Справа № 159/7587/21
Провадження № 1-кс/159/2687/21
29 грудня 2021 року м. Ковель
Слідчий суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду скаргу ОСОБА_3 на бездіяльність посадових осіб Ковельського РУП ГУНП у Волинській області щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань,
23 грудня 2021 року ОСОБА_3 звернувся до суду із зазначеною скаргою, мотивуючи тим, що 13 грудня 2021 року під час проведення в його помешканні обшуку представниками поліції застосоване насильство та інші дії, які ображали його гідність, що призвело до невідкладної госпіталізації та хірургічного втручання. 15 грудня 2021 року він звернувся до Ковельського РУП із заявою про вчинення щодо нього злочину, яка зареєстрована в журналі єдиного обліку за №20109. На час звернення до суду зі скаргою про прийняте за скаргою рішення його не повідомлено.
В судовому засіданні представника заявника адвокат ОСОБА_4 скаргу підтримала.
Представник Ковельського РУП ГУНП у Волинській області в судове засідання не з'явився, на вимогу суду документи за наслідками перевірки заяви про злочин не надав.
Вившивши матеріали скарги, слідчий суддя дійшов таких висновків.
Чинний КПК закріплює наступну процедуру початку досудового розслідування. Так, слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до ЄРДР, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з ЄРДР (ч. 1 ст. 214 КПК).
Крім цього, відповідно до пунктів 4, 5 ч. 5 статті 214 КПК до ЄРДР, серед іншого, вносяться відомості про: короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела; попередня правова кваліфікація кримінального правопорушення з зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність.
Аналогічна процедура обробки інформації визначена «Положенням про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення», затвердженого Наказом Генеральної прокуратури України 30.06.2020 № 298.
Водночас, відповідно до п. 3 розділу 3 Порядку ведення єдиного обліку в органах (підрозділах) поліції заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 08.02.2019 р. № 100 зі змінами, заяви і повідомлення про інші події, що надійшли до чергової служби центрального органу управління поліцією, головних управлінь Національної поліції та їх територіальних (відокремлених) підрозділів (управлінь, відділів, відділень) поліції, у яких немає відомостей, що вказують на вчинення кримінального правопорушення, уповноважена службова особа після реєстрації в ІТС ІПНП (журналі ЄО) невідкладно, але не пізніше 24 годин передає керівнику відповідного органу (підрозділу) поліції або особі, яка виконує його обов'язки, для розгляду та прийняття рішення згідно із Законом України «Про звернення громадян» або Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Керівник головного управління Національної поліції та його територіального (відокремленого) підрозділу (управління, відділу, відділення) поліції або особа, яка виконує його обов'язки, у разі встановлення в отриманій(ому) від уповноваженої службової особи заяві (повідомленні) відомостей, що можуть свідчити про кримінальне правопорушення, невідкладно повертає її (його) до чергової служби для передавання до органу досудового розслідування для внесення відповідних відомостей до ЄРДР.
Відповідно до розділу ІV Порядку розгляду звернень та організації проведення особистого прийому громадян в органах та підрозділах Національної поліції України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 15.11.2017 р. № 930, керівники органів (підрозділів) поліції та їх заступники під час розгляду звернень громадян вивчають суть порушених у них питань, у разі потреби вимагають у виконавців матеріали попередніх перевірок за цими зверненнями, направляють працівників органів (підрозділів) поліції на місця для перевірки викладених у зверненнях фактів та вживають інших заходів для об'єктивного вирішення порушених авторами звернень питань.
Звернення вважаються вирішеними, якщо розглянуто всі порушені в них питання, ужито необхідних заходів і заявникам надано ґрунтовні та вичерпні відповіді. Звернення розглядаються і вирішуються в термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, що не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання.
Системний аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що існують чіткі критерії для розмежування повідомлень, які можуть бути розглянуті в порядку звернення громадян та які повинні бути перевірені в рамках кримінальних проваджень.
Досудове розслідування за змістом статті 2 КПК України спрямоване на розслідування кримінальних правопорушень.
Визначення кримінального правопорушення наведено у статті 11 КК України.
Для внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР заявник у своїй заяві повинен зазначити конкретні, відомі йому обставини об'єктивної сторони такого правопорушення (яке саме кримінальне правопорушення відбулось, де, коли, в чому полягало, які особи, причетні до його скоєння тощо).
Такі обставини можуть бути викладені у світлі власного сприйняття та юридичної оцінки, проте вони повинні вибути достатніми для попередньої кваліфікації реєстраторами ЄРДР такого діяння саме як кримінального правопорушення.
У випадку, якщо зі змісту заяви неможливо встановити цих загальних ознак, тобто чи могло бути вчинено кримінальне правопорушення взагалі, такі відомості до реєстру не підлягають внесенню.
Як вбачається із змісту заяви ОСОБА_3 від 15.12.2021, останній повідомив правоохоронним органам конкретні обставини вчинення щодо нього дій, які призвели до тілесних ушкоджень. Тому наведені заявником обставини дають підстави для внесення відомостей до ЄРДР.
Частиною першою статі 303 КПК України визначені рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача або прокурора, які можуть бути оскаржені під час досудового розслідування, та право на оскарження, серед яких, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 303 КПК України передбачено право заявника оскаржити бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
Отже предметом судового контролю слідчого судді може бути лише бездіяльність слідчого, дізнавача чи прокурора щодо невнесення відомостей до ЄРДР після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення. Що стосується питання формулювання в ЄРДР фабули події та визначення попередньої кваліфікації, то вони відносяться до виключної компетенції прокурора чи уповноваженої особи органу досудового розслідування, але в жодному випадку не до прав заявника чи повноважень слідчого судді.
Керуючись статтями 303, 304, 306, 307 КПК України, слідчий суддя
Скаргу задовольнити.
Зобов'язати уповноважених осіб Ковельського РУП ГУНП у Волинській області внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості за заявою ОСОБА_3 від 15 грудня 2021 року (№ 20109).
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складено 29.12.2021.
Слідчий суддя ОСОБА_1