Рішення від 23.12.2021 по справі 905/1416/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901, UA628999980313141206083020002

РІШЕННЯ

іменем України

23.12.2021р. Справа №905/1416/21

за позовом: Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» (87547, Донецька область, м.Маріуполь, вул.Митрополитська, 177а, код ЄДРПОУ 00191678) в особі відокремленого підрозділу Лиманського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» (84402, Донецька область, м.Лиман, вул.Зелений Гай, 16а, код ЄДРПОУ ВП 35580890)

до відповідача: Акціонерного товариства «Українська залізниця» (03150, м.Київ, вул.Єжи Ґедройця, 5, код ЄДРПОУ 40075815) в особі Регіональної філії «Донецька залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця» (84400, Донецька область, м.Лиман, вул.Привокзальна, 22, код ЄДРПОУ 40150216)

про стягнення 46940,73 грн

Суддя: Паляниця Ю.О.

СУТЬ СПРАВИ:

Позивач, Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу», м.Маріуполь в особі відокремленого підрозділу Лиманського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу», м.Лиман звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до відповідача, Акціонерного товариства «Українська залізниця», м.Київ в особі Регіональної філії «Донецька залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця», м.Лиман про стягнення оплати за перевищення гранично допустимих концентрацій в сумі 46940,73 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на встановлення перевищення допустимої концентрації забруднюючих речовин у стічних водах відповідача, про що складено відповідні акти, внаслідок чого позивачем нарахована плата у розмірі 46940,73 грн.

Ухвалою суду від 27.07.2021р. за вказаним позовом відкрито провадження у справі №905/1416/21, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач відзиву у встановлений судом строк не надав, будь-яких пояснень по суті спору не представив. Одночасно, за висновками суду, Акціонерне товариство «Українська залізниця» в особі Регіональної філії «Донецька залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця» було належним чином повідомлено про відкриття провадження у справі №905/1416/21 та розгляд вказаної справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін про що свідчать наявні у матеріалах справи рекомендовані повідомлення про вручення поштових відправлень №8440400679680, №0315075546840.

З огляду на наведене, приймаючи до уваги, що відповідач у строк, встановлений ч.1 ст.251 Господарського процесуального кодексу України, не подав до суду відзиву на позов, а відтак не скористався наданими йому процесуальними правами, справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до вимог ч.2 ст.178 вказаного нормативно-правового акту.

02.08.2021р. та 21.12.2021р. від позивача надійшли додаткові документи.

Враховуючи завдання господарського судочинства, які превалюють над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі, з метою повного, всебічного та об'єктивного розгляду справи, суд враховує наведені додаткові документи при вирішенні цього спору та розглядає справу з урахуванням їх змісту.

Як зазначалось, провадження у справі було відкрито 27.07.2021р. та її розгляд здійснювався за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

При здійсненні правосуддя суд має виходити з необхідності дотримання основних засад господарського судочинства, зазначених у ст.ст.2, 4 Господарського процесуального кодексу України стосовно забезпечення права сторін на розгляд справ у господарському суді після їх звернення до нього у встановленому порядку, гарантованому чинним законодавством та всебічно забезпечити дотримання справедливого, неупередженого та своєчасного вирішення судом спорів з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

За приписами ст.248 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

В силу норм ч.1 ст.9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) ратифікована Верховною Радою України 17.07.1997p. і набула чинності в Україні 11.09.1997p.

З прийняттям у 2006 році Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», Конвенція та практика Суду застосовується судами України як джерело права.

Відповідно до ст.6 Конвенції кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж «розумного строку» цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.

Однак, Конвенція в першу чергу також гарантує «процесуальну» справедливість розгляду справи, а вже потім дотримання розумного строку, що на практиці розуміється як змагальні провадження, у процесі яких у суді на рівних засадах заслуховуються аргументи сторін (Star Cate Epilekta Gevmata and Others v. Greece (Star Cate Epilekta Gevmata та інші проти Греції). Справедливість проваджень завжди оцінюється їх розглядом загалом для того, щоб окрема помилка не порушувала справедливість усього провадження (Mirolubov and Others v. Latvia (Миролюбов та інші проти Латвії), §103).

