Рішення від 23.12.2021 по справі 905/1345/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901, UA628999980313141206083020002

РІШЕННЯ

іменем України

23.12.2021 Справа №905/1345/21

Господарський суд Донецької області у складі судді Зекунова Е.В., за участю секретаря судового засідання Бутенко П.Є., розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» в особі Краматорського управління по газопостачанню та газифікації до Товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорськтеплоенерго» про стягнення 18 961 141,13 грн.,-

За участю представників сторін:

від позивача в режимі відеоконференції - Луговий В.В. (за довіреністю);

від відповідача в режимі відеоконференції - Кравченко С.В. (за довіреністю);

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» в особі Краматорського управління по газопостачанню та газифікації звернулось до Господарського суду Донецької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорськтеплоенерго» про стягнення 18 961 141,13 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем умов Договору розподілу природного газу №06-11Т від 01.01.2016 року у зв'язку з чим утворилась заборгованість та підстави для стягнення пені, 3% річних та інфляційних втрат.

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 06.08.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі 905/1345/21 за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 06.09.2021 року.

01.09.2021 до канцелярії Господарського суду Донецької області від відповідача надійшов відзив на позовну заяву.

06.09.2021 на електронну пошту Господарського суду Донецької області від позивача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи (без ЕЦП).

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 06.09.2021 відкладено підготовче засідання на 04.10.2021 року.

30.09.2021 до канцелярії Господарського суду Донецької області від позивача надійшла відповідь на відзив.

04.10.2021 до канцелярії Господарського суду Донецької області від відповідача надійшли доповнення до відповіді на відзив.

04.10.2021 через підсистему «Електронний суд» до Господарського суду Донецької області від позивача надійшло клопотання про відкладення підготовчого засідання або проведення судового засідання в режимі відеоконференції (04.10.2021 на електронну пошту Господарського суду Донецької області надійшов аналогічний за змістом документ).

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 04.10.2021 продовжено строк розгляду справи №905/1345/21 на стадії підготовчого провадження на тридцять днів 04.11.2021 року; підготовче засідання відкладено на 20.10.2021 року.

18.10.2021 до канцелярії Господарського суду Донецької області від відповідача надійшли додаткові пояснення по справі.

21.10.2021 на електронну пошту Господарського суду Донецької області від позивача надійшла заява про збільшення розміру позовних вимог (23.10.2021 до канцелярії Господарського суду Донецької області надійшов аналогічний за змістом документ).

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 25.10.2021 повідомлено сторін, що призначене на 20.10.2021 підготовче засідання не відбулося у зв'язку з дистанційною роботою судді ОСОБА_1 за фактичним місцем проживанням в м. Харкові; підготовче засідання призначено на 03.10.2021 року.

26.10.2021 до канцелярії Господарського суду Донецької області від позивача надійшла заява про долучення доказів до матеріалів справи.

03.11.2021 на електронну пошту Господарського суду Донецької області від відповідача надійшло клопотання про зменшення розміру неустойки та розстрочення виконання судового рішення.

03.11.2021 на електронну пошту Господарського суду Донецької області від позивача надійшла заява про долучення доказів до матеріалів справи та проведення підготовчого засідання без участі представника позивача (08.11.2021 до канцелярії Господарського суду Донецької області надійшла аналогічна за змістом заява).

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 03.11.2021 прийнято клопотання про збільшення позовних вимог у справі №905/1345/21, як остаточні позовні вимоги у сумі 18 961 141,13 грн. Закрито підготовче провадження у справі №905/1345/21 та призначено розгляд справи по суті на 01.12.2021 року. Встановлено позивачу надати до суду в строк до 22.11.2021 обґрунтований розрахунок суми пені, 3 % річних та інфляційних втрат, а також пояснення на клопотання відповідача про зменшення розміру неустойки та розстрочення виконання судового рішення.

26.11.2021 на електронну пошту Господарського суду Донецької області від відповідача надійшли додаткові пояснення по справі.

01.11.2021 на електронну пошту Господарського суду Донецької області від позивача надійшли обґрунтований розрахунок суми пені, 3% річних та інфляційних втрат, заперечення на клопотання відповідача про зменшення розміру неустойки та розстрочення виконання судового рішення, а також заява про поновлення строку на подання зазначених документів.

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 01.12.2021 відкладено розгляд справи по суті на 15.12.2021 року.

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 15.12.2021 оголошено перерву в судовому засіданні до 23.12.2021 року.

21.12.2021 на електронну пошту Господарського суду Донецької області від відповідача надійшло клопотання про долучення документів.

23.12.2021 на електронну пошту Господарського суду Донецької області від позивача надійшли письмові пояснення.

У судовому засіданні 23.12.2021 були присутні в режимі відеоконференції представник позивача та представник відповідача.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, господарський суд,

ВСТАНОВИВ:

01.01.2016 між Публічним акціонерним товариством «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз», в особі відокремленого структурного підрозділу Краматорське Управління по газопостачанню та газифікації (далі - Позивач, Оператор ГРМ) та ТОВ «Краматорськтеплоенерго» (далі - Відповідач, Споживач) було укладено публічний договір розподілу природного газу №06-11Т (для споживача, що не є побутовим), затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015 року №2498 та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 року за № 1384\27829 і присвоєний ЕІС-код суб'єкту ринку природного газу №56XQ0000YI9LX006 (далі - Договір).

У п. 1.1. Договору вказано, що цей типовий договір розподілу природного газу є публічним та регламентує умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальником), до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.

Цей договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов цього договору (акцептування договору) є вчинення Споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема, надання підписаної Споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього Договору, яку у встановленому порядку Оператор ГРМ направляє Споживачу інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього Договору, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене Споживання природного газу (п. 1.3 Договору).

За цим Договором Оператор ГРМ зобов'язується надати Споживачу послугу з розподілу природного газу, а Споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором (п.2.1. Договору).

При вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися Законом України "Про ринок природного газу" та Кодексом газорозподільних систем. Оператор ГРМ зобов'язується вносити зміни та оновлювати інформацію, що розміщена на його сайті, зокрема, чинну редакцію тексту цього договору та Кодексу газорозподільних систем (п.2.3. Договору).

Пунктом 3.1 передбачено, що санкціонований відбір природного газу з газорозподільної системи здійснюється споживачем за умови наявності у нього укладеного із постачальником договору постачання природного газу та підтвердженого обсягу, виділеного для потреб споживача його постачальником на відповідний календарний період, а також відсутності простроченої заборгованості за цим договором.

Наявність підтвердженого обсягу природного газу споживача (його постачальника) доводиться до відома оператора ГРМ у встановленому законодавством порядку оператором ГТС, а до відома споживача його постачальником.

За відсутності у споживача договору постачання природного газу та/або виділених його постачальником підтверджених обсягів для потреб споживача на відповідний календарний період споживач не має права використовувати (споживати) природний газ із газорозподільної системи.

За наявності підтвердженого обсягу природного газу споживача та відсутності простроченої заборгованості за цим договором оператор ГРМ забезпечує розподіл природного газу, що належить споживачу, до межі балансової належності його об'єкта з дотриманням належного рівня надійності, безпеки, якості та величини тиску природного газу.

Приймання-передача обсягу газу, належного споживачу, а також перехід експлуатаційної відповідальності за стан газових мереж від оператора ГРМ до споживача відбуваються на межі балансової належності об'єкта споживача.

Споживач забезпечує належну експлуатацію власних газових мереж після межі балансової належності згідно з чинним законодавством, зокрема, відповідно до вимог Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15 травня 2015 року №285, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 08 червня 2015 року за №674/27119, або укладає відповідний договір з будь-якою організацією, яка має право на виконання таких робіт, з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем (п.3.2 Договору).

Споживач, що не є побутовим, зобов'язаний самостійно контролювати власне газоспоживання та для недопущення перевищеним підтвердженого обсягу природного газу здійснити разом зі своїм постачальником заходи з коригування в установленому порядку підтвердженого обсягу або заходи із самостійного та завчасного обмеження (припинення) власного газоспоживання (п. 3.3. Договору).

Облік (у тому числі приладовий) природного газу, що передається Оператором ГРМ та споживається Споживачем на межі балансової належності об'єкта Споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем (п. 5.1. Договору).

Визначення об'єму розподілу та споживання природного газу по споживачу здійснюється на межі балансової належності між оператором ГРМ та споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом газорозподільних систем та цим Договором. Для визначення об'єму розподілу та споживання природного газу беруться дані комерційного вузла обліку Оператора ГРМ. У разі відсутності комерційного вузла обліку в Оператора ГРМ беруться дані комерційного вузла обліку Споживача (п. 5.2 Договору).

Згідно з п.5.4 Договору порядок визначення об'єму розподіленого споживачу і спожитого ним природного газу та надання звітності щодо спожитих об'ємів газу за розрахунковий період визначається відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем та з урахуванням вимог договору.

Оплата вартості послуги оператора ГРМ з розподілу природного газу здійснюється споживачем за тарифом, встановленим регулятором для оператора ГРМ, а саме 352,80 грн. та ПДВ 70,56 грн., разом до сплати 423,36 грн. за 1000 м. куб., що сплачується як плата за річну замовлену потужність (абонентська плата), з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем (п.6.1. Договору).

За приписами п.6.2 Договору тариф, встановлений згідно з пунктом 6.1 цього розділу, є обов'язковим для сторін з дати набрання чинності постановою регулятора щодо його встановлення.

Розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць (п.6.3. Договору).

Оплата вартості послуги з розподілу природного газу за договором здійснюється споживачем, який не є побутовим, на умовах попередньої оплати до початку розрахункового періоду на підставі рахунка оператора ГРМ. Оплата вартості послуги з розподілу природного газу за цим договором здійснюється споживачем, який є побутовим, до 05 числа (включно) місяця, в якому надаються послуги з розподілу природного газу, на підставі рахунка оператора ГРМ. Оплата здійснюється виключно грошовими коштами на поточний рахунок оператора ГРМ. Дата оплати визначається датою, на яку були зараховані кошти на рахунок оператора ГРМ (п.6.4. Договору).

У разі виникнення у споживача заборгованості за цим договором сторони можуть укласти графік погашення заборгованості, який оформлюється додатком до цього договору або окремим договором про реструктуризацію заборгованості. У разі відсутності графіка погашення заборгованості оператор ГРМ має право грошові кошти, отримані від споживача в поточному розрахунковому періоді, зарахувати в рахунок погашення існуючої заборгованості споживача відповідно до черговості її виникнення. Укладення сторонами та дотримання споживачем узгодженого графіка погашення заборгованості не звільняє споживача від виконання поточних зобов'язань за цим договором. У разі відсутності графіка погашення заборгованості або його недотримання чи несплати поточних платежів оператор ГРМ має право у порядку, визначеному цим Договором, припинити або обмежити розподіл (споживання) природного газу на об'єкт споживача до повного погашення заборгованості (п.6.5. Договору).

Надання оператором ГРМ послуги з розподілу природного газу споживачу, що не є побутовим, має підтверджуватися підписаним між сторонами актом наданих послуг, що оформлюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем (п.6.6. Договору).

За приписами пп.1 п.7.4 Договору споживач зобов'язується здійснювати розрахунки в розмірі, строки та порядку, визначені цим договором.

Пунктом 8.1 Договору передбачено, що за невиконання або неналежне виконання своїх зобов'язань за цим договором сторони несуть відповідальність згідно з цим договором та чинним законодавством України.

У разі порушення споживачем строків оплати за цим договором він сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу (п.8.2. Договору).

Відповідно до п.12.1 Договір укладається на невизначений строк.

Цей договір може бути розірваний за згодою сторін або за ініціативою споживача у порядку, визначеному законодавством України (п.12.3 Договору).

Додатковою угодою №9 від 27.12.2019 сторонами погоджено договірні обсяги розподілу природного газу.

Договір та додаткова угода підписані представниками сторін та скріплені печатками юридичних осіб.

