Справа № 161/20662/21
Провадження № 2/161/4901/21
30 грудня 2021 року
Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого - судді Присяжнюк Л.М.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні м. Луцьку цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Волинській області, Державної казначейської служби України, про відшкодування шкоди, завданої незаконним притягнення до адміністративної відповідальності.
16 листопада 2021 року позивач звернувся до суду з цим позовом.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 24 червня 2021 року постановою поліцейського ГУНП у Волинській області позивач був притягнути до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.122 КУпАП.
В результаті судового оскарження вказаної постанови, вона була скасована, а провадження стосовно нього закрито.
Позивач зазначає, що під час оскарження постанови надмірно сплатив судовий збір у розмірі 250,00 грн., а також добровільно сплатив накладений на нього поліцейським штраф у розмірі 510,00 грн.
Вважаючи такі кошти шкодою, яка завдана йому внаслідок незаконного притягнення до адміністративної відповідальності, позивач просить суд стягнути її з Державного бюджету України.
Відповідач Головне управління Національної поліції у Волинській області у письмову відзиві позов заперечило.
Відповідач Державна казначейська служба України письмового відзиву на позов не надала.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити, з таких підстав.
Судом встановлено, що постановою про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, винесеною інспектором СРПП ВП № 3 Луцького РУП ГУНП у Волинській області Лучком Ю.Г., серії БАБ № 845536 від 24.06.2021, позивача було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.122 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 510 гривень.
Із вказаної постанови видно, що 24 червня 2021 року о 07:15 годин ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом «Кіа Сорренто» д.н.з. НОМЕР_1 на а/д Н-17,72 км, здійснив обгін на пішохідному переході, чим порушив пункт 14.6 в Правил дорожнього руху України.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 11 листопада 2021 року в адміністративній справі №161/11377/21, скасовано постанову серії БАБ № 845536 від 24.06.2021 про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення.
Справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 закрито.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції у Волинській області на користь ОСОБА_1 судовий збір за подання позовної заяви у розмірі 454 грн. 00 коп. та за подання апеляційної скарги у розмірі 681 грн. 00 коп.
Надаючи правову оцінку відносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке.
Пунктом 1 частини першої статті 7 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Отже, надмірно сплачена позивачем сума судового збору за подання позовної заяви та апеляційної скарги в адміністративній справі №161/11377/21 не є шкодою, завданою йому незаконним притягнення до адміністративної відповідальності, а може бути повернута йому судом першої та апеляційної інстанції в порядку, визначеному ст.7 Закону України «Про судовий збір».
Крім того, сума сплаченого позивачем адміністративного штрафу, який в подальшому був визнаний незаконним, та відповідна постанова поліцейського скасована, може бути повернута позивачу відповідно до Порядку повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, який зареєстрований наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787, і ці кошти також не можливо вважати шкодою, завданою незаконним притягнення до адміністративної відповідальності.
Зважаючи на вищевикладене, оскільки позивач невірно визначився із правовою природою коштів, які він просить суд стягнути та помилково вважає їх матеріальною шкодою, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст.141, 265 ЦПК України, суд
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Волинській області, Державної казначейської служби України, про відшкодування шкоди, завданої незаконним притягнення до адміністративної відповідальності.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Позивачем у справі є ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідачами у справі є:
1) Головне управління Національної поліції у Волинській області, м. Луцьк, вул. Винниченка, 11, код ЄДРПОУ 40108604.
2) Державна казначейська служба України, м. Київ, вул. Бастіонна, 6, код ЄДРПОУ 37567646.
Повний текст рішення суду виготовлений та підписаний 30 грудня 2021 року.
Суддя Луцького міськрайонного суду
Волинської області Л.М. Присяжнюк