З огляду на практику Європейського суду з прав людини, суд не вправі допустити юридичну помилку виключно з метою дотримання розумного строку розгляду справи, так як в такому разі не буде досягнуто завдання господарського судочинства.

Європейський суд з прав людини щодо критеріїв оцінки розумності строку розгляду справи визначився, що строк розгляду має формувати суд, який розглядає справу. Саме суддя має визначати тривалість вирішення спору, спираючись на здійснену ним оцінку «розумності строку» розгляду в кожній конкретній справі, враховуючи її складність, поведінку учасників процесу, можливість надання доказів тощо.

Поняття «розумного строку» не має чіткого визначення, проте розумним слід вважати строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального та процесуального законів.

При цьому, Європейський суд з прав людини зазначає, що розумність тривалості провадження повинна визначатися з огляду на обставини справи та з урахуванням таких критеріїв: складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади, а також ступінь важливості предмета спору для заявника (рішення Європейського Суду з прав людини у справах Савенкова проти України від 02.05.2013р., Папазова та інші проти України від 15.03.2012р.).

Європейський суд щодо тлумачення положення «розумний строк» в рішенні у справі «Броуган (Brogan) та інші проти Сполученого Королівства» роз'яснив, що строк, який можна визначити «розумним», не може бути однаковим для всіх справ, і було б неприродно встановлювати один строк в конкретному цифровому виразі для усіх випадків. Таким чином, у кожній справі виникає проблема оцінки розумності строку, яка залежить від певних обставин.

Приймаючи до уваги вищенаведене, розгляд справи здійснюється у строк, який перевищує встановлений ст.248 Господарського процесуального кодексу України, проте, відповідає критеріям розумності строку розгляду справи судом.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд встановив:

Відповідно до ст.509 Цивільного кодексу України, ст.173 Господарського кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

За приписами ст.ст.11, 509 Цивільного кодексу України, ст.174 Господарського кодексу України зобов'язання виникають, зокрема, з договору.

Як свідчать матеріали справи, 26.01.2016р. між Комунальним підприємством «Компанія Вода Донбасу» (виробник) та Публічним акціонерним товариством «Українська залізниця» (споживач) укладено договір №87 на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, за змістом п.1.1 якого виробник подає по своїм мережам воду питну до місця підключення водопровідного вводу споживача до мереж виробника в межах узгоджених розрахункових обсягів з урахуванням технічних можливостей виробника, а споживач оплачує послуги з централізованого питного водопостачання виробникові.

Виробник приймає і очищує стічні води споживача - усі види стічних вод, що утворились внаслідок діяльності споживача після використання води в усіх системах водопостачання (господарсько-питного, технічного, гарячого водопостачання тощо), а також поверхневі стічні води з території споживача, а споживач оплачує послуги з централізованого водовідведення виробникові на умовах цього договору (п.1.2 договору).

Виробник надає послуги централізованого водовідведення протягом усього періоду дії договору в межах обсягів, передбачених п.3.4 цього договору (п.3.1).

Виробник приймає і очищує стічні води споживача в межах узгоджених розрахункових обсягів у межах гранично - допустимих концентрацій забруднюючих речовин, в т.ч. об'ємів стічних вод, що утворюються внаслідок випадання атмосферних опадів, сніготанення та здійснення поливально-мийних робіт під час прибирання територій (поверхневі стічні води), і неорганізовано потрапляють в мережі водовідведення споживача та/або виробника, як при загальносплавній, так і при розподільній системі водовідведення (п.3.2).

Пунктом 3.4 договору сторони погодили розрахунковий обсяг стічних вод.

Відповідно до п.3.8 договору скидання споживачем стічних вод з перевищенням гранично допустимих концентрацій (ГДК) забороняється.

