Справа № 420/9213/21
29 грудня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Потоцької Н.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні матеріали звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 12.10.2021 року по справі № 420/9213/21,-
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 06 серпня 2021 року: адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Пенсійного фонду України про визнання протиправними дій щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії - задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з відмови ОСОБА_1 , листом №38353373/М-02/8-1500/21 від 17 березня 2021 року, у проведенні перерахунку пенсії з 01.04.2019 року на підставі довідки Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № ЮО 112257 від 09 грудня 2020 року та з 01 лютого 2020 року на підставі довідки Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № ЮО 112257 від 09 грудня 2020 року.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок ОСОБА_1 пенсії з 01.04.2019 року на підставі довідки Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № ЮО 112257 від 09 грудня 2020 року та з 01 лютого 2020 року на підставі довідки Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № ЮО 112257 від 09 грудня 2020 року.
Зобов'язано Пенсійний фонд України забезпечити своєчасне та у повному обсязі фінансування виплати перерахованої пенсій ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року та з 01.02.2020 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
В іншій частині позовних вимог - відмовлено.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 12 жовтня 2021 року:
Апеляційні скарги Пенсійного фонду України та Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - задоволено частково.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06 серпня 2021 року у справі №420/9212/21 - скасовано в частині зобов'язання Пенсійного Фонду України забезпечити своєчасне та у повному обсязі фінансування виплати перерахованої пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року та з 01.02.2020 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалено в цій частині нову постанову.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити виплату перерахованої пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року та з 01.02.2020 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
В іншій частині рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06 серпня 2021 року у справі №420/9213/21 - залишено без змін.
Встановлено судовий контроль.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання постанови апеляційного суду, протягом шістдесяти днів з дня отримання копії постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 12 жовтня 2021 року у справі №420/9213/21.
20 грудня 2021 року за вх. № ЕП/72235/21 до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов звіт про виконання рішення суду, до якого зокрема додано засвідчену копію розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії, листа до Пенсійного фонду України щодо виділення коштів для виплат за рішенням суду та внесення інформації про рішення по даній справі до реєстру рішень.
При цьому, з розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії позивача вбачається, що пенсія позивача обчислена з 04.2019 по 12.2021 виходячи з її розміру 19340,00 грн. Сума доплати - 269 914, 00 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Суд зазначає, що відповідно до п.12 “Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі”, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2 (далі - Положення №28-2), головне управління є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс та кошторис видатків, рахунки в органах Казначейства та уповноважених банках, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням.
Згідно з п.п. 5 п. 4 Положення №28-2, головні управління здійснюють призначення (перерахунок) та виплату пенсій.
Таким чином, з викладених норм вбачається, що функції з призначення (перерахунку) та виплати пенсій є дискреційними повноваженнями головних управлінь Пенсійного фонду України.
Однак, Кабінетом Міністрів України 16 грудня 2020 року було прийнято постанову №1279 “Деякі питання організації виплати пенсії та грошової допомоги” (далі - Постанова №1279).
Постановою №1279 у пункті 3 встановлено Пенсійному фонду України до 1 квітня 2021 р. провести підготовчі технічні заходи для забезпечення переходу до централізованого фінансування виплати пенсій.
Також вищевказаною постановою затверджено “Порядок виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України організаціями, що здійснюють їх виплату і доставку” та внесено до постанов Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 р. № 1596, від 23 липня 2014 р. № 280 та від 11 травня 2017 р. № 312 відповідні зміни.
Суд зазначає, що відповідно до п.4 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 р. № 280 (в редакції Постанови №1279) Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань… забезпечує своєчасне та у повному обсязі фінансування виплати пенсій…
Відповідно до п. 12 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою КМУ від 30.08.1999 року №1596 (далі - Порядок №1596, в редакції Постанови №1279), органи Пенсійного фонду (головні управління Пенсійного фонду України в областях, м. Києві) на підставі заяв, передбачених п. 10 цього Порядку, складають: списки на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки згідно з додатком 2 у двох примірниках; опис списків на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки згідно з додатком 3 у трьох примірниках.
Перший примірник списків формується за датою виплати в порядку зростання номерів поточних рахунків, другий - за датою виплати в порядку зростання номерів пенсійних (особових) справ. Дати і виплатний період визначаються органами Пенсійного фонду.
Відповідно до п. 13 Порядку №1596 під час централізованого перерахування коштів списки подаються уповноваженим банкам виключно в електронній формі через Пенсійний фонд України.
Згідно із п. 14 Порядку №1596 на підставі складених документів Пенсійний фонд України проводить протягом місяця за датами у межах виплатного періоду перерахування уповноваженим банкам кошти, необхідні для виплати пенсій та грошової допомоги, через поточні рахунки одержувачів.
Отже, з викладеного вбачається, що повноваження щодо здійснення фінансування виплати нарахованої пенсії перейшли від головних управлінь до Пенсійного фонду України.
В той же час, відповідно до Порядку виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України організаціями, що здійснюють їх виплату і доставку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 р. № 1279, виплата і доставка пенсій, грошової допомоги проводиться за відомостями на виплату пенсій, грошової допомоги (далі - відомість) згідно з додатком 2 (абз. 1 п.9). Протягом виплатного періоду можуть надаватися додаткові відомості та додаткові списки для виплати пенсій, грошової допомоги, які нараховуються вперше, або в разі їх перерахунку за минулий період чи невиплати у попередньому виплатному періоді. За додатковими відомостями, додатковими виплатними квитанціями, сформованими за додатковими списками, які надійшли до виплатних об'єктів пізніше від зазначеної на них дати виплати, доставка пенсій, грошової допомоги проводиться не пізніше наступного робочого дня виплатного об'єкта за наявності коштів (п.10). Відомості формуються уповноваженим органом щодо кожного виплатного об'єкта в одному примірнику за датами виплати пенсій, грошової допомоги згідно з графіком. Кожна відомість розміщується на одній сторінці і складається з виплатної частини та відривного талона (абз.1 п.11).
При цьому, згідно п.2 вказаного Порядку, уповноважений орган - головне управління Пенсійного фонду України в області, м. Києві.
Однак, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області доказів направлення до Пенсійного фонду України відомості щодо заборгованості по пенсії ОСОБА_1 згідно вищевказаного Порядку не надано.
Тобто, відповідач не надав до суду доказів вжиття всіх залежних від нього дій для виконання рішення у даній справі.
Відтак, суд вважає за доцільне встановити відповідачу новий строк подання звіту про виконання рішення по даній справі.
Керуючись ст.ст. 241-245, 248, 256, 295, 383 КАС України, суд, -
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області новий строк подання звіту про виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 12 жовтня 2021 року у справі № 420/9213/21.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 12 жовтня 2021 року у справі № 420/9213/21 протягом тридцяти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили відповідно до вимог ст. 256 КАС України та може бути оскаржена у порядку та строки визначені статтею 295, 297 КАС України.
Головуючий суддя Потоцька Н.В.