вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
"16" грудня 2021 р. м. Київ Справа № 911/2272/21
Господарський суд Київської області у складі судді Рябцевої О.О., розглянувши справу
за позовом Заступника Генерального прокурора, м. Київ в інтересах держави в особі Фонду Державного майна України, м. Київ
до Публічного акціонерного товариства “Центренерго”, Київська обл., Обухівський р-н., смт. Козин
про стягнення 156304554,01 грн.
За участю секретаря судового засідання: Самусь В.С.
За участю представників:
прокурор: Шелест М.В. (посв. № 058075);
від позивача: Ленько М.М. (самопредставництво);
від відповідача: Гавкалюк В.В. (довір. № 63/22 від 02.03.2021 р.).
Заступник Генерального прокурора звернувся до господарського суду Київської області з позовною заявою в інтересах держави в особі Фонду Державного майна України (позивач) до Публічного акціонерного товариства “Центренерго” (відповідач) про стягнення заборгованості зі сплати дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у 2018 р. у сумі 156304554,01 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що держава Україна є власником 289205117 простих іменних бездокументарних акцій Публічного акціонерного товариства “Центренерго”, що становить 78,289 % статутного капіталу, управління якими здійснює Фонд державного майна України на підставі повноважень, делегованих Кабінетом Міністрів України. Відповідачем сплачено до Державного бюджету України дивідендів за наслідками фінансово-господарської діяльності у 2018 р. на загальну суму 195380693,32 грн., тобто лише 50 % чистого прибутку, що є порушенням вимог ст. 11 Закону України “Про управління об'єктами державної власності”, п.п 8-9 Порядку формування та реалізації дивідендної політики держави, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 р. № 702 та Постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження базового нормативу відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у 2018 р. господарських товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави” від 24.04.2019 р. № 364, оскільки мало бути сплачено 90 % чистого прибутку, що становить 351685247,33 грн. Оскільки відповідач свого обов'язку з виплати дивідендів на державну частку акцій у статутному капіталі Публічного акціонерного товариства “Центренерго” у розмірі 90 % чистого прибутку не виконав, прокурор просить стягнути з нього до Державного бюджету України заборгованість зі сплати дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у 2018 р. у сумі 156304554,01 грн.
03.09.2021 р. до господарського суду Київської області від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить відмовити повністю у задоволенні позовних вимог у даній справі. Відповідач стверджує, що сплатив частину заборгованості у сумі 30000000,00 грн., тому сума дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності товариства у 2018 році, яка підлягає сплаті, складає 126304554,01 грн., а не 156304554,01 грн., як зазначає прокурор.
Також відповідач, заперечуючи щодо посилання Заступника Генерального прокурора на абз. 5 ч. 5 ст. 11 Закону України «Про управління об'єктами державної власності», як на підставу сплати дивідендів за 2018 рік саме до 1 липня 2021 року, вказує на те, що строки сплати «заборгованості зі сплати дивідендів» до Державного бюджету України, джерелом якої не є чистий прибуток товариства, не можуть регулюватися приписами абз. 5 ч. 5 ст. 11 вказаного Закону, які встановлюють строки сплати до бюджету дивідендів, під якими законодавець розуміє виключно частину чистого прибутку. Відповідач вважає, що заборгованість зі сплати дивідендів за 2018 рік повинна сплачуватися державі, як акціонеру товариства, у загальні строки, що встановлені Законом України «Про акціонерні товариства», тобто у строки, у які сплачуються дивіденди всім іншім акціонерам. З огляду на вищезазначене, відповідач вважає, що строки сплати додаткових дивідендів за 2018 рік ще не настали, оскільки наглядовою радою товариства визначено строк сплати дивідендів до 30.10.2021 р., а тому вимога прокурора щодо погашення заборгованості зі сплати дивідендів за 2018 рік є безпідставною.
Крім того, відповідач вважає помилковою позицію прокурора щодо визначення ФДМУ у якості органу, уповноваженого здійснювати функції Держави у спірних правовідносинах відносно сплати до Державного бюджету України дивідендів, нарахованих на акції ПАТ «Центренерго», оскільки органом, уповноваженим здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, а саме у відносинах щодо сплати до Державного бюджету України дивідендів (доходу), нарахованих на акції (частки) господарських товариств, у статутних капіталах яких є державна власність, чинним законодавством прямо визначені податкові органи.