Періодичність відбору проб споживачем повинна бути узгоджена з виробником. Споживач зобов'язаний забезпечити можливість проведення працівниками виробника в будь - який час доби контрольного відбору проб стічних вод споживача, включаючи надання необхідних відомостей та експлуатаційного персоналу (п.п.3.12, 3.14).

Розмір плати за скидання стічних вод з перевищенням ГДК до системи каналізації населеного пункту визначається згідно з вимогами Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення. Розмір плати за скид об'ємів стічних вод в систему каналізації населеного пункту, які перевищують обсяги, зазначені у п.3.4 цього договору, визначається згідно з вимогами Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення (п.3.16, 3.17 в редакції додаткової угоди №7 від 01.01.2019р.).

Згідно з п.4.3 договору контроль якості стічних вод, що скидаються споживачем у комунальну каналізацію, здійснює виробник.

Цей договір набирає чинності при досягнення згоди з усіх істотних умов договору і діє з дати підписання договору сторонами по 31.12.2019р. включно (п.12.1 договору в редакції додаткової угоди №7 від 01.01.2019р.).

Договір припиняє свою дію, якщо до 31.12.2019р. споживач не надав виробнику лист на переукладення договору з додатком документів, зазначених у п.11.1 цього договору, закінчення строку його дії або в інших випадках, передбачених чинним законодавством (п.12.4 договору в редакції додаткової угоди №7 від 01.01.2019р.).

Договір підписаний повноважними представниками сторін без зауважень та скріплений печатками.

Виробник з метою дослідження якості води здійснив відбори стічних вод з контрольних колодязів, які належать відповідачу.

За актом №2 від 21.11.2019р. відбір стічних вод здійснювався на контрольному колодязі перед приєднанням до каналізаційної мережі Лиманського ВУВКГ (Донецька область, м.Лиман, вул.Залізнична, 30) о 10 год. 10 хв. В акті зазначено, що проба відібрана у присутності представника виробника та уповноваженого представника підприємства, умовою транспортування проби є сумка-холодильник (+2 0С) автотранспортом ЦКДПВВЛ.

Акт підписаний представниками споживача та виробника без зауважень.

Виявлені під час аналізу стоків перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин відображені в протоколі результатів досліджень стічної води №654 від 27.11.2019р. Аналіз проводився Центральною контрольно-дослідницькою та проектно-вишукувальною водною лабораторією Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу».

У відібраних пробах були виявлені перевищення граничнодопустимих концентрацій (ГДК) за такими показниками: фосфати - 12 мг/дм3 при нормі 7,5 мг/дм3, азот амонійний 67,5 мг/дм3 при нормі 21 мг/дм3, залізо загальне - 5,7 мг/дм3 при нормі 2 мг/дм3, хлориди - 320 мг/дм3 при нормі 253 мг/дм3.

За актом №3 від 12.12.2019р. відбір стічних вод здійснювався на контрольному колодязі перед приєднанням до каналізаційної мережі Лиманського ВУВКГ (Донецька область, м.Лиман, вул.Залізнична, 30) об 11 год. 20 хв. В акті зазначено, що проба відібрана у присутності представника виробника та уповноваженого представника підприємства, умовою транспортування проби є сумка-холодильник (+4 0С) автотранспортом ЦКДПВВЛ.

Виявлені під час аналізу стоків перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин відображені в протоколі результатів досліджень стічної води №710 від 18.12.2019р. Аналіз проводився Центральною контрольно-дослідницькою та проектно-вишукувальною водною лабораторією Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу».

У відібраних пробах були виявлені перевищення граничнодопустимих концентрацій (ГДК) за такими показниками: фосфати - 15,7 мг/дм3 при нормі 7,5 мг/дм3, азот амонійний 60 мг/дм3 при нормі 21 мг/дм3, залізо загальне - 21,1 мг/дм3 при нормі 2 мг/дм3, хлориди - 274 мг/дм3 при нормі 253 мг/дм3, завислі речовини - 348 мг/дм3 при нормі 195 мг/дм3, БСК5 - 216 мг/дм3 при нормі 203 мг/дм3, ХСК - 504 мг/дм3 при нормі 364 мг/дм3.

