справа№ 380/13924/21
з питань залишення позовної заяви без розгляду
20 грудня 2021 року
зал судових засідань № 12
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Кузана Р.І.,
секретар судового засідання Шийович Р.Я.,
за участю:
представника позивача Керода Р.П.,
представника відповідача Махника А.І.,
представників третьої особи Шейхет Мейлаха, Шнира Я.Б.,
розглянувши у підготовчому засіданні в м.Львові клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Лемберг медікал центр» до Департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації, Львівської обласної державної адміністрації, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів Представництва Американського Об'єднання Комітетів для Євреїв Бувшого Радянського союзу про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити дії, -
Товариство з обмеженою відповідальністю «Лемберг медікал центр» (місцезнаходження: 79007, Львівська область, м. Львів, вул. Раппопорта, 6, ЄДРПОУ 42687205), звернулось до суду з позовом до Департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації (місцезнаходження: 79008, м. Львів, вул. Винниченка, 18, код ЄДРПОУ 38557581), Львівської обласної державної адміністрації (місцезнаходження: 79007, Львівська область, м. Львів, вул. Винниченка, 18, код ЄДРПОУ 00022562) в якому просить:
- визнати неправомірними дії Управління охорони культурної спадщини Львівської обласної державної адміністрації щодо прийняття управлінського рішення про направлення до Державної служби з питань національної культурної спадщини Листа від 22.10.10 №1/5387 - подання про розгляд облікової документації для включення до Державного реєстру нерухомих пам'яток України як пам'ятку історії місцевого значення - територію старого єврейського кладовища у м. Львові, що знаходиться між вул. Раппопорта, Базарна, Броварна, Клепарівська.
- зобов'язати Львівську обласну державну адміністрацію відкликати подання - лист від 22.10.10 №1/5387 управління охорони культурної спадщини ЛОДА щодо включення до Державного реєстру нерухомих пам'яток України як пам'ятку історії місцевого значення - територію старого єврейського кладовища у м. Львові, що знаходиться між вул. Раппопорта, Базарна, Броварна, Клепарівська.
17.09.2021 представник відповідача подав до суду клопотання про залишення позовної заяви без розгляду у зв'язку з пропуском позивачем строку звернення до суду. Клопотання мотивоване тим, що позивачу про порушення його прав було відомо з судової справи №914/1445/19 про визнання незаконним та скасування ухвал Львівської міської ради: №4680 від 14.02.2019 «Про надання ТзОВ «Лемберг Медікал Центр» дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Раппапорта 6» та № 4968 від 25.04.2019 «Про затвердження ТзОВ «Лемберг Медікал Центр» проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання земельної ділянки на вул. Раппапорта, 6 (кадастровий № 4610137500:01:001:0072)». Також посилається на те, що позивач вже звертався з подібним позовом, в якому просив визнати протиправним та скасувати наказ Міністерства культури і туризму України від 21.12.2010 №1266/0/16-10 «Про затвердження науково-проектної документації меж і режимів використання зон охорони пам'яток та занесення об'єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України» в частині пункту 17 Додатку №5, яким до Державного реєстру нерухомих пам'яток України за критерієм місцевого значення занесено об'єкт культурної спадщини «Старе єврейське кладовище», який розташований за адресою: м. Львів, між вулицями Рапопорта, Базарна, Броварна та Клепарівська. Представник відповідача зазначає, що в ході розгляду цих судових справ неодноразово зазначалося, що на земельній ділянці за кадастровим №4610137500:01:001:0072 знаходиться пам'ятка історії місцевого значення, яка внесена до реєстру на підставі Наказу міністерства культури і туризму України від 21.12.2010 № 1266/0/15-10. У зв'язку з цим відповідач вважає, що позивач пропустив строк звернення до суду, а тому позовна заява підлягає залишенню без розгляду відповідно до ст. 240 КАС України.
Від представника позивача 18.11.2021 надійшло заперечення проти клопотання про залишення позовної заяви без розгляду (вх. №84547). Позивач вважає помилковим твердження відповідача про те, що позивачу було відомо про підстави та обставини скерування на адресу Державної служби з питань національної культурної спадщини листа від 22.10.10 №1/5387 - подання про розгляд облікової документації для включення до Державного реєстру нерухомих пам'яток України як пам'ятку історії місцевого значення - територію старого єврейського кладовища у м. Львові, що знаходиться між вул. Раппопорта, Базарна, Броварна, Клепарівська. Про обставини, які стали підставою для звернення до суду з цим позовом, позивачу стало відомо лише з листа Львівської обласної державної адміністрації №5/14-1629/0/2-21/7-16 від 17.02.2021. Тому, позивач вважає, що ним не пропущено строк звернення до суду.