09.09.2021 р. до господарського суду Київської області від позивача надійшли пояснення, в яких він просить задовольнити позовну заяву прокурора в повному обсязі.
20.09.2021 р. до господарського суду Київської області від прокурора надійшла відповідь на відзив. Прокурор, заперечуючи щодо доводів відповідача, вказує на те, що відповідачем безпідставно застосовано положення ст. 30 Закону України «Про акціонерні товариства» в частині порядку та строків виплати дивідендів акціонеру - державі. Також прокурор заперечує щодо доводів відповідача стосовно того що органом, уповноваженим здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, є відповідний податковий орган, оскільки відповідачем не взято до уваги, що Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» від 16.01.2020 р. (далі - Закон № 465) набрав чинності 27.02.2020 р. і компетенція податкового органу щодо контролю своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати до бюджету дивідендів на державну частку, а також стягнення зазначених платежів до бюджету поширюється на платежі, щодо яких платниками податків до 01.07.2020 р. подано/не подано розрахунок дивідендів на державну частку за результатами фінансово-господарської діяльності за попередній 2019 рік, тоді як предметом цього позову є стягнення заборгованості з виплати дивідендів за 2018 рік, щодо яких відповідачем розрахунок дивідендів на державну частку до податкових органів не подавався.
07.10.2021 р. до господарського суду Київської області від відповідача надійшли заперечення, в яких він просить відмовити у задоволенні позовних вимог повністю. Відповідач вважає твердження прокурора щодо того, що відповідачем безпідставно застосовано положення ст. 30 Закону України «Про акціонерні товариства» в частині порядку та строків виплати дивідендів за звітний 2018 рік, рішення про сплату яких було прийнято вже після закінчення року, що настає за звітним (2019 р.), а саме у 2021 році, акціонеру - державі, помилковим. Доводи прокурора стосовно того, що податкові органи не мали права контролювати виплату дивідендів державі за 2018 рік, а тому це право залишається за ФДМУ відповідач вважає помилковими. Відповідач вказує на те, що питання щодо контролю за сплатою державі додаткових дивідендів за 2018 рік, що відбувається у 2021 році, підпадають під дію Закону № 465 та відносяться до компетенції податкових органів, оскільки рішення щодо виплати додаткових дивідендів акціонерам відповідача за 2018 рік, у тому числі державі, було прийнято загальними зборами акціонерів відповідача 30.04.2021 р. (протокол загальних зборів № 2 від 30.04.2021 р.), тобто після набуття чинності цим законом. Також відповідач повідомив про сплату ще частини дивідендів за 2018 рік у сумі 15000000,00 грн., в підтвердження чого надав платіжне доручення № 2393 від 15.09.2021 р. на суму 15000000,00 грн. Крім того, до даних заперечень відповідачем додано платіжні доручення № 2916 від 23.07.2021 р. та № 2916 від 13.08.2021 р. на підтвердження сплати дивідендів за 2018 рік на суму 30000000,00 грн., про сплату яких він вказував у відзиві на позовну заяву.
Ухвалою господарського суду Київської області від 07.10.2021 р. продовжено строк підготовчого провадження до 08.11.2021 р.; відкладено підготовче засідання на 21.10.2021 р.
21.10.2021 р. до господарського суду Київської області від відповідача надійшло клопотання про долучення доказів до матеріалів справи, в якому відповідач повідомляє про сплату ще частини дивідендів у сумі 37101518,00 грн., у зв'язку з чим за результатами фінансово-господарської діяльності ПАТ «Центренерго» у 2018 р. сума дивідендів, яка підлягає сплаті, складає 74203036,01 грн., а не 156304554,01 грн. До даного клопотання відповідачем додано платіжне доручення № 2393 від 12.10.2021 р. на підтвердження сплати дивідендів за 2018 рік на суму 37101518,00 грн.
Ухвалою господарського суду Київської області від 21.10.2021 р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 16.11.2021 р.
18.11.2021 р. до господарського суду Київської області від відповідача надійшло клопотання про долучення доказів до матеріалів справи, в якому відповідач повідомляє про сплату ще частини дивідендів у сумі 37101518,01 грн., у зв'язку з чим за результатами фінансово-господарської діяльності ПАТ «Центренерго» у 2018 р. сума дивідендів, яка підлягає сплаті, складає 37101518,00 грн., а не 156304554,01 грн. До даного клопотання відповідачем додано платіжне доручення № 2393 від 15.11.2021 р. на підтвердження сплати дивідендів за 2018 рік на суму 37101518,01 грн.