На виконання умов договору у період протягом липня-листопада 2020 року позивачем надавалися відповідачу послуги з розподілу природного газу, в підтвердження чого суду надано:

- акт прийому-передачі послуг з розподілу природного газу №1515/7 від 31.07.2020, який підписаний та скріплений печатками сторін без зауважень та заперечень, ТОВ «Краматорськтеплоенерго» у липні 2020 року отримало послугу з розподілу природного газу від ПАТ «Донецькоблгаз» (код ДКПП 35.22) з розподілу природного газу за ціною 0,7000грн. (кількістю 1840710,42м3), на загальну суму 1546196,75грн. (з урахуванням ПДВ). За отриману, згідно вищезазначеного Акту послугу, Товариство розрахувалось лише 20.10.2020.

- акт прийому-передачі природного газу №1515/13 від 31.08.2020, який підписаний та скріплений печатками сторін без зауважень та заперечень, ТОВ «Краматорськтеплоенерго» у серпні 2020 року отримало послугу з розподілу природного газу за ціною 0,7000грн. (кількістю 1840710,42м3), на загальну суму 1546196,75 грн. (з урахуванням ПДВ). За отриману, згідно вищезазначеного Акту послугу, Товариство не розрахувалось, заборгованість була сплачена лише 11.11.2020.

- акт прийому-передачі природного газу №1515/14 від 30.09.2020, який підписаний та скріплений печатками сторін без зауважень та заперечень, ТОВ «Краматорськтеплоенерго» у вересні 2020 року отримало послугу з розподілу природного газу за ціною 0,7000 грн. (кількістю 1840710,42м3), на загальну суму 1546196,75 грн. (з урахуванням ПДВ). За отриману, згідно вищезазначеного Акту послугу Товариство не розрахувалось, заборгованість в повному обсязі була сплачена Товариством лише 09.12.2020.

- акт прийому-передачі природного газу №1515/17 від 31.10.2020, який підписаний та скріплений печатками сторін без зауважень та заперечень, ТОВ «Краматорськтеплоенер» у жовтні 2020 року отримало послугу з розподілу природного газу за ціною 0,7000 грн. (кількістю 1840710,42м3), на загальну суму 1546196,75 грн. (з урахуванням ПДВ). За отриману згідно вищезазначеного Акту послугу Товариство не розрахувалось, заборгованість в повному обсязі була сплачена Товариством лише 14.12.2020.

- акт прийому-передачі природного газу №1515/18 від 30.11.2020, який підписаний та скріплений печатками сторін без зауважень та заперечень, ТОВ «Краматорськтеплоенерго» у листопаді 2020 року отримало послугу з розподілу природного газу за ціною 0,7000 грн. (кількістю 1840710,42м3), на загальну суму 1546196,75 грн. (з урахуванням ПДВ). За отриману, згідно вищезазначеного Акту послугу Товариство не розрахувалось, заборгованість в повному обсязі була сплачена Товариством лише 28.12.2020.

- акт прийому-передачі природного газу №1515/4 від 31.03.2021, який підписаний та скріплений печатками сторін без зауважень та заперечень, ТОВ «Краматорськтеплоенерго» у березні 2021 року отримало послугу з розподілу природного газу за ціною 1,020 грн. (кількістю 1666666,67м3), на загальну суму 2040000,00 грн. (з урахуванням ПДВ). За отриману, згідно вищезазначеного Акту послугу Товариство не розрахувалось.

За грудень 2020 року Споживач (Відповідач) своєчасно розрахувався з Оператором ГРМ (Позивачем) за отриману послугу, згідно умов договору на розподіл природного газу.

16.10.2020 Споживачем (Відповідачем) була надана Заявка на уточнення величини річної замовленої потужності сумарно по всіх об'єктах з розбивкою по кожному об'єкту на розрахунковий 2021 рік, згідно якої ТОВ «Краматорськтеплоенерго» просило встановити величину річної замовленої потужності на рівні 20000000,00м3, у відповідності до абз.10 п.2 Гл.6 Розділу VI Кодексу ГРМ.

З урахуванням вимог постанови НКРЕКП від 16.12.2020 №2451 змінилася ціна на послуги з розподілу природного газу, у зв'язку з чим, Наказом ПАТ «Донецькоблгаз» №325 від 18.12.2020 вартість послуги з розподілу природного газу для промислових споживачів та інших суб'єктів господарювання стала складати 1,224грн. (з ПДВ) та 1,020грн. (без ПДВ) за 1м3.

З початку 2021 року Споживач (Відповідач) своєчасно розрахувався з Оператором ГРМ (Позивачем), за отриману послугу з розподілу природного газу лише у січні 2021 року та лютому 2021 року.

Згідно акту прийому-передачі природного газу №1515/4 від 31.03.2021, який підписаний та скріплений печатками сторін без зауважень та заперечень, ТОВ «Краматорськтеплоенерго» у березні 2021 року отримало послугу з розподілу природного газу за ціною 1,020 грн. (кількістю 1666666,67м3), на загальну суму 2040000,00 грн. (з урахуванням ПДВ). За отриману, згідно вищезазначеного Акту послугу Товариство не розрахувалось.

06.04.2021 Краматорське УГГ ПАТ «Донецькоблгаз» направило повідомленням №04-29/814 ТОВ «Краматорськтеплоенерго» про здійснення вчасної оплати за послугу з розподілу природного газу та попередньої оплати, яка повинна проводитися Споживачем до десятого числа місяця, наступного за звітним.

15.04.2021 листом №22/580 ТОВ «Краматорськтеплоенерго» повідомило ПАТ «Донецькоблгаз» про наявність заборгованості і неможливості вчасно погашати заборгованість за надані послуги з розподілу природного газу, пов'язуючи це з провадженням 01.07.2019 в Україні ринку електричної енергії, у зв'язку з чим Товариство несе величезні збитки від продажу електричної енергії за ринковою ціною, яка є значно нижчою від собівартості виробництва електроенергії на ТЕЦ, а також інші причини несплати.

Відповідно до умов типового договору розподілу Оператором ГРМ (Позивачем) за квітень 2021 року була надана послуга з розподілу природного газу, однак із перевищенням річної замовленої потужності у кількості 207832,00 м3, у зв'язку з чим, керуючись п.6.5 Типового договору та розділом VI Кодексу ГРМ, Краматорським УГГ була розрахована сума перевищення за ціною 1,53 грн. та складено Акт-розрахунок перевищення замовленої річної потужності №1515/6 на суму 381579,55 грн, а разом за послугу розподілу за квітень 2021 року заборгованість склала 2 421 579,55 грн.

У зв'язку з несвоєчасною сплатою за отримані послуги, заборгованість Споживача (Відповідача) перед Оператором ГРМ (Позивачем), станом на 30.04.2021 із врахуванням боргу за попередній місяць (березень 2021 року) склала 2784648,75 грн.

19.04.2021 представником ТОВ «Краматорськтеплоенерго» власноруч було отримано в Краматорському УГГ Акт-розрахунок перевищення річної замовленої потужності №1515/6 та Рахунок по сплаті вартості перевищення річної замовленої потужності на суму 381579,55грн. Проте, представник Споживача відмовився поставити підпис про отримання вищезазначених документів в «Журналі реєстрації актів та рахунків виданих споживачам на оплату за розподіл природного газу».

19.04.2021 на адресу ТОВ «Краматорськтеплоенерго» Позивач направив листи №04-29/937, №04-29/960, яким повідомив Споживача про факт перевищення річної замовленої потужності, із додаванням Акту-розрахунку перевищення річної замовленої потужності №1515/7, №1515/8 та Рахунок по сплаті вартості перевищення річної замовленої потужності №1515/17-С, що підтверджується копією опису вкладення надсилання відповідачеві поштового відправлення від 22.04.2021 «Укрпоштою» та накладної №8430110707960 від 22.04.2021 про відправлення поштового листа.

Згідно листа №22/361 від 28.04.2021 та №22/679 від 12.05.2021 ТОВ «Краматорськтеплоенерго» повертає Краматорському УГГ Акт-розрахунок перевищення замовленої річної потужності №1515/6 від 13.04.2021 та №1515/6 без погодження і підписання, оскільки планує подати заявку на уточнення (збільшення) величини річної замовленої потужності у період з 10 липня по 15 вересня.

У своєму листі №04-29/1171 від 13.05.2021 Краматорське УГГ повідомило, що Оператор ГРМ керується нормами Кодексу ГРМ та типовим Договором розподілу природного газу №06-11Т, у відповідності з цим сумлінно виконує свої зобов'язання, а до обов'язку Споживача відноситься здійснення оплати за отримані послуги, виходячи з величини отриманої замовленої потужності, у зв'язку з чим ТОВ «Краматорськтеплоенерго» повинно сплатити накопичену заборгованість.

На виконання умов договору у період протягом травня-вересня 2021 року позивачем надавалися відповідачу послуги з розподілу природного газу, в підтвердження чого суду надано:

- акт прийому-передачі природного газу №1515/11 від 31.05.2021, який підписаний та скріплений печатками сторін без зауважень та заперечень, ТОВ «Краматорськтеплоенерго» у травні 2021 року отримало послугу з розподілу природного газу за ціною 1,020 грн. (кількістю 1666666,67 м3), на загальну суму 2040000,00 грн. (з урахуванням ПДВ). За отриману, згідно вищезазначеного Акту послугу Товариство не розрахувалось.

- акт прийому-передачі природного газу №1515/13 від 30.06.2021 та рахунку №1515/23 від 30.06.2021, які підписані та скріплені печаткою Краматорського УГГ, ТОВ «Краматорськтеплоенерго» у червні 2021 року отримало послугу з розподілу природного газу затією ж ціною 1,020 грн. (кількістю 1666666,67 м3), на загальну суму 2040000,00 грн. (з урахуванням ПДВ). За отриману, згідно вищезазначеного Акту послугу Товариство не розрахувалось. У зв'язку з чим станом на 30.06.2021 року заборгованість Товариства перед ПАТ «Донецькоблгаз», із врахуванням, попереднього боргу склала 6584502,07 грн.

- акт прийому-передачі природного газу №1515/15 від 31.07.2021, який підписаний та скріплений печатками сторін без зауважень та заперечень, ТОВ «Краматорськтеплоенерго» у липні 2021 року отримало послугу з розподілу природного газу за ціною 1,020 грн. (кількістю 1666666,67м3), на загальну суму 2040000,00грн. (з урахуванням ПДВ). За отриману, згідно вищезазначеного Акту, послугу Товариство не розрахувалось, у зв'язку з чим станом на 31.07.2021 заборгованість Товариства перед АТ «Донецькоблгаз» склала 8 624 502,07грн.

- акт прийому-передачі послуг з розподілу природного газу №1515/16 від 31.08.2021, який підписаний та скріплений печатками сторін без зауважень та заперечень, ТОВ «Краматорськтеплоенерго» у серпні 2021 року отримало послугу з розподілу природного газу за тією ж ціною 1,020 грн. (кількістю 1666666,67м3), на загальну суму 2040000,00грн. (з урахуванням ПДВ). За отриману, згідно вищезазначеного Акту, послугу Товариство не розрахувалось, у зв'язку з чим станом на 31.08.2021 заборгованість Товариства перед АТ «Донецькоблгаз» склала 10 664 502,07грн.

- акт прийому-передачі послуг з розподілу природного газу №1515/27 від 14.09.2021, який підписаний та скріплений печатками сторін без зауважень та заперечень, ТОВ «Краматорськтеплоенерго» у серпні 2021 року отримало послугу з розподілу природного газу за ціною 1,020грн. (кількістю 4000000м3), на суму 4896000,00грн.

- акт прийому-передачі послуг з розподілу природного газу з№1515/18 від 30.09.2021, який підписаний та скріплений печатками сторін без зауважень та заперечень, ТОВ «Краматорськтеплоенерго» у вересні 2021 року отримало послугу з розподілу природного газу за ціною 1,020 грн. (кількістю 2166666,67м3), на суму 2652000,00грн. За отриману, згідно вищезазначених Актів у серпні місяці послугу, Товариство не розрахувалось, у зв'язку з чим станом на 30.09.2021р. заборгованість Товариства перед АТ «Донецькоблгаз» склала 10 664 502,07 грн.

Як стверджує позивач, за отриману, згідно вищезазначених актів послугу, відповідач не розрахувався та із врахуванням попереднього боргу заборгованість ТОВ «Краматорськтеплоенерго» перед ПАТ «Донецькоблгаз» за послугу з розподілу природного газу склала 18212502,07 грн.

