, громадська чи інша організація, яка не має статусу бюджетної установи, уповноважена розпорядником бюджетних коштів на здійснення заходів, передбачених бюджетною програмою, та отримує на їх виконання кошти бюджету.

Суд встановив, що постановою Кабінету Міністрів України від 11.06.2021 року № 517 затверджено Порядок та умов надання у 2012 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування (надалі - Порядок № 517).

Відповідно до п. 1 цього Порядку, ці Порядок та умови визначають механізм перерахування і надання у 2012 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування (далі - заборгованість).

Згідно з п. 6Порядку № 517, обсяг заборгованості визначається надавачами послуг як різниця між фактичними витратами на теплову енергію, що виробляється, транспортується та постачається населенню, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення і фактичними нарахуваннями згідно з тарифами, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, з урахуванням перерахунків за низькоякісні та надані не в повному обсязі послуги та відрахуванням дотації місцевих бюджетів, отриманої надавачами послуг.

Забороняється проведення розрахунків відповідно до цих Порядку та умов у разі переведення надавачами послуг на інших осіб кредиторської заборгованості за спожитий ними природний газ та електричну енергію (крім випадків відступлення прав вимоги щодо заборгованості за природний газ на користь Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України”) (п. 7 Порядку № 517).

Відповідно до п. 16-1 цього Порядку, надання субвенції із загального фонду державного бюджету здійснюється з урахуванням таких особливостей:

1) субвенція спрямовується на погашення кредиторської заборгованості за спожитий природний газ підприємств, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію населенню, яка утворилася станом на 1 грудня 2012 р. та залишилася непогашеною на дату проведення взаєморозрахунків. Розрахунки з погашення такої заборгованості проводяться без урахування пені, штрафних та фінансових санкцій;

2) підставою для проведення розрахунків з погашення заборгованості є договір про організацію взаєморозрахунків, укладений підприємствами, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію населенню, та іншими учасниками розрахунків.

8) підприємства, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, яка споживається населенням, та суб'єкти господарювання, що здійснюють постачання природного газу за регульованим тарифом, перераховують кошти в погашення кредиторської заборгованості за спожитий природний газ на рахунок Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України”, відкритий в Казначействі.

Матеріалами справи підтверджено, що відповідно до пункту 4 Порядку № 517 у 2012 році були укладені договори про організацію взаєморозрахунків: від 07.12.2012 № 676/517з-ГУ на суму 33 365 996,05 грн., сторонами якого є Територіальний орган Казначейства в Одеській області (сторона перша), Одеське головне фінансове управління облдержадміністрації (сторона друга), Департамент фінансів Одеської міської ради (сторона третя), Департамент міського господарства Одеської міської ради (сторона четверта), КП «Теплопостачання міста Одеси» (сторона п'ята), ПАТ «Одеська ТЕЦ» (сторона шоста), ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» (сторона сьома), НАК «Нафтогаз України» (сторона остання); від 07.12.2012 №677/517з на суму 3 909 136,63 грн., сторонами якого є Територіальний орган Казначейства в Одеській області (сторона перша), Одеське головне фінансове управління облдержадміністрації (сторона друга), Департамент фінансів Одеської міської ради (сторона третя), Департамент міського господарства Одеської міської ради (сторона четверта),- КП «Теплопостачання міста Одеси» (сторона п'ята), ПАТ «Одеська ТЕЦ» (сторона шоста), НАК «Нафтогаз України» (сторона остання); від 07.12.2012 № 678/517з-ГУ на суму 13 789 477,75 грн., сторонами якого є Територіальний орган Казначейства в Одеській області (сторона перша), Одеське головне фінансове управління облдержадміністрації (сторона друга), Департамент фінансів Одеської міської ради (сторона третя), Департамент міського господарства Одеської міської ради (сторона четверта), КП «Теплопостачання міста Одеси» (сторона п'ята), ПАТ «Одеська ТЕЦ» (сторона шоста), ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» (сторона сьома), НАК «Нафтогаз України» (сторона остання).

Загальна сума усіх договорів складає 51064610,43 грн.

Відповідно до умов вказаних договорів (п. 8), сторона п'ята - КП «Теплопостачання міста Одеси» перераховує на рахунок сторони шостої кошти - ПАТ «Одеська ТЕЦ» у тому числі ПДВ для погашення заборгованості за покупну теплову енергію згідно з договором від 05.11.2012 року № 05-11-09/158/ТГО-577/09.

Згідно з умов (п. 9) вказаних договорів, Сторона шоста перераховує на рахунок сторони сьомої кошти у тому числі ПДВ для погашення заборгованості за природний газ згідно з договором від 20.12.2020 року №06/10-2366БО-23,від 30.11.2011 № 14/2301/11, від 2012.2010 № 06/10-2365ТЕ-23, відповідно.