16.12.2021 р. до господарського суду Київської області від прокурора надійшло клопотання про закриття провадження у справі, в якому він, посилаючись на п. 2 ч. 1 ст. 231 ГПК України, просить закрити провадження у справі в частині стягнення заборгованості з дивідендів у сумі 119203036,01 грн. Прокурор вказує, що протягом судового розгляду справи відповідачем самостійно сплачено до Державного бюджету України заборгованість з дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності товариства у 2018 році в загальній сумі 119203036,01 грн., тому сума дивідендів, що підлягає сплаті відповідачем до Державного бюджету України станом на 16.12.2021 р. становить 37101518,00 грн., що свідчить про відсутність на даний час предмету спору щодо стягнення заборгованості з дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності товариства у 2018 році в сумі 119203036,01 грн.
У судових засіданнях 21.09.2021 р. та 07.12.2021 р. оголошувались перерви до 07.10.2021 р. та 16.12.2021 р. відповідно.
Прокурор у підготовчих та судових засіданнях позов підтримав, у судовому засіданні 16.12.2021 р. підтримав клопотання про закриття провадження у справі в частині стягнення заборгованості з дивідендів у сумі 119203036,01 грн., а в іншій частині позов підтримав.
Представник позивача у підготовчих та судових засіданнях позов прокурора підтримав.
Представник відповідача у підготовчих та судових засіданнях проти задоволення позову прокурора заперечував.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, представників позивача та відповідача, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд
Наказом Міністерства енергетики і електрифікації України від 17.03.1995 р. № 49 в результаті реструктуризації на базі Зміївської, Вуглегірської та Трипільської ТЕС створене Державне підприємство «Центренерго», яке шляхом корпоратизації перетворене у Державну акціонерну енергогенеруючу компанію «Центренерго» та надалі ДАЕК «Центренерго» перейменована у Відкрите акціонерне товариство «Державна енергогенеруюча компанія «Центренерго».
Відповідно до п. 1.1 Статуту Публічного акціонерного товариства «Центренерго» (нова редакція), затвердженого 30.03.2018 р. рішенням річних загальних зборів ПАТ «Центренерго», оформленим протоколом № 1 від 30.03.2018 р., Публічне акціонерне товариство «Центренерго» є новим найменуванням Відкритого акціонерного товариства «Державна енергогенеруюча компанія «Центренерго» відповідно до вимог Закону України «Про акціонерні товариства», що було перейменовано з Державної акціонерної енергогенеруючої компанії «Центренерго», яка створена шляхом корпоратизації відповідно до наказу Міністерства енергетики та електрифікації України від 31.08.1995 р. № 174 «Про створення Державної акціонерної енергогенеруючої компанії «Центренерго» та Указу Президента України від 04.04.1995 р. № 282/95 «Про структурну перебудову в електроенергетичному комплексі України».
Свідоцтвом про реєстрацію випуску акцій, виданим 06.07.2011 р. Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку Публічному акціонерному товариству «Центренерго» (код 22927045) засвідчено, що випуск простих іменних акцій на загальну суму 480229240,40 грн. номінальною вартістю 1,30 грн. у кількості 369407108,00 штук (форма існування - бездокументарна) внесено до Загального реєстру випуску цінних паперів.
Відповідно до п. 6.1 Статуту ПАТ «Центренерго» (в редакції від 30.03.2018. р.) статутний капітал товариства становить 480229240,40 грн.
Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо юридичної особи - Публічного акціонерного товариства “Центренерго” (код 22927045) Держава Україна в особі Фонду державного майна України є власником 78,289 % акцій у статутному капіталі Публічного акціонерного товариства “Центренерго”.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про Фонд державного майна України» Фонд державного майна України є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, що реалізує державну політику у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна, управління об'єктами державної власності, у тому числі корпоративними правами держави щодо об'єктів державної власності, що належать до сфери його управління, а також у сфері державного регулювання оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності.
Отже, ПАТ «Центренерго» є господарським товариством, у статутному капіталі якого є корпоративні права держави, управління якими здійснює Фонд державного майна України.
Відповідно до ч. 1 ст. 167 Господарського кодексу України корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Частиною 1 ст. 20 та п. 2 ч. 1 ст. 25 Закону України «Про акціонерні товариства» зазначено, що акція товариства посвідчує корпоративні права акціонера щодо цього акціонерного товариства. Кожною простою акцією акціонерного товариства її власнику - акціонеру надається однакова сукупність прав, включаючи, зокрема, право на отримання дивідендів.