Представник позивача в підготовчому засіданні щодо поданого клопотання заперечив з підстав, викладених у письмових запереченнях.
Представники відповідача та третьої особи в підготовчому засіданні подане клопотання підтримали. Просили позовну заяву залишити без розгляду.
При вирішенні клопотання суд керувався таким.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Зі змісту позовної заяви суд встановив, що як на підставу позову позивач вказує на порушення Управлінням охорони культурної спадщини Львівської обласної державної адміністрації вимог п.4 Порядку визначення категорій пам'яток для занесення об'єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України, що затверджений Постановою КМУ №1760 від 27.12.2001 (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно з вказаною нормою облікова документація, що передбачає виконання роботи з метою виявлення, дослідження, фіксації об'єкта культурної спадщини, визначення його антропологічної, археологічної, естетичної, етнографічної, історичної, мистецької, наукової чи художньої цінності, складається спеціально уповноваженими органами охорони культурної спадщини, до яких належать орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські, районні держадміністрації, виконавчі органи сільських, селищних, міських рад.
Позивач зазначає, що відповідно до ч.2 ст. 7 Закону України «Про охорону культурної спадщини» (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) для погодження вирішення питань щодо охорони культурної спадщини на територіях областей, міст Києва та Севастополя, інших населених пунктів органи охорони культурної спадщини обласних, Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій можуть створювати консультативні ради з провідних учених і висококваліфікованих фахівців-практиків.
Про створення у Львівській області Консультативної ради з питань охорони культурної спадщини, як спеціально уповноваженого органу охорони культурної спадщини, позивачу стало відомо з листа Львівської обласної державної адміністрації №5/14-1629/0/2-21/7-16 від 17.02.2021, скерованого на адвокатський запит представника позивача.
Позивач, вважаючи що лист-подання від 22.10.10 №1/5387 про розгляд облікової документації для включення до Державного реєстру нерухомих пам'яток України як пам'ятку історії місцевого значення - територію старого єврейського кладовища у м. Львові, що знаходиться між вул. Раппопорта, Базарна, Броварна, Клепарівська скеровано до Державної служби з питань національної культурної спадщини не уповноваженим органом, звернувся до суду з даним позовом.
Отже, підставою позову у даній справі є не сам лист від 22.10.10 №1/5387 чи наказ Міністерства культури і туризму України від 21.12.2010 №1266/0/16-10 «Про затвердження науково-проектної документації меж і режимів використання зон охорони пам'яток та занесення об'єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України», про наявність яких позивачу було відомо ще у 2019 році, а отримана позивачем інформація, яка на його думку свідчить про скерування такого листа не уповноваженим органом.
Кодексом адміністративного судочинства України визначено строк звернення до суду, початок обрахунку якого проводиться з моменту, коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення її прав чи законних інтересів.
Суд зазначає, що в позивача не було обов'язку перевіряти повноваження Управління охорони культурної спадщини Львівської обласної державної адміністрації щодо скерування листа від 22.10.10 №1/5387 до Державної служби з питань національної культурної спадщини, оскільки відповідно до ст.19 Конституції України існує презумпція, що всі державні органи діють виключно в межах повноважень, встановлених Конституцією та законами України.
Львівська обласна державна адміністрація листом від 17.02.2021 у відповідь на адвокатський запит представника позивача від 03.02.2021 повідомила, що на дату подання Управління охорони культурної спадщини облдержадміністрації зазначеної облікової документації зазначеної облікової документації до Державної служби з питань національної культурної спадщини (лист від 22.10.2010 №1/5387) створено Консультативну раду з питань охорони культурної спадщини у Львівській області.
З огляду на наведене, суд вважає, що днем, коли позивач дізнався про порушення своїх прав, свобод чи інтересів є день надання відповіді на запит, а саме 17.02.2021.
Таким чином, оскільки лист щодо розгляду запиту, з якого позивач дізнався про порушення своїх прав та інтересів датований 17.02.2021, а з даною позовною заявою позивач звернувся 13.08.2021, суд вважає, що позивач звернувся до суду в шестимісячний строк, установлений ч.2 ст.122 КАС України.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Лемберг медікал центр» без розгляду є безпідставним та необґрунтованим, а тому в задоволенні такого необхідно відмовити.
Керуючись ст.ст. 122, 240, 248, 256 КАС України, суд,-
у задоволенні клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Лемберг медікал центр» до Департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації, Львівської обласної державної адміністрації, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів Представництва Американського Об'єднання Комітетів для Євреїв Бувшого Радянського союзу про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити дії- відмовити повністю.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Повний текст ухвали складено та підписано 28.12.2021.
Суддя Р.І. Кузан