08.07.2021 Краматорським УГГ були надіслані Відповідачу рахунки для здійснення оплати за червень та серпень 2021 року, разом із супровідним листом та актом за послуги розподілу за червень 2021 року, що підтверджується описом вкладення надсилання відповідачеві поштового відправлення від 07.09.2021 Укрпоштою та накладною №8430110924686 від 07.09.2021 про відправлення поштового листа відповідачеві Укрпоштою

08.09.2021 ТОВ «Краматорськтеплоенерго» звернулося до Позивача з листом №22/1139 в якому просить підписати Акти звіряння, для можливості оформлення реструктуризації заборгованості за послуги з розподілу природного газу.

27.09.2021 Позивачем на адресу Відповідача були надіслані: Акт приймання-передачі послуг з розподілу природного газу, рахунок по сплаті послуги з розподілу природного газу на жовтень 2021, а також Акт корегування послуги з розподілу природного газу за січень- серпень 2021 та рахунок на оплату корегованих обсягів січень-серпень 2021, що підтверджується описом-вкладення від 27.09.2021 та накладною №8430111 197796 від 27.09.2021.

Згідно листа №04/1250 від 01.10.2021 ТОВ «Краматорськтеплоенерго» звернулося до Краматорського УГГ з проханням повторно надіслати Акт та рахунок за квітень місяць 2021р раніше повернуті на адресу Краматорського УГГ.

11.10.2021 Краматорським УГГ було надіслано на адресу ТОВ «Краматорськтеплоенерго» Акт розрахунок перевищення замовленої річної потужності за квітень 2021, разом із рахунком, що підтверджується копією опису вкладення надсилання відповідачеві поштового відправлення Укрпоштою та накладною №8430111254684 від 11.10.2021 про відправлення поштового листа відповідачеві Укрпоштою.

У зв'язку з порушенням умов Договору в частині повної та своєчасної оплати отриманих послуг ПАТ «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» звернулося з позовом до КП "Покровськтепломережа" про стягнення основного боргу в розмірі 18 212 502,07 грн, 3% річних в сумі 80665,48 грн, інфляційних втрат у сумі 250555,89 грн та пені в сумі 413337,69 грн.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував з наступних підстав.

1) Відповідно до постанови КМУ від 18 червня 2014 р. №217, якою затверджений порядок розподілу коштів, що надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання, поза волею Відповідача, згідно розрахованих нормативів здійснювалося перерахування коштів для проведення розрахунків з постачальником природного газу, на якого покладено спеціальні обов'язки, з оператором газотранспортної системи та оператором газорозподільної системи. За таких обставин кошти, які надходять кожного банківського дня згідно з алгоритмом розподілу коштів, встановленим Регулятором, зараховується як плата за послуги розподілу природного газу в тому місяці, в якому вони надійшли. Тобто. Відповідач ніяким чином не в змозі вплинути на порядок розрахунків з Позивачем.

Крім того, Відповідач зазначає, що остаточний розрахунок за надані у звітному місяці послуги за умовами Договору проводиться Споживачем до десятого числа місяця, наступного за звітним, відповідно до акта наданих послуг та з урахуванням раніше перерахованих коштів. Однак, відповідно до п.7 глави 6 розділу VI Кодексу газорозподільних систем оплата вартості послуг за договором розподілу природного газу здійснюється споживачем на підставі відповідного рахунка Оператора ГРМ на умовах договору розподілу природного газу з моменту його укладання.

Підписаний сторонами Договору акт наданих послуг свідчить про надання Оператором ГРМ (Позивачем) послуги з розподілу природного газу Споживачу (Відповідачу) у відповідному місяці. А моментом виникнення оплати за відповідним актом, як того вимагає Кодекс газорозподільних систем, є виставлення рахунку Оператором ГРМ.

Відповідач вважає, що здійснення остаточного розрахунку до десятого числа місяця, наступного за звітним, за послугу з розподілу природного газу відповідно до акта наданих послуг є можливим лише на підставі виставленого Оператором ГРМ відповідного рахунка.

Оскільки рахунки на оплату послуг за липень - листопад 2020 року, березень 2021 року, травень-червень 2021 року Позивачем до сплати Відповідачу пред'явлені/надіслані не були, строк оплати наданих послуг з розподілу природного газу не настав. Грошові кошти, які було зараховано Оператору ГРМ на законодавчому рівні відповідно до постанови КМУ від 18 червня 2014 р. №217, Відповідач вважає попередньою оплатою за відповідний місяць, в якому вони надійшли.

В зв'язку з простроченням кредитора (ненаданням/не направленням Позивачем рахунків на оплату послуг), обов'язок Відповідача зі сплати зобов'язань не настав, а отже нарахування Позивачем пені в розмірі 175361,90 грн, 3% річних в розмірі 37624,27 гри. та інфляційних втрат в сумі 183313,46 грн. на думку ТОВ «Краматорськтеплоенерго» є безпідставним.

2) Щодо перевищення величини річної замовленої потужності на 2021 рік Відповідач зазначає, що відповідно до абзацу 10 пункту 2 глави 6 розділу VI Кодексу газорозподільних систем ТОВ «Краматорськтеплоенерго» 16.10.2020 було надано Оператору ГРМ (Позивачу) уточнену заявку на величину річної замовленої потужності на 2021 рік на рівні 20 000 000,00 м3.

Пунктом 3 глави 6 розділу VI Кодексу газорозподільних систем передбачено, що:

«У разі здійснення споживачем, що не є побутовим, замовлення річної потужності відповідно до абзацу десятого пункту 2 або абзацу другого пункту 5 цієї глави споживач, що не є побутовим, має право одноразово з 10 липня по 15 вересня розрахункового календарного року подати Оператору ГРМ заявку на уточнення (збільшення/зменшення) величини замовленої річної потужності сумарно по всіх його об'єктах у газорозподільній зоні відповідного Оператора ГРМ на поточний календарний рік.

У такому випадку Оператор ГРМ здійснює перерахунок місячної вартості послуги розподілу природного газу відповідно до пункту 1 цієї глави за весь календарний рік.

Заявки на коригування, подані раніше/пізніше встановленого терміну, Оператором ГРМ не розглядаються та вважаються не поданими споживачем.

При збільшенні величини замовленої річної потужності різниця вартості послуги розподілу природного газу, яка утворилася внаслідок перерахунку вартості такої послуги за період з початку поточного календарного року до місяця, у якому здійснюється уточнення величини замовленої річної потужності (включно), оплачується споживачем, що не є побутовим, за тарифами на розподіл природного газу відповідних періодів протягом 10 робочих днів з дня виставлення Оператором ГРМ рахунку та включається в нарахування за послуги розподілу природного газу поточного календарного місяця.»

ТОВ «Краматорськтеплоенерго» зазначає, що Кодекс газорозподільних систем надає строк Відповідачу до 15 вересня 2021 року надати Позивачу заявку на уточнення (збільшення) величини замовленої річної потужності, про що Позивачу було надіслано листи за №22/631 від 28.04.2021 та №22/679 від 12.05.2021. Таким чином, відповідно до п. 3 глави 6 розділу VI Кодексу газорозподільних систем Відповідачем буде надіслано заявку на уточнення (збільшення) величини замовленої річної потужності задля вирішення питання про коригування замовлення річної потужності на 2021 рік та подальшої сплати вартості послуги розподілу природного газу.

3)Також, Відповідач посилається на Закон України «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу» № 1639-ІХ від 14.07.2021 (який набрав чинності 29.08.2021року), яким в закон України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення» №1730 від 3 листопада 2016 року (далі - Закон №1730) внесені зміни щодо врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ та послуги з його розподілу і транспортування, за теплову енергію, а також підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиту електричну енергію.

Відповідач є ліцензіатом з виробництва, транспортування і постачання електричної та теплової енергії (надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню) відповідно до зазначених нижче ліцензій.

Тобто в розумінні Закону №1730 ТОВ «Краматорськтеплоенерго» є теплопостачальною та теплогенеруючою організацією.

На думку Відповідача, реструктуризації за Законом №1730 підлягає кредиторська заборгованість теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ, використаний станом на 1 червня 2021 року для виробництва теплової та електричної енергії (у тому числі за договорами купівлі-продажу природного газу для власних потреб, що був використаний виключно для виробництва теплової та електричної енергії), надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, а також заборгованість за послуги з розподілу і транспортування природного газу та кредиторська заборгованість теплопостачальних організацій перед теплогенеруючими організаціями за теплову енергію, отриману для її подальшого постачання споживачам та/або надання відповідних комунальних послуг споживачам, які утворилися станом на 1 червня 2021 року (без урахування суми неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на таку заборгованість) (ст.5 Закону №1730).

Частиною 1 статті 7 Закону № 1730 визначено, що на реструктуризовану заборгованість за спожитий природний газ, а також послуги з його розподілу та транспортування, а також за теплову енергію станом на 1 червня 2021 року неустойка (штраф, пеня), інфляційні нарахування, проценти річних не нараховуються.

ТОВ «Краматорськтеплоенерго» зазначає, що нараховані на заборгованість за спожитий природний газ, утворену станом на 1 червня 2021 року, неустойка (штраф, пеня), інфляційні нарахування, проценти річних підлягають списанню з дня набрання чинності цим Законом, якщо погашення основної частини боргу здійснено до 1 червня 2021 року.

Спірні правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються нормами Цивільного та Господарського кодексів України, а також умовами типового Договору розподілу природного газу № 06-11Т від 01.01.2016 року.

Відповідно до пункту першого частини другої статті 11 Цивільного кодексу України (далі за текстом рішення ЦК України), однією із підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договір, який в силу вимог частини першої статті 629 ЦК України є обов'язковим для виконання сторонами.

Укладений між сторонами Договір за своєю правовою природою є договором надання послуг з розподілу природного газу.

Відповідно до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Згідно із статтею 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 525 ЦК України).

Частинами 1, 3, 5 статті 626 ЦК України встановлено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору. Договір є відплатним, якщо інше не встановлено договором, законом, або не випливає із суті договору.

У відповідності до положень статей 6, 627 Цивільного кодексу України, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Згідно зі статтею 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Відповідно до статті 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Частиною 2 статті 901 ЦК України визначено, що положення глави 63 Цивільного кодексу України можуть застосовуватись до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов'язання.

Згідно з статтею 902 Цивільного кодексу України виконавець повинен надати послугу особисто. У випадках, встановлених договором, виконавець має право покласти виконання договору про надання послуг на іншу особу, залишаючись відповідальним в повному обсязі перед замовником за порушення договору.

Частиною 1 статті 903 ЦК України встановлено, що якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Частина 1 статті 193 Господарського кодексу України встановлює, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором (частина 2 статті 193 ГК України).

Згідно зі статтею 1 Закону України «Про ринок природного газу» розподіл природного газу - господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов'язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу; споживач - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини; постачальник природного газу (далі - постачальник) - суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із постачання природного газу; постачання природного газу - господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і полягає в реалізації природного газу безпосередньо споживачам на підставі укладених з ними договорів.

Взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем, зокрема умови забезпечення: 1) надійної і безпечної експлуатації газорозподільних систем та гарантованого рівня розподілу (переміщення) природного газу до/від суміжних суб'єктів ринку природного газу відповідної якості; 2) комерційного, у тому числі приладового обліку природного газу в газорозподільній системі та визначення його об'ємів і обсягів передачі до/з газорозподільної системи, у тому числі в розрізі суб'єктів ринку природного газу; 3) доступу замовників до газорозподільної системи для приєднання до неї їх об'єктів будівництва або існуючих об'єктів (умови технічного доступу); 4) доступу суб'єктів ринку природного газу до газорозподільної системи для фактичної передачі (розподілу/споживання) належного їм природного газу до/з газорозподільної системи (умови комерційного доступу); 5) механізмів взаємодії оператора газорозподільної системи з операторами суміжних систем та з іншими суб'єктами ринку природного газу, визначені Кодексом газорозподільних систем, який затверджено постановою №2494 від 30.09.2015 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Відповідно до статті 40 Закону України «Про ринок природного газу» розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов'язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов'язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу. Типовий договір розподілу природного газу затверджується Регулятором. Оператор газорозподільної системи має забезпечити додержання принципу недискримінації під час укладення договорів розподілу природного газу з замовниками. Договір розподілу природного газу є публічним.