Дивіденд - це частина чистого прибутку акціонерного товариства, що виплачується акціонеру з розрахунку на одну належну йому акцію певного типу та/або класу. За акціями одного типу та класу нараховується однаковий розмір дивідендів. Товариство виплачує дивіденди виключно грошовими коштами (абз. 1, 3 ч. 1 ст. 30 Закону України «Про акціонерні товариства»).
Згідно з ч.ч. 2, 3 ст. 30 Закону України «Про акціонерні товариства» виплата дивідендів за простими акціями здійснюється з чистого прибутку звітного року та/або нерозподіленого прибутку на підставі рішення загальних зборів акціонерного товариства у строк, що не перевищує шість місяців з дня прийняття загальними зборами рішення про виплату дивідендів. Рішення про виплату дивідендів та їх розмір за простими акціями приймається загальними зборами акціонерного товариства.
Відповідно до ч. 2 ст. 32 Закону України «Про акціонерні товариства» акціонерне товариство зобов'язане щороку скликати загальні збори (річні загальні збори). Річні загальні збори товариства проводяться не пізніше 30 квітня наступного за звітним року.
Особливості нарахування та сплати дивідендів господарськими організаціями, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, визначено Законом України «Про управління об'єктами державної власності» від 21.09.2006 р. № 185-V.
Відповідно до ч. 5 ст. 11 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» господарська організація, у статутному капіталі якої є корпоративні права держави, за підсумками календарного року зобов'язана спрямувати частину чистого прибутку на виплату дивідендів згідно з порядком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
Згідно з абз. 4 ч. 5 ст. 11 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» господарські товариства, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, до 1 травня року, що настає за звітним, приймають рішення про відрахування не менше 30 відсотків чистого прибутку на виплату дивідендів.
Пунктом 8 Порядку формування та реалізації дивідендної політики держави, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 р. № 702 (далі - Порядок № 702), установлено, що базові нормативи частки прибутку, яка спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності господарських організацій у поточному фінансовому році, затверджуються щороку Кабінетом Міністрів України за поданням Мінекономіки та доводяться до відома суб'єктів управління корпоративними правами держави.
03.04.2019 р. відбулися річні загальні збори акціонерів Публічного акціонерного товариства «Центренерго».
На момент формування порядку денного та проведення 03.04.2019 р. річних загальних зборів відповідача Кабінетом Міністрів України не було прийнято постанову про затвердження базового нормативу відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у 2018 році.
Як вбачається з протоколу № 1 річних загальних зборів акціонерів ПАТ «Центренерго» від 03.04.2019 р., шостим питанням порядку денного зборів акціонерів товариства визначено розподіл прибутку і збитків товариства, отриманих за результатами діяльності товариства у 2018 році, в тому числі затвердження розміру річних дивідендів, з урахуванням вимог, передбачених законодавством, відповідно до результатів фінансово-господарської діяльності товариства у 2018 році.
За результатами голосування загальними зборами акціонерів ПАТ «Центренерго» по шостому питанню порядку денного було вирішено розподілити чистий прибуток, отриманий товариством за результатами фінансово-господарської діяльності у 2018 році, з урахуванням Закону України «Про управління об'єктами державної власності», зокрема, спрямувавши 50% чистого прибутку на виплату дивідендів акціонерам товариства. Також вказаним рішенням затверджено загальний розмір річних дивідендів за підсумками роботи товариства у 2018 році у розмірі 249563415,91 грн.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.04.2019 р. № 364 «Про затвердження базового нормативу відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у 2018 році господарських товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави» (у первинній редакції, яка набрала чинності 27.04.2019 р.) (далі - Постанова № 364) затверджено базовий норматив відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у 2018 році (далі - базовий норматив) господарських товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, зокрема, для суб'єктів господарювання, які за результатами 2018 року отримали чистий прибуток, що перевищує 50 млн. грн., у розмірі 90%.
Відповідно до звітів про фінансові результати (Звітів про сукупний дохід) ПАТ «Центренерго» за 2018 рік, чистий фінансовий результат (прибуток) товариства становить 499127000,00 грн. (499,1 млн. грн.).