Згідно з умов (п. 11) усіх наведених вище договорів «сторона остання» - НАК «Нафтогаз України» перераховує кошти на сплату податкових зобов'язань перед бюджетом та її поточний рахунок, відкритий в ПАТ «Ощадбанк» для проведення розрахунків з постачальником імпортованого природного газу.

Таким чином, суд погоджується з позицією позивача, що фактично частина наданої субвенції була використана на погашення заборгованості за покупну теплову енергію згідно з договором від 05.11.2012 року № 05-11-09/158/ТГО-577/09 перед ПАТ «Одеська ТЕЦ», що суперечить меті наданої субвенції та не відповідає вимогам п. 16-1 Порядку № 517.

Наведені обставини встановлені також висновком № 2306/2307 судово-економічної експертизи по матеріалам справи № 815/6922/14 від 30.09.2015 року, який є належним доказом у справі, оскільки стосується предмету доказування даної справи.

Посилання відповідача на те, що ним не були отримані кошти, а переведення субвенції на користь ПАТ «Одеська ТЕЦ» було здійснено управлінням Державної казначейської служби, а тому такі кошті не можуть бути стягнуті з відповідача, відхиляються судом, оскільки матеріалами справи підтверджено та не спростовано відповідачем, що проведеною позивачем зустрічною звіркою у ПАТ «Одеська ТЕЦ» встановлено, що відповідні кошти зараховано в рахунок погашення заборгованості за куповану теплову енергію згідно з договору укладеного з КП «Теплопостачання м. Одеси» з ПАТ «Одеська ТЕЦ» та про факт отримання бюджетних коштів від Одеського головного фінансового управління в рахунок зменшення кредиторської заборгованості КП «Теплопостачання м. Одеси» за куповану теплову енергію у ПАТ «Одеська ТЕЦ'проінформовано комунальне підприємство листом від 29.12.2012 року № 04/26-2469.

Таким чином, за рахунок проведеної операції у КП «Теплопостачання м. Одеси» зменшено кредиторську заборгованість перед ПАТ «Одеська ТЕЦ», а тому у відповідача відбулися зміни в бухгалтерському обліку.

Посилання відповідача та третьої особи на те, що договори про взаєморозрахунки не визнані недійсними відхиляються судом, оскільки вони не змінюють по суті встановлених судом обставин. Чинність вказаних договорів та їх правомочність не спростовують встановлених судом обставин щодо використання частини субвенції не за цільовим призначенням.

Також відхиляються посилання відповідача та третьої особи, що в подальшому кошти перераховані на рахунок НАК «Нафтогаз України», як на доказ, що підтверджує цільове використання коштів, оскільки це не змінює встановлених судом обставин щодо погашення кредиторської заборгованості КП «Теплопостачання м. Одеси» за куповану теплову енергію у ПАТ «Одеська ТЕЦ» коштами наданими як субвенція з метою погашення різниці в тарифах, що утворилася протягом 2009, 2010, 20121 роки та січень- листопад 2012 рік.

Враховуючи вищевикладені та встановлені судом обставини, суд доходить висновку, що позивачем доведено нецільове використання частини наданої відповідачу субвенції, а тому позовні вимоги про стягнення коштів в сумі 51064610,43 грн.до загального фонду державного бюджету на р/р 31119090700008, що використані не за цільовим призначенням є правомірними та належать задоволенню.

Згідно з ч.1 ст.6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, суд доходить висновку, що позовні вимоги належать задоволенню повністю.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. У зв'язку з тим, що судові витрати пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз в цій справі відсутні, інші судові витрати з відповідача стягненню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Південного офісу Держаудитслужби (код ЄДРПОУ 40477150, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) до Комунального підприємства “Теплопостачання міста Одеси” (код ЄДРПОУ 34674102, місцезнаходження: 65029, м. Одеса, вул. Балківська, 1-Б), за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на боці відповідача Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 26597691, місцезнаходження: 65004, м. Одеса, вул. Думська площа, 1) про стягнення коштів, - задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з Комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси» (код ЄДРПОУ 34674102, місцезнаходження: 65029, м. Одеса, вул. Балківська, 1-Б) кошти в сумі 51064610,43 грн. (п'ятдесят один мільйон шістдесят чотири тисячі шістсот десять гривень 43 копійки) до загального фонду державного бюджету на р/р 31119090700008, що використані не за цільовим призначенням.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.ст. 295,297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України, п. 3 розділу УІ Прикінцевих положень КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Повний текст рішення виготовлено та підписано « 28» грудня 2021 року.

Суддя Л.Р. Юхтенко