Частино 1 статті 14 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу» встановлено, що розподіл природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким газорозподільне підприємство зобов'язується транспортувати природний газ, довірений йому замовником, газорозподільними мережами до пункту приймання-передачі газу та передати його споживачу, який відповідно до законодавства має право на одержання зазначеного газу, а замовник зобов'язується сплатити за доставку газу за встановленою в договорі платою.

Згідно з частиною першою статті 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до вимог статті 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Статтею 612 ЦК України визначено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не виконав зобов'язання у строк, встановлений договором.

У пункті 6.6 договору встановлено, що оплата вартості послуги з розподілу природного газу за цим договором здійснюється споживачем, який не є побутовим, на умовах попередньої оплати до початку розрахункового періоду на підставі рахунка оператора ГРМ. Якщо згідно із законодавством споживач має сплачувати оператору ГРМ за послуги з розподілу природного газу зі свого поточного рахунку із спеціальним режимом використання, оплата послуг розподілу природного газу здійснюється з поточного рахунку із спеціальним режимом використання споживача на поточний рахунок оператора ГРМ кожного банківського дня згідно з алгоритмом розподілу коштів, встановленим регулятором, та зараховується як плата за послуги розподілу природного газу в тому місяці, в якому надійшли кошти. Остаточний розрахунок за надані у звітному місяці послуги проводиться споживачем до десятого числа місяця, наступного за звітним, відповідно до акта наданих послуг та з урахуванням раніше перерахованих коштів.

Отже, у договорі визначено конкретну дату розрахунку, та підписавши заявку-приєднання до умов договору розподілу природного газу (для споживача, який не є побутовим) відповідач погодився з такими умовами Типового договору, які є однаковим для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» і Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2498 та які відповідно змінюються Регулятором.

Судом встановлено, що на виконання умов договору Позивачем передано, а Відповідачем прийнято природний газ: у червні 2020 року на суму 1 546 196,75 грн (акт прийому - передачі природного газу №1515/6 від 30.06.2020); у липні 2020 року на суму 1 546 196,75 грн (акт прийому - передачі природного газу №1515/7 від 31.07.2020); у серпні на суму 1 546 196,75 грн (акт прийому - передачі природного газу №1515/13 від 31.08.2020); у вересні на суму 1 546 196,75 грн (акт прийому - передачі природного газу №1515/14 від 30.09.2020); у жовтні на суму 1 546 196,75 грн (акт прийому - передачі природного газу №1515/17 від 31.10.2020); у листопаді на суму 1 546 196,75 грн (акт прийому - передачі природного газу №1515/18 від 30.11.2020); у березні 2021 року на суму 2 040 000,00 грн (акт прийому - передачі природного газу №1515/4 від 31.03.2021); у травні 2021 року на суму 2 040 000,00 грн (акт прийому - передачі природного газу №1515/11 від 31.05.2021); у червні 2021 року на суму 2 040 000,00 грн (акт прийому - передачі природного газу №1515/12 від 30.06.2021); у липні 2021 року на суму 2 040 000,00 грн (акт прийому - передачі природного газу №1515/15 від 31.07.2021); у серпні 2021 року на суму 2 040 000,00 грн (акт прийому - передачі природного газу №1515/16 від 31.08.2021); у січні-серпні 2021 року на суму 4 896 000,00 грн (акт прийому - передачі природного газу №15/27 від 14.09.2021); у вересні 2021 року на суму 2 652 000,00 грн (акт прийому - передачі природного газу №1515/18 від 30.09.2021). Вказані акти підписані представниками сторін договору, підписи засвідчені печатками підприємств.

Натомість, відповідач порушив умови договору та не здійснив своєчасну оплату вартості отриманого природного газу, допустивши порушення строків розрахунків, що й зумовило звернення позивача до господарського суду з цим позовом.

Отже, заборгованість ТОВ «Краматорськтеплоенерго» за використаний природний газ, на час звернення позивача до суду, становила 18 212 502,07 гривень, що не заперечується споживачем.

26.11.2021 та 13.12.2021 від Відповідача надійшли заяви, в якому останній зазначає, що ТОВ «Краматорськтеплоенерго» частково погасило основну заборгованість в розмірі 6 738 450,21 грн, що підтверджується платіжними дорученнями:

№5407 від 01.11.2021 року на суму 100000,00 грн;

№5543 від 09.11.2021 року на суму 200000,00 грн;

№5737 від 15.11.2021 року на суму 100000,00 грн;

№5414 від 16.11.2021 року на суму 100000,00 грн;

№5865 від 22.11.2021року на суму 200000,00 грн;

№5893 від 23.11.2021 року на суму 386450,21 грн;

№5977 від 25.11.2021 року на суму 500000,00 грн;

№5985 від 26.11.2021 року на суму 500000,00 грн;

№6024 від 29.11.2021 року на суму 500000,00 грн;

№6036 від 30.11.2021 року на суму 652000,00 грн;

№6040 від 30.11.2021 року на суму 1000000,00 грн;

№6124 від 03.12.2021 року на суму 500000,00 грн;

№6217 від 07.12.2021 року на суму 500000,00 грн;

№6211 від 08.12.2021 року на суму 1000000,00 грн;

№6262 від 08.12.2021 року на суму 500000,00 грн.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 231 Господарського процесуального кодексу України господарський суд закриває провадження у справі, зокрема, у разі якщо відсутній предмет спору. Суд зазначає, що закриття провадження у справі можливе в разі, коли предмет спору існував на момент виникнення останнього та припинив існування в процесі розгляду справи.

Таким чином, сплативши заборгованість в розмірі 6 738 450,21 грн під час розгляду справи, відповідач припинив відповідне грошове зобов'язання, у зв'язку з чим провадження в частині позовних вимог про стягнення основної заборгованості в сумі 6 738 450,21 грн підлягає закриттю на підставі пункту 2 частини 1 статті 231 ГПК України за відсутністю предмету спору.

Разом з тим несплаченим залишається сума основного боргу в розмірі 11 474 051,86 грн, відтак суд приходить до висновку про обґрунтованість позову в цій частині та про його задоволення у вказаній сумі.

Щодо перевищення величини річної замовленої потужності на 2021 рік.

З позовної заяви вбачається, що за квітень 2021 року Відповідачу була надана послугу з розподілу природного газу із перевищенням річної замовленої потужності у кількості 207832,00 куб. На підтвердження зазначеного Позивачем надано суду акт - розрахунок перевищення річної замовленої потужності №1515/7 на суму 381 579,55 грн та рахунок по сплаті вартості перевищення річної замовленої потужності 1515/19-С.

Відповідач стверджує, що у відповідності до Кодексу газорозподільних систем він подав Оператору ГРМ (Позивачу) у квітні - травні 2021 року заявку на уточнення (збільшення) величини замовленої потужності, про що Позивачу було надіслано листи за №22/631 від 28.04.2021 та №22/679 від 12.05.2021.

З матеріалів справи вбачається, що згідно заявки на уточнення величини річної замовленої потужності Оператором ГРМ (Позивачем) на 2021 рік було визначено величину річної замовленої потужності в обсязі 24 694 119,00 куб.м.

Відповідно до абзацу 10 пункту 2 глави 6 розділу VI Кодексу газорозподільних систем Споживач, що не є побутовим, має право не пізніше ніж до 20 жовтня календарного року, що передує розрахунковому (крім замовлення потужності на 2020 рік, яке здійснюється до 01 листопада), подати Оператору ГРМ уточнену заявку на величину річної замовленої потужності сумарно по всіх його об'єктах з розбивкою по кожному об'єкту в газорозподільній зоні відповідного Оператора ГРМ на розрахунковий календарний рік. У такому разі, якщо фактичний обсяг використання потужності (протягом календарного року) буде перевищувати замовлену споживачем річну потужність сумарно по всіх його об'єктах, величина перевищення має бути сплачена споживачем за півторакратною вартістю тарифу на розподіл природного газу на користь Оператора ГРМ відповідно до договору розподілу природного газу.

Листом від 16.10.2021 ТОВ «Краматорськтеплоенерго» у відповідності до абзацу 10 пункту 2 глави 6 розділу VI Кодексу газорозподільних систем просило уточнити (зменшити) величину потужності на 2021 року на рівні 20 000 000,00 куб.м.

Звернувшись з позовною заявою про стягнення заборгованості в частині вартості річної потужності, Позивач стверджує, що за квітень 2021 року Відповідачу була надана послугу з розподілу природного газу із перевищенням річної замовленої потужності у кількості 207832,00 куб. м., розрахована за ціною 1,53 грн.

У зв'язку з чим, Позивачем складено акт - розрахунок перевищення річної замовленої потужності №1515/7 на суму 381 579,55 грн, який підписано та засвідчено печаткою відповідача без зауважень та заперечень.

Листом від 19.04.2021 Позивач повідомив Відповідача про факт перевищення та направив рахунок на оплату.

Листами від 28.04.2021 та 12.05.2021 Відповідач повідомив, що планує подати заявку на уточнення.

Відповідно до п. 3 глави 6 розділу VI Кодексу газорозподільних систем у разі здійснення споживачем, що не є побутовим, замовлення річної потужності відповідно до абзацу десятого пункту 2 або абзацу другого пункту 5 цієї глави споживач, що не є побутовим, має право одноразово з 10 липня по 15 вересня розрахункового календарного року подати Оператору ГРМ заявку на уточнення (збільшення/зменшення) величини замовленої річної потужності сумарно по всіх його об'єктах у газорозподільній зоні відповідного Оператора ГРМ на поточний календарний рік.

У такому випадку Оператор ГРМ здійснює перерахунок місячної вартості послуги розподілу природного газу відповідно до пункту 1 цієї глави за весь календарний рік.

Заявки на коригування, подані раніше/пізніше встановленого терміну, Оператором ГРМ не розглядаються та вважаються не поданими споживачем.

При збільшенні величини замовленої річної потужності різниця вартості послуги розподілу природного газу, яка утворилася внаслідок перерахунку вартості такої послуги за період з початку поточного календарного року до місяця, у якому здійснюється уточнення величини замовленої річної потужності (включно), оплачується споживачем, що не є побутовим, за тарифами на розподіл природного газу відповідних періодів протягом 10 робочих днів з дня виставлення Оператором ГРМ рахунку та включається в нарахування за послуги розподілу природного газу поточного календарного місяця.

В матеріалах справи відсутні заявки на уточнення (збільшення/зменшення) величини замовленої річної потужності ТОВ «Краматорськтеплоенерго» подані на адресу Оператора ГРМ (Позивача) у період з 10 липня по 15 вересня 2021 року, тому посилання Відповідача на приписи п. 3 глави 6 розділу VI Кодексу газорозподільних систем є помилковими та безпідставними. Висновки суду в цій частині належними та допустимими доказами ТОВ «Краматорськтеплоенерго» не спростовані.

З огляду на зазначене, суд вважає, що доводи Позивача про стягнення вартості перевищення замовленої у квітні 2021 річної потужності на суму 381 579,55 грн є правомірними та обґрунтованими.

Крім, стягнення суми основного боргу, ПАТ «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» просить суд стягнути з Відповідача 413337,69 грн пені, 80665,48 грн 3% річних, 254 635,89 грн інфляційних втрат.

Щодо нарахування пені в сумі 98873,16 грн, інфляційних втрат в сумі 143796,30 грн та 3% річних в сумі 22267,37 грн за період липень-листопад 2020 року суд зазначає наступне.

03.11.2016 року Верховною Радою України було прийнято Закон України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних організацій та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожитті енергоносії» №1730-VІІІ, який набрав чинності 30.11.2016 року. Цим Законом визначено комплекс організаційних та економічних заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення.

Водночас, 29.08.2021 року набрав чинності Закон України «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу» №1639-ІХ від 14.07.2021, яким внесено зміни до Закону №1730-VІІІ та до його назви.

Згідно ч.1 ст.2 Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних організацій та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення», в редакції Закону №1639-ІХ, дія цього Закону поширюється на відносини із врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ та послуги з його розподілу і транспортування, за теплову енергію, а також підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиту електричну енергію.