Таким чином, чистий фінансовий результат ПАТ «Центренерго» за 2018 рік перевищував 50 млн. грн., що відповідно до Постанови № 364 передбачає спрямування товариством на виплату дивідендів частини чистого прибутку за базовим нормативом у 90 %.
Відповідно до абз. 5 ч. 5 ст. 11 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» господарські товариства, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, сплачують до Державного бюджету України дивіденди у строк не пізніше 1 липня року, що настає за звітним, нараховані пропорційно розміру державної частки (акцій) у їх статутних капіталах.
Таким чином, за результатами фінансово-господарської діяльності у 2018 році ПАТ “Центренерго”, виходячи із базового нормативу у розмірі 90% частки прибутку пропорційно розміру частки держави у статутному капіталі товариства (78,289% акцій), повинно було перерахувати до Державного бюджету України дивіденди у сумі 351685247,33 грн.
26.06.2019 р. ПАТ «Центренерго» сплатило до Державного бюджету України дивіденди у сумі 195380693,32 грн., що підтверджується платіжним дорученням від 26.06.2019 р. № 2346. Вказана сума дивідендів сплачена відповідачем за наслідками фінансово-господарської діяльності у 2018 році на виконання рішення загальних зборів від 03.04.2019 р., тобто виходячи з базового нормативу 50 % частки прибутку пропорційно розміру частки держави у статутному капіталі ПАТ «Центренерго».
Дивіденди за наслідками фінансово-господарської діяльності у 2018 році на суму 156304554,01 грн. у строк, встановлений ч. 5 ст. 11 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» (до 1 липня 2019 р.), ПАТ «Центренерго» до Державного бюджету України не сплатило.
29.04.2021 р. проведено засідання Наглядової ради Публічного акціонерного товариства «Центренерго», на якому п'ятим питанням порядку денного розглядалось питання щодо визначення дати складення переліку осіб, які мають право на отримання дивідендів, порядку та строків виплати дивідендів, способу повідомлення осіб, які мають право на отримання дивідендів за результатами діяльності товариства у 2018 році.
Наглядовою радою Публічного акціонерного товариства «Центренерго» по п'ятому питанню порядку денного було прийнято рішення, оформлене протоколом Наглядової ради № 16/2021 від 29.04.2021 р., про те, що у разі прийняття річними загальними зборами, які відбудуться 30.04.2021 р., рішення про затвердження розміру річних дивідендів за підсумками роботи товариства за 2018 рік, у зв'язку з приведенням у відповідність до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 24.04.2019 р. № 364 (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 р. № 1015), здійснити нарахування та виплату дивідендів у період з 10.06.2021 р. до 30.10.2021 р. в порядку, визначеному статтею 30 Закону України «Про акціонерні товариства» (п. 2 рішення по п'ятому питанню порядку денного).
Крім того, за результатом розгляду вказаного питання Наглядова рада товариства, зокрема, прийняла рішення, яким зобов'язала ПАТ «Центренерго» протягом 10 днів із дати складення переліку осіб, які мають право на отримання дивідендів, повідомити цих осіб про дату, розмір, порядок та строк їх виплати шляхом розміщення відповідної інформації на офіційному вебсайті ПАТ «Центренерго» (п. 3 рішення по п'ятому питанню порядку денного).
30.04.2021 р. було проведено дистанційно річні загальні збори акціонерів ПАТ «Центренерго», п'ятим питанням порядку денного яких було затвердження розміру річних дивідендів за підсумками роботи товариства за 2018 рік у зв'язку з приведенням у відповідність до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 24.04.2019 р. № 364 (зі змінами, внесеними постановою Кабінетом Міністрів України від 04.12.2019 р. № 1015).
Як вбачається з протоколу № 2 річних загальних зборів акціонерів ПАТ «Центренерго», проведених дистанційно 30.04.2021 р., рішенням загальних зборів акціонерів по п'ятому питанню порядку денного затверджено загальний розмір річних дивідендів за підсумками роботи товариства за 2018 рік у розмірі 449214148,63 грн. у зв'язку з приведенням у відповідність до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 24.04.2019 р. № 364 (зі змінами, внесеними постановою Кабінетом Міністрів України від 04.12.2019 р. № 1015). Також вказаним рішенням враховано сплату товариством дивідендів у розмірі 249563415,91 грн. та зобов'язано керівника виконавчого органу ПАТ «Центренерго» забезпечити сплату дивідендів за результатами діяльності товариства за 2018 рік.
