Постанова від 29.12.2021 по справі 522/25903/21

Справа № 522/25903/21

Провадження №3/522/16948/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 грудня 2021 року суддя Приморського районного суду м. Одеси Чернявська Л.М., розглянувши матеріали, які надійшли з Відділу поліції № 2 Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП в Одеській області 22.12.2021 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ст.160 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

22.12.2021 року до суду надійшли матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 160 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Із матеріалів адміністративної справи вбачається, що 11.12.2021 року о 10 годині 30 хвилин ОСОБА_1 знаходячись за адресою: м. Одеса, вул. Катериненська, 90, біля магазину «АТБ» здійснювала торгівлю яблуками в невстановленому місці, чим порушила правила торгівлі та вчинила правопорушення, передбачене ст.160 ч. 1 КУпАП.

Правопорушник до суду не з'явилася та органом, що склав протокол, до суду не доставлена. Про причини неявки в судові засідання не повідомила, жодних клопотань чи заяв від особи, яка притягається до адміністративної відповідальності до суду не надходило.

Дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що справу про адміністративне правопорушення необхідно повернути для належного оформлення, оскільки протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до приписів ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.

Так, в протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено дані про свідків вчиненого правопорушення.

Відсутні будь-які пояснення осіб, які могли б підтвердити чи спростувати обставини вчинення ОСОБА_1 вказаного у протоколі правопорушення.

Разом з тим, орган, що склав протокол посилається на те, що ОСОБА_1 вчинила правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 160 Кодексу України про адміністративні правопорушення, яке полягає в торгівлі в містах з рук на вулицях, площах, у дворах, під'їздах, скверах та в інших невстановлених місцях, що тягне за собою накладення штрафу від одного до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі або без такої.

В протоколі про адміністративне правопорушення зазначається, що ОСОБА_1 здійснювала торгівлю яблуками в невстановленому місці. Проте, жодних доказів того, що ОСОБА_1 здійснювала торгівлю будь-якою продукцією не надано.

Відповідно ст. 251 КпАП України доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

При цьому, жодних фото чи відеозаписів, подій, які мали місце 11.12.2021 року, органом, що надіслав протокол, до матеріалів справи не надано.

Водночас, органом, що склав протокол надано на підтвердження вчинення правопорушення ОСОБА_1 надано лише рапорт та пояснення з копією паспорту.

Крім того, протокол про адміністративне правопорушення складено не повністю, він містить недоліки, зокрема в полі протоколу про адміністративне правопорушення «повідомлено, що про розгляд адміністративної справи буде повідомлено додатково» не зазначено коли саме відбудеться розгляд справи, лише вказано суд, де він повинен відбутись, хоча в графі «підпис особи, яка ознайомлена з місцем та часом розгляду справи» міститься підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та на яку складено цей протокол.

Між тим, як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, у графі «згідно зі статтею 265 Кодексу України про адміністративні правопорушення виявлені речі вилучені для тимчасового зберігання», зазначено «не вилучалось», хоча згідно до санкції ст. 160 Кодексу України про адміністративні правопорушення, передбачено накладення штрафу з конфіскацією предметів торгівлі, а тому такі заходи повинні бути проведені.

Отже, відомості про порядок їх вилучення, знаходження та зберігання, їх опис, в протоколі про адміністративне правопорушення відсутні, що ускладнить та унеможливить суд в подальшому вирішити питання щодо конфіскації цих предметів.

Тому підготовка до розгляду вказаної справи не може бути проведена, а зазначені недоліки не можуть бути усунуті в судовому засіданні.

Зі змісту ст. 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення вбачається, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідно з ст. 268 КУпАП, при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 160 цього Кодексу, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою.

В порядку ч. 2 ст. 277 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 160 КУпАП розглядаються у триденний строк.

Проте, правопорушник не був доставлений до суду та самостійно не з'явився.

Статтею 23 Закону України «Про Національну поліцію» визначанні основні повноваження поліції, в тому числі доставляти у випадку і порядку, визначених законом, осіб які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду.

Таким чином, для всебічного, повного та об'єктивного дослідження обставин справи та їх дослідження в присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності є необхідною та обов'язковою доставка правопорушника до суду.

Відповідно до абз. 5 п. 24 Постановою Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005р. № 14 визнана правильною практика тих судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративне правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.

З урахуванням викладеного, вважаю, що протокол про адміністративне правопорушення з додатками до нього підлягають поверненню для належного оформлення та забезпечення явки в судове засідання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності в день надходження матеріалів справи про адміністративне правопорушення до суду.

Керуючись ст.ст. 160, 256, 268, 277 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ст.160 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути до Відділу поліції № 2 Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП в Одеській області для належного оформлення та забезпечення явки до суду особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, для розгляду протоколу про адміністративне правопорушення.

Суддя Л.М. Чернявська