Відповідно до ч.1 ст.3 Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних організацій та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення», в редакції Закону №1639-ІХ, для участі у процедурі врегулювання заборгованості теплопостачальні та теплогенеруючі організації, підприємства централізованого водопостачання та водовідведення включаються до реєстру, який веде центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства.

Частиною 1 статті 7 Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних організацій та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення», в редакції Закону №1639-ІХ, передбачено, що на реструктуризовану заборгованість за спожитий природний газ, а також послуги з його розподілу та транспортування, а також за теплову енергію станом на 1 червня 2021 року неустойка (штраф, пеня), інфляційні нарахування, проценти річних не нараховуються.

Нараховані на заборгованість за спожитий природний газ, послуги з його розподілу та транспортування, а також за теплову енергію, отриману для її подальшого постачання споживачам та/або надання відповідних комунальних послуг, утворену станом на 1 червня 2021 року, неустойка (штраф, пеня), інфляційні нарахування, проценти річних не можуть бути предметом подальшого продажу та врегульовуються у такий спосіб:

- підлягають списанню з дня набрання чинності цим Законом, якщо погашення основної частини боргу здійснено до 1 червня 2021 року або до моменту укладення договорів про реструктуризацію відповідно до статті 5 цього Закону, у тому числі шляхом проведення взаєморозрахунків відповідно до статті 4 цього Закону;

- підлягають списанню, за умови повного виконання теплогенеруючими та теплопостачальними організаціями умов укладеного договору про реструктуризацію заборгованості.

Таким чином, вказаною статтею законодавець запровадив чіткий механізм звільнення боржників від відповідальності за несвоєчасну сплату заборгованості за спожитий природний газ та встановив заборону на нарахування боржникам (споживачам) неустойки, інфляційних втрат, відсотків річних на суми основної заборгованості за договорами поставки природного газу за умов її погашення боржниками до 01.06.2021 року.

При цьому застосування статті 7 Закону (яка є нормою прямої дії) не ставиться у залежність від виконання будь-яких інших умов, окрім погашення боржником заборгованості за отриманий природний газ до певної дати.

З матеріалів справи вбачається, що відповідачем було погашено заборгованості за зобов'язаннями липень-листопад 2020 року 28.12.2020, тобто до 01.06.2021 року.

З урахуванням викладеного, з огляду на приписи ст.7 Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення», в редакції Закону України «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу» (дата набрання чинності - 29.08.2021 року), нарахування пені, трьох процентів річних та інфляційних втрат проведені позивачем за зобов'язаннями липень-листопад 2020 року за договором №06-11Т від 01.01.2016 є неправомірними, тому задоволенню не підлягають.

Щодо нарахування пені в розмірі 314464,53 грн за період березень-вересень 2021 року.

Згідно зі статтею 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання; пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Статтею 230 Господарського кодексу України передбачено, що штрафними санкціями у цьому кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

За приписом ч.3 ст.549 Цивільного кодексу України пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Статтею 1 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" визначено, що платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня (ст. 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань").

Пунктом 8.2 Договору передбачено, що у разі порушення споживачем строків оплати за цим договором він сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу.

Позивачем нараховано пеню за зобов'язаннями березня 2021 року за період з 10.04.2021 по 30.06.2021, за зобов'язаннями квітня 2021 року за період з 10.05.2021 по 30.06.2021, за зобов'язаннями травня 2021 року за період з 10.06.2021 по 30.06.2021, за зобов'язаннями травня 2021 року за період з 10.06.2021 по 30.06.2021, за зобов'язаннями червня 2021 року за період з 10.07.2021 по 20.10.2021, за зобов'язаннями липня 2021 року за період з 10.08.2021 по 20.10.2021, за зобов'язаннями серпня 2021 року за період з 10.09.2021 по 20.10.2021, за зобов'язаннями вересня 2021 року за період з 10.10.2021 по 20.10.2021.

Перевіривши розрахунок Позивача за період березня - вересень 2021 року, господарський суд встановив, що позивачем неправильно визначено періоди нарахування.

Так, відповідно до пункту 6.6 договору оплата вартості послуги з розподілу природного газу за цим договором здійснюється споживачем, який не є побутовим, на умовах попередньої оплати до початку розрахункового періоду на підставі рахунка оператора ГРМ. Якщо згідно із законодавством споживач має сплачувати оператору ГРМ за послуги з розподілу природного газу зі свого поточного рахунку із спеціальним режимом використання, оплата послуг розподілу природного газу здійснюється з поточного рахунку із спеціальним режимом використання споживача на поточний рахунок оператора ГРМ кожного банківського дня згідно з алгоритмом розподілу коштів, встановленим регулятором, та зараховується як плата за послуги розподілу природного газу в тому місяці, в якому надійшли кошти. Остаточний розрахунок за надані у звітному місяці послуги проводиться споживачем до десятого числа місяця, наступного за звітним, відповідно до акта наданих послуг та з урахуванням раніше перерахованих коштів.

Відповідно до ст. 253 Цивільного кодексу України перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.

Згідно ч. 5 ст. 254 Цивільного кодексу України, якщо останній день строку припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, що визначений відповідно до закону у місці вчинення певної дії, днем закінчення строку є перший за ним робочий день.

Враховуючи умови п. 6.6. Договору та положення статей 253, 254 Цивільного кодексу України оплата за поставлену послугу повинна бути здійснена Відповідачем наступним чином:

за зобов'язаннями березня 2021 року - 12.04.2021 року включно, оскільки 10-11.04.2021 були вихідними днями;

за зобов'язаннями квітня 2021 року - 11.05.2021 року включно, оскільки 10.05.2021 припало на вихідний день;

за зобов'язаннями травня 2021 року - 10.06.2021 року включно;

за зобов'язаннями червня 2021 року - 12.07.2021 року включно, оскільки 10-11.07.2021 були вихідними днями;

за зобов'язаннями липня 2021 року - 10.08.2021 року включно;

за зобов'язаннями серпня 2021 року - 10.09.2021 року включно;

за зобов'язаннями вересня 2021 року - 11.10.2021 включно, оскільки 10.10.2021 було вихідним днем.

Отже, враховуючи зазначене початком нарахування пені:

за зобов'язаннями березня 2021 року є 13.04.2021;

за зобов'язаннями квітня 2021 року є 12.05.2021;

за зобов'язаннями травня 2021 року є 11.06.2021;

за зобов'язаннями червня 2021 року є 13.07.2021;

за зобов'язаннями липня 2021 року є 11.08.2021;

за зобов'язаннями серпня 2021 року є 11.09.2021;

за зобов'язаннями вересня 2021 року є 12.10.2021.

Здійснивши власний перерахунок пені з урахуванням положень п. 6.6. Договору та положення статей 253, 254 Цивільного кодексу України, судом встановлено, що розмір пені складає 301836,38 грн.

Щодо нарахування пені інфляційних втрат в сумі 110839,59 грн за період березень-вересень 2021 року.

Відповідно до статті 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три відсотки річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Індекс інфляції - це показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купуються населенням для невиробничого споживання, і його найменший період визначення складає місяць. Розмір боргу з урахуванням індексу інфляції визначається виходячи з суми боргу, що існувала на останній день місяця, в якому платіж мав бути здійснений, помноженої на індекс інфляції, визначений названою Державною службою, за період прострочення починаючи з місяця, наступного за місяцем, у якому мав бути здійснений платіж, і за будь-який місяць (місяці), у якому (яких) мала місце інфляція. При цьому в розрахунок мають включатися й періоди часу, в які індекс інфляції становив менше одиниці (тобто мала місце дефляція) (п.п.3.2 п.3 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №14 від 17.12.2013 «Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов'язань»).

При цьому, індекс інфляції нараховується не на кожну дату місяця, а в середньому за місяць.

Невиконання грошового зобов'язання є триваючим правопорушенням, розмір боргу з урахуванням індексу інфляції визначається за прострочення, що триває повний місяць, поки існує борг, та може бути визначено з урахуванням положень Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» у наступному місяці.

Якщо прострочення відповідачем виконання зобов'язання з оплати становить менше місяця, то в такому випадку виключається застосування до відповідача відповідальності, передбаченої ч.2 ст.625 Цивільного кодексу України, у вигляді стягнення інфляційних втрат за такий місяць.

При зменшенні суми боргу внаслідок часткового виконання зобов'язання боржником, сума погашення має відніматися не від суми основного боргу, який існував на початок розрахункового місяця, а від суми основного боргу, помноженої на індекс інфляції у цьому місяці (фактичної вартості грошей на кінець розрахункового місяця з урахуванням інфляційних процесів). А подальший розрахунок інфляційних збитків здійснюється з урахуванням саме проіндексованого залишку основного боргу за попередній місяць у тій же послідовності (шляхом перемножування на індекс інфляції за наступний місяць та віднімання конкретної суми погашення боргу у новому розрахунковому місяці).

Наведені висновки узгоджуються із висновками Верховного Суду, викладеними в постановах від 24.04.2019 у справі №910/5625/18, від 13.02.2019 у справі №924/312/18, 26.06.2020 у справі № 905/21/19, від 24.09.2020 у справі №915/2095/19.

Крім того, відповідно до роз'яснення Верховного Суду викладеного в постанові від 20.11.2020 у справі №910/13071/19, сума боргу, внесена за період з 1 до 15 числа включно відповідного місяця, індексується за період з урахуванням цього місяця, а якщо суму внесено з 16 до 31 числа місяця, то розрахунок починається з наступного місяця. За аналогією, якщо погашення заборгованості відбулося з 1 по 15 число включно відповідного місяця - інфляційна складова розраховується без урахування цього місяця, а якщо з 16 до 31 числа місяця - інфляційна складова розраховується з урахуванням цього місяця.

Отже, якщо період прострочення виконання грошового зобов'язання складає неповний місяць, то інфляційна складова враховується або не враховується в залежності від математичного округлення періоду прострочення у неповному місяці.

За результатом проведеної перевірки наданого позивачем розрахунку інфляційних втрат за зобов'язаннями, які виникли у період березень - вересень 2021 року, з урахуванням правової позиції, викладеної в постанові об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду у справі №905/21/19 від 26.06.2020, судом встановлено відповідність розрахунку позивача фактичним обставинам справи.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз», в особі відокремленого структурного підрозділу Краматорське Управління по газопостачанню та газифікації в частині стягнення інфляційних втрат у розмірі 110839,59 грн. є обґрунтованими.

Щодо нарахування 3% річних в розмірі 58398,11 грн за період березень-вересень 2021 року.

Статтею 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Передбачене законом право кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням процентів річних є способами захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отримання компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

Вказана стаття визначає відповідальність за порушення грошового зобов'язання та її приписи підлягають застосуванню у випадку прострочення боржником виконання грошового зобов'язання. Тобто, у разі неналежного виконання боржником грошового зобов'язання виникають нові додаткові зобов'язання, які тягнуть за собою втрату матеріального характеру. Відповідно такі додаткові зобов'язання є заходами відповідальності за порушення основного зобов'язання, у тому числі, коли має місце прострочення виконання основного зобов'язання.

Позивачем нараховано 3% річних за зобов'язаннями березня 2021 року за період з 10.04.2021 по 30.06.2021, за зобов'язаннями квітня 2021 року за період з 10.05.2021 по 30.06.2021, за зобов'язаннями травня 2021 року за період з 10.06.2021 по 30.06.2021, за зобов'язаннями травня 2021 року за період з 10.06.2021 по 30.06.2021, за зобов'язаннями червня 2021 року за період з 10.07.2021 по 20.10.2021, за зобов'язаннями липня 2021 року за період з 10.08.2021 по 20.10.2021, за зобов'язаннями серпня 2021 року за період з 10.09.2021 по 20.10.2021, за зобов'язаннями вересня 2021 року за період з 10.10.2021 по 20.10.2021.

Перевіривши розрахунок Позивача за період березня - вересень 2021 року, господарський суд встановив, що позивачем неправильно визначено періоди нарахування.