Згідно з повідомленням про виплату дивідендів за 2018 рік акціонерам ПАТ «Центренерго», які мали право на їх отримання станом на 04.06.2019 р. у зв'язку з приведенням у відповідність з вимогами постанови Кабінету Міністрів України від 24.04.2019 р. № 364 (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 р. № 1015), затвердженим рішенням дирекції від 03.06.2021 р. (протокол № 40/2021) та опублікованим на офіційному вебсайті відповідача, розмір дивідендів на одну просту акцію за результатами роботи товариства у 2018 році становить 0,54046261572 гривні. Виплата дивідендів акціонеру - державі в особі Фонду державного майна України здійснюється відповідно до вимог ст. 11 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» шляхом виплати дивідендів, нарахованих на акції, що належать державі безпосередньо до Державного бюджету України.
Судом було встановлено, що відповідач зобов'язаний перерахувати до Державного бюджету України дивіденди у сумі 351685247,33 грн. за результатами фінансово-господарської діяльності ПАТ «Центренерго» у 2018 році.
Доводи відповідача щодо того, що заявлена прокурором у позові до стягнення сума, не є заборгованістю відповідача зі сплати державі дивідендів за 2018 рік, оскільки Наглядовою радою товариства було вирішено здійснити виплату дивідендів до 30.10.2021 р., спростовуються наступним.
Обов'язок виплати дивідендів державі за 2018 р. до 01 липня 2019 р. встановлений ч. 5 ст. 11 Закону України «Про управління об'єктами державної власності», і станом на цей час (01.07.2019 р.) вже було затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 24.04.2019 р. № 364 базовий норматив відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за 2018 рік, у розмірі 90%, проте рішення про виплату дивідендів державі за 2018 рік та їх розмір, виходячи із базового нормативу відрахування частки прибутку у розмірі 90%, загальними зборами відповідача було прийнято лише в 2021 році.
Стосовно доводів відповідача, що прокурором помилково визначено ФДМУ у якості органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, суд зазначає наступне.
Звернення прокурора з позовом до господарського суду Київської області обґрунтоване посиланням на ч. 3 ст. 23 Закону України “Про прокуратуру”, відповідно до якої прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Прокурор зазначає, що порушення інтересів держави полягає в порушенні ПАТ «Центренерго» майнових прав держави як власника частини акцій, невиконанні дохідної частини Державного бюджету України та зменшенні передбачених законодавством надходжень до нього.
Прокурор звернувся з даним позовом до суду в інтересах держави в особі Фонду державного майна України.
У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача (абз. 2 ч. 5 ст. 53 ГПК України).
З аналізу ст. 167 ГК України, ч. 1 ст. 3, ст.ст. 4, 11 Закону України «Про управління об'єктами державної власності», ст. 25 Закону України «Про акціонерні товариства», ст.ст. 1, 5 Закону України «Про Фонд державного майна України» вбачається, що повноваженнями суб'єкта управління об'єктами державної власності у спірних правовідносинах наділений саме Фонд державного майна України, як акціонер Публічного акціонерного товариства «Центренерго».
Таким чином, Фонд державного майна України як орган, якому безпосередньо належать функції з управління державними корпоративними правами в статутному капіталі ПАТ «Центренерго», є органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Отже, суд дійшов висновку, що прокурором правильно визначено орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Листом від 12.03.2021 р. № 10-51-5539 «Щодо сплати дивідендів ПАТ «Центренерго» Фонд державного майна України у відповідь на запит Офісу Генерального прокурора від 18.02.2021 р. № 15/2/1-54вих-21 повідомив про те, що ним здійснюється моніторинг сплати дивідендів до Державного бюджету України господарськими товариствами, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави.
З вказаного листа вбачається, що позивачу було відомо про факт несплати відповідачем дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності за 2018 рік у визначеному законом розмірі.
Однак, Фондом державного майна України заходів щодо забезпечення сплати відповідачем дивідендів вжито не було.
Наведені обставини є підставою для звернення прокурора з даним позовом до суду в інтересах держави в особі Фонду державного майна України.
Як вже зазначалось, 26.06.2019 р. ПАТ «Центренерго» сплатило до Державного бюджету України дивіденди за 2018 рік у сумі 195380693,32 грн.
Крім того, 23.07.2021 р. ПАТ «Центренерго» сплатило до Державного бюджету України дивіденди за наслідками фінансово-господарської діяльності у 2018 році у сумі 15000000,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням від 23.07.2021 р. № 2916.
