22 грудня 2021 року справа № 380/7425/21
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючий-суддя Костецький Н.В.,
секретар судового засідання Гернага Ю.О.,
за участю:
представник позивача Гавенко Б.І.,
представник відповідача Вовчик В.Б.,
третя особа не прибула,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новокалинівської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернулась до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Новокалинівської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 , у якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Новокалинівської міської ради VIII скликання щодо не надання у Новокалинівську міську ТВК інформації про дострокове припинення повноважень депутата цієї ради - ОСОБА_2 ;
- зобов'язати Новокалинівську міську раду Самбірського району Львівської області невідкладно інформувати Новокалинівську міську ТВК про дострокове припинення повноважень депутата Новокалинівської міської ради ОСОБА_2 .
Позовні вимоги в заявах по суті справи обґрунтовує тим, що з 2000 року позивач проживає у м. Новий Калинів, Самбірського району та є членом Новокалинівської міської територіальної громади. 21.03.2021 позивач звернулась до відповідача з вимогою внести на сесію Новокалинівської міської ради пропозицію щодо скерування до Новокалинівської міської ТВК інформації, щодо дострокового припинення повноважень депутата цієї ради ОСОБА_2 , на підставі підпункту 4 пункту 1 статті 5 закону України "Про статус депутатів місцевих рад", для призначення проміжних виборів депутатів Новокалинівської міської ради по 5 виборчому округу, участь у яких позивач має право та бажає брати. Проте, у відповідь отримала відмову. Відповідач протиправною бездіяльністю позбавляє ОСОБА_1 права на участь у проміжних виборах. Вказує, що ОСОБА_2 за посадою входить до складу виконавчого комітету Новокалинівської міської ради, відповідно до Закону № 280/97-ВР, отже її повноваження, як депутата цієї ради припинилися в день призначення на посаду начальника відділу забезпечення діяльності Новокалинівської міської ради, а саме 31.12.2020. У відповідності до вимог ст.90 Закону України «Про місцеві вибори» у разі якщо депутат, який обирався в багатомандатному виборчому окрузі, достроково припинив повноваження або його повноваження достроково припинені на підставах і в порядку передбачених Конституцією України та Законами України, за рішенням територіальної виборчої комісії обраним депутатом визнається наступний за черговістю кандидат у депутати від місцевої організації партії. Якщо черговість для отримання депутатського мандата вичерпана, депутатський мандат залишається вакантним до проведення чергових або позачергових виборів.
Представник відповідача у заявах по суті справи вказує, що позивач не зазначає яким рішенням, дією чи бездіяльністю Новокалинівської міської ради порушено її права, не мотивує та необґрунтовує порушення своїх прав на участь її у виборчому процесі, не наводить обставин та не надає жодних достатніх, беззаперечних, належних та допустимих доказів порушення норм законодавства відповідачем. Позивач скористалась правом бути обраною до органу місцевого самоврядування. Окрім того, ОСОБА_2 не входить до виконавчого комітету Новокалинівської міської ради.
Третя особа подала пояснення по справі. Вказує, що не входить до персонального складу виконавчого комітету Новокалинівської міської ради. Персональний склад виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради затверджується радою за пропозицією сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради за пропозицією голови відповідної ради. Звертає увагу, на подання кількох безпідставних позовів, оскільки позивачем не визначено права, свобод чи інтересів, які мають бути захищені (поновлені) у судовому порядку.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві та відповіді на відзив, просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві на позовну заяву, додаткових поясненнях, просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити.
Третя особа у судове засідання не прибула, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином.
За приписами п. 1 ч. 3 ст. 205 КАС України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Відтак, суд розглядув справу за відсутності третьої особи.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та пояснення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
ОСОБА_1 подала до Новокалинівської міської ради заяву, відповідно до якої просила скерувати до Новокалинівського міського ТВК інформацію, щодо дострокового припинення повноважень депутата цієї ради ОСОБА_2 , на підставі підпункту 4 пункту 1 статті 5 закону України "Про статус депутатів місцевих рад", для призначення проміжних виборів депутатів Новокалинівської міської ради по 5 виборчому округу. Згідно підпункту 4 пункту 1 статті 5 закону України "Про статус депутатів місцевих рад" повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково за наявності перелічених підстав, засвідчених офіційними документами, без прийняття рішення відповідної ради у разі: обрання або призначення його на посаду, зайняття якої згідно з Конституцією України і законом не сумісне з виконанням депутатських повноважень. Отже, депутат ОСОБА_2 припинила свої повноваження з дня призначення на посаду начальник відділу забезпечення діяльності Новокалинівської міської ради.
