Постанова від 30.12.2021 по справі 931/749/21

Справа № 931/749/21

Провадження № 3/931/362/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 грудня 2021 року смт. Локачі

Суддя Локачинського районного суду Волинської області Масляна С.В., розглянувши матеріали справи, які надійшли від сектора поліцейської діяльності №1 (сел.Локачі) Володимир-Волинського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 , пенсіонерки, іваліда ІІІ групи, протягом року не притягувалася до адміністративної відповідальності за аналогічне правопорушення,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИЛА:

Як вбачається із протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР18 №684069 від 17.11.2021 року ОСОБА_1 16.11.2021 року біля 17 год. 00 хв. в АДРЕСА_1 , за місцем свого проживання продала у роздріб дві пляшки об'ємом по 0,5 літра горілки з етикетками "Малина" та "Хріновуха" без марок акцизного збору та дві пачки сигарет "Комплімент" у червоній пачці без марок акцизного збору ОСОБА_2 , чим вчинила правопорушення, передбачене ч.1 ст.156 КУпАП.

ОСОБА_1 під час розгляду справи вину у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП, не визнала.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , вивчивши матеріали справи та оцінивши докази у сукупності, приходжу до наступного висновку.

Відповідно до ст.9 КУпАП, правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно з положеннями ст.ст.245, 252, 280 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасно, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.

Згідно із ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Отже, відповідно до вимог ч. 1 ст. 256 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення, як документ, що засвідчує факти неправомірних дій і є основним джерелом доказів, складається по встановленій формі і повинен містити дані, необхідні для розгляду справи по суті; особа, яка складає протокол про адміністративне правопорушення повинна ретельно з'ясувати характер правопорушення та правильно кваліфікувати дії винної особи. У протоколі мають бути зазначені обставини, які свідчать про наявність адміністративного проступку та його характер, а також, обставини, що характеризують особу, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Згідно п.15 Розділу II «Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 1376 від 06.11.2015 р., зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01.12.2015 р. за №1496/27941, до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення).

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначенихстаттею 255 цього Кодексу.

Диспозицією ч.1 ст.156 КУпАП передбачена відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.

Об'єктом вказаного правопорушення є суспільні відносини у сфері торгівлі алкогольними та тютюновими виробами, а також у сфері охорони здоров'я населення. Зазначені відносини врегульовані на законодавчому рівні, зокрема, Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».

Частина 1 ст.156 КУпАП є бланкетною нормою, і при кваліфікації дій правопорушника за цією статтею необхідно керуватися спеціальними Законами.

У протоколі про адміністративне правопорушення відсутнє посилання на конкретну норму Закону України, яку порушила ОСОБА_1 , при цьому норма ч. 1 ст. 156 КУпАП є бланкетною (тобто, не зазначено якими саме нормами законодавства передбачено маркування тютюнових виробів акцизними марками, порушення яких передбачає відповідальність за ст. 156 КУпАП).

Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 156 КУпАП, передбачає дії суб'єкта підприємницької діяльності щодо порушення правил торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами без марок акцизного збору чи з підробленими марками цього податку.

Суб'єктами правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 156 КУпАП можуть бути працівники торгівлі, громадського харчування, громадяни, які займаються підприємницькою діяльністю в цих галузях. Судом встановлено, що ОСОБА_1 не є суб'єктом правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП, оскільки не є фізичною особою - підприємцем, працівником торгівлі, доказів іншого до адміністративного матеріалу не додано.

В діях ОСОБА_1 формально простежується склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.156 КУпАП, тобто торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями або тютюновими виробами з рук.

Разом з тим, суд позбавлений можливості перекваліфікувати дії ОСОБА_1 з ч.1 ст. 156 КУпАП на ч.3 ст. 156 КУпАП, оскільки це не передбачено КУпАП, та крім того порушить її право на захист від нового обвинувачення.

В матеріалах справи відсутній протокол вилучення виручки, отриманої після реалізації товарів зазначених у протоколі.

Відповідно до п. 1 ч.1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Суд вважає, що в матеріалах справи відсутні належні, допустимі та достатні докази, які свідчать про те, що ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.156 КУпАП.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для закриття провадження у справі відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.156 КУпАП, у зв'язку із відсутністю у її діях складу адміністративного правопорушення.

Добровільно видані ОСОБА_2 та вилучені працівниками поліції дві пляшки об'ємом по 0,5 літра горілки з етикетками "Малина" та "Хріновуха" без марок акцизного збору та дві пачки сигарет "Комплімент" у червоній пачці без марок акцизного збору, які передано на зберігання до сейфу № 1 кабінету № 12 СПД № 1 (смт. Локачі) Володимир - Волинського РВП ГУНП у Волинській області, слід конфіскувати та знищити на підставі п. п. 228.3, 228.6 ст. 228 Податкового кодексу України.

Керуючись ст.ст.247, 283, 284 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч.1 ст.156 КУпАП закрити на підставі п.1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.

Вилучені дві пляшки об'ємом по 0,5 літра горілки з етикетками "Малина" та "Хріновуха" без марок акцизного збору та дві пачки сигарет "Комплімент" у червоній пачці без марок акцизного збору - конфіскувати в дохід держави та знищити.

Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги та може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Локачинський районний суд Волинської області.

Суддя Локачинського районного суду С.В. Масляна