Справа № 931/711/21
Провадження № 3/931/344/21
30 грудня 2021 року смт. Локачі
Суддя Локачинського районного суду Масляна С.В., розглянувши матеріали справи, які надійшли від Головного управління Державної податкової служби у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , фізичної особи-підприємця, протягом року до адміністративної відповідальності за аналогічне правопорушення не притягувався,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
30 листопада 2021 року посадовою особою ГУДПС у Волинській області Мазуриком М.О. складено протокол про адміністивне правопорушення №000981/07-05 щодо підприємця ОСОБА_1 кафе " ІНФОРМАЦІЯ_2 " в АДРЕСА_2 про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.155-1 КУпАП. Яким встановлено, що згідно Акту фактичної перевірки від 30.11.2021 року №001211, а саме: проведено розрахункові операції через РРО без додерження режиму попереднього програмування у частині відсутності зазначення коду товарів підкатегорії згідно УКТЗЕД на підставі фіскальних чеків № 004 від 29.09.2021 року 19:35 год. за сигарети "Вінстон" ціна 61 грн та №006 від 29.09.2021 року 19:42 год за вино "Болград" 07, л. за ціною 75 грн; встановлено порушення порядку ведення обліку товарних записів за місцем їх реалізації, чим порушено п.п.11,12 ст. 3 ЗУ «Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» №265/95-ВР від 06.07.1995 року зі змінами та доповненнями.
Таким чином, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 155-1 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчиненому правопорушенні визнав частково, зазначив, що є фізичною особою - підприємцем, здійснює свою діяльність у барі "Орхідея" в с. Затурці, погодився зі складеним протоколом, крім вчинення дій у частині відсутності зазначення коду товарів підкатегорії згідно УКТЗЕД на підставі фіскального чеку № 004 від 29.09.2021 року 19:35 год. за сигарети "Вінстон" ціна 61 грн зазначивши, що коди товарів мають вказуватися постачальником продукції.
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій та програмних реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначаються ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» № 265/95-ВР від 06.07.1995 року зі змінами та доповненнями (далі Закон № 265/95-ВР), дія якого поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.
Згідно п.п. 11,12 ст. 3 Закону № 265/95-ВР, - суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані:
11) проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій та/або через програмні реєстратори розрахункових операцій для підакцизних товарів із використанням режиму програмування із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, найменування товарів, цін товарів та обліку їх кількості;
12) вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку.
При цьому суб'єкт господарювання зобов'язаний надати контролюючим органам під час проведення перевірки документи (у паперовій або електронній формі), які підтверджують облік та походження товарів, що на момент перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті).
Тобто, продавці підакцизних товарів, зобов'язані програмувати та відображати у чеках РРО/ПPPO коди УКТ ЗЕД, а також передавати до контролюючого органу копії розрахункових документів із зазначенням усіх обов'язкових реквізитів. Код УКТ ЗЕД є обов'язковим реквізитом для підакцизних товарів та фактично є частиною назви товару.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали адміністративної справи, суд приходить до висновку, що своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.
Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення за ч.1 ст.155-1 КУпАП, підтверджується:
- протоколом про адміністративне правопорушення №000981/07-05 від 30 листопада 2021 року;
- актом (довідкою) фактичної перевірки № 001211 від 20.11.2021 року;
-наказом ГУ ДПС у Волинській області № 3493 від 26.11.2021 року «Про проведення фактичної перевірки» кафе " ІНФОРМАЦІЯ_2 " в АДРЕСА_2 ;
- направленням на перевірку ОСОБА_1 кафе " ІНФОРМАЦІЯ_2 " в АДРЕСА_2 ;
- фіскальними чеками № 004 від 29.09.2021 року 19:35 год. за сигарети "Вінстон", ціна 61 грн та №006 від 29.09.2021 року 19:42 год за вино "Болград" 07, л. за ціною 75 грн, з яких встановлено, що біля назви товару відсутнє зазначення коду товарів підкатегорії згідно УКТЗЕД (а.с. 8, зворот).
- видатковими накладними.
Доказів на підтвердження того, що у кафе "Орхідея" буо продано сигарети "Вінстон", ціна 61 грн згідно фіскального чеку, у якому зазначено код товару підкатегорії згідно УКТЗЕД, суду не подано.
При накладенні стягнення, судом враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставин, що пом'якшують відповідальність чи обтяжують відповідальність, судом не вбачається.
Враховуючи всі обставини справи, особу правопорушника, який вперше притягується до адміністративної відповідальності, суд приходить до висновку, що до ОСОБА_1 слід застосувати адміністративне стягнення у вигляді штрафу в мінімальному розмірі - 85 грн., відповідно до санкції ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.
Дана міра адміністративного стягнення буде необхідною і достатньою для попередження особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від вчинення нових адміністративних правопорушень.
На підставі ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 слід також стягнути судовий збір у сумі 454 грн.
Керуючись ч. 1 ст. 155-1, ст.ст. 283, 284 КУпАП, суддя -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 85 (вісімдесят п'ять) грн.
Штраф має бути сплачений не пізніше як через 15 днів з дня одержання копії постанови на рахунок за такими реквізитами: отримувач коштів - ГУК у Волин.обл/с. Затурці/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38009371, банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.), рахунок отримувача - UA108999980313030106000003514, код класифікації доходів бюджету - 21081100.
У порядку примусового виконання штраф стягнути в подвійному розмірі в сумі 170 (сто сімдесят) грн.
Стягнути із ОСОБА_1 в користь держави судовий збір в сумі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 454 грн на р/р UА908999980313111256000026001, отримувач коштів - ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету - 22030106.
Строк звернення постанови до виконання становить три місяці з дати винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційну скаргу може бути подано до Волинського апеляційного суду через Локачинський районний суд Волинської області протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя Локачинського районного суду С.В. Масляна