Як вказує позивач, виробником направлено на адресу споживача супровідним листом рахунки за перевищення встановлених норм ГДК, зокрема:

- рахунок №179 від 06.12.2019р. на суму 23609,21 грн за перевищення норм ГДК згідно акту відбору проб стічних вод від 21.11.2019р.

- рахунок №4 від 08.01.2020р. на суму 23331,52 грн за перевищення норм ГДК згідно акту відбору проб стічних вод від 12.12.2019р.

При цьому, як слідує зі змісту цих листів, на адресу відповідача також були направлені розрахунки коефіцієнту кратності, копії розрахунків додаткових плат, копії розрахунків об'єму стічних вод та інші документи за переліками.

Як зазначає позивач, скеровані на адресу залізниці рахунки не були оплачені споживачем, внаслідок чого останньому була направлена претензія №24/471 від 15.04.2020р. з вимогою сплатити заборгованість за скидання стічних вод з перевищенням гранично допустимих концентрації у загальній сумі 46940,73 грн.

Зважаючи на те, що відповідач зазначені донарахування в установленому порядку та строки не сплатив, позивач звернувся до суду з розглядуваним позовом.

Статтею 129 Конституції України встановлено, що основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із ст.13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

В силу приписів п.5 ч.3 ст.162 Господарського процесуального кодексу України позовна заява повинна містити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; правові підстави позову.

Відповідно до ст.86 наведеного процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

За таких обставин, враховуючи зміст ст.129 Конституції України, ст.ст.13, 162 Господарського процесуального кодексу України при зверненні до суду з розглядуваним позовом позивачем повинно бути доведено, зокрема, загальний обсяг скинутих стічних вод та обґрунтувати розмір заявлених до стягнення сум.

Спір у справі стосується правомірності нарахування позивачем та стягнення з відповідача плати за скид стічних вод з понаднормовим вмістом допустимих концентрацій забруднюючих речовин, розрахованої позивачем на підставі положень, визначених місцевими правилами приймання стічних вод.

Обов'язком держави згідно зі ст.16 Конституції України є забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи - катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу.

Охорона навколишнього природного середовища, раціональне використання природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки життєдіяльності людини є невід'ємною умовою сталого економічного та соціального розвитку України. З цією метою Україна здійснює на своїй території екологічну політику, спрямовану на збереження безпечного для існування живої і неживої природи навколишнього середовища, захисту життя і здоров'я населення від негативного впливу, зумовленого забрудненням навколишнього природного середовища, досягнення гармонійної взаємодії суспільства і природи, охорону, раціональне використання і відтворення природних ресурсів (преамбула Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»).

Згідно з п.3 ч.1 ст.44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.

Відповідно до ст.11 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» до повноважень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, належить, зокрема, затвердження правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення.

Так, відповідно до ч.1 ст.11 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», наказом №316 від 01.12.2017р. Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України були затверджені «Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення» та «Порядок визначення розміру плати, що справляється за понаднормативний скид стічних вод до систем централізованого водовідведення».

За приписами підп.4, 5 п.1 розділу II Правил №316 від 01.12.2017р. виробники повинні, зокрема, контролювати якість, кількість і режим скидання стічних вод споживачами; здійснювати раптовий відбір контрольних проб, механізм контролю, зокрема порядок відбору проб встановлюється місцевими правилами приймання.

Стаття 13-1 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» містить, зокрема такі норми:

Скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови дотримання нормативів гранично допустимих концентрацій та нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.

Місцеві правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення населеного пункту встановлюють вимоги щодо приймання стічних вод населеного пункту.

Місцеві правила розробляються на підставі та з урахуванням вимог правил приймання стічних вод та порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування.