Так, відповідно до пункту 6.6 договору оплата вартості послуги з розподілу природного газу за цим договором здійснюється споживачем, який не є побутовим, на умовах попередньої оплати до початку розрахункового періоду на підставі рахунка оператора ГРМ. Якщо згідно із законодавством споживач має сплачувати оператору ГРМ за послуги з розподілу природного газу зі свого поточного рахунку із спеціальним режимом використання, оплата послуг розподілу природного газу здійснюється з поточного рахунку із спеціальним режимом використання споживача на поточний рахунок оператора ГРМ кожного банківського дня згідно з алгоритмом розподілу коштів, встановленим регулятором, та зараховується як плата за послуги розподілу природного газу в тому місяці, в якому надійшли кошти. Остаточний розрахунок за надані у звітному місяці послуги проводиться споживачем до десятого числа місяця, наступного за звітним, відповідно до акта наданих послуг та з урахуванням раніше перерахованих коштів.

Відповідно до ст. 253 Цивільного кодексу України перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.

Згідно ч. 5 ст. 254 Цивільного кодексу України, якщо останній день строку припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, що визначений відповідно до закону у місці вчинення певної дії, днем закінчення строку є перший за ним робочий день.

Враховуючи умови п. 6.6. Договору та положення статей 253, 254 Цивільного кодексу України оплата за поставлену послугу повинна бути здійснена Відповідачем наступним чином:

за зобов'язаннями березня 2021 року - 12.04.2021 року включно, оскільки 10-11.04.2021 були вихідними днями;

за зобов'язаннями квітня 2021 року - 11.05.2021 року включно, оскільки 10.05.2021 припало на вихідний день;

за зобов'язаннями травня 2021 року - 10.06.2021 року включно;

за зобов'язаннями червня 2021 року - 12.07.2021 року включно, оскільки 10-11.07.2021 були вихідними днями;

за зобов'язаннями липня 2021 року - 10.08.2021 року включно;

за зобов'язаннями серпня 2021 року - 10.09.2021 року включно;

за зобов'язаннями вересня 2021 року - 11.10.2021 включно, оскільки 10.10.2021 було вихідним днем.

Отже, враховуючи зазначене початком нарахування 3% річних:

за зобов'язаннями березня 2021 року є 13.04.2021;

за зобов'язаннями квітня 2021 року є 12.05.2021;

за зобов'язаннями травня 2021 року є 11.06.2021;

за зобов'язаннями червня 2021 року є 13.07.2021;

за зобов'язаннями липня 2021 року є 11.08.2021;

за зобов'язаннями серпня 2021 року є 11.09.2021;

за зобов'язаннями вересня 2021 року є 12.10.2021.

Здійснивши власний перерахунок 3% річних з урахуванням положень п. 6.6. Договору та положення статей 253, 254 Цивільного кодексу України, судом встановлено, що розмір 3% річних складає 55877,44 грн.

Щодо тверджень відповідача про наявність рахунку як обов'язкової підстави для оплати відповідачем зобов'язань по Договору за березень - травень 2021 року та невиконання позивачем обов'язку щодо його надання/направлення відповідачу.

Суд не погоджується з такими твердженням відповідача, оскільки, пунктом 6.6 Договору встановлено, що оплата вартості послуги з розподілу природного газу за цим договором здійснюється споживачем, який не є побутовим, на умовах попередньої оплати до початку розрахункового періоду на підставі рахунка оператора ГРМ. Якщо згідно із законодавством споживач має сплачувати оператору ГРМ за послуги з розподілу природного газу зі свого поточного рахунку із спеціальним режимом використання, оплата послуг розподілу природного газу здійснюється з поточного рахунку із спеціальним режимом використання споживача на поточний рахунок оператора ГРМ кожного банківського дня згідно з алгоритмом розподілу коштів, встановленим регулятором, та зараховується як плата за послуги розподілу природного газу в тому місяці, в якому надійшли кошти. Остаточний розрахунок за надані у звітному місяці послуги проводиться споживачем до десятого числа місяця, наступного за звітним, відповідно до акта наданих послуг та з урахуванням раніше перерахованих коштів.

Слід звернути увагу на те, що за своєю правовою природою рахунок на оплату не є первинним документом, а є документом, який містить тільки платіжні реквізити, на які потрібно перераховувати грошові кошти в якості оплати за надані послуги, тобто, носить інформаційний характер.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію.

Згідно зі статтею 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції. Неістотні недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію, не є підставою для невизнання господарської операції, за умови, що такі недоліки не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, та містять відомості про дату складання документа, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції тощо.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 29.04.2020 у справі №915/641/19.

Таким чином ненадання рахунку позивачем відповідача або деяких з рахунків (з урахування того, що відповідні платіжні реквізити позивача зазначено в актах наданих послуг та договорі), не є відкладальною умовою у розумінні приписів статті 212 Цивільного кодексу України та не є простроченням кредитора у розумінні статті 613 Цивільного кодексу України, а тому не звільняє відповідача від обов'язку оплатити надані позивачем послуги у строк визначений п. 6.6. Договору.

Суд зазначає, що саме акт приймання-передачі наданих послуг є тим первинним документом, на підставі якого виникає обов'язок сплати.

Отже з урахуванням викладеного, суд доходить висновку, що акти приймання-передачі наданих послуг Відповідачу не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, містять відомості про дату складання документа, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції, вказані акти підписано відповідачем та засвідчено печаткою відповідача без зауважень та заперечень, у т.ч. претензій щодо їх невідповідності п. 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, яке затверджено наказом Міністерства фінансів України №88 від 24.05.1995.

Щодо посилання відповідача на Постанову КМУ від 18.06.2014 року №217.

Верховний Суд у постановах від 17 квітня 2018 року у справі №918/1395/18, від 21 лютого 2018 року у справі №910/16072/16, від 27.02.2020 року у справі №921/12/19, від 16 жовтня 2020 року у справі №903/918/19 зауважив, що порядок розподілу коштів, що надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання для проведення розрахунків з постачальником природного газу, на якого покладено спеціальні обов'язки, затверджений постановою КМУ від 18 червня 2014 року №217 визначає виключно механізм розподілу коштів, які вже знаходяться на поточному рахунку з спеціальним режимом використання, і жодним чином не стосується договірних зобов'язань сторін в частині порядку та строків розрахунків між сторонами та ніяк не впливає на них. Відтак, положення Порядку №217 не виключають можливість теплопостачальних організацій впливати на порядок, строки та розмір розрахунків з позивачем за поставлений природний газ, тому є можливим застосування до відповідача відповідальності за прострочення виконання грошового зобов'язання у вигляді нарахування 3% річних та інфляційних втрат.

З урахуванням зазначеного суд вважає помилковими доводи відповідача щодо безпідставності нарахування інфляційних втрат та 3% річних у зв'язку з неможливість останнього впливати на розрахунки по причині проведення розрахунку згідно порядку, визначеного Постановою КМУ №217.

Щодо реструктуризації заборгованості за квітень та травень 2021 року в розмірі 4 444 502,07 грн.

13.12.2021 до суду від Відповідача надійшло клопотання №06/1635, в якому останній зазначає, що наказом Міністерства розвитку громадян та територій України від 10.12.2021 року №327 ТОВ «Краматорськтеплоенерго» включено в реєстр підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ та послуги з його розподілу за Законом України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання та водовідведення» №1730 від 03 литсопада 2016 року (в редакції закону №1639 від 14.07.2021 року).

В додатку до наказу №327 від 10.12.2021 ТОВ «Краматорськтеплоенерго» значиться в реєстрі №253, 253.1. Кредиторська заборгованість перед ПАТ «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз», що утворена станом на 01.06.2021 та підлягає реструктуризації у розмірі 4 444 502, 07 грн.

Отже, Відповідач вважає, що послуги з розподілу природного газу за квітень та травень 2021 року в сумі 4 444 502, 07 грн, підлягають врегулюванню відповідно до Закону України №1730.

Позивач проти задоволення клопотання Відповідача заперечує з наступних підстав.

21.12.2021 на адресу позивача надійшов лист від ТОВ «Краматорськтеплоенерго» № 22/1671 від 17.32.2021 разом із документами за затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2017 року № 222 формами, а саме:

1)Договір про реструктуризацію заборгованості за послуги з розподілу природного газу (надалі - Договір) у двох примірниках - на 4

аркушах;

2)Графік погашення заборгованості за послуги з розподілу природного газу, що виникла станом на 1 червня 2021р. у двох примірниках - на 2 аркушах;

3)Акт звіряння розрахунків до Договору у двох примірниках - на 2 аркушах.

Зазначеним листом відповідач просить нас підписати вищевказані документи та один їх примірник повернути на адресу ТОВ «Краматорськтеплоенерго».

Згідно пункту 3 розділу «Умови та порядок реструктуризації заборгованості» договору про реструктуризацію заборгованості за послуги розподілу природного газу, який надійшов на адресу позивача, сума заборгованості, що підлягає реструктуризації відповідно до пункту 1 договору, становить 4 444 502,07 гри., що підтверджується актом звіряння взаєморозрахунків, який в обов'язковому порядку додається до договору та є його невід'ємною частиною. До вказаного договору додається акт звіряння розрахунків, підписаний зі сторони відповідача.

Із сумою заборгованості, що підлягає реструктуризації, відповідно до ст. 5 Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення» від 03.11.2016 № 1730-VIII (далі - Закон), позивач повністю не згоден, оскільки вона є невірною та явно заниженою.

Частиною 1 статті 5 вказаного Закону визначено, що реструктуризації підлягають кредиторська заборгованість теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ, використаний станом на 1 червня 2021 року для виробництва теплової та електричної енергії (у тому числі за договорами купівлі-продажу природного газу для власних потреб, що був використаний виключно для виробництва теплової та електричної енергії), надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, а також заборгованість за послуги з розподілу і транспортування природного газу та кредиторська заборгованість теплопостачальних організацій перед теплогенеруючими організаціями за теплову енергію, отриману для її подальшого постачання споживачам та/або надання відповідних комунальних послуг споживачам, які утворилися станом на 1 червня 2021 року (без урахування суми неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на таку заборгованість).

Таким чином, розрахунковою датою по зазначеному Закону є 01.06.2021.

Із актів звіряння розрахунків від 14.09.2021 та 28.10.2021 між AT «Донецькоблгаз» та ТОВ «Краматорськтеплоенерго» вбачається, що сума заборгованості станом на 01.06.2021 за послуги розподілу природного газу складає 4 544 502,07 грн.

Позивач зазначає, що договір про реструктуризації заборгованості за послуги розподілу природного газу, акт звіряння розрахунків, графік погашення заборгованості за послуги з розподілу природного газу, що виникла станом на 01.06.2021 Позивач підписати не маємо можливість, оскільки заборгованість, яка підлягає реструктуризації згідно Закону, є неузгодженою і спірною.

Дослідивши обставини справи в цій частині, суд зазначає, що 29.08.2021 набрав чинності Закон України "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу" № 1639-ІХ, яким внесено зміни, зокрема, до Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії" від 03.11.2016 №1730-VIII (далі - Закон №1730-VIII).

Дія Закону № 1730-VIII поширюється на відносини із врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ та послуги з його розподілу і транспортування, за теплову енергію, а також підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиту електричну енергію.

Відповідно до абз. 9, 11 ч. 1 ст. 1 Закону процедура врегулювання заборгованості - це заходи, спрямовані на зменшення, списання та/або реструктуризацію заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ, підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиту електричну енергію шляхом проведення взаєморозрахунків, реструктуризації та списання заборгованості.

Закон № 1730-VIII містить наступні умови для врегулювання кредиторської заборгованості у відповідності до вимог цього Закону.

Так, частиною першою статті 3 Закону № 1730-VIII передбачає, що для участі у процедурі врегулювання заборгованості теплопостачальні та теплогенеруючі організації, підприємства централізованого водопостачання та водовідведення включаються до реєстру, який веде центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства.

За змістом частини другої статті 3 Закону № 1730-VIII для включення до реєстру підприємства централізованого водопостачання і водовідведення, теплопостачальні і теплогенеруючі організації подають центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства, заяву, до якої додаються документи (згідно переліку).

Рішення про включення або про відмову у включенні до реєстру приймається керівником центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства, або уповноваженою ним посадовою особою протягом 10 робочих днів з дня надходження заяви та розміщується на офіційному веб-сайті цього органу (абз. 9 частини другої статті 3 Закону № 1730-VIII).