Листом від 29.03.2021 № 02/15-553/1 Новокалинівська міська рада, у відповідь на подану заяву, повідомила ОСОБА_1 про те, що ОСОБА_2 , яка обіймає посаду начальника відділу забезпечення діяльності міської ради не входить до складу виконавчого комітету Новокалинівської міської ради. Прохання, висловлене у заяві, щодо винесення на розгляд сесії Новокалинівської міської ради пропозиції щодо включення до членів виконавчого комітету Новокалинівської міської ради ОСОБА_2 не може бути виконано. У відповідності до частини 9 статті 51 Закону України «Про місцеве самовдування в Україні» до складу виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради не можуть входити депутати відповідної ради, секретаря ради. ОСОБА_2 була обрана депутатом Новокалинівської місі ради і в силу вимог Закону не може бути обрана членом виконавчого комітету міської ради. Одночасно повідомлено, що відсутні підстави для скерування до Новокалинівської міської ТВК інформації про припинення повноважень ОСОБА_2 .
Не погоджуючись з відповідачем та вважаючи його бездіяльність протиправною, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Даючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин.
Відповідно до пункту 8 частини 4 статті 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільський, селищний, міський голова скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради.
Згідно з частиною 4 статті 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" міський голова, зокрема, вносить на розгляд ради пропозиції про кількісний і персональний склад виконавчого комітету відповідної ради.
Відповідно до ч. 1-3 ст. 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету.
Кількісний склад виконавчого комітету визначається відповідною радою. Персональний склад виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради затверджується радою за пропозицією сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - за пропозицією голови відповідної ради.
Виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - голови відповідної ради, заступника (заступників) сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб. Міська рада утворює у складі виконавчого комітету ради орган з питань містобудування та архітектури.
Відповідно до зазначених положень Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до повноважень міського голови входить вносити на розгляд ради пропозиції про кількісний і персональний склад виконавчого комітету відповідної ради. Персональний склад виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради затверджується відповідною радою.
Відповідно до розпорядження міського голови Новокалинівської міської ради від 31.12.2020 № 679 "Про призначення ОСОБА_2 на посаду начальника відділу забезпечення діяльності міської ради", призначено ОСОБА_2 на посаду начальника відділу забезпечення діяльності міської ради шляхом переводу з посади першого заступника селищного голови Дублянської селищної ради, у зв'язку з ліквідацією селищної ради з 01.01.2021 згідно з штатним розписом.
Позивач вважає, що начальник відділу забезпечення діяльності міської ради, яка призначена на посаду розпорядженням міського голови від 31.12.2020 № 679 не може бути одночасно депутатом Новокалинівської міської ради.
Вважає, що відповідач своєю бездіяльністю щодо не надання у Новокалинівську міську ТВК інформації про дострокове припиненням повноважень депута позбавляє ОСОБА_1 права на участь у проміжних виборах по 5 виборчому округу.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У контексті зазначених завдань адміністративного судочинства звернення до суду є способом захисту порушених прав, свобод або законних інтересів позивача. Тому особа повинна довести (а суд - встановити), що їй належать права, свободи або законні інтереси, за захистом яких вона звернулася до суду. Права, свободи та законні інтереси, які належать конкретній особі (особам) є предметом судового захисту.
Заінтересованість повинна мати правовий характер, який виявляється в тому, що рішення суду повинно мати правові наслідки для позивача.
Заінтересованість повинна мати об'єктивну основу. Юридична заінтересованість не випливає з факту звернення до суду, а повинна передувати йому. Тому для відкриття провадження у справі недостатньо лише твердження позивача, наведеного у позовній заяві, про порушення права, свободи або законного інтересу.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
За своїм смисловим навантаженням термін "законний інтерес" є тотожним "охоронюваному законом інтересу", оскільки саме законність обумовлює надання інтересу правової охорони.
Поняття законного (охоронюваного законом) інтересу міститься в рішенні Конституційного Суду України від 01.12.2004 у справі № 1-10/2004, згідно з яким поняття "охоронюваний законом інтерес" у логічно-смисловому зв'язку з поняттям "права", треба розуміти як прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом, як зумовлений загальним змістом об'єктивного і прямо не опосередкований у суб'єктивному праві простий легітимний дозвіл, що є самостійним об'єктом судового захисту та інших засобів правової охорони з метою задоволення індивідуальних і колективних потреб, які не суперечать Конституцї і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загальноправовим засадам.