У разі якщо відповідний орган місцевого самоврядування не прийняв рішення про затвердження місцевих правил, застосовуються правила приймання стічних вод, затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

На момент відбору проб діяли Правила приймання стічних вод від споживачів у каналізаційну мережу міста Красний Лиман Донецької області, які затверджені рішенням №494 від 21.12.2011р. виконкому Краснолиманської міської ради.

У відповідності до п.1.6 Правил №494 останні згідно із Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» затверджуються Виконавчим комітетом міської ради міста Красний Лиман за поданням водоканала після погодження з Управлінням Держінспекції та санітарно-епідемічною станцією. Ці правила є обов'язковими для всіх споживачів, яким водоканал надає послуги з водовідведення, та які розташовані на території міста Красний Лиман.

Згідно з п.1.7 Правил №494 водоканал встановлює кожному споживачеві режими і нормативи скиду забруднюючих речовин у систему каналізації міста Красний Лиман, які не підлягають погодженню з Держуправлінням охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області та місцевими органами МОЗ України.

У п.2.1 Правил №494 встановлено, що водоканал має право контролювати якість, кількість та режим скиду стічних вод споживачів; пред'являти споживачам у встановленому порядку рахунки за скид понаднормативних забруднень із застосуванням коефіцієнта кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень, при порушенні як загальнодержавних правил, і цих правил приймання; здійснювати раптовий (у будь-яку годину доби), не погоджений з споживачем заздалегідь, відбір проб для контролю за якістю стічних вод, що скидаються (порядок та періодичність відбору проб, складений на підставі КНД 211.1.0.009-94, визначаються у додатку до цих правил).

За умовами п.2.4 Правил №494 споживачі зобов'язані дотримуватись установлених водоканалом кількісних та якісних показників стічних вод на своїх каналізаційних випусках.

Згідно з п.8.9 цих Правил при виявленні забруднень понад встановлених нормативів розрахунковий обсяг стічних вод з понаднормативним забрудненням приймається рівним сумарному обсягу скиду за увесь час з дати попереднього відбору проб але не більше ніж за три місяці (за місяць, в якому було зафіксоване порушення, плюс два попередні місяці).

Для визначення вмісту забруднень у стічних водах споживачів використовуються як дані лабораторії водоканалу, так і результати вибіркового контролю, виконаного лабораторіями місцевих органів Держсанепіднагляду, охорони навколишнього природного середовища або іншими лабораторіями, акредитованими у даній галузі (п.8.10 Правил №494).

Відповідно до п.8.12 вказаних Правил з метою контролю якості стічних вод споживачів водоканал здійснює відбір разових проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Відбір контрольних проб стічних вод споживачів виконується уповноваженими представниками водоканалу, що фіксується у спеціальному журналі або акті, який підписують як представники водоканалу, так і представники споживача. У разі неявки уповноваженого представника споживача або при його відмові підписати акт останній підписується представниками водоканалу із зазначенням прізвища представника споживача, який відмовився підписати акт.

Згідно з п.8.14 Правил при виявленні перевищення ДК забруднень, установлених договором, дозволом та цими правилами, водоканал після закінчення аналізу направляє споживачу повідомлення про виявлене перевищення ДК забруднень (листом або телефонограмою) у термін не більше 15 днів. Після виявлення перевищення ДК водоканал згідно з Господарським процесуальним кодексом України направляє споживачу претензію, до якої додаються: копія акта про відбір проби, копія результатів аналізу стічних вод, розрахунок величини додаткової плати за скид стічних вод (передаються лише ті документи, що відсутні у споживача).

Нормативи плати за скид понаднормативних забруднень у системи каналізації населених пунктів (Нп) установлюється на рівні виробничої собівартості очищення 1 куб. м стічних вод з умістом забруднень у межах установлених в цих правилах допустимих концентрацій забруднюючих речовин. Виробнича собівартість очищення 1 куб. м стічних вод визначається згідно з Порядком формування тарифів на послуги централізованого водопостачання та водовідведення (п.9.4 Правил).