Статтею 5 Закону № 1730-VIII визначено, що реструктуризації підлягають кредиторська заборгованість теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ, використаний станом на 1 червня 2021 року для виробництва теплової та електричної енергії (у тому числі за договорами купівлі-продажу природного газу для власних потреб, що був використаний виключно для виробництва теплової та електричної енергії), надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, а також заборгованість за послуги з розподілу і транспортування природного газу та кредиторська заборгованість теплопостачальних організацій перед теплогенеруючими організаціями за теплову енергію, отриману для її подальшого постачання споживачам та/або надання відповідних комунальних послуг споживачам, які утворилися станом на 1 червня 2021 року (без урахування суми неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на таку заборгованість).

Відповідно до статті 5 Закону № 1730-VIII типовий договір про реструктуризацію заборгованості за спожитий природний газ, послуги з його розподілу та транспортування затверджується Кабінетом Міністрів України.

Частиною восьмою статті 5 Закону №1730-VІІІ, передбачено, що кожна із сторін зобов'язана укласти договір про реструктуризацію заборгованості у строк, що не перевищує 10 календарних днів з дня його отримання, якщо сума за таким договором підтверджена актами звіряння між учасниками процедури врегулювання заборгованості.

Згідно з п.6.5. Договору у разі виникнення у споживача заборгованості за цим договором сторони можуть укласти графік погашення заборгованості, який оформлюється додатком до цього договору або окремим договором про реструктуризацію заборгованості. У разі відсутності графіка погашення заборгованості оператор ГРМ має право грошові кошти, отримані від споживача в поточному розрахунковому періоді, зарахувати в рахунок погашення існуючої заборгованості споживача відповідно до черговості її виникнення. Укладення сторонами та дотримання споживачем узгодженого графіка погашення заборгованості не звільняє споживача від виконання поточних зобов'язань за цим договором. У разі відсутності графіка погашення заборгованості або його недотримання чи несплати поточних платежів оператор ГРМ має право у порядку, визначеному цим Договором, припинити або обмежити розподіл (споживання) природного газу на об'єкт споживача до повного погашення заборгованості.

Отже, враховуючи вищезазначене кредиторська заборгованість теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ підлягає реструктуризації за наслідками обов'язкового укладення між Сторонами договору про реструктуризацію заборгованості за спожитий природний газ, послуги з його розподілу та транспортування

Сам факт того, що ТОВ «Краматорськтеплоенерго» було включено до Реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання за спожиті енергоносії відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії в редакції від 30.11.2016 №1730», що підтверджується Наказом №327, не є підставою для відмови в задоволенні позову в частині стягнення заборгованості за квітень та травень 2021 року в розмірі 4 444 502,07 грн..

Крім того, суд звертає увагу, що Відповідач не позбавлений права на стадії виконання судового рішення, звернутися до Позивача для врегулювання заборгованості за спожитий природний газ, шляхом укладання договору про реструктуризацію, після набуття статусу учасника процедури врегулювання заборгованості в порядку та на умовах, визначених цим Законом 1730-VІІІ.

Щодо заяви відповідача про зменшення суми неустойки.

Клопотанням №06-юр від 02.11.2021 ТОВ «Краматорськтеплоенерго» просило зменшити розмір заявленої неустойки, що підлягає до стягнення з відповідача на 90%, обґрунтовуючи своє клопотання наступним.

ТОВ «Краматорськтеплоенерго» є ліцензіатом з виробництва, транспортування і постачання електричної та теплової енергії.

Підприємство здійснює господарську діяльність на виробничих потужностях Краматорської теплоелектроцентралі та використовує у своїй господарсько-виробничій діяльності у якості палива природний газ та кам'яне вугілля.

Як виробник електричної енергії ТОВ «Краматорськтеплоенерго» є учасником ринку електричної енергії відповідно до Закону України від 13.04.2017 № 2019-УІІІ «Про ринок електричної енергії» (далі - «Закон»). До запровадження нової моделі ринку електричної енергії «на добу наперед», «внутрішньодобовому ринку», «балансуючому ринку» та ринку двосторонніх договорів, до 01.07.2019 Відповідач був членом Оптового ринку електричної енергії.

Вся вироблена підприємством електрична енергія продавалася Державному підприємству «Енергоринок» (далі - ДПЕ) на підставі договору №4259/03 від 19.09.2007 року

Щомісяця НКРЕ своєю постановою встановлювало норматив відрахування грошових коштів продавцям за вироблену і продану ними електроенергію, але Відповідач зазначає, що з невідомих причин даний норматив не завжди покривав вартість проданої електроенергії.

В результаті станом на 01.07.2019 заборгованість ДП «Енергоринок» перед ТОВ «Краматорськтеплоенерго» складає 65 514 404,70 грн., яка на теперішній час є непогашеною, що підтверджується актом звірки розрахунків від 12.01.2021 за №02/32-102.

ТОВ «Краматорськтеплоенерго» не має можливості впливати на поліпшення дисципліни розрахунків з боку ДП «Енергоринок», оскільки фактично рівень розрахунків регулюється на державному рівні.

Відповідно до п.3 ст.3 Закону №719 проведення взаєморозрахунків здійснюється учасниками відповідно до окремих порядків, що затверджуються Кабінетом Міністрів України в місячний строк після набрання чинності цим Законом. Однак, до теперішнього часу КМУ зазначені порядки не затверджено. Отримати дебіторську заборгованість від ДП «Енергоринок» в розмірі 65 514 404,70 грн., в рамках запровадженого державою механізмом, наразі неможливо.

Погашення заборгованості з боку ДП «Енергоринок» дало б змогу Відповідачу розрахуватися з АТ «Донецькоблгаз» в рамках вимог заявленого позову.

ТОВ «Краматорськтеплоенерго» є підприємством теплопостачання, що забезпечує тепловою енергією місто Краматорськ. Господарська діяльність Відповідача з постачання теплової енергії споживачам є стабільно збитковою. В першу чергу це обумовлено невідповідністю встановлених уповноваженим державним органом тарифів на теплову енергію фактичним витратам підприємства на виробництво (в т.ч. й рівню зростання вартості природного газу) і надання послуг з централізованого опалення.

У співвідношенні по категоріях споживачів, населення становить 88% від загальної кількості споживачів. Відповідно до довідки про фінансовий стан від 02.11.2021 №07/107 станом на 01.10.2021 року дебіторська заборгованість населення за надані послуги з централізованого опалення склала 159 802 220,71 грн. При цьому законодавством України не передбачено реального механізму стягнення пені з населення за несвоєчасну сплату за надані житлово-комунальні послуги. В тому числі це безпосередньо пов'язано з особливим статусом міста Краматорська, як населеного пункту у якому проводилася антитерористична операція. Мораторій на нарахування та стягнення пені з боржників запроваджено Законом України «Про встановлення додаткових гарантій щодо захисту прав громадян, які проживають на територіях проведення антитерористичної операції, та обмеження відповідальності підприємств виконавців/виробників житлово-комунальних послуг у разі несвоєчасного здійснення платежів за спожиті енергетичні ресурси» на строк до 31 грудня 2020 року, а Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» до завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України. А у 2020 році ще й у зв'язку з запобіганням виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) на підставі закону від 17 березня 2020 року № 530.

У підприємства фактично відсутні оборотні кошти, оскільки гроші, які ТОВ «Краматорськтеплоенерго» отримувало від споживачів підлягали перерозподілу без згоди на це підприємства, та направлялися банком на користь газопостачальної та газорозподільної компаній відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №217 від 18.06.2014р., а залишок грошей, що залишався у підприємства ледве покривав витрати на заробітну плату та податки. Для економії фонду заробітної плати в ТОВ «Краматорськтеплоенерго» з 2015 року в міжопалювальний сезон запроваджувався чотириденний робочий тиждень, а з 2020 року запроваджено триденний робочий тиждень (копії наказів додаються). Через нестачу обігових коштів два роки поспіль Відповідач не мав змоги у повному обсязі провести роботи з відновлення та підготовки обладнання до сталого проходження чергових опалювальних періодів на суму 18,5 млн грн.

Як відзначено у Меморандумі про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері централізованого постачання теплової енергії та постачання гарячої води, укладеному 09.02.2021 між Кабінетом Міністрів України, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - «НКРЕКУ»), Компанією та Всеукраїнською асоціацією органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України»: «наразі діяльність підприємств теплопостачання є збитковою та характеризується значними обсягами кредиторської та дебіторської заборгованості».

Фінансовий стан ТОВ «Краматорськтеплоенерго» станом на 01.01.2021 року значно погіршився у порівнянні з початком 2020 року.

Відповідно до балансу збитки ТОВ «Краматорськтеплоенерго» на початок 2020 року становили 219 222 000,00 грн., а станом на 31.12.2020р. - 397 594 00,00 грн.

Відповідно до довідки про фінансовий стан від 02.11.2021 №07/107 станом на 01.10.2021 заборгованість за позиками в іноземній валюті перед КОВ «Хамачі Ltd» та за кредитом перед АТ «МЕГАБАНК» складає 538 997 749,81 грн. та 4 597 500,00 грн. відповідно.

Підприємство здійснює господарську діяльність використовуючи орендовані на тривалий час у КП «Міст» та ПрАТ «Мега-ресурс» об'єкти нерухомості, обладнання і теплові мережі, заборгованість з оплати яких складає 41 750 575 грн. 97 коп.

Заборгованість за природний газ перед AT «HAK «Нафтогаз України» складає 240 780 692,33грн.

Відповідач просить суд при ухваленні рішення врахувати його критичний фінансовий стан та те, що опалювальний сезон 2021/2022 тільки почався, відсутністю обігових коштів на рахунках Відповідача, необхідністю деякого часу для накопичення грошових коштів, які почнуть надходити від споживачів за послуги з постачання теплової енергії, з метою погашення заборгованості перед Позивачем.

Вирішуючи по суті заяву відповідача про зменшення неустойки, суд звертає увагу, що можливість зменшення розміру неустойки (штрафу, пені) передбачена приписами ст.233 ГК України та ч.3 ст.551 ЦК України.

Як вже вище було зазначено, суд дійшов висновку, що у період з 01.12.2019 по 15.02.2020 у Позивача були відсутні підстави для нарахування Відповідачу пені за порушення строків надання послуг по Договору №125/19 у сумі 1 013 164,98 грн.

Частинами 1 та 2 ст.233 ГК України передбачено, що у разі якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно зі збитками кредитора, суд має право зменшити розмір санкцій. При цьому повинно бути взято до уваги: ступінь виконання зобов'язання боржником; майновий стан сторін, які беруть участь у зобов'язанні; не лише майнові, але й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу. Якщо порушення зобов'язання не завдало збитків іншим учасникам господарських відносин, суд може з урахуванням інтересів боржника зменшити розмір належних до сплати штрафних санкцій.

За положенням ч.3 ст.551 Цивільного кодексу України розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків, та за наявності інших обставин, які мають істотне значення.

Аналіз наведених норм законодавства дає підстави для висновку про те, що право суду зменшити заявлені до стягнення суми штрафних санкцій пов'язане з наявністю виняткових обставин, встановлення яких вимагає надання оцінки і господарський суд повинен надати оцінку поданим учасниками справи доказам та обставинам, якими учасники справи обґрунтовують наявність підстав для зменшення штрафних санкцій, так і запереченням інших учасників щодо такого зменшення. Вирішуючи питання про зменшення розміру пені та штрафу, які підлягають стягненню зі сторони, що порушила зобов'язання, суд повинен з'ясувати наявність значного перевищення розміру неустойки порівняно з розміром збитків, а також об'єктивно оцінити, чи є цей випадок винятковим, виходячи з інтересів сторін, які заслуговують на увагу, ступеня виконання зобов'язань, причин неналежного виконання або невиконання зобов'язання, незначності прострочення у виконанні зобов'язання, невідповідності розміру пені наслідкам порушення, негайного добровільного усунення винною стороною порушення та його наслідків. При цьому обов'язок доведення існування обставин, які можуть бути підставою для зменшення розміру заявленої до стягнення суми пені, покладається на особу, яка заявляє відповідне клопотання.