Ознаки, притаманні законному інтересу, визначені у вже згадуваному рішенні Конституційного Суду України від 01.12.2004 у справі № 1-10/2004. Поняття "охоронюваний законом інтерес" означає правовий феномен, який:
а) виходить за межі змісту суб'єктивного права;
б) є самостійним об'єктом судового захисту та інших засобів правової охорони;
в) має на меті задоволення усвідомлених індивідуальних і колективних потреб;
г) не може суперечити Конституції і законам України, суспільним інтересам, загальновизнаним принципам права;
д) означає прагнення (не юридичну можливість) до користування у межах правового регулювання конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом;
є) розглядається як простий легітимний дозвіл, тобто такий, що не заборонений законом.
Охоронюваний законом інтерес регулює ту сферу відносин, заглиблення в яку для суб'єктивного права законодавець вважає неможливим або недоцільним. Розмежовуючи суб'єктивне право, і пов'язаний з ним інтерес, Конституційний Суд України зазначає, що перше є особливим дозволом, тобто дозволом, що відображається у відомій формулі: "Дозволено все, що передбачено у законі", а друге - простим дозволом, тобто дозволом, до якого можна застосовувати не менш відоме правило: "Дозволено все, що не забороняється законом".
Інтерес, навіть перебуваючи під охороною закону чи права, на відміну від суб'єктивного права, не має такої правової можливості, як останнє, оскільки не забезпечується юридичним обов'язком іншої сторони. Законний інтерес відбиває лише легітимне прагнення свого носія до того, що не заборонено законом, тобто тільки його бажання, мрію, потяг до нього, а отже - й не юридичну, а фактичну (соціальну) можливість.
Це прагнення у межах сфери правового регулювання до користування якимось конкретним матеріальним або нематеріальним благом. Відмінність такого блага від блага, яке охоплюється змістом суб'єктивного права, полягає в тому, що користування благом, на яке особа має право, визначається можливістю в рамках закону, а до якого має законний інтерес - без вимог певних дій від інших осіб або чітко встановлених меж поведінки.
Відповідно до вимог статтей 2, 5 КАС України, об'єктом судового захисту в адміністративному судочинстві є не будь-який законний інтерес, а порушений суб'єктом владних повноважень.
Для визначення інтересу як об'єкту судового захисту в порядку адміністративного судочинства, окрім загальних ознак інтересу, він повинен містити спеціальні, визначені КАС України. Якщо перша група ознак необхідна для віднесення тієї чи іншої категорії до інтересу, то друга - дозволяє кваліфікувати такий інтерес як об'єкт судового захисту в адміністративному судочинстві.
Зі змісту наведених правових норм випливає, що судовому захисту в адміністративному судочинстві підлягає законний інтерес, який має такі ознаки:
(а) має правовий характер, тобто перебуває у сфері правового регулювання;
(б) пов'язанний з конкретним матеріальним або нематеріальним благом;
(в) є визначеним. Благо, на яке спрямоване прагнення, не може бути абстрактним або загальним. У позовній заяві особа повинна зазначити, який саме її інтерес порушено та в чому він полягає;
(г) є персоналізованим (суб'єктивним). Тобто належить конкретній особі - позивачу (на це вказує слово "її");
(д) суб'єктом порушення позивач вважає суб'єкта владних повноважень.
Вказана правова позиція сформована в постанові Верховного Суду від 20.02.2019 у справі № 522/3665/17.
Судом встановлено, що позивач взяла участь у виборах та є обраною депутатом Новокалинівської міської ради, що підтверджується постановою Новокалинівської міської територіальної виборчої комісії від 06.11.2021 № 3.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що доводи позивача не містять жодного обгрунтування негативного впливу оскарженої бездіяльності на конкретні реальні індивідуально виражені права, свободи чи інтереси ОСОБА_1 .
Вказане свідчить про відсутність предмету захисту у суді, адже позивачем не визначено права, свободи чи інтерес, які мають бути захищені (поновлені) у судовому порядку, що фактично вказує на безпредметність заявленого позову.
Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити.
Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати не стягуються.
Керуючись статтями 242 - 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 до Новокалинівської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії - відмовити.
2. Судові витрати не стягуються.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд, а у разі реєстрації офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст судового рішення складено 29.12.2021.
Суддя Костецький Н.В.