Величина плати за скид стічних вод у систему міської каналізації (Пс) розраховується водоканалом за формулою:

Пс = Т * Vдог + 5Т * Vп дог + Vпз * Кк * Нп,

де Т - тариф, установлений за надання послуг водовідведення споживачам, віднесеним до відповідної категорії абонентів, грн/куб. м;

Vдог - обсяг скинутих споживачем стічних вод у межах, обумовлених договором, куб. м;

Vп дог - обсяг скинутих споживачем стічних вод понад обсяги, обумовлені договором, куб. м;

Vпз - обсяг скинутих споживачем стічних вод з понаднормативними забрудненнями, куб. м;

Кк - коефіцієнт кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми;

Нп - встановлений норматив плати за скид понаднормативних забруднень у систему каналізації, грн/куб. м (методика щомісячного розрахунку нормативу плати наведена в додатку №8) (п.9.5 Правил №494).

У відповідності до п.9.6 зазначених вище місцевих Правил №494 при перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах споживачів, що скидаються у систему каналізації, порівняно з встановленими у цих правилах, споживачі сплачують водоканалу плату за скид понаднормативних забруднень, яка нараховується за нормативом плати за очищення 1 куб. м стічних вод з умістом забруднень у межах допустимих концентрацій (Нп), обсягом скинутих понаднормативно забруднених стічних вод (Vпз) та коефіцієнтом кратності (Кк), який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми.

Якщо встановлений факт одночасного скиду до міської каналізації кількох забруднень у концентраціях, що перевищують ДК, коефіцієнт кратності Кк визначають за встановленою формулою. Загальний коефіцієнт кратності з урахуванням перевищення допустимої концентрації кількох речовин та інших порушень не може бути більше ніж 10, крім випадків, передбачених у п.9.6.1 та 9.6.2 (п.9.9 Правил №494).

Відповідно до п.9.11 Правил №494 період, за який стягується плата за скид споживачем стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій, установленим разовим аналізом, визначається терміном між датою останнього контрольного відбору проб стічних вод споживача, і датою попереднього контрольного відбору проб стічних вод цього споживача, але не більше 90 календарних днів. Підвищена плата стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих споживачем за цей період з даного об'єкта.

Результати проведення досліджень стічних вод споживачів фіксуються у робочих та зведеному журналах реєстрації аналізів з підписами виконавців та оформленням протоколів. Форма протоколу результатів аналізу стічних вод надана у додатку. Зведений журнал результатів контролю стічних вод зберігається у архіві лабораторії безстроково.

При виявленні перевищувань ДК забруднень, встановлених договором або місцевими правилами прийому, начальник лабораторії водоканалу в строк не більше 15 діб з дня відбору проб спрямовує споживачу повідомлення (листом або телефонограмою) про виявлені порушення. Копії акту відбору проб, протоколу результатів аналізу, попереджувального повідомлення начальника лабораторії передає начальнику абонентного відділу та юристу для оформлення рахунків та претензій за фактами перевищення ДК.

Позивач, здійснюючи контроль скидання стічних вод споживачами, 21.11.2019р., 12.12.2019р. здійснив відбір контрольних проб стічних вод на об'єкті абонента - залізниці у контрольному колодязі перед приєднанням до каналізаційної мережі Лиманського ВУВКГ (Донецька область, м.Лиман, вул.Залізнична, 30) у присутності представника відповідача, про що складено відповідні акти про відбір проб; за результатами дослідження стічних вод позивачем складені протоколи.

Акти відбору проб стічних вод містять інформацію про відбір проб з контрольного колодязя, вид проб, мету відбору, показники контролю, характеристику тари, обсяги проб, відомості про консервацію проби, візуальну, органолептичну характеристику проби, умови транспортування.

Аналіз проб стічних вод було виконано Центральною контрольно-дослідницькою та проектно-вишукувальною водною лабораторією Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу», за результатами якого виявлено перевищення допустимої концентрації забруднюючих речовин та на підставі якого здійснено розрахунок плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями.