Таким чином, до звернення прокурора з позовом до суду (03.08.2021 р. - дата оформлення поштової накладної, що міститься на конверті, в якому надійшла позовна заява) відповідачем було виплачено державі дивідендів на суму 210380693,32 грн. (195380693,32 грн. + 15000000,00 грн.).
Отже, станом на дату подання даного позову заборгованість ПАТ “Центренерго” зі сплати дивідендів становила 141304554,01 грн. (351685247,33 грн. - 210380693,32 грн. = 141304554,01 грн.).
Натомість, прокурор звернувся з позовом до суду про стягнення з ПАТ “Центренерго” заборгованості зі сплати дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у 2018 році у сумі 156304554,01 грн., тобто прокурором не враховано здійснену відповідачем 23.07.2021 р. оплату на суму 15000000,00 грн.
Отже, оскільки вказана сплата дивідендів здійснена відповідачем до звернення прокурора із позовом до суду, тобто заборгованість зі сплати дивідендів за 2018 рік у сумі 15000000,00 грн. не існувала на момент такого звернення, а отже право держави, за захистом якого прокурор звернувся до суду, в цій частині позову порушено не було.
З огляду на викладене, позов в частині стягнення з ПАТ “Центренерго” до Державного бюджету України 15000000,00 грн. заборгованості задоволенню не підлягає.
Крім того, судом встановлено, що після відкриття провадження у справі відповідачем було сплачено до Державного бюджету України дивіденди за 2018 рік на загальну суму 104203036,01 грн., а саме: 13.08.2021 р. ПАТ «Центренерго» сплатило до Державного бюджету України дивіденди за 2018 рік у сумі 15000000,00 грн.; 15.09.2021 р. - 15000000,00 грн., 12.10.2021 р. - 37101518,00 грн., 15.11.2021 р. - 37101518,01 грн., що підтверджується платіжними дорученнями від 13.08.2021 р. № 2916, від 15.09.2021 р. № 2393, від 12.10.2021 р. № 2393 та від 15.11.2021 р. № 2393.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 231 Господарського процесуального кодексу України господарський суд закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.
Таким чином, оскільки відповідачем після відкриття провадження у справі було сплачено позивачу 104203036,01 грн., то провадження у справі в цій частині позову підлягає закриттю на підставі п. 2 ч. 1 ст. 231 Господарського процесуального кодексу України у зв'язку з відсутністю предмету спору.
Судом встановлено, що ПАТ «Центренерго» за результатами фінансово-господарської діяльності товариства за 2018 рік загалом виплатило державі дивідендів на суму 314583729,33 грн.
З огляду на те, що решта дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у 2018 р. у сумі 37101518,00 грн. відповідачем на час прийняття рішення не перераховано до Державного бюджету України, то вимога про стягнення з відповідача до Державного бюджету України 37101518,00 грн. заборгованості підлягає задоволенню.
Судовий збір відповідно до ст.ст. 123, 129 ГПК України покладається судом на відповідача пропорційно розміру задоволених вимог.
Керуючись ст. ст. 123, 129, п. 2 ч. 1 ст. 231, 240-241 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов задовольнити частково.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства “Центренерго” (08711, Київська обл., Обухівський р-н, смт. Козин, вул. Рудиківська, буд. 49, код 22927045) до Державного бюджету України заборгованість зі сплати дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у 2018 році у сумі 37101518,00 грн. (тридцять сім мільйонів сто одну тисячу п'ятсот вісімнадцять грн. 00 коп.).
2. Провадження у справі в частині стягнення 104203036,01 грн. заборгованості закрити.
3. В іншій частині позову, а саме: про стягнення з Публічного акціонерного товариства “Центренерго” заборгованості зі сплати дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у 2018 році у сумі 15000000,00 грн. відмовити.
4. Стягнути з Публічного акціонерного товариства “Центренерго” (08711, Київська обл., Обухівський р-н, смт. Козин, вул. Рудиківська, буд. 49, код 22927045) на користь Офісу Генерального прокурора (01011, м. Київ, вул. Різницька, буд. 13/15, код 00034051) 188587,95 грн. (сто вісімдесят вісім тисяч п'ятсот вісімдесят сім грн. 95 коп.) судового збору.
Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 241 Господарського процесуального кодексу України, та може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення, шляхом подання апеляційної скарги відповідно до ст. ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складено 30.12.2021 р.
Суддя О.О. Рябцева