Рішення від 22.12.2021 по справі 905/1792/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901, UA628999980313141206083020002

РІШЕННЯ

іменем України

22.12.2021р. Справа №905/1792/21

Господарський суд Донецької області у складі судді Зельман Ю.С., при секретарі судового засідання Костеневич К.В., розглянувши матеріали справи

за позовом: Фізичної особи - підприємця Лейко Леоніда Лукьяновича (місцезнаходження: АДРЕСА_1 .; ідентифікаційний код НОМЕР_1 , адреса для листування: АДРЕСА_2 )

до відповідача: Комунального підприємства "Управління міського господарства" (місцезнаходження: 85302, Донецька область, місто Покровськ, вулиця Лізи Чайкіної, буд. № 1, ідентифікаційний код 23982460)

про зобов'язання вчинити певну дію

судовий збір: 2 270,00грн. (сплачено 2 270,00грн.)

представники сторін:

від позивача: не з'явився

від відповідача: не з'явився

Фізична особа - підприємець Лейко Леонід Лукьянович звернувся до господарського суду з позовом про зобов'язання Комунального підприємства "Управління міського господарства" (відповідача) звернутись до Покровської міської ради Донецької області з вимогою розглянути у встановленому законом порядку пропозицію про внесення змін до Договору №55 від 08.04.2019.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що внести зміни щодо підвищення вартості послуг у Договір №55 від 08.04.2019 можливо лише за рішенням органу місцевого самоврядування, проте він позбавлений можливості безпосередньо звернутися до Покровської міської ради Донецької області з відповідною пропозицією, оскільки рада не є стороною договору.

Ухвалою суду від 22.09.2021 позовну заяву Фізичної особи - підприємця Лейко Леоніда Лукьяновича, залишено без руху.11.10.2021 від позивача надійшла заява про усунення недоліків.

Ухвалою суду від 18.10.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання було призначено на 11.11.2021 року о 10:30 год.

Відповідно до Розпорядження голови Господарського суду Донецької області «Про припинення прийняття документів для відправки за межі суду» від 30.09.2021 №33-р. ухвала суду від 18.10.2021 була надіслана позивачу 19.10.2021 на його електронну поштову скриньку за вихідним №04-19/5569 та отримана - 19.10.2021. Відповідача проінформовано повідомленням для учасників судового процесу на сайті Господарського суду Донецької області від 20.10.2021.

До канцелярії суду 11.11.2021 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній просить прийняти відзив на позовну заяву ФОП Лейко Л.Л. до КП "Управління міського господарства" та врахувати його під час розгляду справи та у задоволені позовних вимог відмовити в повному обсязі з огляду на те, що Наказом «Про порядок розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення» затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житло - комунального господарства України 12.09.2018 №239 передбачена можливість звернення суб'єкта господарювання до органу місцевого самоврядування з відповідною заявою про перегляд тарифу на послуги з утилізації, видалення, знешкодження та захоронення відходів.

Ухвалою суду від 11.11.2021 відкладено розгляд справи на 08.12.2021 об 11:00 год.

Ухвалою суду від 08.12.2021 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 22.12.2021.

22.12.2021 у судове засідання представники сторін не з'явились, про причини не явки суд не повідомили, хоча були належним чином повідомлені про час, місце розгляду справи.

Стаття 42 Господарського процесуального кодексу України передбачає, що прийняття участі у судовому засіданні є правом сторони. При цьому, норми вказаної статті зобов'язують сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши надані докази, господарський суд встановив наступне.

08.04.2019 року між Комунальним підприємством "Управління міського господарства" (далі - відповідач, замовник) та Фізичною особою - підприємцем Лейко Леонідом Лукьяновичем (далі - позивач, виконавець) був укладений договір № 55 (далі - договір).

Відповідно до п.1.1. договору, Виконавець зобов'язується надати Замовнику Послуги, що зазначені в п.1.2., а Замовник - прийняти і оплатити такі Послуги, за цінами, які зазначені у Специфікації (Додаток №1), що є невід'ємною частиною цього Договору.

Найменування Послуг: «Утилізація/видалення сміття та поводження зі сміттям» код 90510000-5 за ДК021:2015 (Послуги щодо розміщення і зберігання твердих побутових відходів по талонам), надалі - Послуги (1.2. договору).