Розрахунок величини плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями залізниці до системи централізованого водовідведення міста Лиман здійснено позивачем за період з 12.10.2019р. по 12.12.2019р. у загальній сумі 46940,73 грн.

На підтвердження обсягів стічних вод, скинутих у міську каналізаційну мережу з перевищення допустимих концентрацій СП «Лиманське вагонне депо» Регіональної філії «Донецька залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця» представило суду власний розрахунок, а також рахунки на оплату послуг водовідведення та водопостачання за договором №87 від 01.01.2016р. за жовтень - грудень 2019 року.

До матеріалів справи позивачем також представлено розрахунки складових, які застосовані позивачем при здійсненні нарахування плати за перевищення гранично допустимих концентрацій, а саме: коефіцієнту кратності, здійсненого в порядку п.9.9 Правил №494 за розрахункові періоди відбору з 12.10.2019р. по 21.11.2019р. та з 22.11.2019р. по 12.12.2019р., а також розрахунок виробничої собівартості очистки 1 куб. м стічних вод по Лиманському ВУВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу».

Заперечень щодо факту та порядку виявлення перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах, а також щодо результатів проведених вимірювань показників складу та властивостей стічних вод від відповідача до суду не надходило. Доказів оскарження перелічених вище актів відбору проб стічних вод матеріали справи також не містять.

Проаналізувавши встановлені показники концентрацій для відповідача (п.3.8 договору) та результати аналізів відбору проб, суд вважає доведеними факт порушення відповідачем умов договору щодо дотримання вимог недопустимості перевищення граничних показників концентрацій за визначеними позиціями.

Згідно із вимогами ст.ст.525, 615 Цивільного кодексу України одностороння відмова від виконання зобов'язання і одностороння зміна умов договору не допускаються.

За приписами ст.526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

За змістом ст.193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Відповідно до ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

За приписами ч.1 ст.174 Господарського кодексу України господарські зобов'язання можуть виникати безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність.

За змістом ст.202 Господарського кодексу України та ст.599 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняються виконанням, проведеним належним чином.

Наявні у матеріалах справи акти відбору проб стічних вод споживача №1 від 21.11.2019р., №3 від 12.12.2019р. відповідають вимогам місцевих правил та є підставою для нарахування виробником плати за понаднормативний скид забруднюючих речовин у централізовану мережу м.Лиман.

Згідно з розрахунком позивача за залізницею обліковується заборгованість по оплаті за скид понаднормових забруднень у централізовану мережу м.Лиман в розмірі 46940,73 грн.

Вказаний розрахунок є арифметично вірним.

Таким чином, зважаючи на вищенаведені обставини, позовні вимоги Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» в особі відокремленого підрозділу Лиманського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі Регіональної філії «Донецька залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця» про стягнення оплати за перевищення гранично допустимих концентрацій в сумі 46940,73 грн є правомірними та обґрунтованими, а за відсутності доказів оплати, такими, що підлягають задоволенню у заявленій сумі.

Згідно із ст.129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір в сумі 2270 грн підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.86, 129, 236-238, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Стягнути з Акціонерного товариства «Українська залізниця» (03150, м.Київ, вул.Єжи Ґедройця, 5, код ЄДРПОУ 40075815) в особі Регіональної філії «Донецька залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця» (84400, Донецька область, м.Лиман, вул.Привокзальна, 22, код ЄДРПОУ 40150216) на користь Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» (87547, Донецька область, м.Маріуполь, вул.Митрополитська, 177а, код ЄДРПОУ 00191678) в особі відокремленого підрозділу Лиманського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» (84402, Донецька область, м.Лиман, вул.Зелений Гай, 16а, код ЄДРПОУ ВП 35580890) заборгованість, яка виникла внаслідок несплати за скид стоків з перевищенням встановлених концентрацій забруднюючих речовин у розмірі 46940,73 грн, а також судовий збір в сумі 2270 грн.

Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.

Повний текст рішення складено 23.12.2021р.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя Ю.О.Паляниця