Встановивши відповідні обставини, суд вирішує питання стосовно можливості зменшення розміру заявленої до стягнення пені, що є правом суду, яке реалізується ним на власний розсуд (відповідний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 04.05.2018 у справі №917/1068/17, від 22.01.2019 у справі №908/868/18).

Зменшення розміру заявленої до стягнення неустойки є правом суду, а за відсутності у законі переліку таких виняткових обставин, господарський суд, оцінюючи надані сторонами докази та обставини справи у їх сукупності, на власний розсуд вирішує питання про наявність або відсутність у кожному конкретному випадку обставин, за яких можливе зменшення неустойки.

Водночас, висновок суду щодо необхідності зменшення розміру пені, який підлягає стягненню з відповідача, повинен ґрунтуватися, також на загальних засадах цивільного законодавства, якими є, зокрема, справедливість, добросовісність та розумність (п.6 ст.3 Цивільного кодексу України) та засадах господарського судочинства, визначених ст.2 Господарського процесуального кодексу України.

Аналогічний правовий висновок викладений в постанові Верховного Суду від 27.03.2019 у справі №912/1703/18.

Разом з тим, приймаючи рішення про зменшення неустойки, суд також повинен виходити із того, що одним з завдань неустойки є стимулювання належного виконання договірних зобов'язань, при цьому вона має обов'язковий для учасників правовідносин характер.

Як вже вище було зазначено, суд дійшов висновку, що у період липень-листопад 2020 року у Позивача були відсутні підстави для нарахування Відповідачу пені, у зв'язку з набранням чинності 29.08.2021 року Закон України «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу» №1639-ІХ від 14.07.2021, яким внесено зміни до Закону №1730-VІІІ.

Тому, стягненню з Відповідача підлягає пеня в розмірі 301836,38 грн за період березень-вересень 2021 року.

Відповідно до наданого відповідачем клопотання, останнім звернуто увагу суду на критичний фінансовий стан підприємства, часткову оплату позивачу основного боргу за розподіл природного газу на стадії підготовчого провадження до вирішення справи по суті, прийняття відповідачем заходів щодо укладання графіку погашення заборгованості, відсутність збитків позивача тощо.

Відповідно до пп.3.17.4. п.3.17 п.3 постанови пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011р. Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції вирішуючи, в тому числі й з власної ініціативи, питання про зменшення розміру неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов'язання, господарський суд повинен об'єктивно оцінити, чи є даний випадок винятковим, виходячи з інтересів сторін, які заслуговують на увагу, ступеню виконання зобов'язання, причини (причин) неналежного виконання або невиконання зобов'язання, незначності прострочення виконання, наслідків порушення зобов'язання, невідповідності розміру стягуваної неустойки (штрафу, пені) таким наслідкам, поведінки винної сторони (в тому числі вжиття чи невжиття нею заходів до виконання зобов'язання, негайне добровільне усунення нею порушення та його наслідків) тощо.

Зі змісту наведених норм вбачається, що при вирішенні питання про можливість зменшення неустойки, суд оцінює співвідношення розміру заявлених штрафних санкцій, зокрема, із розміром збитків кредитора, враховує інтереси обох сторін. Майновий стан сторін та соціальна значущість підприємства мають значення для вирішення питання про їх зменшення. При цьому, суд звертає увагу на ту обставину, що позивачем не обґрунтовано завдання йому збитків порушенням зобов'язання відповідачем.

У п.3.2 рішення Конституційного Суду України №7-рп/2013 від 11.07.2013р. зазначено, що наявність у кредитора можливості стягувати із споживача надмірні грошові суми як неустойку спотворює її дійсне правове призначення, оскільки із засобу розумного стимулювання боржника виконувати основне грошове зобов'язання неустойка перетворюється на несправедливо непомірний тягар для споживача та джерело отримання невиправданих додаткових прибутків кредитором.

Стягнення з боржника штрафних санкцій спрямоване на дотримання договірної дисципліни і має компенсаційний характер, проте не є і не може бути джерелом збагачення кредитора, а сплата надмірно великих штрафних санкцій зачіпатиме не лише майнові інтереси відповідача, а й інші інтереси, зокрема, створить неможливим вчасне та якісне надання послуг.

Досліджуючи ступінь виконання зобов'язання боржником, судом враховано, що під час розгляду справи в суді, основний борг був частково сплачений відповідачем в добровільному порядку.

Оцінивши надані сторонами докази у сукупності із об'єктивними обставинами складного фінансового стану Відповідача, враховуючи положення ст.129 Конституції України, та обставини, на які посилається Відповідач у своєму зверненні, а також те, що винятковість обставин є оціночним поняттям, господарський суд, скориставшись правом, наданим ст.233 ГК України та ч.3 ст.551 ЦК України, дійшов висновку про наявність виняткових обставин у правовідносинах між Позивачем та Відповідачем, які є підставою для зменшення розміру пені до 30183,64 грн, а відтак для задоволення цього клопотання.

Щодо розстрочення рішення суду на двадцять місяців починаючи з 01.01.2022 року.

Згідно з приписами ст. 331 Господарського процесуального кодексу України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також, серед іншого, враховує: ступінь вини відповідача у виникненні спору та наявність стихійного лиха, інших надзвичайних подій тощо. Розстрочення та відстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення такого рішення, ухвали, постанови.

Так, вищезазначеними нормами визначено процесуальну можливість вирішення питань, пов'язаних із проблемами, що виникають під час виконання рішення господарського суду, оскільки у процесі виконання рішення ймовірне виникнення обставин, що ускладнюють виконання чи роблять його неможливим.

Розстрочка означає виконання рішення частинами, встановленими господарським судом, з певним інтервалом у часі та допускаються у виняткових випадках і залежно від обставин справи.

При цьому, підставою для розстрочки виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його виконання неможливим у визначений строк.

У п. 7.2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17 жовтня 2012 року N 9 "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України" встановлено, що підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом. Проте, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення. Тому, вирішуючи питання про відстрочку або розстрочку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів в економіці держави та інші обставини справи, які б свідчили про можливість надання відповідачу розстрочки виконання судового рішення.»

Відповідно до наданого відповідачем клопотання, останнім звернуто увагу суду на критичний фінансовий стан підприємства, часткову оплату позивачу основного боргу за розподіл природного газу на стадії підготовчого провадження до вирішення справи по суті, прийняття відповідачем заходів щодо укладання графіку погашення заборгованості, відсутність збитків позивача тощо.

У підтвердження важкого матеріального стану Відповідачем надано суду баланс (звіт про фінансовий стан) на 31 грудня 2020 року, звіт про фінансові результати (звіт про сукупний дохід) за 2020 рік, акт звірки розрахунків ДП «Енергоринок» з ТОВ «Краматорськтеплоенерго» за куповану ОРЕ електроенергію станом на кінець дня 31.12.2020, довідку про фінансовий стан на 01.10.2021, накази про встановлення неповного робочого тижня, протокол №1 засідання територіальної комісії з питань узгодження заборгованості з різниця в тарифах від 22.09.2021.

Суд також враховує часткове погашення суми заборгованості у розмірі 6 738 450,86 грн, що підтверджується наявними в матеріалах справи банківськими виписками, та свідчить про те, що ТОВ «Краматорськтеплоенерго» вчиняє фактичні дії, спрямовані на добровільне погашення заборгованості перед позивачем, та не має на меті уникнення від виконання рішення суду.

За таких обставин, враховуючи майновий стан заявника, часткове погашення відповідачем заборгованості перед позивачем та наявність наміру заявника здійснити добровільне погашення решти суми заборгованості за договором, суд вважає за можливе розстрочити виконання рішення суду у справі №905/1345/21.

На думку суду, надання розстрочки виконання судового рішення надасть боржнику можливість поступового погашення присуджених до стягнення сум без значного одноразового фінансового навантаження, а стягувачу - можливість реального отримання грошових коштів частками із певним інтервалом у часі.

При цьому суд звертає увагу, що передбачена процесуальним законом можливість розстрочення виконання судового рішення жодним чином не звільняє сторону боржника від виконання взятих на себе зобов'язань та виконання безспірних вимог стягувача, проте, надає сторонам можливість врегулювати фінансові питання зі зменшенням ризику негативних наслідків для обох сторін, а саме: для боржника - загроза неможливості подальшого виконання своїх зобов'язань, а для стягувача - загроза можливості неотримання одразу протягом тривалого часу присудженої до стягнення суми коштів.

Поряд з цим, суд, вирішуючи питання щодо строку розстрочення виконання рішення, враховуючи баланс інтересів сторін, а саме досягнення мети виконання судового рішення при максимальному дотриманні співмірності негативних наслідків для боржника з інтересом кредитора.

Відповідач просить суд, розстрочити виконання рішення суду строком на двадцять місяців.

Відповідно до п. 5 ст. 331 Господарського процесуального кодексу України, розстрочення та відстрочення виконання рішення не може перевищувати одного року з дня такого рішення, ухвали, постанови.

Отже, враховуючи вищезазначене, суд доходить висновку розстрочити виконання рішення суду від 23.12.2021 у справі №905/1345/21 на 12 місяців за наступним графіком:

до 23.01.2022 - 988121,27 грн;

до 23.02.2022 - 988121,27 грн;

до 23.03.2022 - 988121,27 грн;

до 23.04.2022 - 988121,27 грн;

до 23.05.2022 - 988121,27 грн;

до 23.06.2022 - 988121,27 грн;

до 23.07.2022 - 988121,27 грн;

до 23.08.2022 - 988121,27 грн;

до 23.09.2022 - 988121,27 грн;

до 23.10.2022 - 988121,27 грн;

до 23.11.2022 - 988121,27 грн;

до 23.12.2022 - 988121,29 грн.

Відповідно до статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.

Згідно з п.4 ч.3 ст.129 Конституції України та статями 73, 74, 77, 79 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Враховуючи вищевикладене, надавши відповідну юридичну оцінку всім доказам на які посилається позивач та відповідач, як на підставу своїх вимог та заперечень, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення позову.

У відповідності до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись статтями 12, 13, 73, 74, 76, 77, 79, 86, 91, 123, 129, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Закрити провадження у справі в частині стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорськтеплоенерго» на користь Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» в особі Краматорського управління по газопостачанню та газифікації суми основного боргу в розмірі 6 738 450,86 грн., у зв'язку з відсутністю предмету спору на підставі пункту 2 частини 1 статті 231 Господарського процесуального кодексу України.

Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» в особі Краматорського управління по газопостачанню та газифікації до Товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорськтеплоенерго» - задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорськтеплоенерго» () на користь Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» в особі Краматорського управління по газопостачанню та газифікації () основну заборгованість в розмірі 11 474 051,86 грн, інфляційні втрати в розмірі 110 839,59 грн, 3% річних у розмірі 55 877,44 грн, пеню в розмірі 30183,64 грн та судовий збір 186 502,73 грн.

Розстрочити виконання рішення суду від 23.12.2021 року у справі №905/1345/21 на 12 місяців за наступним графіком:

до 23.01.2022 - 988121,27 грн;

до 23.02.2022 - 988121,27 грн;

до 23.03.2022 - 988121,27 грн;

до 23.04.2022 - 988121,27 грн;

до 23.05.2022 - 988121,27 грн;

до 23.06.2022 - 988121,27 грн;

до 23.07.2022 - 988121,27 грн;

до 23.08.2022 - 988121,27 грн;

до 23.09.2022 - 988121,27 грн;

до 23.10.2022 - 988121,27 грн;

до 23.11.2022 - 988121,27 грн;

до 23.12.2022 - 988121,29 грн;

В решті позовних вимог відмовити.

Рішення прийняте у нарадчій кімнаті, його вступну та резолютивну частини проголошено у судовому засіданні 23 грудня 2021 року.

Повний текст рішення складено та підписано 29.12.2021 року.

Після набрання рішенням законної сили видати наказ у встановленому порядку.

Рішення Господарського суду Донецької області набирає законної сили за правилами, встановленими статтею 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржене до Східного апеляційного господарського суду в порядку, передбаченому главою 1 розділу ІV Господарського процесуального кодексу України.

Суддя Е.В. Зекунов