Згідно з п.1.3. договору, послуги надаються Виконавцем на підставі безстрокових талонів на приймання і захоронення відходів встановленого зразка, які мають відповідний номінал та інші позначення, які можуть його ідентифікувати уповноваженими особами Виконавця.

Загальний обсяг Послуг складається із сумарної кількості Послуг згідно з Актами наданих послуг (п.1.4. договору).

Вартість Послуг (Ціна Договору) цього Договору становить 907 200,00 грн. (дев'ятсот сім тисяч двісті гривень 00 копійок) без ПДВ (з урахуванням єдиного податку), з яких 298 600,00 грн.(двісті дев'яноста вісім тисяч шістсот гривень 00 копійок) кошти місцевого бюджету. Ціна Договору складається із сумарної вартості всіх наданих Послуг з розміщення твердих побутових відходів згідно із талонами відповідно до актів наданих послуг. Розмір тарифу на момент укладання договору становить 6,48 (шість гривень 48 копійок) за 1м2. Ціна на послуги може бути змінена ВИКОНАВЦЕМ на підставі відповідних рішень (п.п. 3.1., 3.2, 3.3, 3.4 договору).

Відповідно до п.11.1 договору, цей Договір набирає чинності з дня його підписання Сторонами і діє до 31 грудня 2019 року включно, але у будь-якому випадку - до повного виконання Сторонами своїх зобов'язань за цим Договором, закінчення строку дії Договору не звільняє Сторін від виконання Сторонами їх зобов'язань, які виникли під час дії цього Договору.

Пунктом 11.3. договору передбачено, що відповідно до частини 5 статті 36 Закону України «Про публічні закупівлі» дія договору про закупівлю може продовжуватися на строк, достатній для проведення процедури закупівлі на початку наступного року в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, зазначеної у договорі, укладеному в попередньому році, якщо видатки на цю мету затверджено в установчому порядку.

Відповідно до п.12.3 договору, внесення змін або доповнень до цього Договору здійснюється за взаємною згодою сторін і оформляється додатковими угодами до Договору, що підписується сторонами та скріплюється їх печатками. Одностороння відмова від виконання умов цього договору та одностороннє розірвання Договору не допускається, крім випадків, передбачених чинним законодавством України та цим Договором.

Додаткові угоди, додатки до цього Договору є його невід'ємними частинами і мають юридичну силу у разі, якщо вони викладені у письмовій формі, підписані Сторонами та скріплені їх печатками (п.12.4 договору).

На виконання умов договору, сторонами підписано та скріплено печатками специфікацію до договору, якою сторони визначили перелік послуг, кількість одиниць та загальну вартість з ПДВ у розмірі 907 200,00 грн.

Як стверджує позивач, станом на 01.11.2020 року собівартість послуг значно зросла порівняно з квітнем 2019 року і складає 17,36 грн за 1 м3 твердих побутових відходів, а відповідно до умов договору, виконавець може змінити ціну послуги на підставі рішень Покровської міської ради Донецької області. Позивач вважає, що він позбавлений можливості безпосередньо звернутися до Покровської міської ради Донецької області з відповідною пропозицією, оскільки міська рада не є стороною договору, а відповідач є підприємством комунальної власності, і як сторона договору зобов'язана при отримані пропозиції виконавця про зміну вартості послуг, звернутись до міської ради розглянути таку пропозицію і прийняти відповідне рішення.

Позивач посилається на те, що 27 січня 2021 року він звернувся до відповідача з пропозицією внести зміни до договору у п.п.3.1, 3.3, шляхом укладання Додаткової угоди, а саме збільшити ціну договору та тарифу, проте відповідач до цього часу на пропозицію позивача не відповів.

У зв'язку з вищевикладеними обставинами позивач звернувся до суду з позовом про зобов'язання Комунального підприємства "Управління міського господарства" звернутись до Покровської міської ради Донецької області з вимогою розглянути у встановленому законом порядку пропозицію про внесення змін до Договору №55 від 08.04.2019.

Суд, надаючи оцінку спірним правовідносинам зазначає наступне.

Стаття 15 Цивільного кодексу України передбачає право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа також має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Під порушенням слід розуміти такий стан суб'єктивного права, за якого воно зазнало протиправного впливу з боку правопорушника, внаслідок чого суб'єктивне право особи зменшилося або зникло як таке, порушення права пов'язано з позбавленням можливості здійснити, реалізувати своє право повністю або частково. Таким чином, у розумінні закону, суб'єктивне право на захист - це юридично закріплена можливість особи використати заходи правоохоронного характеру для поновлення порушеного права і припинення дій, які порушують це право.

Захист, відновлення порушеного або оспорюваного права чи охоронюваного законом інтересу відбувається, в тому числі, шляхом звернення з позовом до суду (частина перша статті 16 Цивільного кодексу України).

Наведена позиція ґрунтується на тому, що під захистом права розуміється державно-примусова діяльність, спрямована на відновлення порушеного права суб'єкта правовідносин та забезпечення виконання юридичного обов'язку зобов'язаною стороною, внаслідок чого реально відбудеться припинення порушення (чи оспорювання) прав цього суб'єкта, він компенсує витрати, що виникли у зв'язку з порушенням його прав, або в інший спосіб нівелює негативні наслідки порушення його прав.

Частиною другою статті 4 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що юридичні особи та фізичні особи-підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Позивачем є особа, яка подала позов про захист порушеного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу. Водночас позивач самостійно визначає і обґрунтовує в позовній заяві у чому саме полягає порушення його прав та інтересів, а суд перевіряє ці доводи, і в залежності від встановленого вирішує питання про наявність чи відсутність підстав для правового захисту, при цьому застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту суб'єктивного права, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення.

Способи захисту цивільних прав та інтересів визначені положеннями статті 16 Цивільного кодексу України та статті 20 Господарського кодексу України.

Завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави (частина 1 статті 2 ГПК України).

Спосіб захисту порушеного права обумовлюється нормою матеріального права, яка регулює ті чи інші правовідносини між сторонами спору. Отже, позивач, формулюючи позовні вимоги, повинен відштовхуватись від тих наданих йому законом прав, які були об'єктивно порушені відповідачем, і позов повинен бути направлений на припинення цих правопорушень та на відновлення порушеного права.

Таким чином, право вибору способу захисту порушеного права належить позивачу, а суд наділений компетенцією перевірити відповідність обраного способу захисту змісту порушеного права. При цьому, обраний спосіб захисту не лише повинен бути встановлений договором або законом, але і бути ефективним засобом захисту, таким, що відповідає змісту порушеного права, характеру його порушення та наслідкам, спричиненим цим порушенням.

Відповідно до частини першої статті 162 Господарського процесуального кодексу України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.

Вирішуючи спір, суд повинен надати об'єктивну оцінку наявності порушеного права чи інтересу на момент звернення до господарського суду, а також визначити, чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновленню порушеного права.

Так, звертаючись до суду з відповідною позовною заявою, позивач обрав спосіб захисту порушених, на його думку, прав на підставі ч.2 ст. 20 ГК України, що кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом: присудження до виконання обов'язку в натурі.

Дослідивши зміст укладеного між позивачем (виконавцем) та відповідачем (замовником) договору №55 від 08.04.2019, суд дійшов висновку, що даний договір укладався на підставі Закону України «Про публічні закупівлі» (в редакції станом на 01.01.2019 року).

Приписами закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що послуги виконавця з вивезення побутових відходів визначає орган місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Виконавець послуг з вивезення побутових відходів укладає договори про надання послуг з поводження з побутовими відходами із споживачами. Виконавець послуг з вивезення побутових відходів зобов'язаний укласти договори про надання послуг з перероблення та захоронення побутових відходів із суб'єктами господарювання, що надають такі послуги відповідно до правил благоустрою території населеного пункту, розроблених з урахуванням схеми санітарного очищення населеного пункту. Договори про надання послуг з поводження з побутовими відходами мають містити інформацію про укладені договори між виконавцем послуг з вивезення побутових відходів та суб'єктами господарювання, що надають послуги з перероблення та/або захоронення побутових побутових відходів.

У частині першій статті 36 Закону України «Про публічні закупівлі» визначено, що договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

За змістом частини четвертої цієї ж статті зазначено, що умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури.

Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків:1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника; 2) збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії; 3) покращення якості предмета закупівлі, за умови що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю; 4) продовження строку дії договору про закупівлю та строку виконання зобов'язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі; 5) узгодженої зміни ціни в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг); 6) зміни ціни в договорі про закупівлю у зв'язку зі зміною ставок податків і зборів пропорційно до зміни таких ставок; 7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, регульованих цін (тарифів) і нормативів, які застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни; 8) зміни умов у зв'язку із застосуванням положень ч.5 цієї статті.

Відповідно до п.1 Порядку формування тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами, затвердженого постановою КМУ від 26.07.2006 за №1010, до послуг належать операції поводження з побутовими відходами (збирання, зберігання, перевезення, сортування, перероблення, утилізація, видалення, знешкодження та захоронення), що здійснюються у населеному пункті згідно з правилами благоустрою, розробленими з урахуванням схеми санітарного очищення населеного пункту та затвердженими органом місцевого самоврядування.

За приписами п.2 «Порядку розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення», затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 12.09.2018 №239, цей Порядок застосовується органами місцевого самоврядування під час розгляду розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги (послуги з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами) і поширюється на суб'єктів господарювання, зазначених у пункті 1 цього Порядку.

Умовами п.п. 4, 5 вищезазначеного Порядку встановлено, що суб'єкт господарювання (заявник) подає до органу місцевого самоврядування у друкованому та електронному вигляді розрахунки тарифів разом із заявою, підтвердними матеріалами і документами, що використовувалися під час проведення розрахунків тарифів. Комплект документів, поданий суб'єктом господарювання (заявником) до органу місцевого самоврядування, підлягає реєстрації службою діловодства. Розрахунки тарифів здійснюються суб'єктами господарювання відповідно до вимог Порядку формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 2006 року № 1010.

Крім того п. 6 Порядку передбачено, що за результатами розгляду поданих суб'єктом господарювання (заявником) згідно з вимогами цього Порядку розрахунків тарифів органом місцевого самоврядування здійснюється встановлення відповідних тарифів. До рішення про встановлення тарифів додається структура тарифів. Встановлення тарифів здійснюється як при повному перегляді (перерахунку) тарифів і їх структури, так і за результатами коригування тарифів.

Отже вищенаведеними нормативними актами передбачений певний порядок який має бути дотриманий для порядку процедури встановлення та перегляду тарифу на послуги щодо розміщення і зберігання твердих побутових відходів.

Крім того, умовами п.3.5Договору встановлено, що ціна Договору може бути змінена у випадках, передбачених законодавством, в тому числі у випадках зменшення обсягу закупівлі залежно від наявності коштів або виробничої необхідності замовника.

Дослідивши матеріали справи судом не встановлено того факту, що позивач дотримуючись встановленого законодавцем порядку, звертався до місцевого органу самоврядування з відповідним комплектом документів та йому було відмовлено у прийнятті відповідного рішення.

На момент звернення позивача до суду порушення його прав має об'єктивно існувати, а обраний ним спосіб захисту має бути ефективним.

Враховуючи викладене, з матеріалів справи не вбачається жодного порушення відповідачем прав позивача, у зв'язку з не підписанням Додаткової угоди до Договору№55 від 08.04.2019р., оскільки саме позивачем не були дотриманні умови договору та приписи нормативних актів щодо порядку внесення змін до договору в частині зміни вартості послуг та розміру тарифів.

За ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ст. 77 ГПК України).

Згідно ст. 78 ГПК України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.

Відповідно до ст. 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється під час розгляду справи по суті та є підставою для прийняття судового рішення про відмову в позові.

Враховуючи вищевикладене, суд відмовляє в задоволені позовних вимог.

Згідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати підлягають покладенню на позивача.

Керуючисьст.ст. 12, 13, 42, 46, 73, 74, 76,79, 86, 91, 123, 129, 130, 185, 191, 231, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог Фізичної особи - підприємця Лейко Леоніда Лукьяновича про зобов'язання Комунального підприємства "Управління міського господарства" звернутись до Покровської міської ради Донецької області з вимогою розглянути у встановленому законом порядку пропозицію про внесення змін до Договору №55 від 08.04.2019 - відмовити.

Згідно із ст.241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга відповідно до ст.256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду через господарський суд Донецької області (п.17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України).

У судовому засіданні 22.12.2021 складено та підписано вступну та резолютивну частину рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 30.12.2021.

Суддя Ю.С. Зельман